При оплаквания от страна на бъбреците или пикочните пътища по традиция се използват билки, които имат противовъзпалително, антибактериално, спазмолитично и мочегонно действие.

Практика е да се прилагат, тъй като заболяванията на отделителната система са упорити и изискват профилактиране. В голямата си част те се дължат на възпалителен процес след инфекция в уринарния тракт, който се характеризира с продължително протичане. Това от своя страна е свързано с усложнения като нарушения във функциите на бъбреците. Затормозената работа на тези органи пък води до невъзможността организмът да изведе токсини от обмяната на веществата, които започват да се натрупват и впоследствие да създават условия за разивитето на други заболявания.

За да се избегне подобна бъбречна недостатъчност, е повече от желателно при всяка инфекция на уринарния тракт да се търси специалист и заболяването да се лекува адекватно. Обикновено курсът на лечение не е по-кратък от 10 дни. Възможно е медикаментите да се комбинират с прием на отвари и чайове от билки, които поддържат изписаната терапия. Билките потискат растежа на вредните микроорганизми, почистват пикочните пътища, спомагат отстраняването на мъртви клетки и кристали от тях. Обикновено фитотерапията се провежда на интервали от 10 дни, като се редуват цикли на приема им и почивка в продължение на половин година.

Въпреки че има много билки, които могат да се използват при инфекции на бъбреците и пикочните пътища, специалистите предпочитат някои определени растения – мечо грозде (Arctostáphylos), полски хвощ (Equisetum arvense), червена боровинка (Vaccínium vítis-idaéa) и ортосифон (Orthosiphon stamineus). За предпочитане е да не се прилагат повече от две в комбинация, тъй като е възможно да възникнат неприятни странични ефекти от дублирането на свойствата им.
 

1. Мечо грозде

Използват се листата на храста, като се приготвят отвари или настойки. Те имат изразено противовъзпалително и мочегонно действие. Предозирането употребата на билката обаче крие риск от обостряне на заболяването, поради което и тази терапия следва да е изписана от специалист и съобразена с основното предписание.


NEWS_MORE_BOX


Настойката обикновено се приготвя като супена лъжица от листата се залива с кипяща вода. Сместа се третира на водна баня за 15 минути. След престой от 45 минути на стайна температура се отцежда, долива се вода до изходното количество. Приема се на три пъти, половин час след хранене.

Отварата се приготвя като супена лъжица от билката се залива с чаша вода, кипва се и се оставя да ври до 10 минути. Приема се на три пъти след хранене.
 

2. Полски хвощ

За терапия се използва стерилното стъбло, което се появява след спороносното. Настойката му също има антибактериален, противовъзпалителен, мочегонен и общоукрепващ ефект.

Получава се като 2 супени лъжици от билката се заливат с кипяща вода. След 30 минути течността се отцежда, долива се вода до изходния обем. Приема се по около 100 мл, три пъти на ден.