Аутизмът не е болест. Това е състояние, дължащо се на неправилно мозъчно развитие. Едно на 150 деца в САЩ развива аутизъм, като състоянието е 4 пъти по-често срещано при момчетата, отколкото при момичетата.

 

Характерно за аутистите е асоциално вътрешно вглъбено поведение, дълбока и лесно наранима емоционалност, както и слаба познавателна (когнитивна) способност. Често те не гледат хората в очите и не отговарят на името си. При все това интелектуалните способности са неувредени, а някои области като разграничаване на цветове и запаметяване са свръхестествено развити.


 

Преди десет години в медицинското списание Лансет е публикувана статия, в която се говори за възможна връзка на комбинираната ваксина морбили-паротит-рубеола и случаите на деца с аутизъм. В резултат на статията в пет различни страни се извършват задълбочени изследвания, като в крайна сметка учените достигат до извода,че липсва каквато и да било асоциация и заключават, че всичко е въпрос на съвпадение, тъй като срокът на имунизиране съвпада с възрастта, в която започва клиничната изява на заболяването.

 

Напоследък отново започнаха да се обсъждат изследванията за връзката между тройната ваксина ММR (Тримовакс – “морбили, паротит, рубеола”), чийто стабилизатор е тимеросал (thimerosal) – 49,6%, и връзката му с аутизма. При проведените изследвания, в кръвта на повечето деца аутисти се наблюдава високо съдържание на токсичното вещество метил живак. Това отровно вещество, съдържащо се в тимеросала, от своя страна афектира дейността на мозъчното развитие.

 

Наличието на тежки метали и токсини в организмите на децата би могло да е една от причините за възникването на аутизма. Тежкият метал достига по кръвен път до всички органи и системи, увреждайки или потискайки мозъчните неврони. В някои случаи, поради ниската информираност, родителите прибягват до драстични лечения с антибиотици и психотропни медикаменти с надеждата, че те ще помогнат на децата им. Практически от приема на всичките тези медикаменти проблемът се задълбочава.

 

Теорията за връзката между ваксината и аутистичното поведение се поддържа и от непрекъснатите съобщения на родителите, че преди поставянето на една или повече ваксини децата им са били здрави и с нормално психомоторно развитие за възрастта си. След това са започнали да се появяват симптоми на хронична имунна и неврологична дисфункция, повторяемо и неконтролируемо поведение, докато децата им са потънали в изолирания свят на аутизма.

 

В по-голямата си част случаите, в които след ваксиниране се развиват неврологични симптоми, са на алергични деца (особено към мляко), на деца с автоимунни заболявания (астма) или на деца, ваксинирани, докато са боледували от вирусни или бактериални инфекции. Често в семействата им се срещат случаи на неврологични заболявания.

 

През 1999 г. в две свои разработки Ф. Язбак изследвал възможността майките да предават на бебетата си антитела срещу рубеола (детско инфекциозно заболяване с вирусен произход), чрез плацентата или чрез майчината кърма. Когато бебетата били ваксинирани с ММR (Тримовакс), някои от тях развивали автоимунна реакция с вече съществуващия в кръвта на бебето рубеолен антиген. Това довело до аутистично поведение.

 

Ф. Язбак изследвал 240 майки на аутистични деца, ваксинирани с рубеолна (ММR) ваксина. Той описва случаи на майки, реваксинирани с посочените ваксини в по-късна възраст – преди, по време или след бременността, чиито деца са станали аутисти след (ММR) ваксинация. Много от тези майки са кърмили децата си.

 

През последните десетина години има данни за многократно нарастване на броя на децата с нарушения от аутистичния спектър. До такава степен, че вече се говори за аутистична епидемия. В резултат на това интересът към проблематиката нараства в световен мащаб и все повече се увеличават научните изследвания върху причините за възникване на аутистичните нарушения.

 

От друга страна, нараства притеснението, че замърсяването на околната среда също е една от основните причини за появата на аутизма. Това притеснение е породено от зачестилите случаи, подобни на този в Leomenster Massachusetts, където голям процент от децата се раждат с аутизъм. Причината за появата на аутизма в този регион била, че някога там се е намирала фабрика за производство на слънчеви очила. Но най-интересен бил фактът, че най-голямото количество концентрация бил в домовете, намиращи се по пътя на постоянното въздушно течение от комините на фабриката.

 

Освен изброените изследвания, се цитират и различни, повече или по-малко сериозни изследвания за връзката между увеличаването на случаите на аутизъм и замърсяването на околната среда; генетично променените храни; разпространението на компютрите. 


Научете повече за аутизма, неговите симптоми и лечение