Учени от университета на Лос Анджелис са направили изследване, резултатите от което категорично показват, че активното използване на интернет променя не само начина на живот на човека, но и работата на мозъка му. Според специалистите мозъчната активност  става по-интензивна при при търсене в глобалната мрежа.
 

Изследователите са на мнение, че активният потребител на мрежата по-бързо филтрира информацията и взема решения. Той обаче по-трудно разпознава мимиките и се затруднява да общува с хора в реалния живот.

 



С помощта на магнитно-атомен резонанс американските учени са изследвали активността на фронталната част на мозъка на 24 души, от които половината активни потребители на интернет. Оказало се, че при търсене и обмен на текстови съобщения при постоянните потребители на мрежата активността на фронталната част на мозъка е много по-висока. Изследователите подчертават, че мозъкът е бързо адаптираща се система и постоянното ползване на интернет води до изменения в дейността му.

 

Учени от цял свят все по-често алармират, че злоупотребата с новите технологии може да доведе не само до психически, но и до физически изменения и дори увреждания.

 

Специалистите са на мнение , че се е зародила нова болест, дължаща се на злоупотребата с глобалната мрежа - интернет зависимост.

 

Ортопедите вече говорят за “синдрома на компютърната мишка”. Това е професионално заболяване за наблюдавано най-вече при  хората, използващи продължително време компютър.

 

Психолозите отдавна предупреждават, че онлайн зависимостта може да разруши живота на човека. Например, само в Германия от интернет зависимост страдат около 2 милиона човека, които възприемат виртуалния живот за реален.
За много млади германци практически цялото време преминава онлайн: в интернет те играят, чатят, флиртуват, пазаруват и работят. Става все по-трудно хората да бъдат откъснати от екрана. По трудно става и общуването лице в лице, както и разпознавани на мимиките и емоциите в реалния живот.


Според специалистите, за развитието на зависимостта от новите технологии важна роля са изиграли и мобилните телефони. Например, медиците отбелязват, че ако човек не се отделя от телефона си нито за секунда, това вече е много тревожен симптом.


Статистиката показва, че около 10 процента от любителите на компютърни игри се нуждаят от медицинска помощ. Един от симптомите на компютърната зависимост  е т. нар. “синдром на компютърната мишка” (Repetitive Strain Injury – RSI синдром). Този симптом се изразява в  нарушение на нормалната работа на мускулите на  ръката, гърба и шията, поради еднообразните и повтарящи се движения при работа с компютър.

 


За профилактика против RSI синдрома и интернет зависимостта лекарите съветват един път на всеки час да се правят упражнения за раздвижване на ръцете, да има самоконтрол и най-вече да не се прекарва цялото свободно време пред компютъра.