:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 224
Страници 18,309
За един ден 1,302,066
ЧЕЛЕН ОПИТ

Американка изследва тънкостите как се възпитава дете по френски

Френските малчугани са спокойни, уравновесени и търпеливи за разлика от американчетата
Снимка: www.pameladruckerman.com/
Памела Дрюкерман


Когато дъщеря ми беше на 18 месеца, със съпруга ми решихме да я заведем на кратка лятна ваканция. Избрахме крайбрежен град, който се намира на няколко часа път с влак от Париж, където живеем. Между другото аз съм американка, а той е британец. Резервирахме хотелска стая с детско креватче. Бийн, както наричаме дъщеря ни, по това време беше единственото ни дете. Тогава изобщо не се бяхме замислили какво предизвикателство може да се окаже почивката с малко дете.

Закусвахме в хотела, но трябваше да обядваме и вечеряме в малки ресторантчета с морски деликатеси, разположени край старото пристанище. Бързо установихме, че да се храниш два пъти дневно в ресторант с малко дете си е един малък ад. Бийн проявяваше слаб интерес към храната, а само за няколко минути обръщаше солницата и разкъсваше пакетчетата със захар. След това искаше да излезе от детското си столче, за да може да обикаля из заведението. Стратегията ни беше бързо да се нахраним и да си тръгнем. Оставяхме огромни бакшиши като извинение за купчината скъсани салфетки и разхвърляните калмари около масата. След няколко наши опустушителни посещения на ресторанти започнах да забелязвам, че френските семейства около нас не изглеждаха да преживяват нашата агония по време на хранене. Странно, приличаха на хора, които са във ваканция. Малките им деца седяха доволно в столчетата си, чакаха си храната, или похапваха риба и дори зеленчуци. Нямаше крясъци или хленчене. Нямаше и разхвърляни парчета храна или салфетки.



Не можех да си обясня това,



въпреки че няколко години вече бях живяла във Франция. Замислих се за възпитанието на френските деца и осъзнах, че разликата всъщност не е само в поведението им по време на хранене. Изведнъж в главата ми се появиха много въпроси. Защо например през стотиците часове, които бях изкарала по френските детски площадки, никога не видях дете (с изключение на моето), което да изпадне в пристъп на гняв? Защо на приятелите ми французи не им се налагаше бързо да затворят телефона, защото децата им искат нещо? Защо в дневните им нямаше разпънати палатки или разхвърляни играчки, както беше в нашата? Скоро разбрах на какво се дължи това спокойствие. Французите бяха постигнали резултати, които създаваха напълно различна атмосфера в семейния живот. Когато американски семейства ни идваха на гости, родителите обикновено прекарваха по-голяма част от времето, като разтърваваха децата си, които се караха. Или пък помагаха на малчуганите да обикалят около кухнята, или сядаха на земята, за да участват в подреждането на "Лего". Когато ни посещаваха френски семейства, възрастните пиеха кафе, а децата радостно си играеха сами. В края на съсипаната ни ваканция реших да разбера какво по-различно правят френските родители. Защо децата им не хвърляха храна? И защо родителите им не крещяха? Можех ли да променя начина, по който възпитавах детето си, и да постигна същите резултати?

Подтиквана донякъде от майчинско отчаяние последните няколко години изучавах френския модел на отглеждане и възпитание на деца. И сега, когато Бийн вече е на 6 години, а близнаците са на 3 години, мога категорично да обобщя -



французите не са перфектни, но имат някои тайни



при отглеждането на децата си и те наистина работят. Първо, открих проучване от 2009 г., направено от икономисти от Принстън, което сравняваше грижите, полагани при отглеждането на дете от майки от Кълъмбъс, щата Охайо, и от Рен във Франция, които са поставени при еднакви условия. Учените установили, че американките двойно повече възприемат заниманията с децата си като нещо неприятно. В друго изследване, направено от същите учени, показва, че на работещи майки от Тексас домакинската работа им е по-приятна от това да се грижат за дете. Бъдете спокойни, определено не страдам от профренски предразсъдъци. Напротив, дори не съм сигурна, че ми харесва да живея тук. Определено не искам, когато пораснат, децата ми да станат високомерни парижани.

Но с всичките си недостатъци Франция е идеалното място за проблемите, пред които са изправени американските родители. Ценностите на френските родители от средната класа (не съм се занимавала с много богатите или с бедните) ми изглеждат близки. Те усърдно говорят на децата си, показват им природата и им четат много книжки. Водят ги на уроци по тенис, по рисуване и в интерактивни научни музеи. Французите се справят със семействата си, без да бъдат вманиачени на тази тема. Те смятат, че дори и добрите родители да не са на постоянно разположение на децата си, не е необходимо да се чувстват виновни за това. "Според мен вечерите са за родителите", ми каза една майка от Париж. "Дъщеря ни може да бъде с нас, ако иска, но това е времето на възрастните", допълни тя. Французите искат децата им да бъдат насърчавани, но не през цялото време. Някои американчета например имат учители по китайски език и посещават предучилищно обучение, а френските деца, умишлено, си се занимават сами.

Едва ли съм първата, която е на мнение, че



средната класа в Америка има проблем при отглеждането



и възпитаването на деца. Този проблем е определян като прекалена загриженост към децата. Изглежда, че никой не одобрява американския начин на отглеждане и възпитание на малчуганите, най-малко пък самите родители. Разбира се, французите имат всички видове обществени услуги, които им помагат децата да са по-спокойни и уравновесени. Родителите не трябва да плащат за предучилищна занималня, да се притесняват за здравна застраховка или за спестяването на пари за колеж. Много от тях месечно получават средства, преведени направо по банковите им сметки, само за отглеждането на деца. Обществените услуги обаче не обясняват всичките разлики. Установих, че французите имат напълно различно мнение за отглеждането на деца. Когато попитах френски родители как са възпитали децата си, им бяха необходими няколко секунди, за да разберат какво точно искам да разбера. "Искаш да знаеш как ги възпитаваме ли?", ме попитаха те и отговориха: "Дисциплина". Един от основните моменти във възпитанието е просто да ги научиш да чакат. Ето защо френските две-три месечни бебета, които срещнах, най-често спяха през нощта. Родителите им не ги взимаха в секундата, в която започнат да плачат, като по този начин им позволяват да разберат, че трябва отново да си заспят. Затова и френските деца щастливо си седят в ресторанта. Вместо по цял ден да похапват както американчетата, френските деца чакат времето, в което трябва да бъдат нахранени (френските деца имат по три хранения дневно и една лека закуска около 16 часа).

Една събота посетих Делфин Порше, която е добър адвокат по трудовите въпроси и е на около 35 години. Тя и семейството й живеят в покрайнините, източно от Париж. Когато пристигнах, съпругът й работеше на лаптопа си в дневната, а едногодишният им син Обан подремваше близо до него. 3-годишната им дъщеря Полин беше на кухненската маса, напълно погълната от играта си. Делфин казва, че никога не е правила нещо специално, за да научи децата си на търпение. Ежедневно обаче



семейството се учи как да отложи момента на удоволствие



Делфин казва, че понякога купува бонбони на Полин, но не й е позволено да ги яде, докато не дойде моментът за леката закуска. Дори и ако това означава детето да чака часове наред. Когато Полин се опитва да прекъсне разговора ни, Делфин казва: "Почакай две минути, мила. В момента разговарям." Казва го много мило, но и много категорично. Бях поразена от това колко спокойно й говори Делфин и колко е сигурна, че Полин ще я послуша. Делфин учи децата си да си играят сами. "Най-важното нещо е той да се научи сам да се чувства щастлив", казва тя за сина си Обан.

Това е умение, което френските майки определено се опитват да развият у децата си повече отколкото американките. В проучване от 2004 г. относно възгледите за възпитанието на децата на майки от САЩ и Франция, завършили колеж, американките казват, че да насърчават детето да си играе само за тях не е чак толкова важно. За французойките обаче това е много важно. Свързах се с Уолтър Мишел, който е водещ световен експерт за това как децата трябва да бъдат научени да отлагат удоволствието. Стана така, че 80-годишният Мишел, който е преподавател по психология в Колумбийския университет, бе в Париж и се съгласи да се срещнем на кафе. Мишел е най-известен с измисления от него в края на 60-те години т. нар. тест с бонбон. При него водещият експеримента въвежда 4-5-годишно дете в стая, където върху масата е поставен бонбон. Той обяснява на малчугана, че ще излезе за малко, но ако детето не изяде бонбона, докато се върне, ще му даде за награда два бонбона. Ако обаче изяде бонбона, ще получи само един. Повечето от децата чакат само 30 секунди. Само едно от три деца устоява всичките 15 минути, през които водещият на експеримента е извън стаята. Учените установяват, че децата, които успеят да отложат удоволствието, могат да се разсейват. В средата на 80-те години Мишел и колегите му отново провеждат теста и установяват, че тези, които успяват да отложат удоволствието, по-добре се концентрират и разсъждават.

Може ли обучението на децата за това как да отложат удоволствието, както постъпват френските майки от средната класа, да ги направи по-спокойни и по-издръжливи? Може ли това частично да обясни защо американските майки от средната класа толкова често се поддават на стрес? Мишел, който е родом от Виена, не е правил "бонбонения тест" на френски деца. Но като дългогодишен наблюдател на Франция казва, че е



изумен от разликите между френските и американските деца



В САЩ "определено впечатлението, което човек придобива, е, че самоконтролът е доста труден за децата", казва той. "Американските родители, разбира се, искат децата им да бъдат търпеливи. Насърчават децата си да споделят, да чакат своя ред, да подредят масата и да се учат да свирят на пиано. Търпението обаче не е умение, което можем да усъвършенстваме, както го правят френските родители. Смятаме, че това е част от характера на децата. Според нас родителите или имат късмет и получават дете, което може да чака, или нямат", споделя специалистът.

На френските родители и детегледачки им е трудно да повярват, че до такава степен избягваме да се намесваме в това важно обучение. Когато споменах за това на вечеря в Париж, френският ми домакин разказа опита си от едногодишен престой в Южна Калифорния. Той и съпругата му се сприятелили с американско семейство и решили да прекарат един уикенд с тях в Санта Барбара. Тогава децата им се срещнали за първи път. Малчуганите били на възраст от 7 до 15 години. Те все още си спомнят как американчетата често прекъсвали родителите си по средата на разговора. Нямали определено време за хранене, ходели до хладилника и си взимали храна, когато им се прииска. "Това, което ни порази и притесни, бе, че родителите никога не казаха "не", казва съпругът.



Авторитетът е едно от най-впечатляващите неща



във френския модел на отглеждане и възпитаване на деца - и може би най-трудното за усвояване. Много френски родители, с които се срещам, спокойно показват авторитета си пред децата, за което мога само да им завиждам. Децата им ги слушат. Френските деца обикновено не хукват да тичат, не възразяват или пък не се включват в дълги разговори. Една неделна сутрин в парка съседката ми Фредерик стана свидетел как се опитвам да се справя със сина ми Лео. По това време той беше на 2 години. Лео правеше всичко бързо и в парка бях в непрекъснато движение, следвайки стъпките му. Изглежда той приемаше вратите на детските площадки като покана за излизане. Фредерик наскоро бе осиновила красиво червенокосо 3-годишно дете от руско сиропиталище. В момента, когато се видяхме, тя имаше стаж на майка три месеца. Но защото беше французойка, имаше различна от моята представа за авторитета, за това, което бе възможно и кое не. С Фредерик седяхме край пясъчника, като се опитвахме да разговаряме. Но Лео продължаваше да излиза от вратата на пясъчника. Всеки път ставах да го гоня, карах му се и го влачех обратно в пясъчника, докато той крещеше. Първоначално Фредерик наблюдаваше мълчаливо. След това, без капка любезност, ми каза, че ако всеки път така тичам след Лео, не бихме могли да се отдадем на малкото си удоволствие да си поговорим за няколко минути.

"Да, права си - казах аз. - Но какво мога да направя?" Фредерик ми каза, че трябва да бъда по-строга с Лео. Според мен обаче бе неизбежно да прекарам целия следобед в преследване на Лео. Според нея обаче това беше възможно. Изтъкнах, че съм се карала на Лео в последните 20 минути. Фредерик се усмихна. Тя каза, че трябва да казвам "не" по-категорично. Следващият път, при който Лео се опита да избяга, казах "не" доста по-остро от обикновено. Той обаче излезе. Последвах го и го върнах. "Виждаш ли? - казах аз. - Не е възможно." Фредерик отново се усмихна и ми каза да не викам, но да говоря по-убедително. Уплаших се, че ще го стресна. "Не се притеснявай", каза Фредерик. Лео не ме послуша и следващия път. Но постепенно разбрах, че моите "не" стават по-убедителни. Не ги казвах по-силно, но бяха по-самоуверени. До четвъртия опит, когато бях много убедителна - Лео се приближи до вратата, но - о, чудо - не я отвори. Той погледна назад и след това внимателно към мен. Очите ми се разшириха и се опитах да гледам неодобрително. След около 10 минути Лео спря с опитите си да излезе. Изглежда, че беше забравил за вратата и си играеше в пясъчника с другите деца. С Фредерик си говорихме. Бях направо шокирана, че Лео изведнъж започна да гледа на мен като на човек с авторитет. "Видя ли, че всичко бе свързано с тона на гласа ти", заяви Фредерик. Тя отбеляза, че Лео не изглежда да е стресиран. За момент, и вероятно за първи път, той изглеждаше като френско дете.



----------------------------------------

ФРЕНСКИТЕ УРОЦИ

* Децата трябва да казват здравей, довиждане, благодаря и моля. Това им помага да научат, че не са единствените, които имат чувства и потребности.

* Когато се държат лошо, хвърляйте им по един строг поглед.

* Разрешавайте им само веднъж дневно леко да похапват. Във Франция това става между 16.00 и 16.30 часа.

* Напомняйте на децата (и на самите себе си) кой е шефът. Френските родители казват "Аз съм този, който взема решенията".

* Не се страхувайте да кажете "не". Децата трябва да се научат как да се справят с фрустрацията.



-------

*Памела Дрюкермън е автор на книгите "Да отгледаме бебе" и "Френските деца не разпиляват храната".

Снимка: ЕПА/БГНЕС
Според френския модел на възпитание децата трябва да свикнат да си играят сами, а не родителите им да са непрекъснато до тях.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Френските деца са търпеливи, умеят да чакат и не прекъсват родителите си, което изумява американските майки.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Леката закуска трябва да е само веднъж дневно според френския модел на възпитание на малчуганите.
76
21022
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
76
 Видими 
12 Февруари 2012 19:47
Божее! Ами ако беше отишла в Германия какво ли би написала горката американска майка! Ей това е, и даже хляба си вади жената с писане за подобни неща.!
12 Февруари 2012 19:57
Много , много точни наблюдения.
12 Февруари 2012 20:00
* Когато се държат лошо, хвърляйте им по един строг поглед... И едно леко шамарче!
12 Февруари 2012 20:11
"Свързах се с Уолтър Мишел, който е водещ световен експерт за това как децата трябва да бъдат научени да отлагат удоволствието."
...............................................................................................
Първо трябва да научиш майка му как да отлага удоволствието.
...............................................................................................
...............................................................................................
"Той обяснява на малчугана, че ще излезе за малко, но ако детето не изяде бонбона, докато се върне, ще му даде за награда два бонбона. Ако обаче изяде бонбона, ще получи само един."
...............................................................................................
Такива са експериментите и с шимпанзетата.
..............................................................................................
..............................................................................................
"Те все още си спомнят как американчетата често прекъсвали родителите си по средата на разговора. Нямали определено време за хранене, ходели до хладилника и си взимали храна, когато им се прииска. "Това, което ни порази и притесни, бе, че родителите никога не казаха "не", "
............................................................................................
Но затова пък в Америка свободата е в култ и постоянните промени са закон. Французойчетата цял живот ще чакат все някой друг да им каже и разреши.
...............................................................................................
............................................................................................
"Всеки път ставах да го гоня, карах му се и го влачех обратно в пясъчника, докато той крещеше. Първоначално Фредерик наблюдаваше мълчаливо. След това, без капка любезност, ми каза, че ако всеки път така тичам след Лео, не бихме могли да се отдадем на малкото си удоволствие да си поговорим за няколко минути. "
...............................................................................................
Тук е целия проблем, удоволствието на майката срещу удоволствието на детето.
От цялата статия оплакванията на майката са, че когато е с децата, не може да си поговори сладко сладко с някоя приятелка. Да се набъбрят като пъпки.
12 Февруари 2012 20:16
Благодаря за статията, много е актуална за нашата действителност!
12 Февруари 2012 20:21
Прекъсвали я децата, да не си забрави мисълта...
12 Февруари 2012 20:23
Ако родителите не научат децата, какво означава думичката "не", след това живота ще ги научи по трудния начин.

12 Февруари 2012 20:29
Удоволствието от сухи гащи, предполагам и то трябва да се отлага...
12 Февруари 2012 20:31
Това е прословутата немска система на възпитание, която в последствие беше отречена. А за английската, по която са възпитавани страдащият от ендопрезис ноктьорно малчуган Уинстън Чърчил и заекващия крал Джордж 6, какво да обсъждаме.
А аз си мислех, че мазохизмът не се възпитава, а се придобива в следствие на тежък живот, неразбиране и изолация от обкръжението.
Е французите са бетер-издигнали са възпитанието в отлагане на удоволствието на пиедестал, а и го разпространяват по света. Затова непрекъснато пищят за внимание и все са онеправдани и неразбрани, а като навършат пълнолетие стават, като развързани
12 Февруари 2012 20:38

Много по-забавна е книгата”L`art d`etre infidel”,в която автократа прави опит да опише по какъв начин семействата в различни точки на света гледат на изневярата и извънбрачните отношения.
12 Февруари 2012 20:58
Mura, последното ти изречение се отнася в пълна сила и за българите, нали ! Да възпиташ спокойни хора не е никак лесно. Ако се огледаме около себе си, няма да започнем с плюнки по французите.
12 Февруари 2012 21:06
Gozambo,
Тук е целия проблем, удоволствието на майката срещу удоволствието на детето
Не е тук проблема, а твоя проблем е, че четеш по диагоналната система.
Авторката повече набляга на проблема с изграждането на родителски авторитет. Това е наистина трудна работа, но необходима.
И за наше, родителско, сажъление, автаритет е в множествено число, в смисъл авторитет по много проблеми, а не само "Аз съм тук шефа"
12 Февруари 2012 21:10
Ежедневието ми свързано досега с контакти със стотици френски деца. Досега, само веднъж едно беше определено лигаво. Вярна статия!
12 Февруари 2012 21:17
Е какво сега, цели трудове за простичката истина, която народът ни отдавна е казал - не допускай детето да ти се качи на главата. Друг е въпросът кой как го постига. То всякакви методи има, аз съм си отгледала децата, та тази тема ми е чак смешна с високопарните изводи за неща от ясни по ясни и съществували откак го има човечеството и откак има деца. По повод казаното по-горе от Метеора, тука в Родопите има хубава парафраза на библейското "Spare the rod, spoil the child", цитирала съм я и друг път: бий гъзинка, да не биеш гъзище . Сега, дали ще биеш буквално /и това си е нужно понякога/, дали със строг поглед, дали с авторитет, за това всеки си прави избора, доста често според обстоятелствата. Ама стига с това откривателство на топлата вода. То вярно, че нещата са като в оная приказка за вицовете: няма стари вицове, има млади хора. Та и с тази американска майка така...
12 Февруари 2012 21:32
Нация, която е изобретила гилотината, определено може да учи "как се отлага удоволствието".
-
Спокойствието на децата идва от умението на родителите да въвеждат спокойствие.
Когато детето повиши глас или започне да нервничи, родителят не трябва да го надвиква или да го заплашва, а да забави темп и да му отговори с пауза, по-бавно и по-спокойно.
Детето тутакси омеква.
В България родителите вместо да успокояват, се опитват да надделеят над детето.
Наблюденията в детските градинки в градовете сочат ясно едно: грубите и егоистични родители преобладават.
12 Февруари 2012 21:35
Ежедневието ми свързано досега с контакти със стотици френски деца. Досега, само веднъж едно беше определено лигаво. Вярна статия!


Веднъж в един ресторант видях френско семейство с шест! дечища.
Едното беше тригодишно момиченце азиатче.
Останалите бяха от пеленаче до тийнейджър.
Още като ги зърнах, си казах - лелее, тия сигурно са откачили, с всичките тия деца и в чужда държава.
Взех да ги наблюдавам с интерес, очаквайки бесен екшън.
Нищо подобно - децата съвсем спокойно си изчакаха поръчката (за осем човека ), а после нормално се нахраниха.
Всичко, което направиха родителите през цялото време, беше да извадят едно шише за бебето, което посмука малко и заспа.
Като цяло, групата беше по - тиха от всички останали семейства наоколо.
12 Февруари 2012 21:39
Познавам французи, които обаче се възхищават на това как се възпитават българските деца...

А и познавам френски деца, които определено са изключително неуправляеми, и то при родители възпитатели...

Виж, френските кучета определено не създават никакви проблеми... стоят си под масата и не досаждат.


Иначе баща ми с възхищение преди години разказваше, когато бяхме малки и носехме златни сандали, които купуваше за нас във Франция, как френските деца, дори да играят в някоя локва, се обръщат едно към друго с "господине" и "госпожице".


Какво още - също като в нашите детски градини менюто им се състои от първо, второ и трето.


И, разбира се, заведат ли ги на ресторант, не им идва на ума да поставят котлета между две филии хляб и го захапят като сандвич (нещо, което дори родителите на американски деца правят, озоват ли се във френски ресторант).

За съжаление, покрай глобализацията, дори във френските ресторанти, за разлика от френските детски градини, детското меню се свежда предимно до стек с пържени картофи и безалкохолно... Хм.
12 Февруари 2012 21:41
Мда, сещам се покрай по-горния постинг за изненадата си да мога да видя семейства с по пет-шест невръстни деца включително из френските пещери...
12 Февруари 2012 21:42
Преди да стигне до наблюденията как се изгражда родителски авторитет във Франция, американката е споделила и някои други наблюдения, до известна степен също обясняващи разликите в "спокойствието" между френските и американските родители и деца, разлики, на пръв поглед непряко свързани нито с детската самостоятелност, нито дори с отлагателното изяждането на бонбона:
Изглежда, че никой не одобрява американския начин на отглеждане и възпитание на малчуганите, най-малко пък самите родители. Разбира се, французите имат всички видове обществени услуги, които им помагат децата да са по-спокойни и уравновесени. Родителите не трябва да плащат за предучилищна занималня, да се притесняват за здравна застраховка или за спестяването на пари за колеж. Много от тях месечно получават средства, преведени направо по банковите им сметки, само за отглеждането на деца. Обществените услуги обаче не обясняват всичките разлики
12 Февруари 2012 21:43
" Разрешавайте им само веднъж дневно леко да похапват. Във Франция това става между 16.00 и 16.30 часа" - това ме изумява, през останалото време гладни ли ги държат... Французите сам прекалено строги според мен, ако си прекалено строг с детето си, един ден то ще ти го върне....

12 Февруари 2012 21:44
Като стана дума за посещението на интерактивни музеи, сещам се и че децата пък в Санкт Петербург ги водеха и по местните гробища на знаменитости и че видях дете, което все още не може да чете, пред гроба на архитекта на Казанския събор, на плочата на който има изображение на събора, да назовава името на архитекта...

Кой ли български родител би завел дете на пет години да види гробовете на известни български литератори, например?
12 Февруари 2012 21:46
Slava,
не се отнася само за българите, а и за гърците, израелтяните, руснаците-например. Проблемът "Искам внимание-сега, на всяка цена" стана световен и започна да избива в агресия.
Да възпиташ спокойни хора не е никак лесно

По-трудно е да възпиташ ОТГОВОРНИ ХОРА! Спокойствието, на спокойните понякога граничи с егоцентризъм.
12 Февруари 2012 21:47
Разрешавайте им само веднъж дневно леко да похапват. Във Франция това става между 16.00 и 16.30 часа" - това ме изумява, през останалото време гладни ли ги държат... Французите са прекалено строги, според мен, ако си прекалено строг с детето си, един ден то ще ти го върне...


Става дума за похапване или т. нар. кас-крут, пощипване на коричката на хляба, не за ядене и наяждане...

Едно време дори у нас по лагерите ни даваха само едно допълнително похапване, в 16 ч., филия с мармалад, например...


Горе се споменава от авторката, че американските деца не ядат в определени часове, а когато сами решат да отворят вратата на хладилника.
12 Февруари 2012 21:50
Възпитани са и да дават целувки (фер ла биз) дори на хората, с които току-що са се запознали, стига да са близки на родителите им.
Не са чак такива егоцентристи.
И дори са много милички.
12 Февруари 2012 22:15
И още нещо - каква е поуката от френското възпитание - повече родителски егоизъм и по-малко занимания с детето! Няма нищо по-велико от това да си играеш с детето си... А французите - какво, ние сме най-великите родители, децата ... кучета ги яли! Не ми харесва тая система на възпитание. Не е нормално едно дете да не лудува и да не прави пакости - ако спре да лудува - води го на лекар... Французите да си я прилагат на себе си тая система. Затова половината са смотаняци и комплексари...
12 Февруари 2012 22:36
ХАХАХАХАХА
каква приказка за американци с носталгия към континента - просто невероятно как може да се спекулира с комплексите на хората
12 Февруари 2012 22:41
Спокойни е антоним на нервни. В Бг всичко е нервно и търчи като шугави овце. Погледнете автомобилното движение по един френски булевард и един български и ще разберете за кво говоря. Отлагането на удоволствието и искам ,ама сега, веднага. Понякога трябва да откриваме топлата вода, отново и отново. От колко деца в БГ ще чуем "заповядай", "благодаря" , "моля" . Най-малко дебели хора съм виждала във Франция. Не си държат децата гладни. Просто не тъпчат боклуци по всяко време на денонощието.
12 Февруари 2012 22:55
Френските деца в огромна си част са изключително мили и възпитани. Много от тях са направо като херувимчета. Е , виждал съм и по буйни и търчащи , но то си е до индивидуалност... Само веднъж съм виждал (в Париж , на Марсово поле) баща да си пердаши детето , явно беше прекалило , щото това е недопустима картина във Франция. Френските деца са дисциплинирани от малки , училището е целодневно. До обяд учат , следобяд играят или ходят на учебни разходки в гората , на реката и т.н. ... но никога не остават без контрол. Смисълът е да няма шляещи се по улицата деца (аналогията у нас ?? )Родителите по дефолт си посрещат децата , след обяд към 17 часа , когато свършва работния ден на родителите , пред училищата е митинг от родители и коли. Посрещат си децата ... и право в къщи. Френските деца са тихи в квартала и не създават шум и гюрултии... Ако има бандитчета в града или квартала , те се знаят от жандармерията поименно и зулумите им се разкриват за отрицателно време...Французите учат децата си на ред и дисциплина от малки. Делникът е скучен. Уикендът е за почивка. Ваканциите са за дивеене .Всяко нещо е за мястото и времето си. Импровизациите са рядкост. Френските деца не растат нито егоцентрици , нито грандомани. По скоро имат твърде много вътрешни задръжки и спирачки , чувство на отговорност и ред. (правилно отбелязано в статията) . Така обаче те са добре подготвени за Френската Администрация и обществена реалност. Която е тежка , ригидна , свързана с много чакане и дълги процедури. И която няма как да се заобиколи "по втория начин"...
12 Февруари 2012 23:29
"Не е тук проблема, а твоя проблем е, че четеш по диагоналната система.
Авторката повече набляга на проблема с изграждането на родителски авторитет."
...................................................................
По диагоналната система забелязах, че всички примери на авторката са за прекъсване на майката по време на разговори с друга майка. Авторитетът на родителя е необходим, за да не прекъсват майката, когато обменя клюки с друга майка.
Описаните системи за възпитание на децата се препокриват със системите за обучение на кучета. Ако вземеш книга как се обучават ротвайлери /такава имам у нас/, там са описани подобни награди, като тази с двата бомбона. Но дори за кучета се препоръчва това да се използва само на първо време, докато животното разбере какво се иска от него. И после никакви подобни награди, защото се създава друг проблем- нищо не прави без награда. Същото е и с французойчетата- даваш му награда бомбонче, ако направи или не направи нещо си. Изключително вредна практика, която ще го повреди за цял живот. Аз на моето куче обяснявам като на дете, галейки го, какво не бива да прави или за кокво го поощрявам, няма да обяснявам на детето си или на внучето си. На детето, няма значение колко е малко, просто трябва да си търпелив, му се обяснява какво трябва и какво не трябва по точно определените причини. То трябва да знае, че с поведението си безпокои другите, нарушава личното им пространство, или всичко, както си е. То е човек и трябва да му се обяснява с аргументи, а не да се контролира поведението му с награди или наказания. Родителският проблем е, че не умеят да обясняват и нямат търпение да обясняват. Не може поведението на човек да се определя от това дали ще има награда или не. Научи го като дете, такъв ще си остане цял живот.
А за авторитета на родителите какво да кажем! С подобна дисциплина едва ли ще се повиши. А майката като е излязла с децата на разходка, ще играе с тях. Не може да седне да бистри клюките и децата да седят мирно да не я притеснят.
12 Февруари 2012 23:46
Аз пък забелязах това:
Учените установили, че американките двойно повече възприемат заниманията с децата си като нещо неприятно. В друго изследване, направено от същите учени, показва, че на работещи майки от Тексас домакинската работа им е по-приятна от това да се грижат за дете.
13 Февруари 2012 00:00
Гонзик , за сетен път доказвате колко сте несведущ по каквато и да е тема. И с упоритост защитавате игнорантските си твърдения пред публиката...На детето, няма значение колко е малко, просто трябва да си търпелив, му се обяснява какво трябва и какво не трябва по точно определените причини Това само игнорант може да го изтърси. Как да няма значение колко е голямо детето ? Всяка възраст си има съвършено различни начини на възпитание и въздействие , защото мозъкът на детето е на различно ниво на развитие !Колкото по малко е детето ,толкова по безсмислени и нелепи са дългите словесни обяснения какво да прави и какво да не прави. Напротив , удачни са по простите форми на възпитание с нагледни примери , картинки , филмчета ...Обясненията стават по сложни с възрастта , това е толкова логично . Какво общо имат ротвайлерите с децата ? Що за тъпшака аналогия да сравняваш възпитанието на едно дете с дресурата на куче? Разбира се че децата трябва да се поощряват с награди за правилните постъпки (бонбонче) и трябва да се учат да бъдат търпеливи , последователни и разумни. Това е прекрасен модел на възпитание , и късният резултат е видим. Франция е страна с несравнимо по ниска престъпност от САЩ , където 10 %от населението или е в затвора , или е лежало някога в затвора...Вижда се коя система "поврежда за цял живот" ,и коя създава едни уравновесени хора, макар и с прекалено много задръжки (по нашата балканска оценъчна скала) ... Още един път трябва да похваля американската авторка на статията и да призова всички внимателно да препрочетат текста, той е достатъчно подробен и с хубави примери... Очевидно има разумни американци, склонни да видят по доброто в други общества , тъй както и има много европейци , заимстващи от водещите американски достижения (примерно в медицината)
13 Февруари 2012 00:23
Родителският проблем е, че не умеят да обясняват и нямат търпение да обясняват.

Gozambo,
много добре обобщено! Ако позволиш да добавя, че родителите нямат търпението и да изслушват децата си, а те разчитат на тяхната подкрепа.
Имате право да им се възхищавате на французите, така както ние , които не сме съгласни с френската система на възпитание да я критикуваме и изразим несъгласието и резервите си относно резултатите й.
Това е наше право-нали?
13 Февруари 2012 01:44
Какво съвпадение. Днес слушах интервю с въпросната госпожа по Пъблик Радио относно книгата и.
13 Февруари 2012 02:58
"Гонзик , за сетен път доказвате колко сте несведущ по каквато и да е тема. И с упоритост защитавате игнорантските си твърдения пред публиката...На детето, няма значение колко е малко, просто трябва да си търпелив, му се обяснява какво трябва и какво не трябва по точно определените причини Това само игнорант може да го изтърси. Как да няма значение колко е голямо детето "
.........................................................................................
Муки,
ти първо създай и отгледай свои деца и тогава ми обяснявай как се гледат деца. Твоят опит с деца е от наблюденията на чуждите, когато вървят по улицата.
Извинявай, но ние ако отворим темата как се правят деца, ти пак ще седнеш да ме поучаваш. В същия постинг по-долу съм писал- "Родителският проблем е, че не умеят да обясняват и нямат търпение да обясняват. ". А неумението се изразява именно в това, че каквото имаме да кажем, не можем да го обясним на малките деца. Ние имаме същия проблем и с големите, но въпросът е, че ние малките не ги броим за нищо и не се чувстваме длъжни да им обясняваме нищо. Не може и толкоз. Не може, защото родителят е казал. Децата са много по-интелигентни, отколкото ние ги възприемаме. И колкото и да са малки, винаги може да се намерят думи и аргументи, с които да им обясним защо не бива да се прави това.
Но тук изниква и друг въпрос. Как да обясним на детето, че бомбонът за деня трябва да се изяде в четири часа следобед, а не два часа по-рано? Това вече не можеш да му го обясниш, защото е простотия. И ти не знаеш защо. Някой си измислил, че трябва да отлагаме удоволствията на децата. Как да му кажеш на детето истината, след като това прилича на мъчение. Прочети Българи от старо време и ще видиш същите методики при Хаджи Генчо. Ще ви кажа, но първо ще ви помъча. И като порастне детето и стане мъж, пак не можеш да му обясниш защо си го правил някога това. Децата винаги се сещат като големи, натякват го на родителите си и последните предпочитат да не се споменават тези неща.
Аз не сравнявам децата с ротвайлери, напротив. Казвам, че не може децата да се възпитават по кучешки методики. А ти, Муки, когато имаш дете, възпитавай го с бомбончета!
Твърдението ти, че децата като били много малки, трябвало само да им се забранява, без да им се обяснява, защото още не разбирали, също не влиза в пътя. Бебетата като се родят не разбират и дума от това, каквото им говорим, но ние им говорим непрекъснато, защото така се учат да разбират езика. По същия начин трябва да им обясняваме и порядките- какво трябва да бъде тяхното поведение и защо, преди те да разбират всичко. Така ги учим. Не може детето да порастне с идеята, че това не е редно, защото тате не разрешава. И затова, като порастнат и се откъснат от родителски контрол, стават башибозуци.
13 Февруари 2012 03:09
Мура,
аз съм с абсолютни резерви спрямо изложената френска система за възпитание. С нея се възпитават послушковци.
Аз не съм съгласен и с обобщенията на авторката, как в Америка си гледали децата. Америка е един свят и тук ще срещнеш всякакви системи за възпитание. Не може да се правят подобни паралели и да се наслагват измислени модели върху реалния живот.
............................................................................
От статията-"Учените установили, че американките двойно повече възприемат заниманията с децата си като нещо неприятно. В друго изследване, направено от същите учени, показва, че на работещи майки от Тексас домакинската работа им е по-приятна от това да се грижат за дете. " Край на цитата.
Първо- двойно в сравнение с кого? Да приемем, че е с французойките. Ами как няма двойно повече да възприемат заниманията с деца като нещо неприятно, като двойно повече се занимават с тях, отколкото французойките. Французойките са научили децата си да не закачат майките докато последните пият кафе, бъбрят с приятелки или се хранят. Дори и когато две майки са извели децата си на детската площадка, децата им не смеят да им прекъснат разговора. Докато американките постоянно се занимават с децата си.
Авторката просто си е написала една книга и си търси пазар. Аз не бих я купил.
13 Февруари 2012 03:18
Муки,
ако не си заспал, я сподели как ги правят децата във Франция! Да не се окаже, че и тука сме я объркали.
13 Февруари 2012 04:41
Ето друг, съвременен подход към възпитанието, този път отвъд голямата локва:

Натисни тук

Не си оправя леглото тинейджърката, не ще да прави кафе, защото не им била слугиня и трябвало да й плащат, като я карат да позабърше пода и да измие чиниите. На всичкото отгоре взела, че се оплакала в социалната мрежа от гОрката си съдба в къщи -- от лаптопа, дето тати й купил и предния ден два часа й инсталирал програми, за които се охарчил със стотина долара. Така ли? На ти сега един лаптоп -- пуф, пуф няколко куршума (и от майката един; поръчала го била), на полянката, всред тревата. Да ходи да бачка и да си купи сама лаптоп, да види как се изкарват пари, а и приятелите й от мрежата да видели за какво иде реч, щом нямала респект нито към родителите си, нито даже към сама себе си. Татко Песталоци на 21-я век. Малко минал покрай него, ама, кой ли е съвършен.
13 Февруари 2012 05:31
Мога да се съглася в голяма степен с наблюденията на авторката по отношение на американските деца. Т.н. Anxiety се среща доста често сред американските малчугани. Тук, в САЩ, системата на възпитание основно се базира на убеждаването,не толкова на родителския авторитет и свързаната с това строгост. Иначе току-виж те подгонили за прояви на Мental Аbuse и разни други форми на "родителско насилие". Много често дори деца под 7 год. трябва да бъдат убеждавани, за да направят нещо елементарно.
13 Февруари 2012 06:54
Някой си измислил, че трябва да отлагаме удоволствията на децата

Тцъ, не е "някой си". Казва се доктор Зигмунд Фройд. Та този именно някой си твърди, че порастването означава преминаване от принципа на удоволствието към принципа на реалността. Бонбонките са елементарни примери за американски главици. А задача на родителите е да приучат постепенно децата си, че не могат да мислят единствено за собствените си удоволствия, а трябва да се съобразяват с реалностите в обществото (примитивно обяснявам преминаването към принципа на реалността). Половината детски приказки туй внушават - "Трите прасенца", "Червената шапчица" например. Щото е важно. Представлява съществен елемент от социализацията на личността. (Липсата му, гозамбич, ни се демонстрира у нас - мутренските дворци с кулички, безсмислен и показен лукс и пр. всъщност са инфантилни прояви, сочещи липса на отговорност към обществото - важното е да изям колкото може повече бонбони сега и тук, останалото е без значение )
13 Февруари 2012 08:38
Гозе позна ,бях заспал Във Франция обикновено през нощта се спи , а не се фрустрира в мрежата... Ше взема да ти дам малко игнор по всякакви дискусии , че нещо хептен си се екзацербирал напоследък.Вземаш опонентите твърде емоционално и лично... Впрочем аз съм във възраст ,когато вече почваш да мислиш за внуци , щото децата ти са отдавна порастнали,каквото си възпитал , отдавна си го възпитал.Та ти не си някаква изключителност в ролата си на родител във Форума ... Но с риск да се повторя още веднъж. Статията поставя един фундаментален въпрос - дали децата трябва да се оставят на течението на Желанието , Искането , Хладилника по всяко време , отприщването на енергията във всякакви условия... или да се слагат внимателно граници, условия , поощрения и дори забрани. Няма безусловен отговор. "Истината" очевидно е в дозировката.Аз мога да сравнявам България и Франция. За Америка нямам системни наблюдения. За Америка е писала авторката... Та между българският модел и френския не виждам някаква пропаст. Може би социалното неравенство в БГ направи да има едновременно деца с добро възпитание и заложена социализация , както и асоциални такива с пълно отсъствие на задръжни процеси. Докато във Франция по голямата социална хомогенност на обществото и стремежа да се тушира неравенството дават една по еднородна картина на децата като цяло ... не зная. Това не ми е специалността ...Във всеки случай примерите на авторката американка са много точни , и това ми хареса в статията . Жив и здрав Гонзе , и да ти са живи и здрави ротвайлерите.
13 Февруари 2012 10:58
четох до някъде статията, надолу няма какво да я чета, защото всичко това звучи познато - и мен са ме отглеждали както френските деца, нямаше глезотии, нямаше нищо, чужд език от съвсем малък, записване от първи клас в руско училище, където се учеше сериозно, шоколади и бамбони и без това нямаше (родопчетата не се броят), родителите си говореха с гостите или помежду си за някакви безинтересни неща, а децата трябваше да се забавляват сами и да са тихи, защото иначе идваше бойчо огнянов. децата на приятелите на родителите ми бяха възпитавани по същия начин - това беше нормалното за нас. после се оказа, че и сегашните ми приятели са възпитавани по същия начин. сега всички сме в чужбина, защото в българия мнозинството и тези отгоре не са възпитавани по същия начин и им личи (филии с мас и по цел ден след топката).
13 Февруари 2012 11:17
13 Февруари 2012 12:05
Във Франция дори съвсем мънечките деца казват мерси.
13 Февруари 2012 13:46
.
13 Февруари 2012 15:56
"А задача на родителите е да приучат постепенно децата си, че не могат да мислят единствено за собствените си удоволствия, а трябва да се съобразяват с реалностите в обществото (примитивно обяснявам преминаването към принципа на реалността)."
....................................................................
Няма друг начин за обяснение, освен примитивен, не се притеснявай, София! Пълна простотия е чрез подобни мъчения да възпитаваме детето в лишения. По-добре да му се каже- трябва да пестим, защото ще плащаме сметки, защото събираме пари за колеж или каквото е там и затове не може всеки ден да имаме бомбони, или други удоволствия. Хората така или иначе лишават децата си от доста работи. Всеки ден няма Дисниленд. Всеки ден няма нова играчка. Всеки ден няма любимите вкусотии. Та децата са в лишения още от най-ранна детска възраст. Сякаш децата ни имат всички удоволствия нон стоп, та се налага да ги приучаваме на въздържание чрез номера с бомбона! Децата са в реалния живот от раждането си. Принципът на реалността изобщо не ги подминава. И при децата, както и при възрастните, удоволствията са отвреме навреме. С бомбона ние не ги учим да отлагат удоволствията и не ги въвеждаме в реалния живот. Ние ги учим кой е босът. Че от босът зависят удоволствията. Че се слуша волята на боса. Ние просто им пречупваме волята и налагаме нашата си воля. И ние я налагаме категорично, като деспоти, а не като авторитети. Това е просто една по-висока степен на несвобода, която налагаме на децата си.
Муки,
може да си на възраст и за правнуци, но деца нямаш. Не съм прочел от теб и намек за семейство и деца.
13 Февруари 2012 16:13
А майката като е излязла с децата на разходка, ще играе с тях. Не може да седне да бистри клюките и децата да седят мирно да не я притеснят.

Гозамбо, да видим сега, занчи майката е личност и човешко същество, което има право на разговор. Но ти и преди възхваляваше арабския тип патриархат, та общо взето твоят комплексарски мисловен модел е изяснен.

СЕга по същество, изненадващо приятна и полезна статия. Много полезна поне за мен, тъй като съм в процес на отглеждане и възпитание и виждам, че горе долу съм налучкала верния тон. Естествено, всеки възпитава по свой почин децата си, но ми се струва, че този така наречен френски модел е добър. Едноп дете трябва да знае къде са границите. Трябва да уважава и двамата си родители и оттук не следва да прекъсва който и да е от тях при разговор разговор. Това е въпрос на домашно възпитание ако пропусне този урок ще има доста проблеми при социализацията си. Справка - нашите родни шофьори.

Всичко това са основни ценности, които ни различават от доста американци. Браво, че една американка е доловила разликите и е имала доблестта да го напише. Чест й прави. Старият български и класически налижил се модел на възпитание има много сходни черти с френския. Дано преживее период на възраждане.
13 Февруари 2012 16:26
Две неща на първо време.
Първо, правилно авторката се е досетила, че проблемът на/с децата се корени в ... инфантилизма на родителите им.
Второ, Gozambo бе прав да подскаже, но не и да иронизира, паралела с ... приматите. Висшите. Съседите по еволюция. В този ред от мисли, сравнете възпитанието и поведението на малките при бонобо и при шимпанзетата. Доста поучително, уверявам ви. Пък уж са тъй близо генетично и като среда на обитаване.
13 Февруари 2012 17:27
Ако си турист в трета страна (не Франция и не Германия) и пред супермаркета се появи клас ученици-екскурзиянти и децата вземат да се спускат по наклона с количките за покупки, да си наливат лимонада в гърбовете, са се ритат, да си се качват на на гърбовете и да крещят - без да си чул на какъв език говорят, може да си сигурен, че е френски. Добрите семейства са добри навсякъде. Простият ражда прости деца, простакът - простачета.Щяхме да имаме по-възпитани деца, ако ние самите бяхме по-възпитани (Гьоте)
13 Февруари 2012 17:30
Едноп дете трябва да знае къде са границите.

Защото иначе то започва да определя границите. И се качва на главата на родителите си от съвсем бебе.
13 Февруари 2012 17:33
В една статия на Александър Николов в последния брой на "Анамнезис" открих цитирания по-долу бисер от един ранен измервач на черепи (така го нарича самият Николов):
„Физическият облик на българите е трудна и неясна тема: техният морал cъздава допълнителни затруднения. Те се различават от сърбите в някои отношения благоприятно; в повечето случаи, може би неблагоприятно и въпреки че някои от най-големите им недостатъци са без съмнение онези, които се появяват у раса, която стотици години е била подчинена на друга, не е възможно всички те да са възникнали по този начин. Героическият тип, който се явява сред сърбите, били те
мюсюлмани, рая или свободни християни, и тържествува сред прекрасните варвари от Черна гора, липсва тук. Баладите и народните песни на един народ могат да бъдат обикновено взети като доказателство на идеалите му и поради това до известна степен и за характера на този народ. Робин Худ в Англия, Кухулин в или Дайармид в Ирландия, Сид Родриго в Испания, Редуан на маврите, Антар на арабите, цар Лазар в Сърбия, всички те притежават в една или друга степен рицарството в характера си и не са просто въплъщение на силата, подобно на Марко, българския герой, който е представен като свиреп грубиян, убиец на жени и предател. Тяхната религия, също така, се издига малко над фетишизма и има съвсем малка връзка с морала. Мъжественост, щедрост, вярност и уважение към жените могат рядко да се очакват от такъв народ. Но тук има индустрия, амбиция, усърдие и спестовност до степен, непозната сред сърбите, тук има и желание за знание и капацитет за учене; и въпреки насилствената намеса на Русия и огромното количество от морално и физическо зло, привнесено по този начин, те биха могли постепенно, под подобряващо се управление, да се развият към по-добри неща, от онези, които можем да се надяваме да видим в наше време.“

[Beddoe, John. “On the Bulgarians” – The Journal of the Anthropological Institute of Great Britain and Ireland, vol. 8 (1879), 232-239]
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД