Функционалната киста е индивидуална особеност на организма. Има жени, които са склонни към това. Други не са се сблъсквали никога с тези проблеми.
В определен ден от менструалния цикъл в организма се появява някакво образувание. След съзряване на яйцеклетката то изчезва от само себе си. Така трябва да бъде, по принцип, при нормални и здрави жени. Обаче ако това образувание по начало има по-голям размер, или пък не изчезне в необходимия момент, тогава вече говорим за функционална киста. Въпреки разпространеното мнение,

това не е заболяване

Но не можем да наречем това състояние нормално, разбира се. Статусът на кистата е някъде по средата. Нейното появяване по никакъв начин не влияе на здравите жени. Много дори и не подозират, че ги имат в организма си. Обаче при някои може да предизвиква неприятни болестни усещания.

Много жени се страхуват, че функционалната киста може да предизвика онкологично заболяване. Веднага ще кажем - не,

няма никаква връзка между функционалните кисти и злокачествените тумори

Единственото, за което може да бъде донякъде “виновна” такава киста, това е проблем при зачеване на бебе. Защото самото нейно появяване вече е знак за възможни нарушения в яйчниците.

Затова, ако планирате да станете майка, не отлагайте решаването на този проблем. Не е изключено по-нататък да възникнат усложнения. Но на самата бременност функционалната киста не влияе по никакъв начин.

Как се доказва и лекува кистата


Достатъчно е през първата фаза на цикъла да се подложите на ултразвуково изследване на органите от малкия таз.

Ако докторът “види” киста, тогава се провежда още едно ултразвуково изследване, но вече след един месец. Ако кистата значително е намалила размерите си, значи тя именно е функционална, а не някаква друга. Ако обаче си е останала със същите размери, тогава пак се прави изследване, както и консултация с гинеколог и ендокринолог.
По принцип, такива кисти

се появяват и изчезват от само себе си - за 2-3 месеца. И то без никакво лечение!

Ако обаче функционалната киста ви носи някакви неудобства - тъпи болки ниско в корема например, тогава можете да си помогнете с помощта на препарати. Предписват се обезболяващи - може на таблетки, може като свещички. Освен тях трябва да се приемат и спазмолитици.

В някои случаи гинеколозите препоръчват и по-сериозни лекарства, например хормонални препарати. Те се приемат на курсове от по 1-2 месеца. Такова лечение помага да се нормализира работата на яйчниците и съществено да се подобри състоянието на жената.

Възрастта има значение

Временни кисти могат да се появят както при съвсем млади девойки, така и при по-зрели жени. Но с възрастта те наистина се появяват по-често. Колкото по-възрастна е жената, толкова по-трудно “работят” яйчниците. Затова е желателно след 30-годишна възраст поне на половин година да се подлагате на ултразвуково изследване.

Но пък дамите, навършили 50 години, почти не се сблъскват с функционални кисти. Заедно с менопаузата и прекратяване функциите на женската полова система “си отиват” и подобни кисти.