Много са диабетните митове. В повечето случаи те създават бариера пред правилното разбиране на заболяването и ефикасното поведение при овладяването му
Затова днес ви представяме някои от най-често срещаните митове за захарната болест:


НЕ БИВА ДА ЯДЕТЕ ХЛЯБ, КАРТОФИ ИЛИ МАКАРОНИ

Не е вярно! Важен е размерът на порцията, както и общото дневно количество. Необходимо е то да бъде съобразено с енергийните нужди на организма. Смята се, че приблизително една трета от храната трябва да се състои от продукти, които съдържат въглехидрати - предимно зърнени и бобови култури (варива), които са добър източник на фибри. За предпочитане са пълнозърнестите варианти - пълнозърнесто брашно и пълнозърнест хляб, овесени трици, жито, просо, соя, царевица, пшеничен зародиш (кълнове), тъмни спагети, кафяв и див ориз, ориз с дълги зърна (басмати). Картофите е най-добре да бъдат печени с кората, а не приготвяни под формата на пюре (особено разтворимо) или пържени. Пълнозърнестите храни са богати на неразтворими фибри, които подпомагат храносмилането и са полезни за работата на стомашно-чревния тракт.

Овесените трици и варивата са добър източник и на разтворими фибри, които се разграждат сравнително бавно и това осигурява по-плавно повишение на кръвната захар след хранене.
Обратно - рафинираните въглехидратни храни - бяло брашно, бял хляб, бял ориз, картофено пюре, фини тестени изделия, корнфлейкс - повишават рязко кръвната глюкоза след хранене (имат висок гликемичен индекс), поради което не се препоръчват от съвременната диетология.


ИНСУЛИНЪТ ПРЕДИЗВИКВА АТЕРОСКЛЕРОЗА И ВИСОКО КРЪВНО НАЛЯГАНЕ

Инсулинът не предизвиква атеросклероза. В лабораторни условия е установено, че високите нива на ендогенен инсулин могат да активират някои от процесите, свързани с най-ранната фаза на развитие на атеросклерозата.

Доказано е обаче, че екзогенният инсулин няма такъв ефект. Нещо повече - стриктният контрол на кръвната глюкоза с интензивно инсулиново лечение показа, че намалява риска от атеросклероза и сърдечносъдови заболявания с 50% при хората с диабет тип 1 в сравнение с конвенционалното лечение (една или две инжекции инсулин дневно). Ползите от стриктния гликемичен контрол, постигнат с интензивно инсулиново лечение, върху сърдечносъдовото здраве се запазват дългосрочно.

В хода на 10-годишно проучване, приключило през 1993 година, 1441 млади хора с диабет тип 1 бяха разделени на две групи - едната на интензивно инсулиново лечение с цел да постигне и поддържа ниво на гликиран хемоглобин средно 7%. В другата група успоредно бе поддържано ниво - средно 9% с конвенционално инсулиново лечение. Разликата между двете групи бе поддържана за период от поне шест години.

След приключване на теста част от участниците се съгласиха да бъдат наблюдавани за още 12 години, въпреки че нивата в двете групи постепенно се изравниха (достигнаха сходно средно ниво около 8%). Това продължително наблюдение бе наречено Епидемиология на интервенциите при диабет и усложненията. Интензивно лекуваната група продължава и до днес да има по-ниска честота на атеросклеротични сърдечносъдови заболявания с 50%. Днес средната възраст на пациентите е 45 години. От тях 1375 души са наблюдавани в продължение на 17 години и данните убедително подкрепят ползите от ранния стриктен контрол на кръвната глюкоза с интензивно инсулиново лечение при диабет тип 1.

Агресивната стратегия намалява опасността не само от свързаните със захарната болест хронични усложнения - диабетна ретинопатия, нефропатия и невропатия, но и от заболявания на съдовете на сърцето и мозъка, дължащи се на атеросклероза.


ЯДЕНЕТО НА МНОГО ЗАХАР ПРЕДИЗВИКВА ДИАБЕТ

Това също не е вярно. Захарният диабет е резултат от комбинация от наследствени фактори и начин на живот. Доказано е, че наднорменото тегло и затлъстяването значително повишават риска от развитието на диабет.

Наличието на роднини по права линия, болни от диабет, особено при хора с наднормено тегло, води до нарастване на риска, защото се добавят и наследствени фактори.

Препоръчително е такива хора да спазват здравословен хранителен режим и да подобрят физическата си активност с цел да нормализират теглото си. Това, както показват редица научни проучвания, може да забави значително или да предотврати появата на диабета.

Консумацията на обикновени безалкохолни напитки със захар и на сладкарски изделия води до опасност от наддаване на теглото, което е предпоставка за появата на диабет тип 2.


ХОРАТА С ДИАБЕТ ТРЯБВА ДА СЕ ХРАНЯТ СЪС СПЕЦИАЛНИ ДИЕТИЧНИ ХРАНИ

Широко разпространено е схващането, че хората със захарна болест трябва да употребяват сладки храни само, ако това са специални диабетични варианти - например шоколад и сладкарски изделия, бисквити и конфитюри за диабетици. Според препоръките на Международната диабетна федерация здравословният хранителен план за диабетици е същият, както за всички останали хора - той трябва да бъде с ниско съдържание на мазнини (особено наситени), сол и захар и да включва повече плодове, зеленчуци и пълнозърнени храни.

Специалните диабетични готови сладкиши нямат доказани предимства пред обикновените варианти. В тях обикновената захар (захарозата) е заместена със захарни алкохоли или с фруктоза.
Тя има еднакво калорично съдържание със захарозата.

Захарните алкохоли имат малко по-малко калории, но тъй като са с по-ниска сладост от захарозата, от тях се използват по-големи количества за постигането на сходна степен на сладост. В крайна сметка калоричното съдържание на подсладения със захарни алкохоли десерт не се различава от обикновения вариант, подсладен със захароза. Специалните диабетични сладкиши често са толкова калорични, колкото и обикновените варианти. Те съдържат наситени и трансмазнини, също могат да повишават кръвната глюкоза, освен това са и по-скъпи и могат да имат слабителен ефект (когато за заместител на захарозата са използвани захарни алкохоли). Бедни са на фибри, витамини, антиоксиданти.

Надписът “подходящ за диабетици” сладкиш или “диабетичен” шоколад е подвеждащ, тъй като хората със захарна болест смятат, че могат да ядат спокойно от тази храна. Грешка! Диабетичните готови сладкиши съдържат калории, мазнини и въглехидрати, включително калорични подсладители (фруктоза и захарни алкохоли). Те не са нито нискокалорични, нито здравословни, нито с намалено съдържание на мазнини. Няма нито една основателна причина да ги купуваме!


МОЖЕТЕ ДА СЕ ЗАРАЗИТЕ ОТ ДИАБЕТНО БОЛЕН

Не е вярно. Захарният диабет не е заразно заболяване. Въпреки че досега не са изяснени напълно причините за появата му, той със сигурност не може да “се прихване” от някого, подобно на грип или на друго инфекциозно заболяване.

Наследствеността може да играе предразполагаща роля - това важи особено за диабет тип 2. От основно значение обаче е начинът на живот.


ИНСУЛИНЪТ Е ПРИЧИНА ЗА НАДНОРМЕНОТО ТЕГЛО

Перспективно проучване на диабета доказва, че стриктният контрол на кръвната глюкоза с помощта на инсулиново лечение има значително повече предимства за хората с диабет, отколкото риска от повишаване на телесното тегло, който е минимален при спазване на хранителен режим.


ДИАБЕТИЦИТЕ ЧЕСТО СТРАДАТ ОТ НАСТИНКИ И ДРУГИ ЗАБОЛЯВАНИЯ

Това не е вярно. Вероятността да се разболеят от грип или настинка при диабетиците не е по-голяма, отколкото при другите хора. Все пак на хората със захарна болест се препоръчва редовно да се ваксинират срещу грип, защото всяка инфекция може да влоши контрола на кръвната глюкоза.

При инфекция, както и при всяко остро заболяване, което представлява стрес за организма, се покачва рискът от хипергликемия (високо ниво на кръвната глюкоза) поради увеличени инсулинови нужди.

При хората с диабет тип 1 това може да доведе до появата на кетоацидоза, която е животозастрашаващо състояние и поради това налага спешни мерки за овладяването й.


БОЛНИТЕ НЕ МОГАТ ДА ЯДАТ СЛАДКИШИ ИЛИ ШОКОЛАД

Ако са включени в един здравословен хранителен план или приемът им е придружен от физическа активност, шоколад или друг сладкиш може да бъде консумиран от хората с диабет така, както и от здравите хора. Но консумацията на десерти трябва да бъде съобразена с дневните енергийни нужди. Какво означава това?

Трябва да държим сметка за калориите, въглехидратите и мазнините, съдържащи се в шоколада или във всеки сладкиш или десерт, и те да бъдат част от общото дневно количество. С други думи, ако си позволим едно-две блокчета шоколад или парче щрудел, или две бисквитки, това трябва да бъде за сметка на нещо друго в менюто, от което трябва да се откажем - общото количество калории, въглехидрати и мазнини за деня не трябва да бъде по-високо или да се различава от обичайното.

Вторият вариант е да изразходваме енергия с физическа активност. Например да походим допълнително или да покараме колело и т.н.

Освен това шоколадът и всеки вид сладкиш представляват най-тясната част - върхът на хранителната пирамида, поради високото им съдържание на мазнини и захар. От тях трябва да се ядат най-скромните количества в сравнение с всички останали видове храни.

Диабетиците не трябва да пият безалкохолни напитки със захар, освен за овладяване на хипогликемията. За подслаждане на чая, кафето, какаото, компота, студените млечни десерти (сладолед, кисело мляко с плодове и т.н.), плодовата салата трябва да се използват некалорични изкуствени подсладители.

Захар може да се използва за приготвянето на домашни печива, но както обяснихме, количеството є трябва да бъде намалено. По-добре е да се използва кафява (нерафинирана), а не бяла кристална или пудра захар.

Вместо купени сладкиши и десерти, включително диабетични, по-добре е да се приготви домашно печиво или десерт, като се спазва правилото: по-малко калории, по-малко мазнини (особено наситени!), по-малко захар, повече фибри.

Обсъдете с лекуващия ви лекар дали можете да си позволите парче шоколад или друг сладкиш, без да нарушите принципите на здравословно хранене и без да се натоварите с допълнителни калории, мазнини и въглехидрати, които да доведат до наддаване на тегло и нежелани колебания на кръвната глюкоза след хранене.


Внимание!

Десертът трябва да бъде част от храната, а не да се яде допълнително - това означава, че неговото съдържание на калории, въглехидрати и мазнини трябва да бъде пресметнато и включено в общото количество за деня.