6. Дребните горски плодове като боровинките са полезни за превенция и при диабет и сърдечносъдово заболяване, заради фибрите и полифенолите, които имат силно антиоксидантно действие. Интересни са резултатите на проучване от 2008 г., публикувано в American Journal of Clinical Nutrition – при консумиралите ги в продължение само на 8 седмици, по чаша на ден, се отчита понижаване на кръвното налягане и скок на добрия HDL холестерол.
Те идеално пасват на киселото мляко,  млечно-киселите десерти , плодовите салати, домашния диетичен сладолед...

7. Малко неочаквано, но диетолозите включват и фурмите в този списък. Обяснението е, че те имат наситен вкус, което означава, че само няколко са ни достатъчни, за да задоволим глада си за сладко. Освен това са богати на фибри, което и ги прави диетични и полезни – само 7 на брой ни осигуряват 4 г фибри; както и на антиоксиданти – в много по-голямо количество от гроздето, поркокалите и дори броколите и чушките. Освен цели могат да се консумират под формата на мармалад.

8. Зелените листни зеленчуци трябва да влязат широко в кухнята. Те също са полезни заради фибрите и калция, които съдържат, а от тях могат да се приготвят различни видове супи, ястия, салати.
Освен това ни дават фолиева киселина, полезна и за сърцето  - понижава хомоцистеина с 25% при прием на 400 микрограма дневно и с това намалява риска от сърдечносъдово заболяване.

9. Друг полезен източник на полезни мастни киселини, но на съдържащите се в растителните продукти – алфа-линоленова киселина, която организмът превръща в омега-3, са лененото семе и орехите, освен че също са богати на фибри. С последните обаче трябва да се внимава, тъй като все пак са калорични. 30 грама орехи зареждат с 200 ккал. Както лененото семе, така и орехите, могат да се добавят в различни продукти – тестени изделия, зърнени храни, салати, закуски и др.

NEWS_MORE_BOX



10. Въпреки че за нас не е типична консумацията на фъстъчено масло, неочаквано за предположенията ни, този тежък и мазен продукт се оказва полезен. Не повече от две супени лъжици, толкова колкото е необходимо за намазването на филия, според резултати от изследвания, намалява риска от диабет. Фъстъченото масло е богато на мононенаситени мастни киселини, което обяснява полезния му ефект и за сърцето.

11. И накрая, най-приятното – не се отказвайте от черен шоколад. Той дава най-привлекателната възможност за подобряване на холестерола и кръвното налягане. Тъй като все пак е богат на мазнини, не бива да се консумира повече от 30-тина грама на ден. Затова е и удачно да се вложи в подходящ лек и здравословен десерт с ягоди или малини.