Препълване на гърдите при слизане на млякото


Когато успешното сучене и редовно и често изпразване на гърдите през първите дни не се е случило по разни причини – или ако гърдите ви приемат много сериозно задачата си и ентусиазирано започнат да произвеждат мляко като за три бебета „за всеки случай“ – някъде между 48 и 72 час след раждането те може силно да се уголемят, да болят и да станат много твърди, а засукването на бебето или изцеждането силно се затрудняват. Гърдите са препълнени и болят, а при изцеждане не излиза нищо или само капки с цената на много болка.

Не се отчайвайте – този период е силно неприятен, но за щастие не продължава повече от 24-36 часа и с малко повече упоритост и усилие се преодолява.

Силният оток на гърдата трябва да се намали, за да може млякото да започне да тече. Топлите компреси, които най-често се препоръчват в тези ситуации, всъщност предизвикват увеличаване на притока на кръв към гърдата и още по-голямо подуване! А всички знаем какво се прави при оток – слага се студен компрес!

Така че да започнем с нещо лесно и просто, което не изисква усилие, не боли и е даже приятно:

Стъпка първа – студен компрес

Това ще ви помогне за препълнените гърди – най-простичкият вариант е да намокрите кърпа със студена вода и да я сложите на гърдите, като я мокрите отново, когато се затопли. Ако разполагате с хладилник в болничната стая, може да сложите една мокра кърпа в хладилника да се охлажда, докато другата е на гърдите и само да ги сменяте – при липса на хладилник в студено време може да слагате кърпата отвън на перваза на прозореца. А когато сте вкъщи, можете да използвате лед – сложете кубчетата в пликче заедно с малко вода, завържете хубаво и увийте в хавлиена кърпа, преди да сложите на гърдите. В хавлиена кърпа може да се увие и цяло пликче за кубчета лед, без да вадите кубчетата от него – или дори пакет замразени зеленчуци (които можете да връщате обратно в хладилника и пак да ползвате за компрес колкото пъти е нужно – но заради постоянното разтопяване и замразяване не стават за хранене и трябва да ги изхвърлите, когато вече нямате нужда от компреси). Не слагайте нищо с лед директно върху кожата на гърдата, тъй като може да предизвика студово увреждане на кожата.

Студеният компрес се прилага за около 20 минути. Важно е да лежите по гръб – при препълването се задръства лимфната система и се затруднява лимфния отток, а лимфните съдове на гърдата се оттичат нагоре към мишницата. Затова е важно наред с намаляването на подуването да дадем възможност за оттичане и на лимфните пътища, за което лежането по гръб със студения компрес помага.

Стъпка втора – гимнастика на гърдата

breast gymСъздадена от Maya Bolman, IBCLC, гимнастиката на гърдата е просто и ефективно средство да усетите бързо промяна в напрегнатите гърди и да улесните оттичането по лимфните пътища. И за тази стъпка е достатъчно просто да си лежите в леглото по гръб. А сега подхванете гърдата с две ръце, една отгоре и една отдолу и правим гимнастика – повдигаме нагоре и отпускаме надолу; отместваме гърдата надясно – връщаме в центъра и отместваме наляво, след което отново връщаме в центъра. Накрая завършваме, като движим гърдата в кръг първо в едната посока, а после в обратната. Повтаряте отначало и с другата гърда, като целта е да се върнете по два пъти на всяка гърда.

Стъпка трета – омекотяване на ареолата

Фиг.2

Фиг.2

От препълването и напрежението гърдата е много разтегната, зърното става почти (или напълно) плоско в този момент, а ареолата е твърда и неразтеглива. Всичко това пречи на бебето да засуче добре и да ви помогне. Затова най-доброто ви оръжие в този момент е простата техника, наречена омекотяване с обратен натиск. За да си помогнете, е достатъчно да лежите по гръб и с върховете на пръстите да натискате плавно към гръдния кош ареолата в областта около зърното. Натискът не трябва да причинява болка – спрете да натискате навътре, когато започне да боли и просто задръжте така пръстите си, докато преброите бавно до 30. След това преместете връхчетата на пръстите на друго място по ареолата и повторете. Цялата процедура отнема около 2-3 минути за едната гърда – с лекия постоянен натиск „избутвате“ натрупаната под ареолата течност. Много често – макар и не винаги – при това „избутване“ започват да се появяват капки мляко от зърното и се задейства рефлекса на потичане, което ще ви улесни за изпразване на гърдата.

Стъпка четири – кърмене или изцеждане

Това е моментът, в който вече може да се опитате да сложите бебето на гърда. Ако гърдата продължава да е много твърда навътре и бебето все още не успява да засуче добре, независимо от омекналата ареола, може да е нужно да изцедите известно количество мляко, преди да направите отново опит да сложите бебето.

Понякога в по-тежките ситуации изцеждането с помпа не се получава – вакуумът на помпата издърпва не само млякото от гърдата, а и течностите, натрупани в междутъканните пространства и така съвсем се блокира изтичането.

Друго, още по-неприятно последствие от агресивно и продължително безплодно цедене с помпа в продължение на часове е отокът на зърното. То може да стане два пъти по-дебело от обичайното и нищо да не излиза от него заради подуването. В тези ситуации трябва за няколко часа да се спрат опитите за цедене, да се прилагат горните техники със студен компрес, лежане и обратен натиск, за да се помогне да спадне отокът. След това може да се наложи изцеждането първоначално да е на ръка, докато се отстрани известно количество мляко и докато то започне да тече лесно. Чак след това идва ролята на бебето – или на помпата.

Прилагането на синтетичен окситоцин за улесняване на потичането в случай на силно препълване е нож с две остриета. Ако гърдата не е прекалено задръстена, ефектът му е добър и помага за изцеждането. При прекалено напрегната гърда и ако не се вземат мерки първо да се овладее отока, окситоцинът може да няма ефект. По-неприятното е, че страничният ефект на окситоцина е задръжка на течности в тъканите, което може още повече да влоши положението в дългосрочен план – затова прилагането му трябва да е внимателно преценено и да се ползва минималната възможна доза.

Обикновено е по-добре да се прилага на капки в носа (или приложени букално –  между бузата и венеца) 15-20 мин пред начало на кърмене или изцеждане, докато си лежите със студения компрес и правите омекотяването. Така една ампула окситоцин стига за 5-6 изцеждания, вместо да се приложи наведнъж голямо количество, което действа само за кратко върху гърдите, но има вероятност да предизвиква задръжка на течности.

В периода, докато трае препълването на гърдите, е важно да цедите толкова често, колкото ви е необходимо, за да се чувствате комфортно и гърдите да не ви болят от напрежение – няма да можете да ги направите „меки като меката висулка на ухото“, но трябва да са олекнали и да не са болезнени. За някои жени това ще се постигне с 20 мл, а за други ще е нужно да изцедят 100 мл, понякога и повече.

Не се притеснявайте, ако временно се налага да цедите по-големи количества – наблюдавайте гърдите и ще видите, че само след 2-3 дни няма да се препълват така и ще можете да започнете да намалявате изцеждането, за да се нормализира количеството. А ако по някаква причина бебето не суче или не се справя добре, тогава е важно да изцеждате гърдите колкото е възможно по-добре, за да може да стимулирате производството и да поддържате добро количество мляко за времето, когато то ще може да суче.

А ако млякото не слиза?

На първо място – не се отчайвайте, а продължавайте да стимулирате гърдите с кърмене и изцеждане и следете теглото на бебето. Възможно е просто да сте с голям бюст и да не усещате толкова ясно натежаването на гърдите – в тези ситуации обикновено бебето суче и наддава добре, независимо че не сте преживяла драматично втвърдяване на гърдите. Когато теглото на детето продължава да спада и след третия ден от раждането или е стигнало 10 % спад и няма ясни признаци за слизане на млякото, е необходимо да започне дохранване на бебето, докато се работи за увеличаване на кърмата.

Забавяне в слизането на кърмата може да има по различни причини – най-простата от тях е липса на стимулация в първите 2-3 дни заради раздяла на майката и бебето или след тежко и продължително раждане. Когато не е започнало редовно изцеждане още в първите часове след раждането, нивата на пролактина спадат и е възможно да се получи забавяне на процеса.

Забавено слизане на кърмата се среща често при майките с

  • диабет (дори само гестационен),
  • високо кръвно (прееклампсия),
  • наднормено тегло,
  • проблеми с щитовидната жлеза,
  • различни други проблеми, които засягат хормоните (напр. задържани плацентарни части и необходимост от третирането им с лекарства).

Във всички тези ситуации е важно да имате търпение и вяра – и най-вече да осигурите максимална стимулация на гърдите чрез кърмене и изцеждане след бебето, дори когато не изцеждате нищо освен капки. Стимулацията е важна, за да се поддържат нивата на пролактин и да се запазят благоприятни условия процесът да се случи. В тези ситуации увеличаването на млякото става бавно и постепенно и не се случва рязкото подуване и препълване на гърдите.

1 responses to “Препълване на гърдите при слизане на млякото

  1. Luchezara

    Много полезна статия!!! Чудесна сте!!!! 🙂