1.  Перорални таблетки

Те съдържат комбинация от естрогени и прогестини. Редовният им прим предотвратява узряването на яйцеклетки в яйчниците и предизвиква промени в лигавицата на матката и слузта, която я покрива. Това възпрепятства достигането на яйцеклетката от сперматозоидите.

 


Някои жени предпочитат т.нар. таблетки с удължен цикъл. В продължение на 12 седмици се приемат хапчета, които съдържат хормони, след което 1 седмица се взимат таблетки без съдържание на хормони. При прием на такъв продукт менструално кръвотечение се появява само 3 – 4 пъти годишно.

 

Съществуват много различни хормонални продукти, всеки от които има своите предимства и недостатъци. Изборът следва да бъде направен след внимателно обсъждане с наблюдаващия гинеколог.

 

Противопоказания за приема на тези продукти са тютюнопушенето след 35-годишна възраст, предишни тромботични инциденти, рак на гърдата, ендометриума или черния дроб.

 

Някои антибиотици могат да компрометират ефективността на пероралните контрацептиви. Приемът им е повод за прибягването до втори контрацептивен метод, докато трае антибиотичното лечение и за известно време след това.

 

Препоръчително е да изминат шест месеца след прекратяване на приема им за планирането на бременност. След раждане трябва да измине поне един месец, за да може да бъде започнат приемът им. В противен случай рискът от тромбоза и остър съдов инцидент е твърде висок.

 

2. Трансдермални пластири

 

Поставят се върху кожата на корема, седалището, гърба или ръцете. Действат по същия начин като таблетките, но хормоните попадат в кръвообращението през кожата, а не през устата. Пластирите се подменят всяка седмица, в продължение на три седмици, след което не се носят една седмица, за да се получи менструалното кръвотечение. След това цикълът се повтаря отново.

 

За тях важат същите взаимодействия и противопоказания, както и за пероралните продукти.

 

3.   Депо инжекции

 

Представляват лекарствени форми за инжектиране в седалището или мишницата, откъдето освобождават прогестини в продължение на три месеца, след което инжекцията трябва да бъде повторена.

 

Не бива да бъдат използвани повече от две години без прекъсване, тъй като водят до понижаване на костната плътност. Въпреки че след прекратяване на употребата им костната плътност нараства да нормални нива, продължителната им употреба може да доведе до остеопороза.

NEWS_MORE_BOX

 

4.  Вагинални пръстени

 

Това са тънки, гъвкави устройства, които освобождават прогестини и естрогени. Поставят се във вагината в домашни условия и се носят в продължение на три седмици, след което се изваждат. При новия цикъл се поставя нов пръстен.

 

За тях важат същите предупреждения и противопоказания, както и за пероралните таблетки и трансдермалните пластири.