Какво да правим с хиперактивните деца? Да ги наказваме? Да ги лекуваме? „Да ги храним правилно!” – считат много от лекарите.

Все повече изследователи получават резултати, потвърждаващи отдавна известната истина: храната и нейното качество влияят върху поведението на децата.
Защо е такъв

Защо детето през цялото време крещи, върти се, пипа всичко наред и изобщо не се контролира?

Причина 1. Проблеми със захарта

Американски учени, изследващи голям брой хиперактивни деца, открили, че 74% от тях имат нарушен глюкозен метаболизъм. Такива деца могат да получат изблик на необуздана енергия не само от захарта и сладкишите, но и от натуралните сокове, които повечето родители (с горещата поддръжка на рекламите) считат за безусловно полезни.

Причина 2. Хранителни алергии

Изследване на деца от предучилищна възраст с диагноза "хиперактивност" показва, че пълното изключване от менюто им на продукти със синтетични консерванти, оцветители, ароматизатори, натриев глутамат, шоколад и кофеин за десет седмици води до забележително подобряване на поведението при половината от тях. Децата по-лесно заспиват вечер, по-рядко се събуждат през нощта.

Връзката между хранителните алергии и хиперактивността не може да се отрече. Днес вече се счита за норма лечението да започне с търсене и изключване на потенциален алерген. Той може да се окаже не само синтетичен оцветител, но и напълно натуралното краве мляко или пшеницата. В някои от случаите тяхното определяне и категорично изключване от менюто позволяват значителна част от децата да се справят без лекарства.

Причина 3. Проблеми с магнезия

Хиперактивните деца, които страдат от недостиг на магнезий, реагират добре на приема му. Според английски изследвания, деца на възраст между 7-12 години, получаващи допълнително по 200 мг магнезий дневно, показали значително намаление при симптомите в сравнение с контролната група и с тяхното собствено поведение преди експеримента.

Родителите би трябвало сериозно да се обезпокоят, ако хиперактивното им дете има недостиг на магнезий в менюто си, защото този елемент е нужен и за спокойния сън, и за нормалното разграждане на глюкозата.

Дефицитът на магнезий е много разпространен, особено сред злоупотребяващите със сладкиши и т. нар. "боклучави" храни, обогатени с изкуствени оцветители, овкусители и консерванти. Много лекарства, включително и антибиотиците, също изтощават запасите от магнезий в организма.


Подхранване на нервите

Холин и лецитин - това са веществата, които изграждат и защитават нервната система. Продуктите, които ги съдържат, се считат за "храната на мозъка". Това са на първо място яйцата, черният дроб, рибата, млякото. Не всяко дете иска да яде черен дроб или риба, но повечето деца обичат яйца и мляко. Ако детето има непоносимост или не обича да консумира повечето от тези храни, то на родителите се налага да купят от аптеката лецитин и холин и да измислят блюда, към които могат да ги прибавят.

Аминокиселини. Всичко най-важно в организма е построено от белтъци, в това число и тези невротрансмитери, които създават проблемите на хиперактивното дете. То трябва да получава пълноценно белтъчно хранене. Но понякога това е по-лесно да се каже, отколкото да се направи: често децата имат лош или нестабилен апетит и не получават нужното количество хранителни вещества.

В такива случаи могат да се препоръчат коктейлите от протеинови концентрати, каквито се продават в спортните магазини. Да се пие е по-лесно, отколкото да се яде и е по-безпроблемно да се убеди детето да преглътне вкусния коктейл, отколкото да дъвче пилешко месо. Самата идея за спортно хранене е особено привлекателна за момчетата. Консултирайте се обаче с личния лекар, преди да решите да дадете на детето подобен протеинов коктейл.

И все пак се постарайте да запазите и "нормалните" белтъчни продукти в храненето на детето - извара, яйца, месо. Колкото по-натурални, толкова по-добре. Всички "фабрични" храни - колбасите, сладоледите и много от киселите млека - съдържат някакви добавки.

Витамини от група В. Естествените млечни и месни продукти осигуряват на организма необходимото количество от тези витамини, така важни за нервната система. При хиперактивните деца често има недостиг на витамини от група В. Ако детето не приема ежедневно добър мултивитаминен препарат, се налага в краен случай да му се дава В-комплекс. В някои експерименти само тази добавка значително повишава способността на детето за обучение. Понякога дори напълно изчезват поведенческите проблеми.

Магнезий. Добре е да се предлагат на децата често храни, богати на този елемент - ядки и семена. Обикновено децата ги консумират с удоволствие. Необходимата дневна доза е 270-340 мг. Полезно е да знаем кои продукти, освен ядките, съдържат най-големи количества от него. Това са зърнените култури, особено ръж, овес и пшеничен зародиш; бобовите храни, включително фъстъците; печените картофи, бананите, спанакът и другите листни зеленчуци. Да се поддържа нивото на магнезий в организма не е така просто (например, ако решите да си набавите необходимото количество чрез бананите, ще се наложи да изядете цели осем!). В районите с твърда, богата на минерали вода, хората покриват значителна част от нуждите си чрез водата. Там, където водата е мека, се налага да се пие минерална.


Интересно

Една от причините за хиперактивността може да бъде разрастването на дрождите и бактериите в червата, в резултат от честия прием на антибиотици. Единственото радикално средство против тази напаст е да се възстанови нормалната чревна микрофлора. За това са нужни "живи култури". В някои марки кисели млека се съдържат такива живи бактерии. В аптеките също може да се намерят хранителни добавки, съдържащи такива култури. Най-добре е да започнете да подквасвате сами натурално непреработено мляко. В случай на непоносимост към млякото, на родителите ще се наложи да прибегнат към аптечните препарати.
Виж целия пост