Във времена, когато достъпът до информация на практика е неограничен, все още съществуват митове за кърменето, които трябва да бъдат развенчавани отново и отново:
Кърменето разваля формата на гърдите и те увисват

Наистина, по време на бременността бюстът расте. Жлезиста тъкан заменя мастната. Гърдите се увеличават значително и в първите месеци на кърменето. Най-силното разтягане е в първите 3-10 дни след раждането.

Окончателното връщане към първоначалните размери е след прекратяване на лактацията.

Наследствеността и гените, състоянието на кожата и формата на гърдите са факторите, които определят как ще изглеждат те в бъдеще. Ако жената има големи гърди, а съединителната тъкан е мека, то след трийстата и година формата на гърдите и ще се развали, дори и да не е кърмила. Докато малките гърди с форма на конус и с широка основа, ще запазят вида си и след кърмене.

Формата на гърдите може да се измени, ако жената често и неправилно се изцежда или при рязко отбиване например.

Рязкото отслабване също може да предизвика увисване на гърдите.


Малките гърди имат малко мляко

Това е абсолютно погрешно мнение. Много често жените с малки гърди са спобни да изцедят в пъти повече мляко от жени с пищни форми. Това е така, защото пищните форми се състоят от мастна тъкан, а млякото се създава от жлезистата тъкан.


Адаптираното мляко е по-питателно

Съставът на кърмата на всяка жена е уникален. Той е създаден точно за нейното дете. Дори в млякото на гладна кърмачка се съдържат всички необходими за бебето вещества.



Кърменето води до следродилна депресия

Често след раждане при жените се наблюдават резки спадове на настроението и емоционални изблици. Това се дължи на промените в хормоналния фон и няма общо с кърменето.



Кърмещите майки напълняват

Кърмачките трябва да се хранят добре. Ако с хормоните им всичко е наред, те не би трябвало да пълнеят. Много е важно в този период (а и по-принцип) да избягват мазни и прекалено калорични храни.







В полза на кърменето говорят и фактите, че при жените, които са кърмили, рискът да заболеят от рак на млечната жлеза намалява и периодът на възстановяване след раждането е по-къс.







Image: Roksana Bashyrova / 123rf.com
Виж целия пост