Здравият сън на детето е едно от най-важните условия за доброто му самочувствие, растежа и правилното му развитие.

Помислете си, че когато самите вие се наспите добре, се чувствате пълни с енергия и настроение.

А какво да правят родителите, ако всяка вечер слагането на детето в леглото се превръща в кошмар? Педиатрите посочват седем причини, които могат да нарушат съня на детето. При това тези фактори могат да действат както сами, така и вкупом.


1. Няма изработени навици и ритуали преди лягане


Болшинството родители знаят колко е важен режимът за нормалното заспиване. Но дори и на тях им е трудно да се придържат към едно и също време за лягане на детето - дали поради някаква недовършена домакинска работа, дали защото хлапето се е заиграло, кипи от енергия и не може да се успокои. И все пак - строго определеното време е най-добрият гарант за спокойното заспиване на детето. За да изработите този навик:

- Постарайте се да слагате детето да спи по едно и също време

- Постарайте се то да е спокойно в последния половин час преди лягане. Не започвайте шумни и подвижни игри в този отрязък от време, не му позволявайте да гледа телевизия или да седне "за малко" пред компютъра. По-добре почетете книжка, наредете пъзел, оцветете картинка. Друг начин за успокояване е топлата вана преди сън.

- Последния половин час преди лягане детето трябва да прекара в стаята си

- По-големите деца трябва да бъдат предупредени 10-15 минути по-рано, че е време за лягане, за да могат да довършат това, с което са се заели. Ако прекъснете внезапно играта им и ги пратите незабавно в леглото, естествено, ще събудите вълна от недоволство.

- Измислете си ритуал, набор от действия, които извършвате преди лягане и се придържайте към този ред. Например: пие чаша мляко, мие зъбките, облича пижамата, целува татко/ баба/ кака за "лека нощ", ляга в леглото, а вие му четете приказка, целувате го и гасите лампата. Повтаряйте този ритуал ден след ден и скоро познатата поредица мляко, зъбки... ще служи на организма като сигнал, че е време за сън.


2. Нужно му е вашето присъствие, за да заспи


Допустимо е през нощта да люлеете бебето или да го храните, но тези действия по никакъв начин не гарантират спокойния му сън. Повечето от децата, които имат тези навици, са склонни да се будят многократно през нощта. Такъв накъсан сън често зависи от асоциациите, свързани със заспиването, т.е. - условията, които детето свързва със заспиването си. Това може да е полюшването, усещането за мамината прегръдка, топлината на тялото и, сукането от шише, мамината гръд или залъгалка. В течение на нощта детето преминава през няколко фази на съня, при някои от които е близо до събуждането. Ако то чувства, че нищо в обкръжението му не се е променило, повърхностният му сън лесно преминава в дълбок. Но много деца подсъзнателно усещат промените в обстановката и, за да заспят, отново им трябват същите условия - мама или шишето. Този проблем може да се реши като вземете детето в родителското легло, но това е временно и е желателно колкото може по-скоро да го научите да не асоциира заспиването с вашето присъствие.


3. Неподходяща обстановка


Обкръжаващата среда също има важна роля в заспиването. Детето се нуждае от непрекъснат, дълбок, достатъчен сън. За тази цел родителите трябва да създадат подходящи условия:

- Не превръщайте леглото на детето в площадка за игра. По него трябва да има само толкова предмети, колкото са нужни за сън, всичко останало трябва да се махне. Не засипвайте креватчето с играчки и не ги закачвайте по него. Дори кърмачетата не бива да играят в леглото си, а на манеж за игра, шезлонг или на килимче.

- Никога не използвайте леглото или съня в качеството на наказания! Детето трябва да асоциира съня само с положителни емоции - гушкане, целувки, приказка, уют...

- Ако направим скала на осветеността в детската стая от ярка светлина (0) до абсолютен мрак (10), то по време на сън тя трябва да съответства на 8-9 точки, т.е. детето трябва да спи на тъмно, без нощна лампа. Мелатонинът се изработва само на тъмно, затова, с оглед на правилното му развитие, е важно да научите детето да спи без осветление.

- Не е нужно да пазите пълна тишина, докато детето спи, иначе то ще трепка от всеки шум и ще се събужда. Повечето от децата заспиват лесно при наличието на "бял шум" (тихи и постоянни звуци, фон - вентилатор, далечен уличен шум и подобни).

- Избирайте такава пижамка, която да осигури на детето температурен комфорт. Повечето малчугани се отвиват и, усещайки студения въздух, се събуждат. Друго решение е чувалчето за сън, което е от материя, подходяща за сезона.


4. Компания за сън


Много деца свикват да заспиват, смучейки залъгалка, гушкайки любима играчка, меко одеялце или пък на фона на тиха музика. При това те събуждат същите асоциации за сън като изброените по-горе, но могат както да му помагат, така и да му пречат да заспи - залъгалката може да изпадне, играчката може да се загуби сред завивките, музиката - да свърши. И тогава детето се събужда, защото усеща липсата им. Ако мислите, че тези "помощници" пречат, направете всичко възможно да намерите друг компаньон на детето, например мече, завързано/ залепено за решетката на леглото - така то никъде няма да избяга и през цялата нощ ще е до детето.


5. Неподходящо време за сън


Да сложите детето да си легне прекалено рано или да почакате, докато то само капне от умора е еднакво неправилно. Децата, независимо на каква възраст са, имат промеждутък от време, в което най-бързо и лесно заспиват. Лягането по друго време кара организма да изработва хормона на стреса - кортизол, чието действие е подобно на кофеина, т.е. дава на детето още енергия.

Повечето от децата на възраст до 10 години заспиват между 20 и 22 часа. Като най-късен час може да се допусне 22.30, но това не трябва да се превръща в правило.

Какво се случва, ако е настъпил часът за лягане, а по-голямото дете още не е уморено? Ритуалът за лягане трябва да се спази, но можете да му разрешите да почете книга в леглото. То се радва, че вече е самостоятелно и може да каже кога му се спи, вие се радвате, че вече е в леглото и почива - всички са доволни. В девет от десет случая след 15 минути детето вече спи.


6. Нарушение на режима


Детето ви се чувства достатъчно голямо, за да протестира срещу родителския контрол или пък не желае да изпусне "най-интересното" - времето, което родителите прекарват без него. Тези две причини го карат да прави всичко възможно, за да не си легне навреме. Много от децата дават всичко от себе си и изпълненията им са достойни за "Оскар". Други търсят вечеря, преструвайки се на умиращи от глад. Родителите трудно удържат положението и се поддават на драматизма. Направят ли го веднъж, вече ще е трудно да се върнат към режима, защото това ще се повтаря отново и отново. Изходът е да се стараете да спазвате времето за лягане, независимо колко добър е актьорът пред вас.

Един от изходите в този случай е да накарате детето несъзнателно да се съгласи с вас. Предложете му са избере с коя пижамка ще спи или коя книжка ще прочетете заедно. Избирайки, то несъзнателно се съгласява с вас, че е време за сън.


7. Нощните бдения


За да има представа, че времето през нощта е за спане и за нищо друго, детето трябва да има един и същ отговор на всяко свое събуждане. Ако ту го храните, ту не или ту му давате вода, ту не, детето се обърква и не може да разбере какво да прави, когато се събуди. И вместо да заспи отново, то плаче всеки следващ път все по-силно и все по-дълго. Когато навърши 5 месеца и тежи около 7 килограма, бебето е в състояние да спи през цялата нощ (6-8 часа) без хранене.



Няма да ви е лесно да спазвате строго тези правила, особено в началото. Много е важно времето за лягане да стане свещено за вас - детето ляга, а вие му четете приказка, без да притичвате да нагледате вечерята или набързо да скочите до магазина, или да изгладите някоя дрешка, или... Не забравяйте за правилата, дори когато то е на гости у баба. Разбира се, ритуалът няма да е съвсем същият, но в общи линии ще е това, с което детето е свикнало.
Виж целия пост