Негативните последици...

Според ЮНЕСКО, 93% от децата между 3 и 5 години прекарват пред телевизора средно по 4 часа дневно. Това уж безобидно занимание удовлетворява и тях, и родителите им. Малките са заети - не досаждат, не питат, нищо не искат, не правят бели, пък и научават нещо... В същото време крие в себе си опасности - нарушение на зрението, липса на движение, лоша стойка на тялото...

В повечето случаи детето, седнало пред телевизора, все дъвче нещо. Този навик е порочен и не бива да бъде поощряван от родителите, въпреки твърденията им, че чедото "само пред телевизора хапва". Това е така, защото вниманието на детето е насочено към телевизора и то може да погълне какво ли не, а родителите се радват на добрия му апетит. Но детството ще си отиде, а вредният навик ще остане и в пубертета - период, когато преяждането и проблемите с теглото не са проблем, за който да си затворим очите, защото всеки пети български ученик е с наднормено тегло.

Не е доказано дали това се дължи само на безразборното хранене пред телевизора или е комбинация от него и обездвижването, но всяка хапка пред синия екран лишава детето ви от пълноценно хранене. Провеждани са изследвания в тази насока и резултатите са еднозначни - детето поглъща с 30% повече храна, ако е улисано във филмчета.

Категоричността на горното твърдение се оспорва от американските диетолози, които са провели експеримент с деца от посочената възрастова група (от 3 до 5 години) и техните майки. Те били разделени на две: такива, които са привикнали на хранене пред телевизора и такива, които не са.

В продължение на два дни децата обядвали пред телевизора, гледайки анимационни филми. В следващите два дни менюто се повторило, но без анимация.

Резултатите показали, че в дните, когато децата са се хранили пред телевизора, е било изядено значително по-голямо количество. Изненадващо е от кого: от децата, които по принцип не се хранят пред телевизор. Според учените това доказва, че привикналите на "телевизионно хранене" деца са по-чувствителни към сигналите за засищане, които изпраща стомахът.

Трябва да се вземе предвид, че по време на експеримента са излъчвани само филми с положителни сюжети. Изследователите предполагат, че ако филмчетата са с негативни внушения и съдържат страшни сцени, децата ще престанат да ядат и ще застинат с ръка във въздуха.



Независимо колко обича детето да гледа телевизия, родителите трябва да ограничат времето, прекарано под нейно влияние. Превърнете храненето в красив ритуал - на масата в трапезарията, с красива покривка и хубави прибори. Нека детето се нахрани спокойно и едва тогава да отиде пред телевизора. Времето за хранене е време за общуване на семейството, време, в което детето получава ясни послания за същността на здравословното хранене и етикета на масата. От волята на родителите зависи децата им да разберат колко е важно да има определени часове и място за хранене.
Виж целия пост