Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Болничен след напускане на работа.

  • 6 280
  • 13
Привет, няколко дни преди да напусна работа получих трудова злополука заради която ще съм нетрудоспособен към месец.
В момента съм само два дни болнични понеже не бе ясно какво е положението  ми, а от началото на февруари трябва да почна на новото място, но то няма как да стане заради нетрудоспособноста ми.
Мисълта ми е мога ли да ползвам болнични към старата фирма след като съм напуснал?
Идеята ми е, че в момента всички документи и трудова книжка са готови, без да се взима под внимание непредвидената ситуация.
Някъде бе писано,че човек и да напусне месец след това може да разчита,че ще му се плащат болнични от последната работа на която е.
Всички здравни осигуровки ги имам.
Виж целия пост
# 1
От тази година прекратиха изплащането на болничните след прекратяване на осигуряването. Не съм сигурна как е при трудова злополука, но не намирам изключения за тях в промените.  Говори със старата фирма да анулират прекратяването и да си останеш там на договор, докато не ти свършат болничните.
Виж целия пост
# 2
Болничен можеш да ползваш само при действащо правоотношение.
Виж целия пост
# 3
Или пък остава варианта да взема болничният преди да ми е свършил договора?Тоест ако си взема утре болничен,ще ми бъде платен,нали така?
Виж целия пост
# 4
Или пък остава варианта да взема болничният преди да ми е свършил договора?Тоест ако си взема утре болничен,ще ми бъде платен,нали така?

Ще ти платят до датата на прекратяване - след това не. Да не те подведа само, още не съм чела изцяло промените.  Сигурна съм, че след прекратяване не можеш да вземеш болничен. Но дали изплащат изцяло този, който си взел преди прекратяването....
Виж целия пост
# 5
Или пък остава варианта да взема болничният преди да ми е свършил договора?Тоест ако си взема утре болничен,ще ми бъде платен,нали така?
Прекратяването на може да влезе в сила, докато си в болничен. Всичките ти документи ще трябва да бъдат издадени на ново, А трудовата книжка - коригирана.
Новият договор също е може да влезе в сила.
Но да, ще ти бъде изплатен болничния.
Виж целия пост
# 6
Прекратяването на може да влезе в сила, докато си в болничен. Всичките ти документи ще трябва да бъдат издадени на ново, А трудовата книжка - коригирана.
Новият договор също е може да влезе в сила.
Но да, ще ти бъде изплатен болничния.

Е, как да не може. Ако заповедта е пусната на...8, считано от 20, а болничния е от 15 - на 20 трудовото правоотношение се прекратява.  Може да се прекрати по време на болничния и по чл 325 и по чл 71. Само предизвестие не може да му се връчи по време на болничен.
Видях промените - да изплаща се болничния щом е започнал преди напускането. Peace
Виж целия пост
# 7
Доколкото разбрах НОИ поема разходите по болничните след като съм напуснал.Не ми се иска да съм в болнични, но поради обективни причини не мога и да почна работа, заради което ще трябва да съм в болнични все пак.Благодаря ви момичета за помощта!
Виж целия пост
# 8
Аз не останах с впечатление прекратяването да е нито по чл. 325, нито по чл. 71.....Но може и да е.
Ако е на някое от тези основания - да, може. Ако е с предизвестие - пак може. Но ако е в хипотезата на чл. 333....

Но си права, гадая и може да подведа.

Доколкото разбрах НОИ поема разходите по болничните след като съм напуснал.Не ми се иска да съм в болнични, но поради обективни причини не мога и да почна работа, заради което ще трябва да съм в болнични все пак.Благодаря ви момичета за помощта!
НОИ не поема разходи. НОИ изплаща обезщетение. А трудовата злополука разследвана и установена ли е? Защото тези болнични не са като другите. Прави се комисия, пишат се протоколи, регистрират се обстоятелствата и чак тогава НОИ заседава и взима решение за изплащане на обезщетение.
Виж целия пост
# 9
 Личната лекарка ми написа два дена болничен първоначално понеже не бе наясно каква ще е травмата и ме посъветва да ги пише като битова злополука, понеже ако е трудов инцидент става сложно заради разследване и викане на свидетели.Иначе напускам с предизвестие работата.
Виж целия пост
# 10
Личната лекарка е длъжна да напише в болничния "със съмнения за трудова злополука".
От написаното, оставам с впечатление, че няма да ползвате болничен за трудова злополука, а ще ползвате болничен за общо заболяване. Така ли е? Че стана доста голямо объркване. Уж е трудова, ама е писана като битова.
В случай, когато "не се знае каква е травмата", болничният лист се издава в последствие, когато обстоятелствата се изяснят. Не се издава за два дни, защото не знаела колко ще трябва да са.
Сега е от огромно значение следващия болничен да бъде издаден като продължение на първия, без прекъсване между двата. Освен това е важно правилно да се прецени този път продължителността. И не на последно място е важно да се прецени дали да го издаде личен лекар или комисия. От това зависи продължителността на болничния.
Виж целия пост
# 11
Личната лекарка е длъжна да напише в болничния "със съмнения за трудова злополука".
От написаното, оставам с впечатление, че няма да ползвате болничен за трудова злополука, а ще ползвате болничен за общо заболяване. Така ли е? Че стана доста голямо объркване. Уж е трудова, ама е писана като битова.



Да, така е.

Утре като отида в болницата дето ми шиха ръката ще ми издадат болничен и ще видим колко дни ще е, демек този болничен ще даде нова насока на моето напускане.
Виж целия пост
# 12
Здравейте искам да попитам нещо.  Свекърва ми беше на трудов договор до 05.07.2019г. на 28.07.2019г. постъпва в болница заради рак на дебелото черво     ( тя е пенсионер) може ли до ползва болничен към бившия работодател?
Виж целия пост
# 13
Здравейте искам да попитам нещо.  Свекърва ми беше на трудов договор до 05.07.2019г. на 28.07.2019г. постъпва в болница заради рак на дебелото черво     ( тя е пенсионер) може ли до ползва болничен към бившия работодател?

Не.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия