Mалко познати туристически дестинации в България, на които сте били

  • 17 257
  • 87
# 75
В  почивните дни бяхме в село Сив кладенец ,ивайловградско.Много красиво място,не знам,дали е от сезона,но беше приказно.Това е изоставено село - руини и красива природа.На такова място изпитваш смесени чувства - тъга от  пустеещите къщи,от разрушената църква,но и невероятно  спококойствие от красотата наоколо.Тук http://zvezdichka.blog.bg/turizam/2013/04/26/ivailovgradski-pogr … oto-v-koe.1104652
 е описано по-добре от мен .
Интересно е и съседното село Одринци.До 2015 година и то е било пустеещо,само 2 жители.После там се заселва група германци , определят ги като "екосекта".Интересна е тяхната история.Те буквално преобразяват селото и му вдъхват живот.И отново смесени чувства -хубаво е ,че оживява едно запуснато селце....но  не с българско участие.Реставрирали са доста сгради.Мернахме ги на една нива - работиха и се смееха,изглеждаха щастливи.Малко ме досрамя да ги заговоря,но другия път  ще го направя.Поразрових се за информация за тях и разбрах,че са много отворени към хората,с удоволствие общуват с всички.Дори предлагат и стаи за спане.Има информация за тях в нета https://btvnovinite.bg/bulgaria/regionalni-novini/zapustjaloto-s … ska-kolonija.html
Нямаше много време,но другия път ще посетя и една крепост до Ивайловград- Лютица.

До Лютица пътя е черен, и независимо от голямата реклама за отпуснати средства и оправен път, това не  така. Донякъде е валиран и изравнен или поне беше в сносно състояние октомври 2016г. има изравнено място където би трябвало да е паркинга и от там пътя вече си е стария горски с коловози и дупки. От Ивайловград е повече от 10км. Горския откъм с.Пелевун преди години беше в по добро състояние ,а освен това от там няма и изкачване, но пък няма и маркировка.Изобщо Лютица все още много далече от туристически обект.За повече от 10г. между двете ми ходения нищо ново в крепостта не е разчиствано или разкопано от археолозите, по голямата част е обрасла с дървета храсти и трева.
Виж целия пост
# 76
Аз се обаждах в туристическо информационния център и господина така ми обясни и покани на 1
Виж целия пост
# 77
Аз се обаждах в туристическо информационния център и господина така ми обясни и покани на 1
За съжаление от две години Ни лъжат.Два пъти съм разговаряла с директора на ОП Туризъм Асеновград, затова и вече нямам доверие .По миналата есен бях на конференция в Градска Библиотека на която обещаваха пускане, следващата пролет, мина година от тогава.Дано наистина 01.05.2018 г. да е датата. Района има нужда от нови дестинации и истинско развитие на туризма, а не да разчитат на билетчета от Асеновата крепост. Манастирите като дестинация са нещо но те не откриват нови работни места и не внасят данъци в Общината.Изобщо Община Асеновград има голям дълг по отношение на развитие на туризма на своя територия.
Виж целия пост
# 78
Това се появи вчера късния следобед https://dcnews.bg/gaydari-posreshtat-gostite-za-otkrivaneto-na-p … YRWRSbSk.facebook
По този повод разговарях с ТИЦ Асеновград. Организирания транспорт ще бъде един автобус, за който успее да се качи. Безплатен вход след откриването до 13.00 ч. след това започват да късат билетчета.
Виж целия пост
# 79
е, явно този път наистина я отварят.  Жалко, че ние утре тръгваме в посока Родопи и няма дае отворена още, но майските празници все ще успеем.
Виж целия пост
# 80
Здравейте на всички, много хубава темичка, браво на автора. Момичета всички места които сте предложили са много красиви, затова и аз сега ви предлагам още едно което според мен си заслужава да се посети , а именно Чипровския водопад, близо до град Чипровци!
Виж целия пост
# 81
Ивелинка, лесно достъпен ли е? Ние скоро ходихме до Чипровци, но не сме знаели да отидем до там.
Виж целия пост
# 82
https://www.google.bg/…/data=!3m1!4b1!4m20!4m19!1m5!1m1!1s0…
Бившата х.Марциганица се намира на 28км. от Асеновград.На 15мн. пеш от хижата се намира пещера Добростански бисер.
"Ахметьова дупка"

Известна и като "Добростански бисер" или "Проклетата", това е пропастна пещера на 5км югозападно от с.Добростан и на 600м западно от хижа Марциганица на десния бряг на река Сушица в местността Гогова падина. До пещерата се стига от х.Марциганица за около 20-30 мин. Пътеката е добре маркирана и тръгва от самата хижа.
Пещерата е кръстена на името на турчин, който е бил хвърлен в нея заради това, че помагал на местни българи по време на турското робство. А според друга легенда някога в пещерата е бил хвърлен жестокия турски бей Ахмет ага.
Проучвана за първи път през 1963г. Съвременна карта е правена по време на РПЕкспедиция през 1975г от П.Трантеев, В.Стоицев и Ал.Леонидов. Благоустроявана за туристически посещения от Туристически дружество "Безово" - Асеновград през 1990г, но сега е разбита с остатъци от осветителни тела, метални стълби, бетонни пътеки и различни строителни материали. В момента достъпът е свободен. Над входа на пещерата има изградена малка къща, която сега е полуразрушена и влизането в пещерата става през един от прозорците й. Старият вход на пещерата е запазен, но е затворен с решетка. Входният отвес е 9.5м, сега там има стълбa, стигащa до дъното.
Образувана е в долно-средно рифейски мрамори.
Пещерата е малка и пропастна, но е известна с изключително красивите си бели образувания.
На входа има решетка 1х1м. Отвеса на входната пропаст от 12м се екипира най-лесно със стълба, закачена на ключалката на решетката (сега се слиза по стълба). Малък отвор с размери 60х70 см и дължина 7м води отвесно в единствената голяма зала на дъното с югозападно развитие, която има максимални размери дължина 20м, ширина 11м и височина 4м. Голяма част от нея е заета предимно от сталагмити и сталактони (дебели колони). Някои имат зеленикава покривка от водорасли и мъхове. Има струпване на големи гравитационни блокове в центъра на югозападната част на залата. Между образуванията са разположени синтрови езера, в някои от които има пещерни бисери. Пещерата няма странични разклонения, но има красиви пещерни образувания, впечатляващи със своите форми сталактити, сталагмити и сталактони.

Според преданието, във времената, когато българските земи били под владението на османците, Ахмед ага бил човекът, който събирал данъците от околните села.

Веднъж, докато за пореден път обхождал селата, за да събира данъците поискал от местните да го нагостят с нещо много вкусно. Mестните решили да го нагостят със свинско със зеле.

Без да знае с какво се храни, Ахмед ага си облизал пръстите и бил изключително доволен от гощавката. Отишъл в съседното село и помолил и тамошните жители да го нагостят със същото.

Там обаче му казали какво всъщност представлява това блюдо и че всъщност се прави със свинско месо.

Страшно много се ядосал Ахмег ага след като разбрал с какво са го гостили. В яда си той решил да опожари селото, за да отмъсти на тези, които го нагостили със свинско месо.

Връщайки се към селото, Ахмед ага бил причакан от местни юнаци, които го убили, а трупа захвърлили в близката пропаст, известна днес като Ахметьова дупка.
Пещерата е изключително красива.Много от образованията в нея напомнят известната пещера Леденика. От с.Добростан има около километър черен път с наклон посока х.Марциганица.До хижата пътя е стар асфалтно изключително тесен и стар с дупки.При хижата има табела пещера Добростански бисер, но след нея трябва да се следват табелите х.Пашалийца за да не объркате пътеката която не е маркирана..Пещерата ще работи само петък, събота и неделя шест месеца в годината.През останалото време за организирани групи ще се отваря с предварителна уговорка с ОП Туризъм Асеновград.
За съжаление за пореден път Община Асеновград не се справя добре с Пускане на нов туристически обект.Организацията на откриването беше на много ниско ниво, въпреки участието на кмета г-н Караиванов и директора на ОП Туризъм г-н Кирков.
Пътя до обекта не е подходящ за автобуси, поне в този си вид в момента.Което не позволява посещенията на организирани групи от ТА.
Снимки от събитието съм качила във Фейсбук.
По важно като информация тук е ,че металните стълби по които се слиза в пещерата са изключително стръмни в горната си част , което ги прави опасни и неподходящи за малки деца и хора със двигателни затруднения.Освен това като във всяка пещера са и влажни което ги прави хлъзгави.
Сина ми е на 4г. и с голямо затруднение и помощ слезе по тях.
Температурата в пещерата е плюсова.
Виж целия пост
# 83
Panayotu, благодаря за изчерпателната, както винаги, информация.
Малко ме разочарова факта, че не е подходящо за по-малки деца, т.к. бяхме планирали посещение там.Но, явно ще го оставим за другата година Grinning
Може ли тук да качиш малко снимки,т.к. на мен нещо не ми се отваря.
Виж целия пост
# 84
Panayotu, благодаря за изчерпателната, както винаги, информация.
Малко ме разочарова факта, че не е подходящо за по-малки деца, т.к. бяхме планирали посещение там.Но, явно ще го оставим за другата година Grinning
Може ли тук да качиш малко снимки,т.к. на мен нещо не ми се отваря.
Снимките на откриването са най вече външни. https://www.facebook.com/dari.panayotu/media_set?set=a.187557324 … 290363&type=3
В самата пещера заради многото хора, осветление и светкавици снимките бяха станали много лоши.
Ето два по стари албума когато съм снимала без допълнително осветление вътре, но пък снимките са много подробни.  https://photos.app.goo.gl/eRD3uwf7DWBdxTG69
https://photos.app.goo.gl/y3TE2hI3csoRL1Mz1

Виж целия пост
# 85
Записвам се в хубавата тема Simple Smile Обикалям предимно на слабо познати и не толкова туристически места. Последно бяхме по Берковица, Чипровци, Говежда, Лопушанския манастир и Балова шума - все в един район са. До Чипровския водопад още не съм стигала Simple Smile
Виж целия пост
# 86
Видях, че сте питали за пътя до манастир Св Иван Пусти - пътят се вие нагоре в планината и е много стръмен. Не знам как става разминаване, ако се срещнат две коли. Ние тръгнахме с кола, по средата на пътя загря, едва успяхме да спрем и да обърнем, чакахме да се охлади, подлагах камъни под гумите, докато приятелят ми държеше крак на спирачка. Иначе колата му е изкачвала много пътища, вкл. из Родопите и Петрохан без никакъв проблем. Съветът ми е да я оставите на паркинга долу и да продължите пеш. И съм съгласна, че има доста повече интересни места Simple Smile Но пък гледката е убийствена. Из целия Врачански Балкан има екопътеки, в района има и други манастири, във Враца има хубав музей, има много интересни села наоколо, разни природни забележителности.

Topsy, Албутинския манастир не е действащ от много, много време. Той не се разпада, защото няма сграда - скален е. Използван е през Средновековието от монаси-исихасти, които са издълбали килии в скалите. Преди година и нещо дарители са направили нови стълби, с което изкачването нагоре е много лесно. Има чешмичка в подножието. Има идея долу да се направи нов, действащ манастир, но засега е само проект. По Великден там се събират за празник, може би тогава да е правена нещо като литургия?

От горната част, където са килиите, се открива хубава гледка. Мястото е много странно мистично. Има хубав път. Легендите говорят, че там са укрити ръкописи и владетелски символи на последния български цар Иван Срацимир. Пред килиите някога е имало широка скална тераса - предполага се, че от естествени сили е пропаднала и е останала по-тясна част. Ако тръгнете - има указателни табели, има и хубав път.
Виж целия пост
# 87
Vessela Nickolaeva, благодаря за инфото!  Всъщност ми трябваше за реферат по религиозен туризъм Simple Smile
Но.. викнах Неволята и изчетох каквото открих из нета, та вече съм доста запозната. Жалко само,че инфото на руски не е преведено точно , има доста разминавания и може да обърка желаещи да го посетят руснаци. Примерно.
Дано изпадне шанс да го посетя това място. Не съм била по този край от маса време.  Peace
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия