Дете на 10, нервност

  • 3 113
  • 2
Здравейте, дъщеричката ми е на 10, предполагам, че навлиза в пубертета, тъй като започват промени в тялото и. Проблемът е, че е доста нервна. Много лесно избухва, все някой и е виновен. Все казва, че не може да свърши нещо без дори да има желание да се опита, за нея просто тя не може и толкова. Опитвам се да обясня, че с крясъци, викове и физичесно насилие нищо не се постига. Обяснявам, че разговорите как се чувства са много важни. Позволява си да повишава тон повече на баща си ,от което той страда. Склонна е да споделя с мен, но понякога се затваря. В първи клас беше въвлечена в неприятна ситуация от нейни съученички по повед на рисунка с голи момиче и момче и от тогава като заговорим за човешкото тяло и секс се разтройва. Обяснявам, че в това няма нищо срамно. Подтиквам я да чете книжи по темата или да говорим, но за сега не желае. Старая се да я подкрепям, като и показвам, че я обичам и я хваля, когато има успехи. Преди няколко дена като се разкрещя, я попитах дали така крещи и в училище като се ядоса, отговорът и беше, че в училище или удряла по чина или се ущипвала силно, за да и мине гнева. Не знам дали това е пубертет, но как да и помогна? Трябва ли да търся помощ от специалист, или да продължа да говоря с нея като и покажа, че съм до нея и да изчакаме да мине този период?
Всички учители я хвлят колко добре е възпитана! Няма проблеми в училище от към учебен материал! Разбира се със съучениците си! Благодаря!
Виж целия пост
# 1
Здравейте,
Първото нещо, което трябва да се направи е тези нагнетени емоции да се отвеждат навън контролирано и безопасно. Това обикновено става през някакво любимо хоби, дейност или спорт. Защото иначе избухват неконтрулируемо и неадекватно на ситуацията в най-неподходящия момент. В тази посока може много да помогне работата с психолог. Вие също имате някакви начини да релаксирате и да разтоварвате стреса. Това е темата, по-която трябва да поговорите. Иначе, всички емоции, които се потискат, започват да се нагнетяват и рано или късно избухват. Това е класическият начин да се заформи тревожност, като излаза на емоцииите обикновено е в паник атака или страхове.
Говоренето и образоването относно  сексуалността  не са релевантни към този процес. Моят съвет е това да става, когато самото дете се интересува от това и е готово за това. Иначе ще станете съучастник във формирането на още страхове и подтиснати емоции.
Даниела Тахирова - психотерапевт
Виж целия пост
# 2
Благодаря! Ще потърся мнения за психолог във Варна!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия