Махане на памперс

  • 4 739
  • 22
# 15

Иначе да, има някои изключения, които се научават рано. Но те са точно изключения. При доста това ранно учене води до проблеми в по-късна възраст, от моя набор напикаванията по лагерите бяха масови, сега такъв проблем е много, много рядко срещан. Затова трябва много да се внимава и след пробва да не се прибягва до насилие и дресиране, защото не се знае накъде ще избие.

Дете на тази възраст се научава много по-лесно от такова на 1 г.
[/quote]
Навремето като е нямало памперси, родителите не са имали някакъв друг избор. Кой имал пералня, кой нямал, и с онези тензухени пелени зимата особено, надали е било голямо удоволствие.
Дъщеря ми я слагам на гърне, откакто е на 7м. и половина, т.е. стоеше що-годе стабилно, а пък и днешните гърнета са с облегалки, лесна работа. Слагам я веднага след като се нахрани, даже някой път не издържа да си довърши обяда или закуската, толкова й се ходи, че веднага трябва да махам лигавника. Даже не си спомням последно кога се е нааквала последно в памперса.
Детето трябва да се слага често в началото, изпишка ли се веднъж-дваж, все ще схване какво са прави там, децата не са чак толкова глупави. Просто е по-голяма занимавка, а много родители въобще не искат да си губят времето с това, това е в моето обкръжение според мен. Но от чисто хигиенична гледна точка си струва усилието, поне за момиченцата.
Виж целия пост
# 16
И аз така съм чел - упорство за махане на памперс, когато детето не е готово, може да е противопоказно. Затова разните омразни западняци се карат на амбициозните (или твърдоглави) родители, ако много упорстват с памперса.

Ние по сходен начин направихме опит на година и 7-8 месеца, детето разбра идеята, но не можеше да стиска - докато покаже, че иска на гърне и се изпуснала. 2-3 дни пробвахме, видяхме, че не е готова, изчакахме половин година и тази година стана от раз - буквално на ден 1 имахме успех да се изпишка в гърнето, от там насетне като го видя, разбра каква е идеята, в рамките на 1 седмица стана и с изакването и вече си знае, стиска и т.н. В някои редки случаи има издънка, но важното е, че наистина не е някакъв насилствен и стресов процес, специално за гърнето според мен positive reinforcement действа много по-добре.

Почне ли детето да асоциира гърнето с нещо омразно, отишъл е конят в реката. Ще дам конкретен пример - стратегията на съпругата ми беше да я кара постоянно да ходи на гърне. Тя малко бързо се отчайва и изнервя, та в края на ден 1 вече беше на мантрата "никога няма да се научи", а детето буквално правеше на пук - стане от гърнето и точно тогава се изпишка право.

Пробвах я аз по моята логика - сложихме гърнето пред телевизора и 1 час въртях маша, сменях чат пат с клипчета за пишкане (примерно това клипче). По време на клипчетата за поти трейнинг обяснявах и правих нещо като "симултанен превод". В някакъв момент естествено си се изпишка, понеже просто много време седя. Викахме, радвахме се, пляскахме с ръце, показвахме ѝ резултата, после отидохме ритуално да изхвърлим в тоалетната и малката натисна копчето за пускане на водата. От там насетне стана като игра - беше ѝ интересно, плюс можеше да гледа телевизия докато пишка/ака (иначе не ѝ даваме много много). Съпругата ми пое изцялло и я донаучи чудесно за още ден-два може би.
Виж целия пост
# 17
Само че западняците сменят памперсите на децата под график масово в яслите, тук-там има изключение, където ги слагат на гърне, и детето може да си стои минимум 2ч с наакан памперс, особено като не може да си каже детенцето. Така че, не е чак толкова зле, щом детето си върши работата в гърнето отрано.
Виж целия пост
# 18
Когато детето е готово става от раз. При нас на 2 години и 1 месец стана от първия ден. Месец преди това твърдо отказваше да седне. Опитвах от 10 месечна, но без ефект или със случаен такъв.
И така от ден първи няма инциденти, а след седмица и нощният памперс остана празен. Даже започна и да си казва или да ни дърпа за ръчичка.
Първата и осъзната постъпка беше когато без да я видим клекна на двора и пишка. През гащичките, но самоинициативво.
Виж целия пост
# 19
Навремето като е нямало памперси, родителите не са имали някакъв друг избор. Кой имал пералня, кой нямал, и с онези тензухени пелени зимата особено, надали е било голямо удоволствие.
Така е. Но майка ми (бивша детска учителка), казва, че напикаванията са си били масови и след "махането" на пелените.

За другото - ти си знаеш. На 7 месеца си живеехме абсолютно безгрижно...
Виж целия пост
# 20
Аз не знам нерви, ядосване, крещене и тем подобни негативни емоции от страна на родител да води до положителен ефект върху детето като цяло. Освен това децата са много интуитивни и усещат емоциите на родителите, дори когато те се опитват да ги скрият. Та ако вие не сте готови за това, оставете детето само да се научи.
Всяко ново нещо се учи с търпение, обяснения, усмивки и закачки. Или поне аз съм отгледана така и сега прилагам същия метод при моето дете.
Със махането на памперса, махнах и тревогите за подсичане и спарване на дупето (Аз си я гледам и си я сменях под час, но кожата й е толкова нежна, че пак понякога се зачервяваше. Може би заради жегите тук.) Сега тя самата е доволна, като ходи до тоалетна. Не знам за какви травми говорите, но ако родителите са търпеливи и спокойни - няма невъзможни неща.
Виж целия пост
# 21
Здравейте. Не успях да открия друга тема за памперса, а тази е малко остаряла, но се надявам да има още някой, който я следи. Искам само да питам кога според вас е най-добре да се започне да се слага бебето на гърне ? Майка ми ми обясняваше, че двете със сестра ми ни е слагала още като сме се научили да сядаме и на годинка сме били без пелени. Не е било лесно, но много се е занимавала. Та искам и аз да науча моя син от рано, малко по малко да започна да го слагам, без да имаме драми за напред. Но се чудя от каква възръст е най-удачно да се започне ?
И какво значи, когато детето е готово да махне памперса ? Какви са признаците, че е готово ?
Виж целия пост
# 22
https://www.bg-mamma.com/?topic=1349531
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия