Какво правят Вашите ученици лятото?

  • 21 646
  • 190
Здравейте!

С какво се занимават Вашите деца през лятната ваканция? Изключваме четене на книги. Пращате ли ги на курсове, лагери, занимални и т.н.?
Виж целия пост
# 1
Дъщеря ми ще бъде тази година първи клас, но се наложи още от това лято да я запишем на лятна занималня. Там пишат всеки ден и играят. Общо взето това е. Най-много ме е яд, че откакто е тръгнала на ясла, тя реално няма ваканции. Почивките й са, когато ние излезем отпуска - т.е. 20 дни в годината. Ще усети какво е истинска ваканция като стане 4-5 клас някъде, обаче за сега това ни е единствения вариант. Усещам, че е вече доста уморена и чакам с нетърпение лятната отпуска, за да можем всички да си починем.
Виж целия пост
# 2
или са с нас на ваканция или са на зелена занималня или баба им ги води на почивка.
Виж целия пост
# 3
По стечение на обстоятелствата ни се налага поддържаме добро ниво на английския език и голямата ходи през ден на уроци по английски език. Но пък й харесва и не го усеща единия час. Периодично я записвам на лагери, последният беше еднодневен за праисторическия живот и мина неусетно. Оглеждам се за още такива.
Иначе играе със съседчетата навън, със сестра си, чете книги, решава задачи.
Скоро предстои море, селски приключение и в края на август отново на училище.
Виж целия пост
# 4
 Оставям и двете си деца да правят това което искат и намерят за добре. Единственото им задължение е да си четат книгите от списъка. Може и да не е много правилно, но смятам,че имат право да бездействат, ако учат добре през учебната година.
Виж целия пост
# 5
Според възрастта, различно.
Най-голямата миналото лято помагаше в кантората 1 месец, докато ние с баща им почивахме. Тази година ще се редува с по-малката дъщеря през юли и август. Тя през следващата учебна година завършва гимназия, а втората дъщеря ще бъде в 10-ти клас. Така ще имат възможност да си заработят джобни, а аз ще почивам. През времето, когато едната е в кантората, другата може да си планира свободното време по своя преценка. Двете ще гостуват на племенницата ми в чужбина в началото на септември и после ще отскочат заедно до морето.
Третата ни дъщеря ще бъде в 5-ти клас. Беше вече на лагер от училище. В момента е на море с едните баба и дядо. Когато се върне, ще наблегне на задължителните книги. През август ще е с мен, с татко им и с Малчо на почивка и ще продължава с четенето. В началото на септември ще бъде с другите баба и дядо на вилата. Оставили сме я да почива активно това лято, защото много се измори през годината.
Малчо е на 4 г. Той още е "извън системата" и при него няма разлика. Този и другия месец ще си го гледам аз, а в началото на септември и той отива с баба, дядо и малката кака на вилата.
Виж целия пост
# 6
Оставям и двете си деца да правят това което искат и намерят за добре. Единственото им задължение е да си четат книгите от списъка. Може и да не е много правилно, но смятам,че имат право да бездействат, ако учат добре през учебната година.
Общо взето подкрепям, но с добавка, че дъщеря ми се занимава по 20 минути на ден по БЕЛ, 20-по математика и 20-по английски. В останалото време е волна птичка. Рисуването ѝ е голямата страст. Почти всеки ден е на плуване, защото има лека форма на гръбначно изкривяване и се надяваме да се оправят или поне стопират нещата с плуването. За щастие, аз работя основно от дома и навсякъде където мога да включа лаптопа и рутера работата ми върви, така че до септември не планираме връщане в София и беснеенето и кифлеенето навън с приятелки върви с пълна пара.
Виж целия пост
# 7
Синът ми завърши 5-ти клас на 15.06. След това беше 2 седмици на лятно училище от курса по английски, от понеделник до петък по 3 ч и 20 мин + 3 пъти седмично плуване. Накрая имаше изпит и сега е свободен през следващите 2 седмици. Четенето на книги е ясно, ходи и 3 пъти седмично на плуване. През другото време прави каквото си поиска. След 2 седмици заминава за 7 дни на летен лагер с изучаване на английски език и после пак е волна птичка до септември. Четенето и плуването ще продължат разбира се
Виж целия пост
# 8
Моята дъщеря ходи в понеделник, сряда и петък на  карате по 2часа е тренировката и на английски, неделя 2 часа ходи на рисуване, вкъщи чете книгите от списъка, решава по някоя задача, и пише домашните по английски.От 11до 13.07 ще е на обучение в археологически музей.
Виж целия пост
# 9
Моят син е бъдещ седмокласник. Оставила съм го да почива както намери за добре. Завърши с пълно отличие и не го карам да учи през лятото.
Беше на лагер в Гърция, след 2 седмици отиваме на семейна почивка.
Какво да ви кажа ..... ляга си много късно, спи до обяд, играе на компютъра и футбол по няколко часа.
Виж целия пост
# 10
Ясно.. общо взето и при Вас е свобода. И аз съм за почивка през ваканцията, но нищоправенето също не ми допада особено. Затова ще обмисля плуване например. Благодаря!
Виж целия пост
# 11
Уж не ги оставям да стоят без работа, а все имам чувството, че нищо не правят. Ходят на различни занимални и клубове по интереси, пътуваме и обикаляме нови места, ама като ги гледам, не са се обогатили особено 😂 иначе по цял ден ще четат, ама нищо смислено като цяло.
Виж целия пост
# 12
      От ПГ до сега- предстои седми клас, има задължително две седмици на някакъв летен лагер, но без преспиване- с прибиране у дома.Лагерите са сред природата и децата се занимават с различни спортове- ориентиране, стрелба с лък, катерене, каяци, езда и др. Две поредни години ходи по два месеца на плуване. После с мен на плаж, после -две седмици на планина семейно.

Междувременно чете книги, не го занимават с друго, освен в началото на септември малко преговор.

За съжаление, тази година малко се объркаха плановете, в началото на ваканцията детето и аз с него  бяхме в болница и сега още лекува последици./Пневмония/ Така се прекрати внезапно летния лагер, не го записах на плуване, плажът е разрешен в края на юли, а за планина нямаме още организация.

Виж целия пост
# 13
Моят сега е при баба и дядо и съм го оставила да си почива,но с тях всеки ден чете,пише по 1 диктовка и решава текстови задачи-той ще е трети клас.Иначе досега всяко лято все пътувахме,но т.к.за това с ММ имаме други планове засега ще е на бабин дом до към 13 август, а ако се наложи и до 15 септември...
Виж целия пост
# 14
Дъщеря ми ще е трети клас, от 3та група в градината до миналата година включително ходеше на лятна занималня. Даже година не пожела и честно казано се радвам, защото видях че госпожата е взела 25 деца да гледа, а миналата година бяха до 15 деца максимум. Та сега освен четенето на книги и книжка със задачи, идва с мен на работа до обяд, и после е с баща и. При мен има деца и си играят добре.Баща и повече работи през нощта и през деня често е свободен. А забравих че беше и на лагер от училище!
Виж целия пост
# 15
Дъщеря ми скоро ще навърши  9години.2 седмици беше половин ден в лятна занималня с рисуване.
2 седмици беше на зелено училище.
Сега ходи на английски,чете книги и пише домашните за ваканцията.Следобед излизаме в 16.00 и или играе с децата на площадката или сме в Морската градина или на кино.
Следващите две седмици ще ходим на плаж до обяд,а после ще чете книга.В 16.00 излиза да играе.
През август сме 1 месец на планина,а в началото на септември 1 седмица на почивка в Гърция.
Виж целия пост
# 16
Моят син е на 12г бъдещ седмокласник,миналата и тази седмица е на уроци в ЛОГО 3  -20 часа БЕЛ и 20 часа Математика-подготовка за Американския колеж/ДАЙ БОЖЕ да влезем / Smile .Другата седмица е на курс по програмиране и изграждане на компютърни игри в IT step academy.Всичко това е по негово лично желание. Innocent Прочели сме разказите,научили сме наизуст половината "На прощаване",решаваме домашните от курсовете,кара скейт в парка при нас и чакаме времето да се стопли за море.Мислехме да ходим на плаж Събота и Неделя,но го дават лошо времето.
Виж целия пост
# 17
Прочели сме разказите,научили сме наизуст половината "На прощаване",решаваме домашните от курсовете
Наистина ли и ти си научила наизуст половината от "На прощаване" и решаваш домашни от курсовете?
Виж целия пост
# 18
Моето, на 11 години, прави това, което аз съм й планирала за ваканцията. Толкова години и по много ваканции - оплакване не съм получила. А обожавам да й планирам времето, знаейки че още 3-4 години и ще трябва да я оставя сама да решава. Разчитам на това, че дотогава ще е научена на голямо разнообразие и интереси в много области и няма да е съгласна на 18 години просто да кисне цял ден на кафе... А пък го планирам всичко така, че да учи всичко онова, за което в училище няма време или не се учи. Нагаждам го според учебната й програма напред и се съобразявам с финансите и времето на семейството, разбира се. От резултатите досега съм доволна. Ето конкретни примери: спорт - много плуване и игра с вода, тенис, колело вечер, скутер, федербал в парка, плюс винаги преглеждам за големи спортни събития, които да гледаме заедно - първенството в София по худ. гимнастика, баскетболни срещи (през Великденските ваканции) - всичко, в което сме добри българите. Семейни ескурзии - свързани с уроците й по история. За Римската империя обиколихме де що имаме из България разкопани римски места, с карта в ръка и допотопната Цезар 3 игра за компютър. Тази година - море в Турция, но с акцент върху Древна Гърция и град Троя и храмът на Артемида в Ефес. Намерих "Илиада" като комикс, ще я тътря в куфара. Ще взема книги, карти - хем география, хем история по ония земи. Тук, където живеем, учат "религии" (има го и като избираема матура), което значи, че между плажа и тъпкането в ресторанта ще философствам за родното място на Богородица и Свети Георги, сега на мюсюлманска територия. Много готвене - коктейли, сладкиши,  домашни сладоледи - нека експерементира и предпочита домашната храна. Природа - в момента чакаме 5 какавиди да се излюпят като рядък вид пеперуди, грижи се за един корен тиква за Хелоуин и ако не я полее - урокът е - ще изсъхне и няма да имаш.😉 Подменя лъжиците със захарна вода из градината за пчелите и хвърля на катериците стари ядки от шкафовете. От години се мъча да намеря ветеринар, който да ни води със себе си по фермите за 2-3 дни, но не случвам. Походите ще бъдат из Стара планина - тя обича да катери, хем е и оборудвана. Миналото лято солниците и птиците в Поморийското езеро бяха супер. 8 дни в Копривщица ни чакат. Събира БТС печати. Сега й преправям лесен вариант на Априлските дела - с празни страници тук-там, за да рисува сама по тях, ще разчитам на униформа на Райна княгиня (сега поне магазини за носии под път и над път). Музика - освен нейните си модерни песнички, все гледам да пускам и някакви емблеми в музиката и почвам бла-бла. Да умре човек от срам - английските деца не могат да запеят една песен на Бийтълс! За Копривщица ще нося нашите възрожденски песни. Музеи - много, по темата, каквото успеем, ще обиколим. Много гушкане с баба й. Четене - колкото успея да пробутам. Ще има и малко математика - иначе забравя. Много обичам ваканциите ни. Старая се всячески да са качествено прекарано време за всички ни.
Виж целия пост
# 19
Прочели сме разказите,научили сме наизуст половината "На прощаване",решаваме домашните от курсовете
Наистина ли и ти си научила наизуст половината от "На прощаване" и решаваш домашни от курсовете?
Аз си го знам цялото 8г-учих в у-ще с патрон Левски и 5г.с патрон Ботев
Виж целия пост
# 20
Голямата ще бъде в 4 клас, аз съм в майчинство. Ходи 2 пъти седмично на плуване, решава по 30-40 мин. задачи и чете с уговорката да чете, каквото иска. В момента е едновременно на втория Хари Потър и не знам кой Пърси Джаксън. До миналото лято я тормозех със задължителните книги, накрая осъзнах, че тормозя предимно себе си. Всеки ден сме в някой парк, а следобяд излиза с деца пред блока. Ходи и у бабите за някой друг уикенд, където нищоправи по цял ден. Море с нас, море с баба, ще видим дали с бебе ще се навия на традиционните палатки и това ще е ваканцията.
Виж целия пост
# 21
Уаауу.. Мари, невероятна организация - интересна и полезна! Адмирации! Hands Clap

Wishmaster, мисля, че denissa e от майките, които говорят в множествено число Wink
Виж целия пост
# 22
Да, предположих. Само да не вземе след години да се похвали "Сгодихме се".  Laughing
Виж целия пост
# 23
Мари, много добра идея за комикса на Илиада, ще ходя да търся. Страхотна оганизация, аплодисменти и от мен!

Ние ще ходим на море на Пелопонес, и тъкмо се чудех как да им приближа Илиадата подобаващо.
Иначе всичко им е планирано плътно. Семеен излет в Париж, ИТ Степ Академия (същия курс видях по-горе), интензивен английски език, 11 дни море в Гърция. Август семейна планина за 3 дни, Арт лагер за седмица, пак интензивен английски език. Уикендите ще са активни- местни концерти, посещения на Зоото с приятелчета. Тренировките ще са само в дните с английския, иначе изпускат, то е ясно.

На 18, 11 и 9 години са децата. Големият е свободен електрон и учи. Търси си лятна работа в момента. Лагерите и английския са за 2те малки. Ще празнуваме и 2 рождени дни. 11 годишния иска сам да си направи тортата, ще помагам. Laughing
Виж целия пост
# 24
Да, предположих. Само да не вземе след години да се похвали "Сгодихме се".  Laughing
Laughing
Виж целия пост
# 25
Аз ще се включа с едно интересно предложение, стартиращо съвсем скоро от организация, която ще се занимава с обучение, откриване и развиване на таланти от 10 до 17-годишна възраст.

Страничката е: www.facebook.com/apebulgaria/

Гледам, че доста хора са се включили вече. Някакви мнения по въпроса?
Виж целия пост
# 26
Аз ще се включа с едно интересно предложение, стартиращо съвсем скоро от организация, която ще се занимава с обучение, откриване и развиване на таланти от 10 до 17-годишна възраст.

Страничката е: www.facebook.com/apebulgaria/

Гледам, че доста хора са се включили вече. Някакви мнения по въпроса?
Не знам дали се опитваш да ги рекламираш, но от страницата не става ясно нищо. Засукани приказки и нищо конкретно.
Виж целия пост
# 27
За това лято съм планирала два забавни лагера, едно зооучилище, две седмици море, две планина, една седмица екскурзия в чужбина и още една кратка планина, ако успеем да вмъкнем някъде, и една седмица гостуване при леля си. През останалото време на вилата и на спорт, когато сме вкъщи. Общо взето не остава почти никакво време и се надявам да не решават да скъсят ваканцията.
Виж целия пост
# 28
Пепел ти на клавиатурата! Как така да съкратят ваканцията?
Виж целия пост
# 29
Ами, знам ли, всяка година нова простотия от МОН. Ето седмокласниците ще учат вече до 30.06, а досега е било до 15.06 мисля.
Виж целия пост
# 30
А, това за 7 клас е заложено в новия закон. Дъщеря ми ще бъде 7 клас, т.е. от випуска на опитните зайчета по новата прграма е, та го знам откакто приеха новия закон. Иначе, началото и краят на учебната година се определят със заповед на министъра още през август.
Виж целия пост
# 31
 До края на 12 клас обаче кой знае какво могат да измислят.
Виж целия пост
# 32
Ох, не ми се мисли. Купон ще дам като завърши и тя и се отърва от родната образователна система.
Виж целия пост
# 33
А приеха ли новите правила за НВО в 7-ми клас? Говореше се, че ще правят подробен преразказ на неизучаван текст, както и това, че ще се включва материала от 5 и 6 клас. И ще хване тези, които сега ще са 6-ти клас
Виж целия пост
# 34
Още не.
Виж целия пост
# 35

Благодаря. Дано да не го приемат. Все се чудят как да направят още по-трудни и стресиращи за децата, а покрай тях и за нас
Виж целия пост
# 36
Реших да гледам философски на нещата- каквото за нея, това и за другите. Иначе ще се гръмна.
Виж целия пост
# 37
Детето ми ще бъде 4-ти клас, придържам се към мнението, че ваканцията е за почивка - и без това са натоварени целодневно в училище през учебната година (още чакам да видя възрастния с 9.5-часов работен ден, започващ в 8 сутринта). Когато аз бях дете, абсолютно нищо не се правеше през ваканциите, пълна анархия. Сега като чета някои от постовете, ми се изправят косите. Абсолютно не приемам такова натягане на пружините.
И без това от училището им прекаляват с летните домашни, особено по математика (с такъв профил е училището), но и с тях не напъвам много. Колкото реши - толкоз.
Книги чете каквито и когато иска, на периоди - понякога по една дебела книга за 2-3 дни, веднага след нея - втора; друг път със седмици не отваря. И аз съм така.  
Като човек, учил и работещ в областта на езика и изкарал отлична оценка на приемен изпит по литература в СУ, ми е пределно ясно, че до осми клас задължителната литература е по-скоро за обща култура, която може да бъде придобита и текущо в рамките на учебната година. Така че не се задълбочавам много в списъците, предоставяни от учителките.
Ходи на занималня с английски по 1 месец, не толкова да учи езика, колкото че мястото е в двора на нашата кооперация Wink През останалото време е при баба си или с нас в офиса. Скоро ще започва да седи и сама. Ходи си на същия спорт, на който и през учебната година.
Пътуваме семейно общо около месец в рамките на ваканциите през годината (не само лятната), при късметлийски наредена година за родителите - и повече.
Виж целия пост
# 38
Дъщеря ми е на 8г. Скоро ни предстои прибиране към Варна и е много  развълнувана. Обича книгите, но и́ е трудно да чете на български, та това лято се надявам да се понаучи. Много бих искала да  я изпратя на дневен лагер, за да се отдели малко от нас, но се притеснявам, понеже ще е сама, няма си приятелки там и лагера може да има обратен ефект. Тъй като говори отлично английски, цяло лято се опитвам да комуникираме само на български. Ще се позанимаем малко и с текстови задачи. Тя учи по американска система и не са много застъпени. А ги намирам за много полезни и се опитвам да и́ ги поднасям, свързани с житейски ситуации. Сутрин ще ходи редовно на плаж с дядо, а аз и баба ще пием кафе. После игра със съседските деца. Поръчала си е посещения на музеи и аквапарка. А аз планувам и обиколки из близки интересни места. И почивка...
Виж целия пост
# 39
Иначе, началото и краят на учебната година се определят със заповед на министъра още през август.
Само краят. Началото е фиксирано в закона.
Виж целия пост
# 40
Относно четенето на книгите съм разбрала, че си е до човек, в случая до дете! Не му ли е интересно, ще пропуска страници, ще лъже и вас, че чете и се получава едно чисто губене на време. Нали знаете - насила хубост не става. Факт е обаче, че тези книги не се дават току така. Това са книгите с включени произведения, които ще бъдат изучавани в следващата година по български език и литература. Много е важно какви навици се създават на детето, важно е да знае кога си играем и не мислим за нищо и кога сме сериозни. Моето мнение е такова, децата имат две основни задължения - да бъдат деца и да учат! Може да съм по-строга някой път (дори когато всичко ми трепери отвътре), но знам защо го правя. Изхождам от това, че наистина искам детето ми да знае какво иска в живота. Да се забавлява всеки може Simple Smile Другото, за което се сещам, е че при баба се преговаря усилено таблицата за умножение. Който не си е сядал на Д-то през учебната година, щв учи и лятото.
Виж целия пост
# 41
Дъщеря ми е на 8г. Скоро ни предстои прибиране към Варна и е много  развълнувана. Обича книгите, но и́ е трудно да чете на български, та това лято се надявам да се понаучи. Много бих искала да  я изпратя на дневен лагер, за да се отдели малко от нас, но се притеснявам, понеже ще е сама, няма си приятелки там и лагера може да има обратен ефект.

Не се притеснявай, моят син беше ПГ, когато отиде за първи път на лагер сам, без приятели.Винаги има деца, които са сами,сприятеляват се.Всяка година децата чакат с нетърпение лагера.Препоръчвам Родни Балксни и Чудните скали.Вторият лагер е по- екстремен, с катерене, гребане, езда.Първият е по- скоро разходки из природатаци състезания по ориентиране.Ръководителите са много отговорни към децата
Виж целия пост
# 42
Моят син скучае и иска ваканцията да свърши и да бъде пети клас. Не е по ученето, но съучениците му липсват. Аз съм от тези дето искат ваканцията да е макс един месец. Работя, нямам възможност да му организирам летата. А той освен на компютъра други забавления не може сам да си организира. Не му харесват децата, които живеят около нас и по цял ден си стои сам. Дори ходя да търся свободни деца , за да поиграят. Ходи от време на време при майка ми-там децата му харесват, но и тя работи и не може да го взима. Абе с една дума за мен лятото е загуба на време и скука. Знам, че това мнение не се споделя от повечето мами във форума, но за мен си е така.
Виж целия пост
# 43
Хубаво е да почиват, имат нужда. Гадното е, че като са малки (1-2-3 клас), не мога да ги оставя сами. Нямам им вяра. Затова гледам да е нещо средно.
Големите юни са на занималня. После има малко море/планина. Следва месец и половина с баба на село. Там са всичките и анархията е почти пълна. Големите имат задължние да четат по малко всеки ден и да помагат по малко на баба си с гледането на малката.
Виж целия пост
# 44
Моят син скучае и иска ваканцията да свърши и да бъде пети клас. Не е по ученето, но съучениците му липсват. Аз съм от тези дето искат ваканцията да е макс един месец. Работя, нямам възможност да му организирам летата. А той освен на компютъра други забавления не може сам да си организира. Не му харесват децата, които живеят около нас и по цял ден си стои сам. Дори ходя да търся свободни деца , за да поиграят. Ходи от време на време при майка ми-там децата му харесват, но и тя работи и не може да го взима. Абе с една дума за мен лятото е загуба на време и скука. Знам, че това мнение не се споделя от повечето мами във форума, но за мен си е така.
Ох,не е лесно,но пък все още са малки.Аз като се сетя нашите ваканции какви бяха......Но баба ми се пенсионира на 55 и цяло лято при тях в игри,ходене да се къпем в реката,федербал,колелета,ластик и ,,,,,,,,,,Сега като гледам как 65 г.ходят да работят защото пенсията не стига,как да гледат внуци.А докато дойде нашият ред да сме баби,за да помагаме не знам какво ще е.
Виж целия пост
# 45
Кристина, запиши го на градски лагер или други занимания. Вие май сте от София. Има толкова много предложения, които са интересни за неговата възраст.
Виж целия пост
# 46
Кристина, мога да ти препоръчам летния лагер на Атмосфера спорт. Много добре е организиран. Сутрин ни гвизам и следобед ги връщат, всеки ден ги водят на различно място /един ден на Витоша, втория ден на басейн, третия ден на скално катерене и т.н./ Разгледай сайта им, ако искаш

https://asport-bg.com/letni-lageri-programi/
Виж целия пост
# 47
благодя момичета, ама то и моето дете не е от лесните. Внушил си е, че иска да общува само с някои деца и твърди, че другите са тъпи. Тази мода е от този година-миналата година постоянно търсеше деца, но преживя някои разочарования и се промени. има няколко много близки приятели, майката на единия ми се обади два пъти излизахме, прекарахме чудесно-но те имат финансови затруднения и не мога да ги карам да ги записваме  на лагер.  Сам с непознати деца няма да иска. Ходи и с майка ми на море -накъса и нервите. Иска да е голям сам да решава какво да прави. То и аз го искам. Страхува се да ползва градския транспорт и не може да отиде при децата които иска. Ние живеем извън София, но той учи в София. Абе сложна е нашата.i]
Виж целия пост
# 48
Тези линкове, които пуснахте са доста полезни. Честно казано, не знаех, че има толкова фирми, организиращи лагери. Хубаво ще е всеки, който е ползвал такива услуги, да даде препоръка.
Виж целия пост
# 49
Синът ми е на 8 и лятото както обикновенно си е в България ( та дано оправи българският).
Беше на лагер 2 седмици почити, много му е харесало. Тази година беше в българската група, догодина ще е в руската. Лагерът е с преспиване там и прилича много на пионерските лагери, които имахме на времето.
Иначе книги на английски от библиотеката, че само това не сме мъкнали.
Всеки ден е на тенис, 3 пъти седмично има урок по български. Явно госпожата е добра, защото след 4 седмици вече чете и на български. На тенис ходи и на повикване, т.е. когато някой си търси партньор. От време на време и уйкендите ходи да играе
Всеки ден решава по 60 задачи, и т.к. е във ваканция съм намалила броят  , иначе прави мин по 100
Ходи и два пъти седмично на частни уроци по плуване ( трябва да оправи стиловете, че много се дразня от бенгунско плуване)
Тази година успях да му организирам да отидеи на лов за трюфели.
Почити всеки ден ходи на плаж, кара колело и естественно играе с децата от махалата. Научил ги е да играят на ръбчета.
Чака да се приберем ние. Предвидила съм една седмица в София, с куп музеи и занимания ( събираме печати от 100-те национални обекта и 100-те национални кръчми. Иска да има блог и всеки ден пише за това какво е правил или къде е ходил. Изпращам му ми ги, проверявам и публикувам - поддържаме писането на английски. Има и канал в ютюб- за там също записва видеа
Виж целия пост
# 50
Честно, Титина, не съм от зле организиращите се, но не можах добре да си представя тази програма за 8годишен с всеки ден тенис, 60 задачи, почти всеки ден плаж, музеи, блог и 2 пъти седмично плуване и 3 пъти седмично бг.
Виж целия пост
# 51
Ами нормалната му програма, когато не е ваканция, вкл и училище освен всичко изброено. А тогава има и драма клас и карате. Той си ги избира сам, аз само одобрявам или не. 100-те задачи в училище му отнемат около 20 мин. В дните, в които не е на тенис има плуване. Учителката му по български идва в къщи.

Сега като се върна с племенника ми са ми направили един списък къде искат да ги заведа.
Например на лагера са имали славянска маса ( обяснявали са им за християнството, пускали са им неща на черковнославянски) и като ми разказват и ги попитах говорили ли са за ангелогласното пеене и им споменах, че наш роднина пее в  Йоан Кукузел, и сега искат да ходят и да слушат. Да определено това ще е екстра работа за мен, защото трябва да организирам всичко, но ще научим, и те и аз, куп нови неща


Когато ходим по музеи например предварително проучвам какви са гостуващи експозиции и гледам да го поднеса на ниво достъпно за неговата възраст и да го направя интересно.

Да вземем например "лова" за трюфели. Виждал е трюфел и го накарах да проучи ( това го правят и в училище) каквото може да отткрие. Това не е нещо ново за него, а и му помага да задава много въпроси , за нещата, които не е разбрал или са му интересни и не е могъл да намери информация


И главното, ангажиран е и не се занимава с глупости и да виси по цял ден на таблета
Виж целия пост
# 52
Ок, ясно 😀
Виж целия пост
# 53
Добре, как така станаха единствените алтернативи за прекарване на време от едно дете "100 задачи или висене по цял ден на таблета"? Аз малко по-иначе ги виждам нещата. Моето например на 10 е виждало таблет само за кратко у приятелчета, ползва компютър по малко и под контрол. Ама и 100 задачи не решава Simple Smile
Виж целия пост
# 54
60 задачи за дете завършило 1 - 2 клас не са нищо. Събиране, изваждане, умножение и деление. Решават се бързо. След 5-ти клас нататък съм почти убедена, че бройката им ще намалее драстично, тъй като самите задачи са доста по-трудни и изискват много повече време за решаване. Та не мисля, че го преуморява толкова - поне не със задачите де
Виж целия пост
# 55
100-те здачи е за да се поддържа нивото на математиката. Една ваканция ( например 3 месеца) без занимания по математика връща детето в развитието му 6 месеца ( под развитие да се разбира ниво на математика ). За английския това връщане е 9 месеца. Със 100-те задачи ( в нашият случай са 60), поддържа нивото на математиката, което вече има има. На 8 в САЩ завършват втори клас, неговото ниво на математика е 4 клас.

Писането на неща за блог, също развиват езикът. Той така или иначе си води дневник, само, че сега дневникът му е електронен.
Нищо ново не съм му сложила, ако съпоставяме с училището. Те така или иначе ги правят всичките тези неща там

Параход, аз пиша как е при моето дете, не знам как е при другите. Приятелите му тук са с аналогичен график.
Виж целия пост
# 56
Какви са тези 100 задачи, които се решават за 20минути и са на ниво 4-ти клас?
Моето явно е някакъв гений, щото досега лятната ваканция не й е връщала нивото нито по математика, нито по английски. За две седмици влиза във форма. Домашно по математика и БЕЛ никога нямат. По английски не е голямо и обикновено го пише към края на ваканцията.
По мат.предните две години ходи на по един математически лагер за седмица, но тази година ще пропуснем, че организацията е под всякаква критика.
Всъщност не е гений, защото нито 60, нито 100 задачи може да реши за 20мин.
Виж целия пост
# 57
Вие май не познавате Titina.
Винаги е искала да изпъкне.
Виж целия пост
# 58
yess, темата е какво правят вашите ученици лятото?. Ако исках да изпъкна, щях да кажа, както 80% от хората, че е на езиков лагер...и явно не ме познаваш
Дъждец, може и да си отглеждаш гений, но моето дете е посредственно и за това решава задачи.
Ето задачите, които решава: http://prikachi.com/images/226/9363226D.png
Виж целия пост
# 59
Титина, няма как да се подмине това😆 посредствено 8годишно, което решава 100 задачи за 4 клас за 20 минути...
Виж целия пост
# 60
Дъщеря ми ходеше на ментална аритметика и също решаваше много, но тези са различни като че ли.
Виж целия пост
# 61
Титина, искаш да кажеш, че всяка задача от прикачената снимка детето решава за не повече от 12 секунди?
Виж целия пост
# 62
Баси, хвърлихте ме в озадачение сега. Ние вкъщи сме двама бивши състезатели по мат. и през живота си не сме решавали по 100 задачи на ден, на каквато и да е възраст Simple Smile Пък дори и по 50. Всъщност през лятото не сме решавали и по една.
Детето ми също учи в математическо училище, ваканциите си почива 98% от времето и не съм забелязала да се "връща с 6 месеца в развитието" с всяко изминало лято.
Може би твоето го готвиш за НАСА Simple Smile Ама ММ е завършил и колеж в Северна Америка и всичките 7 в курса по висша математика бяха китайци и източноевропейци... та не знам Grinning
Виж целия пост
# 63
И аз съм много далече от летни занимания с училище, а бях отличничка и медалистка/ сребърен медал/Четях само книги през лятото, но имах четенето за забаеление.Днес очевидно нещата са други

Моят син,кскто и да го натискам, няма да решава през лятото задачи, най - много през септември.Но децата са различни, на някои липсва ученето




Виж целия пост
# 64
Искам да кажа, че това са задачите, които решава. Нормативът е 100 задачи за 20 мин. Преминава на следващото ниво ако ги прави за това време. Ако има грешки, го връщат отново и отново. В началото естественно не решава, докато не разбере логиката, после, това е обикновенна аритметика. Задачите са лесни, а начинът на изписването им е по американската система.

Тази снимка, която съм постнала е за деление с остатък. В началото са последователни, а на този етап от които е задачата са вече умесени. Има с по-висока и с по-ниска трудност.

тити , казах, че детето е посредственно в отговор на коментар на Дъждец , че нерешаване на задачи не връща детето в материала

Параход, казах, че нещата са за моето дете, за което решение сме взели аз и съпруга ми. Не искам да се меря нито с уникалността на някого нито с колежа в Северна Америка на друг...и смятам с това да сложа точка на дискусията
Виж целия пост
# 65
Явно системата на Кумон е такава.
Моето като го карам да решава, обикновено гледам да са някакви текстови или логически задачи. Съответно са малко на брой. Срам не срам, признавам, че в четвърти клас от един момент нататък позволявах да пише домашните с елката, ако бяха някакви сметки.
А кое на кое трябва да се раздели в пуснатия линк?  Първо ми заприлича на корен квадратен.
Виж целия пост
# 66
Така се изписва делението, и при нас е така. На мен също ми се виждат в повечко 100 задачи, щерката решава тест от по 10 разнообразни задачи (и часове, и количество, и текстови). Но да и дам десет теста, ще ме намрази Joy
Виж целия пост
# 67
Моите не отказват задачи през лятото, но уравнения и текстови задачи, защото това куца в чуждите системи.
Иначе ако искате решаване за време, дайте им КенКен, това е судоку с действия, тъкмо за лятото е 😉
Виж целия пост
# 68
А кое на кое трябва да се раздели в пуснатия линк?  Първо ми заприлича на корен квадратен.
И аз не разбрах?
Виж целия пост
# 69
Голямото на по-малкото.
Тия задачи и мен ме бяха вкарали в размисли, особено изписването на R при остатък, но се свиква Simple Smile
Виж целия пост
# 70
Две неща искам да добавя по темата, която много харесах и ми подейства мотивационно, но в последствие малко се промени. Надявам се, всички ще се съгласите с тях.
Първото е, че не можем да съпоставяме нашето детство с това на децата ни. Какво сме правили или неправили ние като деца - това няма вече значение. И да сме бездействали през ваканциите, и да сме само спали и играли, животът сега е друг. Тогава имаше само по 1 час детско следобед (аз съм динозавър малко, дете на 80-тте), вратите не се заключваха и комшиите ни черпеха с току що сварено сладко от череши. Но и при такова безгрижие, аз лично пак бях много активна. Трябваше да ходя на опитно поле през лятото, съответно сега предагам много занятия по ботаника на детето си, просто опитно поле вече няма. Има обаче чудни начини да я приуча да обича и да се грижи за растения и животни - посещение на приют за кучета, отглеждане на пеперуди, знания за пчелите, има страхотни книги и документални филми, музеи. Ходех на детски клуб в читалището всеки ден от 10 до 12 часа. Сега го няма това, съответно търся начини тя да се събира с деца в парка. Имаше и такова нещо: даваха ни поръчение от Партията. Що баби съм питала дали не искат помощ и като ме пратеха да им купя хляб, чувствах се като генерал след спечелена битка. Важно е на децата да им се намира работа, да им се дават задачи - да готвят, да почистят улицата, да помогнат на някой грохнал човек. Приучва на отговорност, развива човека емоционално и личностно. 10 кила хартия едва ги събирах - това ми е било моето учене да рециклирам и пазя планетата. А сега има фантастични филми, програми, каузи на същата тема. Планета или пластмаса на Нешънъл Джеографик ми е много силна, намирам я за важна.  Просто се иска организация. Трябваше да събирам и предам липа и билки тогава. Защо сега да не й намеря на нея да бере ягоди, домати. Разбира се, че цял ден няма да издържи, но и един ден на полето да й организирам само, пак е добре. Тук в Англия има една детска програма - снимат какво правят децата на същите години по света. Работят на 11-12 години във фабрики, на полето, сглобяват яйцата на Киндер, живеят в мизерия, разделени от родителите и т.н. Дори за ден през ваанцията да влезеш в чуждите обувки, това са безценни знания за детето.
Специално за история, география и литература, аз съм голям фен. По мое време не се пътуваше, ако спиш в хотел, лепваха се да те следят от милицията, нямаше и хотели, нямаше и автобуси, тур. агенции и т.н. Така си и седях в моя град, за което родителите ми не са виновни. Древна Гърция и Римска империя ми бяха сухи, скучни, тъпи, един учебник и толкоз. Нямаше как лятото да ме заведат дори до Пловдив, да видя с очите си. Хановете ми бяха толкова далечни и само бой с тояги и коне. При днешните възможности човек да пътува, да отседне, да посети, ей така - да си отърка сандалите в Амфитеатъра или да направи 2 тигела из Плиска, ами грехота е направо да не се възползвам. Искам да й предложа по-визуално, по-лесно за възприемане и на историята, и на географията, и на литературата, защото добре познавам нейния начин на учене (дали възприема най-лесно слухово, визуално или чрез четене, или с преживяване). Отделно, така се е случило, че съм учила туризъм, пък отделно станах даскалица - направо професионално ще се изложа, ако не създам най-страхотната лятна програма на детето си, тейлор-мейд. Считам, че всеки съвременен родител, с толкова помощ от интернет, туризъм, музейно дело, медии, ютуб видеа, страхотно книгоиздаване, евтини платове за създаване на ханска шатра в двора или пък пресъздаване на роклята на средновековната Десислава, всеки родител може да го направи това днес. Само трябва да е вдъхновен, да е организиран и да действа. Бъдете вдъхновени, момичета, използвайте всички страхотни ресурси на новия 21 век. Децата, които отглеждаме днес, няма как да са отгледани като в ония години, когато ние сме били деца. ❤
Виж целия пост
# 71
BlushКумон е една допълнителна подготовка , която в Англия , а както Титина е писала и в Америка се радва на популярност и успехи.
Има много позитиви  , но и недостатъци .

Моят син ще ходи на екскурзия , ще кара колело, ще ловим риба , ще ходим на палатка.....
Виж целия пост
# 72
Мари, погледни индийците как решават математика , използват кокалчетата на пръстите на ръцете. Факири са. Или пък руснаците със сметалата.
Права си децата много се впечатляват от такива филмчета в интернет. И се опитват да научат и копират нещата. Ние след едно посещение в Плиска, си правихме лъкове, че учи и децата как да правят. И е интересно.
Което за мен е много ценно, че откривам ( преоткривам) нещата през неговите очи.
Виж целия пост
# 73
Нашето момиче ще е петокласничка.
През лятото беше на 2 лагера за по 5 дни досега и ще има още един за 5 дни след седмица почивка. Първият беше за млади детективи със скаутите на палатки и до езеро, а другите два са СТЕм лагери за млади инженери. В единият програмираха и кодираха, а вторият е по роботика, астронавтика и 3Д графичен дизайн.

През другото време почти всеки ден прави по 7-8 страници от закупено помагало по математика, АЕ, ФЕ, соц. науки, изкуства, география, граматика и пише по 1-2 есета с думи за диктовка. По около час и половина на ден й отнемат.
През другото време се занимава по интереси с четене, учене на готвене, шиене, крафтс, рисуване, помагане със строежа на къщата, изчисляване на размери, правене на анимации и прочие.

Ще имаме и семейна ваканция до ловна хижа и до див хабитат на полярните мечки където ще се запознае с дивата природа  суров вид и ще разгледа много забележителности из съседните околии.
Виж целия пост
# 74
В нашия град има спортна занималня, която дъщеря ми посещава втора година. Прекарват целия ден извън града в бягане, колоездене, игри сред природата, пикници, леки преходи, а когато ги върнат вечерта, имат и плуване (всяка вечер). Ходиха за 10 дни на спортен лагер в Камчия. В общи линии тръгват в 11 на обяд и си я прибираме към 20 часа.  Доволна е, а ние сме спокойни, че не прекарва деня си затворена вкъщи с телефона или лоша компания. 
През учебната година, от гореизброеното, остава плуването (6 дни седмично).


Виж целия пост
# 75
Тези 100 задачи, които се коментират - това от тази ментална аритметика ли е?
Виж целия пост
# 76
Последните 2 лета курсове по английски /не ходи през годината/ и останалото време почивка и шматкане напред назад. Завърши 6ти клас. Трябваше доста по-рано да започна с това, първи и втори клас ходеше на език, но му беше много трудно и го спрях. За нас удачният вариант е през годината да не ходи на език, а през ваканцията, хем да не губи тренинг с българската дъъъъъъълга лятна ваканция, която някои години му се отразяваше много зле.
Виж целия пост
# 77
Тези 100 задачи, които се коментират - това от тази ментална аритметика ли е?

Kumon. Според някои те прави гений, според други е половин секта и те учи да задобрееш в решаване на задачите на Kumon.

Деветгодишният ми си чете списъка от летните книги, от време на време е на вила или село и това е. Посети няколко опери на Античния, та отметнах и гръко-римската, и оперната култура. Гледа си рибките, мотае се, има и посещение при баща си. Мисля, че е достатъчно. Миналото лято кара английски до края на юни, това лято - почивка. Аз съм против задачи и работни листове през лятото - то идеята е да назадне и забрави, за да се научи как бързо да включва в режим и да наваксва, а и да осмисли материала по нов начин.

За програмиране все още не е питал, ама само да пита, няма да му се размине:)
Виж целия пост
# 78
Интересни идеи за ваканцията, на мен свят ми се зави от някои само докато ги прочета. Не е ли прекалено това планирано римско-гръцко запознаване и почивки с елементи на обучение?

Моите три имат малка ваканция от 5 седмици само. Една седмица бяха на музикален лагер и една на сем. почивка. През другото време тренират тенис, ходят по състезания; занимания в къщи включително 30мин математика. Играят на игри, както реални в градината и виртуални по компютъра. Реално си почиват, гледам добре да се отегчат и сами да си намират с какво да се занимават- четат ( по желание и то само единия), катерят дървета в градината, борят се, някакви състезания си измислят.
Виж целия пост
# 79
Има ли други държави, където лятната ваканция е толкова дълга?
Виж целия пост
# 80
Не е ли прекалено това планирано римско-гръцко запознаване и почивки с елементи на обучение?
Прекалено е
Виж целия пост
# 81
И двете ми деца ходят лятото на уроци по математика, български език и английски. В момента пробваме как би им се отразил немския език. Ако тръгнат добре ще им го оставим за втори език. Не си мислете, че са натоварени много. Даже хич не усещат, че ходят на уроци.
Виж целия пост
# 82
Не е ли прекалено това планирано римско-гръцко запознаване и почивки с елементи на обучение?
Прекалено е

 За три -четири месеца ваканция е прекалено според вас, запознаването с изкуството, ходене на културни мероприятия. А всеки ден математика през пъти по-кратка ваканция- не е прекалено. Странни критерии.

И двете ми деца ходят лятото на уроци по математика, български език и английски. В момента пробваме как би им се отразил немския език. Ако тръгнат добре ще им го оставим за втори език. Не си мислете, че са натоварени много. Даже хич не усещат, че ходят на уроци.

Има ученолюбиви деца ,които няма да усетят, има и послушни, които колкото и да им е тежко, няма да възроптаят. Но като цяло, не намирам особено смислено и редно ученето през лятото, все пак ваканцията е за почивка.
Виж целия пост
# 83
Горещо подкрепям идеята, че ваканцията е за почивка, но ученето може да се дозира и организира по начин, който не пречи на почивката. Дъщеря ми всеки ден учи по 20 минути по английски и български с мен и около половин час по математика с баба си, която е пенсионирана учителка по математика. Час- час и половина в краен случай се събират и то с почивки. През останалото време е с приятелки, на пикници в планината, на водна пързалка или обикновен басейн, плаж на морето, рисуване (защото тя твърдо вярва, че е бъдещ знаменит графичен дизайнер Simple Smile ) и всякакво беснеене с ролери и колело. Тази организация ѝ дава възможност през учебната година да учи спокойно, без стрес и да има време за допълнителна работа със сборници, без това да пречи на игрите и тренировките ѝ. Тази година ще е 7 клас, но за разлика от съучениците си през уикендите ще почива, а няма да е на курсове. Ефективността на тази организация съм проверила със сина ми, когато беше седмокласник.
Виж целия пост
# 84
Не е ли прекалено това планирано римско-гръцко запознаване и почивки с елементи на обучение?
Прекалено е

 За три -четири месеца ваканция е прекалено според вас, запознаването с изкуството, ходене на културни мероприятия. А всеки ден математика през пъти по-кратка ваканция- не е прекалено. Странни критерии.
И мен ми се сториха странни  Rolling Eyes

Дъщеря ми дотук има около седмица прекарана вкъщи между различните пътувания и лагери. Пет-шест седмици само се събират от семейните почивки и пътувания. Ние обожаваме да ходим на планински преходи и не знам, ако ваканцията беше по-кратка, кога щяхме да ги вместим. Зимата и пролетта не са толкова подходящи.
Виж целия пост
# 85
Идеална си е дългата лятна ваканция. Точно такава дълга трябва да бъде. Да могат децата да усетят лятото и почивката.
Виж целия пост
# 86
Колко да е дълга ваканцията?!Ако ги питаме тях-щеше да е 3 месеца училище и останалото време за почивка.
Виж целия пост
# 87
Точно толкова колкото е- цялото лято. Междувпрочем, ваканция не означава тотално бездействие. По-горе съм писала с какво се занимава дъщеря ми през ваканцията.
Виж целия пост
# 88
Цялата работа е, че част от родителите или ги мързи, или не им се занимава да поразгледат какво харесват децата им и да ги запишат на подходящи занимания. По-лесно е да ги пращат на училище и да не са им на главата. Ето тук има и родители от чужбина, където ваканцията е многократно по-кратка, и въпреки това децата правят доста на брой упражнения на ден, ходят на спорт, лагери, кръжоци и т.н. Всеки родител може сам да прецени от какво и по колко има нужда детето му, стига да има желание.
Виж целия пост
# 89
Съвършено вярно. На училището се гледа много повече като на социална услуга, отколкото като на място за учене.
Виж целия пост
# 90
Съвършено вярно. На училището се гледа много повече като на социална услуга, отколкото като на място за учене.
Така е защото не всички могат да си позволят финансово да издържат на напъна.
Виж целия пост
# 91
Далеч не само за финанси става дума, а за мисъл и ангажираност.
Виж целия пост
# 92
Подкрепям Уишмастърова.
През ваканцията има достатъчно време за почивка,но това не означава тотално бездействие.
Сутрин - плаж.После почивка.Ходи и в една творческа работилница ,където се занимава с рисуване и театрално изкуство.
По 1-2 часа всеки ден работим с дъщеря ми и не се опалакала.
Чете си книгата следобед,решава си задачите.Малко английски и български.
В 16-17ч.излиза да играе.
Но тя не е бебе,че цял ден само да играе.Не одобрявам и целодневното шляене по улиците.По-добре е да бъде ангажирана с нещо полезно.Спорт например.
Бяхме и 1 месец на планина.

Виж целия пост
# 93
Благодаря на всички за отговорите! Лятото се търкулна, иде време за школо!
Успех на всички малки и големи ученици! И на техните майки Grinning
Виж целия пост
# 94
Още 15 дни до лятната ваканция. Тази ваканция ще ходи на български език и математиката по 2 пъти в седмицата, защото предстои матура в 7клас.
Същота така ще хои на английски само 20 дни, ще бъде курс но и със забавления, излети и игри но всичко на английски език.
Целия Август пълна ваканция, само ще чете книжките за училище, на басеина или планината, защото не ходим на море. Септември сме на екскурзия в Италия.
За сега така го мислим лятото.
Виж целия пост
# 95
И нашия синковец ще ходи 2 седмици на уроци по БЕЛ и математика. Започва на 17.06 и не е много очарован от идеята, но това е положението. Предстои матура и трябва да се стяга. През другото време почивка и четене на книги, но не от задължителната литература
Виж целия пост
# 96
До момента и моята не беше чела книжки от задължителната литература, беше си харесала  поредица на Роалд Дал и Дневникът на един Дръндьо, но сега госпожата им казала да четат задължителната, защото щяло да е много трудно на матурите, явно им е взела страха, което хич не ми харесва. Ще я видя какво ще чете, за мен е важно да се чете.
Виж целия пост
# 97
При нас най-голямата дъщеря ще поработи юни и юли, за да си отдели пари за хубава почивка през август. Втората дъщеря през юни е на училище, а през юли ще работи. През август и двете, заедно с приятели, ще почиват активно на няколко различни места с море и планина (ще гостуват на свои приятелки в други градове). Голямата дъщеря го заслужава след положените през годината усилия. През септември тя заминава студентка в чужбина. Притеснявам се, но поне няма да е сама, защото там живее едната ми племенница и тя ще помогне с квартирата и започване на почасова работа, за да не е изцяло зависима от нас.
Най-малката дъщеря ще ходи на плуване, на английски и на немски, с изключение на август. Ще чете книги. И ще пътува през уикендите с Малчо и с бабите и дядовците, а през август планираме да почиваме семейно с двете малки деца и съпруга ми.
Малчо ще си почива през август, а през другото време ще е на градина и ще ходи с кака си на плуване.
Виж целия пост
# 98
Моите пък нищо няма правят.
Трудили са се 9 месеца, малко почивка няма да им се отрази зле,
Виж целия пост
# 99
Дъщеря ми има да прочете 17 книги.
Има и листи със задачи по математика.

Завършва школата по английски на 30.06.Има изпит за ниво.
Курс по плуване-15 дни.
В събота и неделя ходи на конна езда.
Зелено училище-15 дни.
На планина -15 дни
В Гърция на почивка-15 дни.
Виж целия пост
# 100
Синът ми днес се наслаждава на ден първи от ваканцията си. Трети клас завърши. Ежедневни тренировки ще има, спортен лагер. Вкъщи е като хан - разни приятелчета влизат и излизат нон стоп. За него не се тревожа, той е социално "добиче".
Дъщеря ми приключва в края на месеца и там ми е дилемата - тя е доста затворена и не спортува. Обмислям да помоля някой приятел със собствен бизнес да я вземе на почасова работа, като парите ще ги давам аз, без тя да знае. Просто трябва да я изстържа от леглото ѝ, в което може да се търкаля по цял ден. Иначе домакинства вкъщи, но не иска да излиза.
Доведеният ми син е същият екстроверт. той пък си търси работа по морето за лятото, но е вече студент.
Виж целия пост
# 101
Живот и здраве, това ще е първата ваканция, през която дъщеря ми няма да пипне да учи по ни-щич-ко. 7 клас е и досега абсолютно всяко лято е учила. Полага ѝ се и на нея пълна почивка. Плуване всеки ден, заради гръбначното изкривяване, рисуване, защото тя е твърдо убедена, че е новият Леонардо и кифлеене с приятелки. Море, планина, селско шато.
Виж целия пост
# 102
Да чукна на дърво имаме два комплекта баби и дядовци, жадуващи и с възможност да ни гледат децата. Ще ги редуваме. Първо обаче им вмъкнахме една седмица на летен лагер, всеки ден на различно място с няколко познати деца от класа на големия. Малко за разнообразие и спомени Simple Smile
Виж целия пост
# 103
Частна лятна занималня, лагер с езда, 1 седмица при свекърите в Ловеч, 3 седмици море с нас. Това са ни плановете, вече влезли в изпълнение. Има време и да поучи, и да играе, и да плува & да се гмурка. Втори клас завърши сега.
Виж целия пост
# 104
Дъщеря ми завърши втори клас. През лятото, както и през учебната година, ще продължи да ходи два пъти седмично на английски и един път на рисуване. И двете неща й доставят удоволствие. Ще чете, като не държа да е задължителната литература, ако й хареса - ок, ако не - каквото й допада. Учителките им дадоха сборник със задачи по математика и упражнения по български език, с който аз съм категорично против. Не юе интересува колко им била натоварена програмата и как видиш ли забравяли....🤦 Аз никога през ваканциите не съм решавала задачи и много бързо септември си наваксвах "забравеното през лятото". Ваканцията е за почивка, предпочитам по цял ден да играе навън с приятелчета, достатъчно са натоварени през учебната година по 8-9 часа в училище. Аз, когато съм в отпуск, също не работя, а си почивам психически.
Виж целия пост
# 105
Малкият ще ходи в един център. Но трябва да го изкарвам да играе, че той е доста особен, пък и няма с кого.
Голямата е на училище юни, после тренировки, май има един лагер, пък ще видим август.
Виж целия пост
# 106
Дъщеря ми, която наесен ще е 5 кл, до този четвъртък ходи на английски. Два пъти седмично има тренировки по карате, в началото на  юли тренировъчен лагер, после семейна почивка. Август не сме го планували. Обикновено преди обяд чете книги и играе с брат си( бъдещ първокласник), след обяд излиза с приятелки или е на гости у някое дете, предимно рисуват или майсторят нещо. Засега я оставям само да чете, упражнения по бел, математика и английски по- нататък.
Виж целия пост
# 107
Дъщеря ми, която е в 7 клас, е решила, като мине НВО-то утре и в сряда, ритуално да изгори всички помагала, учебнци, тестове и тетрадки. Идеята ѝ започва да ми харесва.  Mr. Green
Виж целия пост
# 108
Уиш, това е  страхотна идея Hands V
Виж целия пост
# 109
Аз май не схващам кое е страхотното?
Виж целия пост
# 110
Ако детето ви е в 7 клас ще ме разберете Joy
Виж целия пост
# 111
Не, че ви се бъркам, но по-добре подарете помагалата на някое по-малко дете.  Peace
Аз лично не бих изгорила книги.  Confused
Виж целия пост
# 112
Те всяка година промени  внасят тези от МОН Joy че всеки си купува по новата програма Stuck Out Tongue Winking Eye И това с горенето е само на думи за успокоение и задоволство, че този кошмар е приключил Blush
Виж целия пост
# 113
Разбира се, че ще ги подарим. Нима някой е повярвал, че наистина ще запалим огън с учебниците? Това беше успокоителната мантра на клетата седмокласничка в навечерието на изпита. Simple Smile
Виж целия пост
# 114
Ми от последвалия коментар такова усещане остана 🙂
Имам осмокласник, всяко лято купувах учебници за чужбина, стотачката я закръгляхме без време. Обсъждането на изгаряне на каквато и да било книга ми идва много.
Виж целия пост
# 115
Аз нося помагалата на вилата и ги ползвам за разпалки за камината. Същата участ спохожда и някои от учебниците.  При нас те остават за нас.
На кого да ги подаря, като помагалата са попълнени, а учебници до 7клас раздават в училищата.
Запазвам само някои основни учебници и разбира се хубавите сборници.
Уиш, късмет на девойката на следващото нво.
Виж целия пост
# 116
Късмет и от мен на всички седмокласници!
Виж целия пост
# 117
На сина ми му остават две седмици, докато приключи първи клас, след което мисля да направя курбан, за да отбележа този факт.

Днес му беше последният тест и вече го даваме по-лежерно. Така смятам да бъде докъм средата на юли - дотогава основно четене. От средата на юли до началото на август ще ходи на занималня до обяд, а следобедите на плуване. После се прибираме в България за три седмици, последвани от Дисниленд и Париж, че детето е рожденик и на 3 септември започваме рутината от начало.

Няма да му се разминат учебните занимания през ваканцията. Първо, заради вече създадения навик (или почти) и второ, не всичко му е улегнало в главата. На практика по всичките три предмета има какво да упражнява, докато овладее основите. И съм си поставила за цел да научи българската азбука, че наесен ще бъде първокласник в неделното българско училище.
Виж целия пост
# 118
Само месец и половина лятна ваканция? Ужасс. Ние едвам се вместваме в трите месеца и половина.

Лагерът с езда почна и днес следобед ни върнаха една мега доволна осемгодишна хлапачка - стреляли са с лък, играли са с кучето, яздили са..върна се светеща като крушка от кеф. Дано и останалите дни да е толкова ентусиазирана.
Виж целия пост
# 119
При нас 3 пъти по 2 часа тенис, 1път испански и един или 2 пъти български. Има да решава задачи и да чете книги от списъка.
Виж целия пост
# 120
Само месец и половина лятна ваканция? Ужасс. Ние едвам се вместваме в трите месеца и половина.

Два месеца е ваканцията - юли и август. Горе писах от средата на юли, защото точно като свърши училище, отиваме за десет дни на море.

Три месеца и половина ми идват много. Това означава, че през по-голямата част от времето синът ми ще ходи на лятна занималня, с която на мен лично ми се губи малко смисъла на ваканцията. А и през учебната година на всеки 6-8 седмици имат по една-две седмици ваканция. Два месеца през лятото са им предостатъчни - на мен също 😀
Виж целия пост
# 121
Гореописаната схема ми се струва много по-полезна и смислена от три месеца и половина през лятото, отдавна изгубили смисъла си (помощ за прибиране на реколтата)...
Виж целия пост
# 122
Смисълът на три месеца лято, използвано именно като лято, т.е. за почивка, никога не се губи. Друг е въпросът колко хора могат да си позволят толкова дълга почивка те и децата им.

Дъждец, благодаря! Късмет никога не е излишен.
Виж целия пост
# 123
Изобщо не си представям в жегата през лятото да опнат децата по класните стаи. А и алтернативите за свободното време са много повече от тези през учебната година.

Този месец е на лятно училище в нейното училище до обяд. Така и не разбрах по какъв повод го организират, но идеално ми дойде този безплатен месец. Оставила съм я да прави, каквото иска в свободното време. От другия месец ще настоявам следобедите да обръща внимание на книгите от списъка, после до септември мисля 2 пъти седмично да работи с учител по математика, за да си припомни забравеното и да си помогне за пети клас.
Виж целия пост
# 124
Именно. Лятото е за почивка и игра, четене на книжки. Малко учене за тези, които не са карали тежки изпити през юни. Море, планина, лагери, на гости на роднини и времето постепенно се запълва. Дори от занималнята, където щерката ходи когато не прави гореописаните дейности, постоянно ги водят навън по паркове, качват ги на Витоша, организират им спортни дни и т.н. Разнообразно и полезно.
Виж целия пост
# 125
У нас лятото е традиционно горещо и това също е една от причините за дългата ваканция. В класните стаи често е около 100 градуса. А за прибирането на реколтата от правителството на Стамболийски са добавени само 15 дни  - от 1 до 15 септември, не месец и половина Simple Smile В Гърция учебната година също почва на 11.09.
Всъщност какво сте се взрели в тия 3.5 месеца на малките, та за големите и в България те са 2.5. Никога не са излишни Simple Smile
Виж целия пост
# 126
Най-прекрасното в българската образователна система е лятната ваканация. Не бих я заменила  с разпокъсани ваканции през зимата и пролетта, защото нито може да се отпуснеш, нито да пътуваш по-дълго, а да не говорим курортите колко се претъпкват около датите на ваканциите.
Занимални сега има всякакви-с креативни игри, с походи в планината, разходки, зоопарк, спорт, биоигри и т.н. Има и безплатна занималня с учене до обяд. Лагери пък само дето до луната не са измислили все още Joy
Виж целия пост
# 127
8, 9 и 10 клас в момента все още са на училище. Страшна мъка и жега е! Който го е измислил - да се пържи в ада!
Виж целия пост
# 128
И седми клас вече учат до 30.06, а от догодина от четвърти клас нагоре ще са до 15.06.
Виж целия пост
# 129
След три-четири топлинни удара, ще се сетят да слагат климатици, които родителите ще плащат.😠😤
Виж целия пост
# 130
И седми клас вече учат до 30.06, а от догодина от четвърти клас нагоре ще са до 15.06.
Още от 4-ти клас ли са до 15 юни? Не знаех. Пълни малоумници. При тези температури да зубрят поредния тъпо написан урок в някоя задушна класна стая...гениално просто.
Виж целия пост
# 131
Само месец и половина лятна ваканция? Ужасс. Ние едвам се вместваме в трите месеца и половина.

Лагерът с езда почна и днес следобед ни върнаха една мега доволна осемгодишна хлапачка - стреляли са с лък, играли са с кучето, яздили са..върна се светеща като крушка от кеф. Дано и останалите дни да е толкова ентусиазирана.

Кой е този лагер с езда?
Виж целия пост
# 132
Най-прекрасното в българската образователна система е лятната ваканация. Не бих я заменила  с разпокъсани ваканции през зимата и пролетта, защото нито може да се отпуснеш, нито да пътуваш по-дълго, а да не говорим курортите колко се претъпкват около датите на ваканциите.
Да! Да! И още хиляда пъти да!
Виж целия пост
# 133
И седми клас вече учат до 30.06, а от догодина от четвърти клас нагоре ще са до 15.06.
Още от 4-ти клас ли са до 15 юни? Не знаех. Пълни малоумници. При тези температури да зубрят поредния тъпо написан урок в някоя задушна класна стая...гениално просто.
Абсолютно безумие...

ПС. На голямата й се размина (сега завърши 4-ти клас). Но на другите двама явно ще им излезе късмета от малки да учат лятото.
Виж целия пост
# 134
Само месец и половина лятна ваканция? Ужасс. Ние едвам се вместваме в трите месеца и половина.

Лагерът с езда почна и днес следобед ни върнаха една мега доволна осемгодишна хлапачка - стреляли са с лък, играли са с кучето, яздили са..върна се светеща като крушка от кеф. Дано и останалите дни да е толкова ентусиазирана.

Кой е този лагер с езда?
https://horses-bg.net/kone-ezda-lubopitno/detski-lageri-voinegovci

Имат и фб страницата - мисля, че я има в линка Simple Smile
Виж целия пост
# 135
Нямам намерение да ви убеждавам в предимствата на по-късата лятна ваканция за сметка на повече през годината. В крайна сметка живеем в държава, в която е така. Никой не ме е питал каква ваканция искам да има детето ми. И мен лично този вариант ме устройва много повече от лятна ваканция от три месеца. Ако бяхме в България, щяхме да се съобразяваме с тамошните.

А последните постове много ми приличат на самоубеждаване. Лошо няма - в крайна сметка нито аз мога да удължа ваканцията, нито вие да я съкратите. Затова е по-добре да сме доволни и щастливи от ситуацията.
Виж целия пост
# 136
Хм, не че последният пост не прилича на самоубеждаване, но да, важното е да сме доволни. Самоубеждаваща се или не, аз съм изключително доволна от дългата лятна ваканция у нас. Все тая как това звучи на Пенка или Генка.
Виж целия пост
# 137
В крайна сметка живеем в държава, в която е така.
Лошо няма - в крайна сметка нито аз мога да удължа ваканцията, нито вие да я съкратите. Затова е по-добре да сме доволни и щастливи от ситуацията.
Разбира се. Не можем да го променим. Но можем да се радваме на малкото неща, в които българските реалности значително превъзхождат западните държави (на които пък можем да дишаме прахта в много, много други отношения) - продължителност на майчинството и продължителност на лятната ваканция.

И няма да спрем да им се радваме, само щото има потребителка в Германия Stuck Out Tongue (извинявай, не знам точно къде си)
Виж целия пост
# 138
      Аз съм много доволна от ситуацията и се радвам за дългата ваканция. Съжалявам само, че тази година за първи път седмокласниците учат до 30 юни и изпитите са разположени през юни. Било е някакъв ад вчера в класната стая, да се потиш и да пишеш не е лесно,утре ще е същото. А има още две седмици учение.

През лятото има много повече какво да правят децата, отколкото през останалото време през  годината. Достатъчни са две ваканции- пролетна и зимна. Никакъв смисъл няма например, да има 10 дена през ноември или март, за сметка на лятото. Лятото е време за туризъм, планини, морета, разходки , игри, футбол и т.н.


Виж целия пост
# 139
Единственото, което не ми допада на ваканциите в България е, че няма достатъчно дни през зимата. Междусрочна ваканция от ден?!? Като изключим дните около Коледа, реално време за една нормална семейна почивка няма.
Виж целия пост
# 140
От едно споделяне какво ще прави детето ми през лятото, стана една дискусия... Че даже и Пенка, и Генка се намесиха.

Със здраве и весела ваканция!
Виж целия пост
# 141
В крайна сметка живеем в държава, в която е така.
Лошо няма - в крайна сметка нито аз мога да удължа ваканцията, нито вие да я съкратите. Затова е по-добре да сме доволни и щастливи от ситуацията.
Разбира се. Не можем да го променим. Но можем да се радваме на малкото неща, в които българските реалности значително превъзхождат западните държави (на които пък можем да дишаме прахта в много, много други отношения) - продължителност на майчинството и продължителност на лятната ваканция.

И няма да спрем да им се радваме, само щото има потребителка в Германия Stuck Out Tongue (извинявай, не знам точно къде си)
Абсолютно!
А иначе ваканцията много лесно може да се скъси с учене. Записва се детето на езиков курс един месец и ей ти ходене на училище. Ама да се удължи е по-трудно, особено на запад Stuck Out Tongue Winking Eye

Нединка, никой не се е месил заради твоето дете. Дискусията тръгна от коментара на друг потребител за реколтата. Не го приемай толкова лично.
Периодично в България се повдига този въпрос, защото някои родители се оплакват, че няма кой да им гледа децата.

Детето на наши приятели от Германия свършва училище на 30юли Scream
Виж целия пост
# 142
Аз пък бих се радвала децата да имат по-кратка лятна, но по-дълга зимна и пролетна ваканция. Бих предпочела да почиват само юли и август, но после от 10-ти декември до 10-ти януари + 2 седмици за Великден, отделно от кратките ваканции за националните празници, Деня на будителите, междусрочната и др., например. За съжаление, никой не ме пита мен.
Виж целия пост
# 143
Аз най бих се радвала да имат дълга лятна, дълга есенна, дълга зимна и дълга пролетна ваканция. Алчна съм.  Embarassed
Виж целия пост
# 144
Аз най бих се радвала да имат дълга лятна, дълга есенна, дълга зимна и дълга пролетна ваканция. Алчна съм.  Embarassed
Grinning

Понеже го обърнахме на майтап, аз пък категорично предпочитам ваканции в топлите месеци. Те позволяват и да прекараш много време навън, и да го посветиш на най-разнообразни занимания - активни и пасивни. Априлската е най-ранната, която толерирам, и то ходим на по-топли места обикновено. Ски не карам и ми е все тая за периода октомври-март. Е, някой ден тук-таме да отморят децата, трябва си.
Освен това ходя на море юни и септември, та 2 месеца лятна хептен не ме устройват Simple Smile
Виж целия пост
# 145
Жалко, че вече почти не се организират лагери от училищата. Едно време беше добър вариант за разнообразяване през ваканциите. Confused
Виж целия пост
# 146
Аз пък бих се радвала децата да имат по-кратка лятна, но по-дълга зимна и пролетна ваканция. Бих предпочела да почиват само юли и август, но после от 10-ти декември до 10-ти януари + 2 седмици за Великден, отделно от кратките ваканции за националните празници, Деня на будителите, междусрочната и др., например. За съжаление, никой не ме пита мен.

 Много няма да насмогнат само на тока, дето ще изхабят, като стоят децата им цял ден вкъщи. Зимните почивки винаги са и по-скъпи.Едва ли някой може да си позволи месец на ски, т.е. могат, но не са много.

Да не забравяме, че през кратките ваканции много учители дават домашни, като някога дължината на тези домашни взема патологични размери.

Реално тази година децата имаха освен пролетна ваканция, достатъчно дни и през май, вкл. и цяла седмица заради ДЗИ. Така че, не сме лишени и от кратки ваканции, но лятната трябва да е неприкосновена.

Виж целия пост
# 147
На мен точно в студеното време ми е по-удобно децата да са у дома, вместо да мръзнат навън. Зима или лято все се хаби ток, независимо дали за отопление или за охлаждане. Поне да не излизат и да не се прибират по тъмното, по студа и по поледиците (особено началото на януари винаги е неприятно). Дори лятото излиза по-скъпо, предвид повечето забавления навън.
Цял месец на ски не е задължително да се ходи. Особено по празниците. Не вярвам някой да ходи и лятото по 3 месеца на море, което също не е евтино удоволствие.
За домашните пък темата е съвсем отделна и ми е много болна, защото децата ми винаги са били на училище от рано сутринта до следобед и накрая си идват с домашни, които трябва да пишат до късно вечер. За мен формата с домашните работи е безумна. Има учебни програми по света, при които не се дават домашни или те са под формата на проекти, произведения за четене и подобни.
Виж целия пост
# 148
Аз най бих се радвала да имат дълга лятна, дълга есенна, дълга зимна и дълга пролетна ваканция. Алчна съм.  Embarassed
Grinning

Понеже го обърнахме на майтап, аз пък категорично предпочитам ваканции в топлите месеци. Те позволяват и да прекараш много време навън, и да го посветиш на най-разнообразни занимания - активни и пасивни. Априлската е най-ранната, която толерирам, и то ходим на по-топли места обикновено. Ски не карам и ми е все тая за периода октомври-март. Е, някой ден тук-таме да отморят децата, трябва си.
Освен това ходя на море юни и септември, та 2 месеца лятна хептен не ме устройват Simple Smile
Почти същото. Зимната ми е все тая, ски не караме, щерката е като мен и не обича сняг. Но почваме още от пролетта с морето на по-топли места, после задължителните 2 седмици през юли и една в началото на септември. Общо-взето, третото ни море свърша малко преди началото на учебната година, и не си го даваме за нищо на света Simple Smile
Виж целия пост
# 149
Зимата ми е много тегаво като се съберем всички вкъщи. Два-три дни добре, ама повече - почваме да си ходим по нервите. Вече свикнах да си разпределям лятото и да разпределям децата, така че да ми е добре.
Това е за мен де. Може пък да има хора, които харесват да работят лятото.
Виж целия пост
# 150
Някой интересувал ли се е от програмата “Спорт в свободното време” или “Научи се да плуваш”? Преди няколко години имаше график с тренировки за всеки клуб, включително имаше някои и през лятото. Сега са им дали телефоните и като звъннеш се започва едно заекване и се завършва с “имаме вече достатъчно желаещи”. Публичност - нула.
Виж целия пост
# 151
Предни години покрай такива теми ги търсих, но пак нямаше места. Май бяха обявили някакъв тенис и футбол в Младост, ама нищо не стана.
Между другото, има лятно училище от Заедно в час в 125 соу.
Виж целия пост
# 152
Съвсем извън лятната ваканция, но щерката е ходила в Зимния дворец в две от школите. Абсолютно свободен достъп беше, без записвания и т.н. Затова мислех, че всички са така, а то всъщност било изключение.
Виж целия пост
# 153
Във Варна имаше някаква програма, като всяко дете можеше да се запише два пъти. Синът ми е ходил цяло лято, но още първия ден има опашка, чакам, записвам го. Но беше закрит басейн, а за лятото не е много приятно
Виж целия пост
# 154
Записвала съм дъщеря ми на плуване по тази програма, но преди старта се отказахме. По спомен май звънях веднага при обявяване на датите. От форума бях научила.
Виж целия пост
# 155
Хееехеее, вечното дерби... Ваканцията НИ е много по-добра от ваканцията ВИ...

Да внеса малко яснота: на англичанчетата ваканциите са общо 13-14 седмици за годината в държавните училища. В частните училища получават по 16-17 седмици. Някой броил ли е колко седмици са общо ваканциите в България, стана ми любопитно? Да не се окаже, че ваканциите са еднакви по дължина? През юли е много разтоварено: ще ходят една седмица на лагер (да, в училищно време) целия клас, после спортен ден, седмица на училищните представления, седмица на обогатяването със знания (канят се външни лектори и родители да изнасят презентации за общи теми от живота - опазване на природата, здравословно хранене, професиите на родителите, организират се Ден на предприемача и т.н. Изпитите минават през май и от там насетне по-леко с ученето, повечко с играта и моткането.

За сезонните ваканции - хората от южните страни са благословени с климата си (не случайно древните цивилизации са търсили топличкото, слънцето и реколтата). Разбира се, че ще си харесват лятото и ще са зиморничави. Но за тези от западните и северните страни - няма есен, няма зима. Не-ходенето на училище си е еднакво добро и през четирите сезона на годината.

Ако има нещо, което ми е любопитно, то е колко ваканция имат китайчетата? Ние в Европа прословуто не искаме да учим, а онези учат, та пушек се вдига. Няма смисъл да се джафкаме тук едни други. Докато го правим -хоп, китайчетата прочели по още една книга от списъка. Simple Smile))

Виж целия пост
# 156
Аз все още смятам, че вариантът ваканцията да е по-разпределена през годината, е по-добър. Децата прегарят, а лятото забравят къде се намират. Общата сума ваканции е горе-долу еднаква, просто е по-разхвърляна. А който иска, ще се обиди и ще спори дори от пост, твърдящ, че небето е синьо.
Виж целия пост
# 157
Мари, права си и ти. Но понеже е сутринта на НВО-то по математика, нека включа малко тъмносив хумор, че днес ми е простено. Докато ние се джафкаме, хоп още едно самоубило се от прегаряне китайче. Уф, я по-добре да помоля за едни стиснати палци за клетата ми седмокласничка!
Виж целия пост
# 158
Стискаме палци на всички седмокласници!
Виж целия пост
# 159
Мастъра е права, за съжаление. Аз наскоро правих доклад за различни системи на образование и писахме за Ю Кореа. Там имат подобно на нашето нво, обаче се утрепват от учене за него. Даже движението спирало, за да стигнат навреме за изпита!
Иначе моите ученици спят.😁
Виж целия пост
# 160
Сутринта събудих щерката да става за училище Joy
Тя сънена: "Защоооооо, днес не съм на училище "
Успех на седмокласниците! Не се плашете, не е страшно Grinning
Виж целия пост
# 161
Стискаме палци силно!

Мари, май са еднакви като седмици.

Малко черен хумор и от мен. Хората с малки ученици няма смисъл да се притесняват за дългата лятна ваканция. Както е тръгнало, след 1-2години може да направят още от първи клас да учат до 30 юни. Хем ще има цял месец в повече да се упражняват освен ако не смъкнат част от материала за втори клас Joy
Виж целия пост
# 162
Те нека си имат ваканция без да учат, но да им се организират някакви клубове/лагери по интереси по примера на други държави. На 31.05 ти казват - довиждане, оправяй се 4 месеца... Вярно е, че има частни занимални, които все пак са вариант за лятото. Peace
Виж целия пост
# 163
Аз се чувствам спокойна, когато не са на училище. Това установих. Не бързам, не се напрягам.
Ето, днес имам време за всичко, а и съм разпределила домашните задачи на децата, затова съм на кафе с кучетата в парка и после ще отида до кантората, а съпругът ми замина за дело в Несебър и ще остане там до неделя, за да изкара уикенда на плажа с родителите си и двете ни малки деца.
Бъдещата студентка дори ми направи кафето срещу заплащане Simple Smile, защото работи в магазинчето до нас и с удоволствие си купувам от там разни неща последните седмици.
Втората дъщеря остана да се наспи и после е обещала да се занимае с прането, съдовете и с пререждането на гардеробите на нея и на по-малката си сестра. Вече не ги изпитват и дори са им казали, че оформените могат да не ходят в съответните часове и дни, заради което направо я броим, че все едно е ваканция.
Малката вече е ваканция и няма търпение да замине на море с едните баба и дядо.
Малчо си е на градина и само за него се налага сутрин да ставам рано, но нямам ангажимент за закуска и нищо, освен да се облече и да го изведа до спирката на автобуса на метри от дома ни. Той също отива на морето другата седмица и ще "скатае" от градината.
Чувствам се прекрасно, защото така ще си почина и самата аз.
Виж целия пост
# 164
Fever, какво говориш, камък ми пада от сърцето, когато е ваканция. 15.09 пък е най-тъжният ден от годината за мен, защото знам какво ме чака - ранно ставане, кутии за храна, бързане, задръствания, домашни, рождени дни и хиляди други мероприятия,  допълнителни занимания, “за утре ми трябва” казано в 21h и т.н.
Виж целия пост
# 165
На мен ми беше много тежко, когато малкия беше 2-3 група дг. Той не искаше да седи в смесената група, голямата и тя вкъщи, особено следобед, жега, нерви - яко изпушвах!
Първа група го оставих в ДГ, голямата на частна занималня, аз на работа - е въобще не усетих, че е лято. Отидохме на море за 5 дни и това беше.
Но сега и аз не искам да идва септември. Два срока ще са първа смяна, а при малкия тръгването на училище е невероятна драма.
Виж целия пост
# 166
Същото усещане и при мен Simple Smile Пълна безметежност ме е обзела, мисля само за море, уикенди с приятели и разходки с песа. Сутрешното бързане адски ме изнервя, после цял ден ми е криво. На 15-ти септември съм най-тъжният човек в двора на училището.
Виж целия пост
# 167
Успех на всички седмокласници и от мен!
Аз пък харесвам дългата лятна почивка.Още от детската градина малчо изкарваше по 3-4 месеца плътно с мен и съм свикнала.Е от 2016-та имаме пенсиониран дядо,а от миналата година и баба и сега прекарва по 8-9 седмици с тях(не слято, защото ми става скучно да седя толкова дълго сама у дома).
Моите племеннички учат в Лондон и техните ваканции определено са по-различни от тук(имаха дълга зимна и пролетна,че и есенна),единственото лошо ,че лятната им е само август,през който ще ходят(ходим заедно може би) на море.Аз не харесвам морето през август-мръсно,шумно, пренаселено,но няма как...
Моят ученик ще е втора смяна първия срок,което е по-лошия вариант,заради ранното стъмване,но някак си ще го преживея...
А за китайчетата как учат и почиват ще питам ММ-той 15 години работи основно с китайци,може и да знае.Знам че до 3 годишна възраст не ги извеждат навън,за да не почернеят от слънцето,защото там ако си черен било много зле (третирали ги като по-долна категория ако са тъмни)...
Виж целия пост
# 168
Fever, какво говориш, камък ми пада от сърцето, когато е ваканция. 15.09 пък е най-тъжният ден от годината за мен, защото знам какво ме чака - ранно ставане, кутии за храна, бързане, задръствания, домашни, рождени дни и хиляди други мероприятия,  допълнителни занимания, “за утре ми трябва” казано в 21h и т.н.

То при мен започна един учебен цикъл, който няма да свърши скоро. Тъкмо ще ми поолекне откъм големите ученички и ще се поизпотя с малките. Следващите години сигурно съвсем ще откача. Нали тази година имахме бал и най-голямата заминава да учи в чужбина, другата година завършва втората дъщеря, годината след това имаме седмокласничка, а на четвъртата година - първолак.
Аз много не си падам по ходенето на море, но ми тежи самото бързане ежедневно и особено сутрин. Свикнала съм да ставам рано, но ми е убийствено всеки ден да давам зор на всички, докато тръгнат. И вечер, когато чакам всички да се приберат, вечерят, учат. През ваканциите самата аз се откъсвам от всичко. Най-добре си почивам, когато си седя в някой парк на хлад и си пия фрапе, а децат са по ваканционни "задачи".
Виж целия пост
# 169
но ми тежи самото бързане ежедневно и особено сутрин. Свикнала съм да ставам рано, но ми е убийствено всеки ден да давам зор на всички, докато тръгнат. И вечер, когато чакам всички да се приберат, вечерят, учат.
Ето това е, което ме убива и мен през годината.
Виж целия пост
# 170
Следващите години сигурно съвсем ще откача.
Как те разбирам, ако знаеш...
В една учебна година (след 2г) децата ще са 7клас, 5клас, 1клас. Има време, но отсега се замислям за успокоителни.

И аз харесвам лятото точно заради липсата на постоянно бързане и гледане на часовника. Убийствено е за мен.
Виж целия пост
# 171
Аз пък вкарах малкия в ПГ в училище и тогава си помислих - е, то все едно първи клас.
Обаче дойде първи клас и дойде една учителка, която му разказа играта.
И сега - втори клас, пак трябва да започваме всичко отначало.
Та ми е едно свито...
Виж целия пост
# 172
За мен ПГ в училище и 1 клас нямат нищо общо, защото и моят беше така...Може би ако беше останал в училището от ПГ щеше да е различно положението,но нямаше как при положение ,че сегашното ни училище ни е пред блока,а другото бе на 2 спирки с метрото...
Виж целия пост
# 173
Агентче, ще си намерите "вашето" училище. Синът ми беше много нещастен в началното училище, после от 5 до 7 клас беше горе-долу и като влезе в английската, толкова се харесаха със съучениците му и учителите, че направо разцъфтя. До ден днешен поддържат близки отношения, макар че минаха 7 години откакто е завършил.
Виж целия пост
# 174
Другата седмица студентът заминава да работи на морето и ще ми е малко трудно заради най-малкия (вече четвъртокласник). Сега съм по-спокойна, че има кой да го наглежда. Щерката завършва осми клас, с нея нямам проблеми, но малкият е див котак и много ме е страх като излиза с тротинетката. Говоря, говоря, виждам го, че спира, оглежда се като пресича (за разлика от завеяните си брат и сестра), и пак ме е страх.
Виж целия пост
# 175
Голямата пък мрънка, че й е много разцепен класа в гимназията. Дружи само с 3 съученички, а всяка свободна минута виси в старото училище.
Виж целия пост
# 176
Разбира се, че на децата им стискаме палци днес по математика! Малко встрани от темата, но нека ви разкажа как мина изпитът по математика при нас, в Англия.
Скрит текст:
Матурата беше в края на 6-ти клас (деца на 10-11 години). А сега, в 7-ми клас (11-12 годишни) пак имаше изпит. Този път е хем да се следи нивото и да се държи фронта, но и също да определят кои деца ще продължат в "силната" група по математика и в "слабата" група. От първите се очаква да изберат следване в уни с математика и тя да е основната при бъдещата им професия (икономисти, инженери и т.н.). При вторите се очаква да се насочат към хуманитарните науки и езици. Ето това вече е тема, която заслужава дискусия и внимание - на всеки математика според силите и интереса, а не да си сравняваме ваканциите. Та, за самия изпит тази година, пък и миналата година за матурата, имаше НУЛА учебник, НУЛА препоръчани сборници. За матурата - просто трябваше да се знае всичко учено от 3-ти до 6-ти клас, а как ще го постигнеш - не ги интересуваше изобщо. Разбира се, услужливо на пазара има разни допълнителни материали за тези, които са решили да купуват и упражняват, но учителите не се наемат да препоръчат, защото после може да им търсиш сметка. Едните видове тетрадки със задачи за упражнение са БЕЗ отговорите, т.е. решила съм всичките задачи и аз, за да мога да й проверя нейните отговори. Хехе, обучение за цялото семейство! Тази година, понеже гимназията е със селекция и държат на високото ниво, което гонят, още от 7-ми клас се започва със стандарта. Учителката всеки обед имаше по 40 минути "отворени врати" на кабинета си. Ще ти обясни отново това и онова правило. Дадоха и линк към математика онлайн, ако някой желае да смята на екран. Спуснаха списък с темите, само със заглавия. Четеш заглавието и сам си измисляш как и къде ще се упражняваш - според джоба си, най-вече. Децата на родителите с ниски доходи страдат най-много. Хем майките не ги гонят да решават задачи, хем и пари няма за книги. Децата на средната класа обаче са или с частен учител да помага, или самият родител помага, или пък ходят на платена школа по математика. Най-интересен ми е този  Mathnasium, който отвориха близо до нас.  

За Китай - да кажа и аз черна смешка.
Скрит текст:
Някое китайче може и да превърти от учене, но при милиардно население Китай няма да пророни и сълза за едно дете. А ние в България, при една шепичка дечица, че и в Европа - при това застаряващо население, нима можем да си позволим хем да не ги образоваме добре, хем да ги побъркаме от учене? Разбира се, че не можем да си го позволим - нито икономически, нито политически е добре да имаме слабо изучени деца, нито пък демографски и откъм здравеопазване е добре да ги образоваме зле (с прекален контрол, с изискване на невъзможното, със смилане на психиката им и т.н.). На една командировка ММ разговарял с колежка от Китай - похвалил се, че нашето дете е прочело Хари Потър на 9 години, а жената го изслушала и му отвърнала, че и нейното на същата възраст е прочело целия Хари Потър и то също на английски... Учело всеки ден от 8 до 6 в училище, плюс 8 часа английско училище в събота. Един почивен ден. Класовете са по 50 деца. Ако искаш да имаш шанс - учиш.

За дължината на ваканциите и разкъсания/събрания им модел: когато аз бях дете нямаше по-велико нещо от това да чакаме да дойде Ваканцията, с главно В, то си беше нещо като кралица, извънземно чудо и благина. А сега с моето дете, пък и аз самата съм учител и имам същите ваканции - така да съм свикнала на 6-7 седмици да спираме за ваканция, че за нищо на света не искам да се върнем пак към обратното. Като учител твърдя, че по-честите ваканции са по-добри за процеса на учене. Като жена, която също не иска да става всеки ден в 6.30, все си повтарям, че то пенсионирането ще дойде един ден, е, спи тогава до 11, пък леж и се чуди как да си прекараш деня. Simple Smile

И накрая, по темата - ще разкрия как се каня да мине една от 6-те седмици ваканция, защото много му се радвам на този план и ако може и още някой да се почувства вдъхновен - ще се радвам. Та тази една седмица ще сме у дома, т.е. - нищо нямаме за правене, а и сме с орязан бюджет. Но ден без знания е пропуснат ден! Пък и ще боря тази ужасна статистика, която изкараха наскоро в Англия - англичаните считали, че не е нужно вече да учат чужди езици, след като щели да излизат от ЕС + уроците по чужди езици създавали здравословни проблеми на учениците. ЖДНБ! Та, у нас ще има седмица на френския език. Ще настроя компа да ни говори само на френски, ще гледаме френски филми на ДВД и ще слушаме френска музика, ще готвим цяла седмица само френски рецепти (написани на френски) и ще посетим Лондонския Френски културен институт, там ще запиша детето да е член на Медиатеката и се надявам да се приберем с 10-20 ресурса - списания, дискове и т.н. Ако хвана в програмата им и едно кино на френски - жениал!

Другата част от ваканцията ще премине в други подобно оформени седмици, но този път за арт и за приятелства,  и едно пътуване из Централна Европа, с фокус върху лагера Терезин и еврейското гето в Прага (Втора световна война). Надявам се да отскочим и до Дрезден. За матурата в 10-ти клас със сигурност влизат ВСВ и Студената война. Аз и друг път съм писала - голям фен съм на образованието под формата на игра и занимателни дейности. Силно вярвам, че точно с ходене, гледане, попиване на място, с правене, с участие най-силно се учи и помни. Също силно вярвам, че отношението към ученето се кове у дома. То ще е позитивно, ако у дома знанията (и уменията) са празник. И обратното - ще е негативно, ако у дома знанията (и уменията) са мъка, тормоз, излишно нещо, пак ли, ама тия отгоре, отдолу, МОН, лимон и т.н. Да разбираш защо е важно да знаеш нещо и как да си помогнеш сам, за да стигнеш до това знание (не е нужно да се разчита на учебника или на учителя в 21 век), както и да търсиш знанието, където и да си - това са точно сред онези уроци, които само родителят може да ти даде, според мен.

Хубави и весели ваканции на всички и успех на всички на изпитите и матурите!

Виж целия пост
# 177
На теория всичко е много дзен, но на практика като разгърнеш българските учебници и ти идва да се застреляш. Рядко ми се е налагало за тия две години (първи и втори клас) да помагам на щерката с ученето, тази дейност храбро изпълняват учителките в частната занималня. Но все пак, когато е била болна, сме минавали материала. Тази зима един път до такава степен се вбесих на тъпотиите на МОН, че хвърлих учебника на земята - нещо, което не мислех, че някога ще ми се случи.

Обяснявам й в прав текст, че учителите са читави, но работят с кофти учебен материал. Същият този кофти материал обаче тя ще трябва да стисне зъби и да го смели някакси, ако иска да завърши 12 клас. Това е положението.

Иначе да, имаме книги и енциклопедии, отделно я водим насам-натам и тя попива. Каквито и усилия да правим обаче, лошият вкус от родните учебници остава - все пак децата са с тях ежедневно. Около нас масово се оплакват родители, тя явно не съм единствената бяла врана.
Виж целия пост
# 178
Моят по разказвателните рядко ползва учебник.Пък и какво ли ще научи от него като 80% са картинки...Сега в трети клас и учебника по български не ми хареса,но поне допълнителните помагала (които аз му избрах в началото на годината) се оказаха доста полезни.
Виж целия пост
# 179
От 5-ти клас нагоре става "интересно". Особено по история. Уроците са написани по толкова тежък за учене начин, че децата, освен да зубрят, нищо друго не могат да направят. Трудно им е да разберат материала, защото в един урок, който се състои от една страница е събран материал от няколко века с всичките дати, имена и събития. Един цар какво е направил и от къде е минал, пък синовете му, пък техните синове и т.н. Направо е кошмар. Така и не можах да си обясня кому е нужно това огромно количество информация, която на всичкото отгоре е толкова нагъчкана, че трудно има нещо за премахване. Едва ли не целия урок трябва да се научи наизуст. Много тежък материал според мен и абсолютно излишен.
Виж целия пост
# 180
Много вярно е това. Още си спомням една огромна тухла. Ако не ме лъже паметта ето тази:


Ужасни локуми, от които едва отделяш същественото. Чак ти се отщява да четеш... Whistling Crossing Arms
Виж целия пост
# 181
На дъщерята учителката по история правеше хубави планове и ги караше да учат само тях.
Обаче от 5 до 7 клас е страшна мъка. Тогава лятото нищо не съм я карала да учи.
Между другото, това лято мислим да купим къща и като стане, ще си седим там.
Виж целия пост
# 182
Натали,от 9 до 11 клас учех по тази и още 3 такива тухли,защото бях с разширено изучаване на история и учителката ни искаше да учим всеки урок от точно определен учебник ако искаме 6.Затова пък детето ми няма проблем с историята-при майка историк(взех си и учителската квалификация даже,нищо че за нас като етнолози беше по желание) знаеше доста неща,а и може да помни.Мисля натам да го насоча,поне ще мога да му помагам,докато по математика съм гола вода,но пък ММ е инженер,имал е само отлични оценки и се надявам също да помага,защото малкия от сега само към история,математика и природни науки има интерес,понататък ще видим.Сега за лятото им дадоха по едно домашно на седмица,той седна и ги написа още преди 3 юни,но пък поиска помагала от панаира на книгата и в момента при баба и дядо работи по тях-по 2 теста по всеки от 4-те предмета седмично,по 3 урока от сборник с текстови задачи (че тях изобщо не ги разбира) и един урок от едно помагало Пъстра ваканция,по което работим още от завършването на първи клас и в един урок има включени упражнения по всички предмети.Детето ми е със СОП и за мен е много важно да не изоставя с учебния материал,като засега се справя добре,но от 5 клас не знам как ще е...
Виж целия пост
# 183
Браво на детето, че има желание за допълнителни материали през лятото. На нашия са му дали доста неща да писане, ама го мързииииии.....
Виж целия пост
# 184
. Така и не можах да си обясня кому е нужно това огромно количество информация, която на всичкото отгоре е толкова нагъчкана, че трудно има нещо за премахване. Едва ли не целия урок трябва да се научи наизуст. Много тежък материал според мен и абсолютно излишен.
Мда, по история в пети клас уроците са по една страничка и моята към края твърдеше, че нищо не разбира. Не знам кое е по-добре, защото по география са по няколко страници, но скучно, скучно, бъкано с детайли. Само по ЧП уроците бяха интересни.
По география ме застреляха и картите за оцветяване. Мислех, че в първи клас е минал периодът на оцветяването.
Виж целия пост
# 185
Съгласна съм за Географията. Нашата учителка им диктува само най-важното от урока, което децата си записват в тетрадките и после учат само от там. Написаното е около 2 страници и съдържа точно това, за което е урока. После тестовете са върху това, което им е продиктувала. Безкрайно съм й благодарна за това. Ако можеше и историчката да прави така щеше да е супер, но.....
Виж целия пост
# 186
Като ви чета и ми се реве. Догодина трети, ей го къде е пети. Надали ще задобреят нещата дотогава.
Виж целия пост
# 187
Като ви чета и ми се реве. Догодина трети, ей го къде е пети. Надали ще задобреят нещата дотогава.

Ами то и в трети нещата не са розови /не искам да те плаша - просто те предупреждавам, за да си подготвена Simple Smile/
Започват разказвателните предмети. Човек и общество си е география и история събрано в едно. Мисля, че първия срок учеха география, а втория история. Ако знаеш колко дни съм прекарала в обясняване на това как да се разчита картата, на къде са посоките, кое къде се намира и т.н. Но пък след това му беше адски лесно и само, като погледнеше картата се сещаше какво трябва да разказва по нея.
Виж целия пост
# 188
Затова у дома освен това,което аз обяснявах,ползвахме и уча.се-много добре е обяснено всичко.По човек и природа изобщо не съм му помагала,сам всичко правеше и ме изненада приятно с 6 накрая(и ресурсната му помагаше -веднъж седмично по математика,български и разказвателните). Класната му е доста строга и взискателна,но ние точно такъв учител искахме ,който няма само да отбива номера,понеже е със СОП.
Виж целия пост
# 189
Човек и природа и на нас ни върви, но това общество.....всеки урок е от чакра в чакра.
Виж целия пост
# 190
По география ме застреляха и картите за оцветяване. Мислех, че в първи клас е минал периодът на оцветяването.

Мдам. В контурните карти за 6 клас имаше за оцветяване маймуна, крокодил и жираф.  ooooh!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия