Има ли риск от неврологични увреждания след анестезия?

  • 2 390
  • 8
Отговорът на този въпрос е и да, и не. Да, ако е определен вид анестезия. И не, защото има много видове анестезия, които действат по различен начин.

Анестезия [1] (на латински: anaesthesia) е дума от гръцки произход и означава безчувственост (към допир, натиск, температура, в това число и болка). Днес с този термин се означава съвкупност от действия за обезболяване в медицинската практика за извършване на болезнени оперативни, лечебни и диагностични процедури. Можете да получите още информация в статията [2] как протича анестезията, какъв режим се прилага преди упойката, кога започва обезболяването, какви са страничните ефекти от поставянето на упойка - консултация с д-р Георги Симеонов, Началник Отделение „Анестезиология и интензивно лечение“ в МБАЛ “Вита.

Упойките могат да се разделят на общи, регионални и локални (местни). Може да се използват и различни комбинации между тях. Друга част от общото обезболяване е седацията, при която пациентът не е под обща анестезия, но е леко приспан и успокоен.

Общата анестезиология се разделя на различни подвидове.

Анестезията с диазотен окис (райски газ) може да доведе до дефицит на витамин B12 и тежки неврологични увреждания седмици след поставяне на пълна упойка.

Обща инхалационна анестезия. Анестезията се постига чрез подаване на газова смес, съдържаща кислород и анестетик. Инхалационните анестетици са газове – двуазотен окис (райски газ) и течни летливи органични халогенизирани въглеводороди, които се изпаряват и се подават към газовата смес. Такива са: диетилов етер (не се използва), халотан, изофлоран, севофлоран.
В зависимост от начина на подаване на анестетиците се дели на:

маскова – газовата смес се подава посредством лицева маска;
интубационна – в дихателните пътища на пациента се поставя тръба за подаване на газовата смес и за свързване на пациента към анестезиологичния апарат;
ендотрахеална – тръбата е поставена в трахеята;
ендобронхеална – извършва се чрез различни тръби, с помощта на които газовата смес се подава в главните бронхи (най-често тръба на Карленс). Този тип анестезия се използва в случаите, когато се отваря гръден кош или операции с пневмоторакс
Обща венозна анестезия

Класификацията на венозната анестезия се извършва в зависимост от групата на медикамента, който се използва. Бива следните видове: барбитурова, бензодиазепинова, опиоидна, оксибутирова, епонтолова, стероидна, кетаминова, етомидатова.

Обща балансирана анестезия

При балансираната анестезия се използват различни съчетания от венозни анестетици, газови смеси, съдържащи кислород, двуазотен окис (райски газ), халогенизиран въглеводород (халотан, изофлуран или севофлоран) и мускулни релаксанти. Тези комбинации позволяват да се избегнат страничните ефекти на всеки един медикамент, чрез използване на няколко медикамента в по-малки дози. Така действията им се потенцират взаимно за постигане на добро ниво на анестезия, както и за бързо събуждане, тъй като относително малките дози на тези медикаменти бързо се елиминират.

Вида, дозата и съчетанието на анестетиците при балансираната анестезия се определят от анестезиолога, съобразно вида на операцията, продължителността и възрастта на пациента и придружаващите го заболявания.

Регионална анестезия:

Контактна анестезия с препарати с ниска температура на изпарение, които охлаждат кожата и действат обезболяващо.
Инфилтративна анестезия, при нея се инжектира локалната анестезия
Нервни блокове. Локалният анестетик се инжектира около точно определен нерв.
Спинална анестезия. Използва се често в гинекологията, урологията, съдовата хирургия на долните крайници и при операции в долната половина на корема. Анестетикът се инжектира в спиналното пространство.
Епидурална (Сегментна анестезия). Анестетикът се въвежда извън твърдата мозъчна обвивка (dura mater) в т. нар. епидурално пространство. При тази анестезия се блокират един или повече сегмента на гръбначния мозък. Може да се инжектира еднократно или да се постави катетър, за да се контролира по-прецизно времетраенето.
В тази статия на lekar.bg [3] можете да намерите повече информация за видовете упойки -  необходимост при различни терапии и оперативно лечение. Пълна упойка – случаите, когато е задължителна. Рискове и възможни усложнения по възрастови групи. Упойка при лечение на деца, при раждане, при зъболечение. Техники и медикаменти за анестезия. Последици.

Причина за дефицит на витамин B12 и последвалите тежки неврологични увреждания може да бъде хирургична операция или дентална процедура, при която е използвана анестезия с диазотен оксид, познат още и като райски газ.

Сега да видим кога се появяват неврологичните усложнения, защо и как бихме могли да обърнем процеса с приемането само на един витамин.

Витамин B12 има важна роля в процесите на метилиране. Той влияе на ДНК на клетките и производството на червени кръвни клетки. Във формата на Хидроксокобаламин идентифицира много точно токсините и съдейства за бързото им изхвърляне през урината.

Диазотен оксид, познат още като „райски газ“ N2O се използва в общата анестезия самостоятелно или в комбинация с други анестетици. При вдишване предизвиква чувство за еуфория. Използва се в хирургията и денталната медицина за упояване и обезболяване.  [4]

От гледна точка на анестезиолозите райския газ се използва за упойка средно около час.  Проблемът е, че понякога се случва времетраенето за това вдишване на азотен оксид да продължи няколко часа и тогава се увеличава риска от развитие на дефицит на витамин B12. Преди операции се правят изследвания на кръвта, но те рядко включват нивата на B12, хомоцистеин, генни мутации като MTHFR, SAMe и пр . Разбира се няма как всеки от пациентите да се разпитва за начина на хранене, а както уточнихме съществуват десетки причини за дефицит на витамин B12 при невегани.

Проблемът с използването на диазотния оксид се дължи на необратимото окисляване на кобалтния йон на витамин Б12. И ако ви се струва, че едва в последните години се шуми около този витамин, то още през 1986 са документирани случаи [5] на 2 дами, които развиват неврологични увреждания, в рамките на 8 седмици след анестезия с райски газ. По-късно е установено, че са имали скрит дефицит на витамин B12. В първия случай пациентката е имала болест на Крон. В другия случай жената е била здрава, 27-годишна [6] и след упояване в зъболекарски кабинет развива увреждания. Впоследствие се разбира, че злокачествената анемия и именно дефицита на витамин Б12 са в основата на оплакванията. След приемане на червения витамин последствията са обратими и се стига до възстановяване.

Разбира се дефицитът след упояване с райски газ не се проявява само при дамите. Показателен е и случаят [7] на 50-годишен мъж развил анорексия, депресивни настроения и усещания за парене в долните крайници. След проблемите със загубата на равновесие решил да потърси специализирана помощ за неврологичните си симптоми. Подложен е на пълни кръвни изследвания и ЯМР. Въпреки че не е диабетик, нито веган, няма проблеми с храносмилателната система или предишни неврологични симтоми, той се оказва с дефицит на витамин Б12. Оказва се, че 2 седмици преди проявата на депресията е бил опериран и упоен с райски газ. След приемане на 1000 µg дневно в продължение на 1 седмица, а след това 1 път седмично за 4 седмици са проведени нови изследвания. Неврологичните прояви започват да се подобряват след 4 седмици лечение. Терапията продължава след провеждане на ежемесечни контролни прегледи. А ето поредното проучване [8], което систематизира информацията, че витамин B12 играе важна роля в процесите на метилиране и използването на анестезия под формата на дизотен оксид предизвиква необратимо окисление на кобалтовия йон. Ето защо пациенти, които не  подозират за недоказания си дефицит на витамин B12 са застрашени от получаване на неврологични увреждания.

[9] Разкрива причините за влошаването и смъртта на дете. Случаят е от 1987 г. Бебето изглеждало напълно нормално и здраво до 3-месечна възраст, когато е забелязано уплътнение в левия крак. Преди да бъде упоено с 0,75% халотан и 60% азотен оксид (райски газ) за 45 минути, детето е оценено според Американското дружество по анестезиология като клас I от 5 възможни, като това е индекс за добро здраве. Не е съобщено, че бащата и един от чичовците на детето са с високи серумни нива на хомоцистеин. При нормални стойности между 5.4 и 13.9, те са имали стойности над 20 μmol /l. Взетата под въздействието на анестезия биопсия разкрива инфантилен фибросарком [10]. На четвъртия ден след биопсията се назначава операция за отстраняване на уплътнената фиброзна тъкан. Детето е анестезирано за 270 минути с 0,75% халотан и 60% азотен оксид. След преминаване през интензивно отделение на седмия ден след операцията е изписано в добро здраве.

17 дни по-късно (25 дни след операцията) бебето е прието с гърчове и периоди на апнея, силно хипотонично и без рефлекси. Компютърна томография на мозъка показва атрофия на мозъка. Урината е положителна на хомоцистеин (1,30 μmol на милиграм креатинин, при нормална стойност 0). Нивото на хомоцистеина в плазмата също е повишено. Нивото на витамин B12 е отчетено като нормално с 297 pmol/л.

46 дни след операцията бебето починало на възраст от 130 дни след спиране на дишането. Аутопсията показва асиметрична  церебрална атрофия и тежка демиелинизация на мозъка. В крайна сметка се оказва, че генетична мутация MTHFR, която е отчетена при роднините по бащина линия е причина за смъртта поради увреждане процесите на метилиране. Всяка година милиони хора биват подлагани на анестезия. При близо половината се употребява азотен оксид. Различни генетични мутации пречат на усвояването на витамин B9, известен като фолиева киселина, води  и до свързания с него витамин B12, известен като кобаламин. Нелекувани своевременно дефицитите на тези витамини водят до тежки неврологични увреждания.

Безспорно темата за вредата на райския газ  [11] продължава да бъде изследвана десетилетия наред.

Когато сте в съзнание при постъпване в лечебно заведение подписвате вие лично много документи за информирано съгласие. Същото важи и преди планирана операция. Когато не сте в съзнание това се прави от ваш близък.

А ето и листовка с информация за потребителя на български език за Диазотен оксид Messer 100% v/v втечнен медицински газ от Изпълнителна агенция по лекарствата. [12]  Там е упоменато, че анестезия с райски газ не бива да се употребява при пациенти с диагностициран, но нелекуван дефицит на витамин B12. Райският газ за медицинска употреба може да влоши ефектите на този дефицит (например въздействие на кръвотворенето, което води до увреждане на снопа от нерви в гръбначния стълб). В случай на дефицит трябва да бъде дадена добавка с витамин B12 преди прилагане на Диазотен оксид Messer.

Възможни нежелани реакции:

Както всички лекарства, това лекарство може да предизвика нежелани реакции, въпреки че не всеки ги получава.

Чести (могат да засегнат до 1 на 10 души)

гадене, повръщане
световъртеж, чувство за опиянение
Нечести (могат да засегнат до 1 на 100 души)

еуфория, безпокойство
замайване (ветрилиго), главоболие
чувство за напрежение в ухото. Това е защото райският газ повишава налягането в средното ухо
забавен пулс
подуване на корема и повишен обем на газове в червата. Това е защото райският газ бавно повишава обема на газовете в червата.
Редки (могат да засегнат до 1 на 1000 души)

тревожност, халюцинации
Много редки (могат да засегнат до 1 на 10 000 души)

злокачествена хипертермия (състояние, придружавано от много висока температура, повишена сърдечна честота и честота на дишане)
С неизвестна честота (от наличните данни не може да бъде направена оценка)

ефекти върху костния мозък, които водят до понижено количество бели кръвни клетки в кръвта (левкопения), поява на определени червени кръвни клетки в костния мозък (мегалобластна анемия), ефекти върху функциите на нервната система (невропатия, миелопатия)
Всички неизвестни нежелани реакции се базират на влиянието на райския газ за медицинска употреба върху количеството активен витамин B12 в тялото. Те обаче не са непредвидими нежелани реакции и колкото по-малко е периодът на употреба, толкова по-малък е рискът. Ето защо вероятно вашия лекар ще вземе кръвни проби, за да наблюдава Вашата кръвна картина, ако райският газ за медицинска употреба Ви се прилага за продължителен период или ако Ви се дава райски газ неколкократно през интервали по-малко от четири дни.

Следва да се отбележи, че дефицитът на витамин B12 и последствията от него могат да се появят седмици след анестезията с диазотен оксид (райски газ). Ето защо ако не си правите редовно кръвни изследвания, можете да видите Списък на възможните признаци и симптоми, произтичащи от недостига на В12 [13] от сайта на инициативата България без дефицит на витамин B12 /www.vitaminb-12.com
Виж целия пост
# 1
Не разбирам какъв е смисъла на темата Thinking ... това видно е копирано отнякъде и темата трябва да е информативна ли???

П.П. Сега виждам, че сте пуснали подобна тема с информация на друга тема - Конизация...наистина не схващам какво искате да направите. Ако ми трябва такава информация ще си я намеря сама в интернет. Ако искате някакво обсъждане да има...добре, но поне напишете нещо лично от вас - въпрос или друго...
Виж целия пост
# 2
Целта ми е точно това което вие направихте! Да коментирате и да споделите вие вашият опит по теми които мен ме вълнуват..тъй-като писах няколко пъти в тема : "Не пропускайте цитонамазка..." има много жени .. всяка от нас търси отговори , информация , преживян опит .. както вече казах! Нова съм във форума ..и търся повече жени като мен с конизация ( направена ми преди 2 дни ) !
Или на кратко казано ... искам да привлека жените които и те като мен стигат само до копи-пейст мнения .. и да обменим опита си ! Желая здраве на вскички четящи ! И ако модератор прецени , да изтрие темата ... ! Просто има една обща..и там е пренаселено.Моля за разбиране. Благодаря.
Виж целия пост
# 3
Аз определено отказах епидурална, защото ме беше страх за мигрената ми.
Обаче каква полза - час след раждането получих кръвоизлив и се наложи обща анестезия. Излизането от нея беше едно от най-кошмарните неща в живота ми. Цяла нощ.
Виж целия пост
# 4
Раждах нормално с епидурална упойка. Месеци след раждането имах ужасни болки в гръбначния стълб, нетърпими просто. Разпространиха се из целия гръб и при най малък допир с твърда повърхност имах чувство , че ме удря ток..Оказаха се няколко проблема. След няколко месеца физиотерапия с ток и ултразвук нямаше никакъв ефект,чак сега 2години след раждането гърба не ме боли и го няма това усещане за “биене на ток”. Не знам дали е свързано с упойката, никой не потвърди, но си имам едно на ум, че и тя е дала отражение, колкото и да е безопасна..

Преди 8месеца ми правиха операция под пълна упойка. Бързо излязох от нея и освен объркването за малко на хормоните ми , други проблеми не съм имала.
Виж целия пост
# 5
Аз мога да споделя... Няколко пъти съм била с пълна по различни поводи - ок беше, макар от едната да излязох доста бавно и си поспивах доста/. Обаче при второто раждане се оставих да ме убедят за спинална. е щях да пукна. на няколко пъти ми стана адски зле, след това имах проблеми с дишането /една от другите родилки ми каза, че в някакъв момент са започнали изтерично да търсят някакъв доктор, защото нещата отивали на зле. няколко пъти ми вляха някакви хави, накрая завърших с маска и непрекъснато подбутване от страна на сестрата. как човек да се навие за трето Wink 
Виж целия пост
# 6
Преди плановото секцио ме попитаха каква упойка предпочитам. Консултирах се с двама анестезиолози, единодушно ми казаха обща! Не потърсих трето мнение, и бях с обща анестезия. Не съжалявам! Чувствах се добре след операцията, дадоха ми бебето малко след като се освестих.
Имам 3 операции с локална анестезия, но те бяха преди повече от 12/13 години и не си спомням как е било тогава.
Виж целия пост
# 7
по принцип за бебето е много по-добре локална, затова се навих, макар и с едно наум, защото имам проблеми с кръвосъсирването /затова първия път бях с обща/. 100 пъти съжалих, но както и да е....минало. но то като цяло втората операция /3-та коремна при мен/ беше много тежка, много трудно се възстанових.
Виж целия пост
# 8
Имам 4 секцио. Първото с пълна упойка, едвам се оправих после, а от тръбата в гърлото кашлях ужасно. За мен спиналната е 100 пъти по-добра. Освен това си в съзнание и си виждаш и чуваш всичко Simple Smile

Четвъртото ми секцио беше много тежко, понеже махнаха и голяма миома. Продължи 3 часа и нещо, с постоянно кръвопреливане през цялото време. Пак бях със спинална, а мисля в Майчин дом са отлични анестезиолозите. Не са ме приспивали нито за минута.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия