* Берен Саат * Beren Saat * Атийе * Atiye / The Gift * Netflix тема 15

  • 71 891
  • 737
# 375
Привет! 🤗

Криси 🤗
И Бееренка се е зарадвала.


Съгласна съм с написаното от теб. Особено ЗП за мен ще остане вечна класика.  Аз за първи път гледах Берен там, а после в КФВ също. Миналото лято си го припомних и за пореден път се убедих колко добра актриса е Берен. Каква Бихтер изигра само, а после сякаш с лекота ни представи крехката Фатмагюл. А да не говоря как заобичах Кьосем. 😍 Всъщност това е моят любим нейн проект- ВВК. ♥
Желая от все сърце на Берен още такива проекти. И най- важното да бъде здрава и щастлива. 🌞
Виж целия пост
# 376
За таланта и професионализма на Берен не ми идва да коментирам. Той е толкова очеви(А)ден, че всякакви думи пред него бледнеят. Същото се отнася и за личността Берен - ярка и силна. И без да я познаваме лично, то се усеща от излъчването й, от постъпките й, от интелигентния й изказ и от други видими и невидими неща.
Виж целия пост
# 377
Валя, Дъгичка, Орси, Ирка, Филипине, Серента, Айра, luki58, ... ,
момичета, благодаря на всички ви за реакциите!!!
Ще ви припомня, че  Берен сложи,
началото на пътя към тази наградата, още миналата година,
с интервюто за Le Figaro, по повод  излъчването на
"Каква е вината на Фатмагюл" във Франция >>>





Актрисата, изпълнила главната роля в турския сериал, разказва за борбата на жените срещу сексуалното насилие и признава, че тя самата преди няколко години е станала жертва на сексуално посегателство от страна на директор на тв канал. Берен Саат, също като своята героиня, преди четири години е била сред създателите на движението, подобно на днешното #MeToo (забележка: хаштаг, който мигновено се разпространи в социалните мрежи през октомври 2017 година, осъждащ сексуалното насилие и посегателства, получил разпространение след скандала и обвиненията срещу кинопродуцента Харви Уайнщайн) в социалните мрежи. Срещнахме се с нея в Истанбул.
   
Защо приехте тази роля?

- "Каква е вината на Фатмагюл" е адаптация на едноименния роман на Ведат Тюркали, който вече е бил екранизиран през 1986 год. През 80-те филмът е осъдил закона, който декриминализира насилника при условие, че се ожени за своята жертва. [забележка: законът е отменен през 2005 година]. Тази история за младата жена, преживяла насилие и противопоставила се на турския консерватизъм, ме развълнува дълбоко.
   
Разкажете ни за своята героиня...

- Фатмагюл е обикновено селско девойче със съвсем простички мечти. Да се омъжи, да има деца…
Но след изнасилването животът ѝ се променя. И, минавайки през етапите на оздравяване, у нея се пробужда спящият някога потенциал. Тя открива свой ресторант. Това за нея е своеобразна форма на терапия. 

Какви спомени остави у вас сцената на изнасилването?

- Работих с психолог преди и след тази сцена. Тя ми каза да гледам на нея "като на удар с кинжал в корема". Заснемането на ужасния епизод продължи два дни. Имаше моменти, когато не издържах и плачех. Единственото ми желание беше по-скоро да завърша тази сцена, по време на заснемането на която аз действително си нараних ръката и коляното.

Какво мислите за движението #MeToo, което последва след делото на Уайнщайн?

- Възхищавам се от солидарността на тези жени. Преди няколко години в Турция участвах в подобно движение след смъртта на Озгеджан, студентка от факултета по психология [забележка: изнасилена и зверски убита]. Това безпрецедентно варварство ме накара да пиша за тази млада жена и да взема участие в демонстрациите.
После в социалните мрежи споделих и собствения си опит: сексуални посегателства от страна на един директор на канал, някои актьори, опитващи се да ме свалят по време на снимки. 
Узнах, че след моето признание много други жени са си развързали езика, заявили са: "Аз също съм жертва". Най-главното в женското движение е резултатът от тази борба, солидарността на жените. Надявам се, че в крайна сметка ще постигнем равноправие!

След това движение, зародило се в САЩ, думата «феминизъм» беше избрана за дума на 2017 година. Какво ще кажете за феминизма в Турция? 

- Странно, но в Турция някои думи, завършващи на «изъм», плашат, също както и феминизъм. На всички свои приятели, които имат деца, им казвам: "Ако искате да внесете своята лепта в спокойствието на тази страна, влагайте в децата известна доза феминизъм, не се страхувайте от него!"

Според вас, жените достатъчно ли са защитени?

- Днес солидарността се усеща във всяко общество. В миналото жените в Турция не са се осмелявали да покажат и споделят своите страдания. Страхували са се да престъпят някои културни забрани, които са им били наложени. Днес всичко се е променило. Има мобилни приложения, позволяващи да се съобщи за случаи на сексуално насилие. Съществуват центрове за помощ на жени в риск, достъпни са и "телефони на доверието", работещи 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата. В Турция, както и в целия свят, се наблюдава голям социологически прогрес и промяна на манталитета. Но не бива да се пренебрегва и този тревожен факт, че много жени продължават да мълчат . Нашата борба е да счупим тази омерта (забележка: укривателство, солидарност между престъпници) и да защитим всички жени.

След Близкия Изток, Латинска Америка, днес "Каква е вината на Фатмагюл" е във Франция...какво чувствате?

- Преизпълва ме чувство на гордост, това е много важно за мен. Сериалът се излъчва и в Испания, наскоро разбрах, че съм номинирана за "най-добра актриса". Много се радвам, че показват сериала във Франция, това потвърждава силата, която има историята на Фатмагюл.

Какво мислите за Франция?

- Невъзможно е да не се влюбиш във Франция, в културното, художественото, интелектуалното ниво на тази страна. Пребиваването ми на джазовия фестивал в Ница беше незабравимо…Всеки път, когато си заминавам от Франция, отнасям със себе си някакво ново  "наследство". Тази страна ме вдъхновява.

Превод: ValentinaP
Виж целия пост
# 378
Здравейте момичета,

Чудесна новина за любимия ми сериал и любимата ми актриса, кой друг ако не точно КВФ... В този сериал има всичко - добро и зло, болка и радост, омраза и любов и разбира се цяла плеяда от страхотни актьори. Никога няма да забравя как гледах серии по цели нощи, за да наваксам и да се включа в он лайн гледането, колко хора се включваха в темите с излъчването на живо и всички вълнения около Фатмагюл и Керим.
Да е честита наградата на целия екип!

Виж целия пост
# 379

Как турската телевизия превзема света

Момичета, излязоха преводи на горната статия.
Ето част от нея >>>


„Първото нещо, по което ще трябва да постигнем съгласие, е: не ги наричайте сапунени опери“, смъмря ме д-р Арзу Йозтюркмен, която преподава устна история в университета Богазиджи в Истанбул. „Ние сме много против това.“ Онова, което Турция произвежда за телевизията, не са сапуни опери, теленовели или исторически драми: тези неща са дизи. Те са „жанр в процес на развитие“, заявява Озтуркмен, със собствени уникални разкази, собствено използване на пространството и специално написани музикални партитури. И те са много, много популярни.
************
Дизи-те, които са се превърнали в глобални мега-успехи, са задвижвани от разкази, които изправят традиционните ценности и принципи срещу емоционалната и духовна поквара на съвременния свят. Историята във Fatmagül'ün Suçu Ne? (Каква е вината на Фатмагюл? [Пепел от рози]) се съсредоточава върху груповото изнасилване на младо момиче на име Фатмагюл и последващата нейна борба за справедливост. Шоуто е огромен хит в Аржентина, а в Испания броят на зрителите достига близо един милион на епизод. Фатмагюл скоро ще получи пълен римейк под формата на испанска теленовела, адаптирана за ежедневния, получасов следобеден формат.

Шоуто се занимава с мястото на жената в обществото, като същевременно я подлага на безброй проблеми – от принудителния брак до напрегнатите семейни отношения, до задушаващата сила на богатите. Но Фатмагюл упорства. Тя се образова и надвива всички трудности, докато се бори за – и получава – справедливост на всички фронтове: гражданска справедливост чрез съдилищата на нацията, божествена справедливост чрез наказание на нейните насилници – и, разбира се, справедливостта на истинската любов.

Въпреки че дизи-те са се занимавали с теми като злоупотреби, изнасилвания и убийства на честта, като цяло в тях турските мъже са представени като по-романтични от Ромео. „Дизи-те показват на хората онова, което те искат да видят“, казва ми Пънар Челикел, моден редактор от Истанбул. „То не е реално.“ И все пак Есет твърди, че [сериалът за] Фатмагюл е новаторски в подхода си към проблемите на жените. Преди това агенти на промяната и герои на дизи-историите винаги са били мъже, но „във ‚Фатмагюл‘ не се приема мястото на жените като покорни, почти невидими [същества]“.
***************

Турците гледат качествена американска телевизия от 1970-те години насам. Турски актьори, като Мерт Фърат, ми разказват, че са научили всичките си трикове от неща като Далас и Династия. Точно там те са се научили да изразяват чувствата и да изпълняват мелодрамата, която се изисква от дизи. И все пак в онези ранни ръководства за това как да бъдем богати и могъщи в съвременния свят е липсвало нещо, при това нещо фундаментално.

Къванч Татлъту, звездата на хитовия дизи Сребро, не смята, че това непременно е въпрос на ценности или консерватизъм, а на съпричастност. По имейла той ми разказва защо смята, че публиката по света все повече се обръща към дизи-те, за сметка на западните продукции. „Повечето от тези аудитории смятат, че техните ежедневни истории са ‚подминавани‘ от Холивуд и Европа“, пише Татлъту. „Това в крайна сметка е въпрос на многообразие в разказването на истории. Разбирам привлекателността на някоя история като Breaking Bad или Game of Thrones, и двете са невероятни телевизионни предавания. Но въпреки това някои хора също могат да се почувстват недоволни от тези холивудски теми и може би си желаят да гледат истории, към които могат да се чувстват по-съпричастни.“

Превод на цялата статия  >>>
https://www.lentata.com/page_15507.html
Виж целия пост
# 380
Здравейте,

За съжаление кой знае какви новини няма, освен една снимка от сета днес, която ни подсказва, че снимките на "Дар" продължават.




Не мога да се въздържа да не пусна и стари снимки на Берен, просто защото няма друга такава усмивка, нито пък по-слънчеви и смеещи се очи...



Виж целия пост
# 381
Привет!! Hug



едно мероприятие с участието на Берен, Едже и Хилял
The Bosphorus Film Lab- на 21 октомври
на тема-"Жените в киното и телевизията"

Виж целия пост
# 382
Момичета, привет!!!
Серената, Айра благодаря за споделеното и новините!!!
Напоследък следя обсъждането и на американките за ЗП.
Надникнах и в инст. на Берен и си харесах един момент.
Кликнете върху гифа, за да чуете и музиката >>>



А, след наградата във Франция Едже  и Хилал са споделили
най-великия момент от Каква е вината на Фатмагюл >>>



Едже Йоренч: Жените в тази сцена не бяха артисти.
Бях поканила представители на всички женски организации
и повечето от тях се радваха да дойдат. Това е незабравима сцена.

Звукът в линка е много силен!!!
Реакции от Белчим, Башак, Берен, Небахат, ....
https://www.instagram.com/p/B3J4dwBndBH/



Хилал Сарал: Моят супергерой Fatmagül ...
Fatmagül е моят супергерой!

Видеото е по-дълго и звукът е много силен!!!
Реакции от Башак, Берен, ...
https://www.instagram.com/p/B3J57dejYbU/
Виж целия пост
# 383
Момичета, привет!!!
"Време е да поговорим за Жените в киното и телевизията:"
Берен Саат - Хилал Сарал - Едже Йоренч >>>



Виж целия пост
# 384
Момичета, привет!!!
"Време е да поговорим за Жените в киното и телевизията:"
Берен Саат - Хилал Сарал - Едже Йоренч >>>



Peace bouquet


Виж целия пост
# 385
Айра, благодаря!!!
Залата е пълна!!!




Виж целия пост
# 386






Виж целия пост
# 387

Айре, благодаря за подкрепата!!!
Берен е направила много силно изказване.
За съжаление не намерих добър превод,
но може да го чуете >>>



На Босфорския кинофестивал е постигната договореност
за равноправие между половете 50 на 50 за 2020 г.


Виж целия пост
# 388
Здравейте момичета!
Хубава инициатива от любимо женско трио, сътворило двата любими за мен серила. И двата с откупени права за римейк, единият - затворил турския парламент за финалния си епизод, а другият - предизвикал остри дебати също там. За дарбата на Берен да говори точно по тази болезнена тема, не се и съмнявам, това е нейна стара кауза. Жалко е, че въпреки многото инициативи за правата на жените, реалността е съвсем различна.

В момента единственият сериал, който следя с интерес е "Вятърничав". Освен типичните анадолски порядки, намирам много общи неща именно с КВФ. И там един влюбен мъж, направил грешна стъпка в началото на пътя,  прави всичко по силите си, изправя се пред всяко препядствие, за да заслужи отново доверието, уважението и любовта на любимата жена. Като наръчник за обичане на жена е всяко едно действие на главния герой, точно както беше и Керим към Фатмагюл.

Очаквам новите сериали с интерес, тъй като приключих и с "Жена" и "Чукурова" се е запътил натам. Дано някой от тях задържи интереса ми по-задълго. Засега съм решила да погледна сериалите на Енгин, Халит и Мурат, когато започнат разбира се Smiley

Приятна вечер, момичета!
Виж целия пост
# 389
от рускините:



Мехмет Гюнсюр обявява края на снимките и обещава среща през декември

"Време е да поговорим за Жените в киното и телевизията:"
Хилал Сарал - Едже Йоренч - Берен Саат  >>>


Берен Саат била отрекла информацията, че ще работи с Къванч в нов филм. Актрисата все още била  заета със снимките на сериала Дар. Но Едже Йоренч признала, че има сценарий за Къванч и Берен и се надява някой ден да го реализира на екран. Thinking
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия