Еврокомисията предлага да отпадне въртенетето на стрелките март и октомври през 2019 или 2020г.

  • 27 487
  • 608
# 135
Ами първа смяна когато са, са до 13:10 примерно, не помня точно. Втора обаче последен час е 19:10 също, или и 20 дали не беше. След 19:00 часа приключва последен час.
Виж целия пост
# 136
Е, нали уж има идея всички ученици да минат на едносменен режим. Ако това стане, едва ли ще почват пак в 7.30. Тогава зимното часово време ще е доста по-добре за тях.
Виж целия пост
# 137
Няма да стане.
Виж целия пост
# 138
Тоест няма никаква разлика в това колко време ще учат на лампи. Сутрин ще учат т 7.30 до 9 на лампа. Вечер по старото време са учили на лампа от 17.30 до 19 и нещо, а по новото ще е от 18.30 до 19 и нещо, тоест 40-тина минути. Сутрин по старото време в 7.30 беше светло или най-много в 8ч вече е напълно изгряло слънцето. Тоест половин час лампа по старото време сутрин плюс час и 40 вечер.
По новото час и половина сутрин и 40 мин вечер.
Прости сметки.
Да не говорим, че зимата в някои дни е толкова мрачно, че пак трябва да учат на лампа.
Дъщеря ми почва училище в 8.40 и се оплаква зимата, че сутрин е мрачно и приспивно в стаята, тъй като една част от децата не искат лампа.
За София не виждам как ще стане при многото деца и липсата на училища.
Някъде в провинцията може и да направят една смяна.
Виж целия пост
# 139
Кога точно ще учат на тъмно е въпрос на като как ти се падат смените, като начало. Ако започваш с 1 смяна е едно, но ако започваш с втора е съвсем различно.
Виж целия пост
# 140
Е, това вече няма как да се съобрази с всички, защото все едните ще са в грешната смяна спрямо месеца.
Виж целия пост
# 141
и тъй като по-голямата маса от хора е по-активна около 17:00 часа и нагоре, вкл. и деца, е хубаво около този час да има повече светлина. Независимо от смяната на училището. Защото, този с втора смяна и поспалив, може да си спи до 9 и пак да си стане по светло, на ранобудния не му пречи час сумрак сутрин, но привечер дава друго усещане. Пък следобеда, като включат лампите от 16:00 часа още, направо се чувстват, че вече си е вечер и гледат как да си тръгват, пък то часовете едва започнали.
Аз затова още в началото написах, че бича е за децата, независимо какво се реши. И със смяна и без на времето, и с едното и с другото.
Ако всяко дете спи до 8 и е на училище от 9 до към 14:00, въобще няма никакво значение всичко това. При една подобна схема остава и светло време да прекарат на открито, което е изключително важно за здравето и развитието на едно дете-дали в игри или не все тая, и после за занимания и хобита.
Виж целия пост
# 142
Ми, изобщо не съм съгласна, че в 17ч човек е по-активен отколкото сутрин или през деня. Ако 17ч беше най-активното време, щяхме да почваме работа и училище тогава, а не сутрин. Ако някой ходи на работа/училище, за да спи, вече е друг въпрос.
Да, за учебния час съм съгласна.
Само че малките пак няма да спят до осем и да ходят в девет, защото родителите им трябва да ги заведат и да отидат на работа. Тоест и те трябва да почват по-късно.
Виж целия пост
# 143
Ами активно си е времето, първо, че все още си на работа обикновено, масово са до 18:00 на работа, после имаш задачи от всякакво естество-дали ще е пазар, дали ще е спорт, дали ще е да си прибереш детето, трето, пето или десето-не се прибираш да легнеш да спиш.
ПП. Когато бях на работа, всичките ми работни срещи се организираха около 15:00-16:00 часа с идеята до 17:00 да си приключил и да можеш да си довършиш нещата за деня.

ППП. Моите деца не са водени-сами си ходят/ходеха.
Виж целия пост
# 144
Ако си до 18 на работа, имаш 30мин да свършиш третото, петото, десетото нещо, докато се стъмни Laughing
То само спорта не можеш да вместиш по светлото, камо ли пазар и пр.
Децата от детските градини и тези първи, втори клас. По-голямата част не ходят сами, а ги водят.
Виж целия пост
# 145
В групата на детето ми навремето, нито едно не идваше в 7:00 все пак.  Масово идваха около 8 и малко след. Няколко идваха и след 9, с майки-домакини.
Виж целия пост
# 146
През зимните месеци обикновено сме цял ден на лампи, и вкъщи и на работа. Предполагам, че и в училище са така. Просто, ако не е слънчев ден, което само по себе си е рядкост зимата, светлината, която прониква през прозорците е крайно недостатъчна. С големи прозорци сме и пак не става. Навън като е мрачно, мъгливо или дъждовно, вътре в стаята си е тъмно за четене примерно.
Каквото и решение да се приеме, лампите са неизбежни зимата.
Лично за мен при постоянно зимно време проблемни биха били пролетно-есенните месеци - април, септември и октомври. Тогава ще се мръква нереално рано на фона на топлото време навън. Да, зимата след 18ч все ще си е тъмно, и при двата варианта, но пък и няма къде толкова да се разхождаш в студа. През април обаче улиците и парковете са пълни с хора на всякаква възраст, които се разхождат, защото вече е топло, светло е до 20ч. При  целогодишно зимно часово време всички тези неща ще бъдат загубени.
Реално в момента живеем 7 месеца по лятно и 5 месеца по зимно време.
Виж целия пост
# 147
Те хората са го решили този проблем точно със смяната на часа, но сега явно вече всички са много чувствителни, не могат да преживеят няколко дни свикване със смяната на часа.
Как ще свикват същите мрънкалници с 3-4 месечен мрак сутрин или вечер не ми е ясно.
Виж целия пост
# 148
Когато се съмва или се стъмнява, се случва постепенно. Когато сменяш час се случва рязко. Доказано е, че е вредно, вреди на здравето, и не е въпрос на мрънкане, че да се делим на мрънкалници и немрънкалници. За мен пък мрънкалници са онези, които мрънкат, че не могат да си отворят очите сутрин и чакат да стане светло. Имах си ги и в работата-събуждаха се с часове сутрин, та чак до обяд, когато излизаха в обедна почивка.
Виж целия пост
# 149
На фона на всичко останало, което ни вреди на здравето ежедневно, това е просто нелепо.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия