Трябва ли да си гений, за да си в ФМИ-СУ...??

  • 14 405
  • 30
# 15
Не разбирам защо противопоставяте ФМИ на курсовете. Какво пречи да си учи във ФМИ и да изкара някой курс в Телерик и подобните му? С тройка там няма как да влезе в някоя от компютърните специалности. За Компютърни науки (съвсем грубо) му трябва 6 по математика от дипломата и около 5 от Математика 2. Със сигурност един работодател ще погледне по-сериозно на диплома от СУ, отколкото примерно от УНИБИТ, пък ако ще и с курсове.
Към автора на темата:
Разгледай учебните планове на специалностите - какво се учи и кога. Във форума на студентския съвет са качени баловете по години и специалности. Ако се очертава да имаш 6 средно по мат от годините в гимназията, не се явявай на матура по мат. В балообразуването се взима тя, а може на нея да изкараш по-ниска оценка от 6. Започни да решаваш задачите от старите изпити по мат2. Има ги в сайта на ФМИ. Ако в училище не си учил мат по профилираните учебници, си намери някой учител да минете този материал, защото ти трябва за изпита. Да се явяваш на мат1 е почти безсмислено, освен ако няма да имаш пълно 6 от дипломата и от изпита. Това прави бал 18 - не стига за Компютърни науки. С мат2 балът е 24.
Понеже до мен в момента седи един такъв "гений", мога да кажа какво учат в момента по програмиране - С++. В ТУ учат в първи курс С или С#. В ТУ имат и неинженерна компютърна специалност към факултета им по приложна математика. Учат сходни неща с ФМИ. Влиза се по-лесно. Изпитът е подобен на матурата или се ползва оценка от самата матура. Имай предвид, обаче, че комп. специалности в ТУ се запълват от завършилите ТУЕС и това вдига много балът за прием, въпреки по-лесния изпит.
Засега толкова. Не ти трябва да си гений , а само добра подготовка и информираност с какво се захващаш. Ако имаш още въпроси, пиши.
Виж целия пост
# 16
Приятелят ми учи същото, но в друг университет и първи курс имаха само математика и основни предмети, на които 90 процента от курса му отпаднаха. В момента са оставали само 10, а са по-горен курс. Ако не разбираш математика и програмиране, не записвай това. Математиката е едната половина от учебния план, а другата е програмиране.
Виж целия пост
# 17
Здравейте, да се включа от "кухнята", както се казва.
1. Действително, за КН е по-важно човек да е готов и да се яви на Математика 2.
2. Влизането е най-лесната част. Следват не малко, и не лесни математики. Те отсяват хората, които наистина искат да учат във ФМИ от тези, които считат, че не си заслужава.
3. Има гъвкава система от изборни курсове, човек може да посещава дисциплини, които му трябват и са му интересни.
4. Има работеща система от наставници. По-големи студенти помагат на първокурсниците. Винаги има хора, които да съдействат.
5. Има курсове при действащи специалисти, работещи във фирми. Както ми е направило впечатление ФМИ оживява отново след 18 часа всяка вечер, и в събота, и в неделя. Т.е. и лектори, и по-големите студенти работят, а вечер са интересните и полезни курсове.
6. Във ФМИ човек среща сродни души, т.е. хора, които имат сходни цели и интереси. Тъй като сградата е малка, студентите са като голямо семейство. Формират се контакти, които остават за в бъдеще.
7. Има нарастващ интерес от работодатели към студентите от ФМИ. Най-малко по време на дните на кариерата щандовете на фирми нарастват от година на година.
8. Аз, разбира се, съм пристрастна, но студентите ми са много "читави" хора, особено тези, които са преодолели първите две години и са наясно какво правят, защо го правят и дали си заслужава.

Успех на автора на темата! Ако има други въпроси, ще се радвам да бъда полезна.

Днес е патронния празник на СУ, да са ни честити 130 години висше образование в България!
Виж целия пост
# 18
Първи въпроз: Защо КН, като цяло във ФМИ първата година всички учат математика Simple Smile.Та по този случай, аз лично влязох Приложна математика. Имаш задължително допълнителни предмети, с които трябва да натрупаш определен брой кредити. За КН и Софтуерно инжинерство баловете са високи, защото звучат престижно, а обучението горе-долу е едно и също.За изпитите, ако държиш на КН дръж и 4-те изпита Математика 1 и Математика 2, защото тази година Математика 2( 1ви изпит) беше по-лесен от Математика 1 , а после обратното. Има няколко преподавателя, които може да те скъсат, защото са в ПМС. Просто след като влезеш много трябва да се напъваш, защото имам колеги, които влязоха и се чудят от къде им е дошло, защото не са от МГ Simple Smile . Всичко е възможно, аз лично записах 2 години по-късно и вярвай ми нищо не си спомнях Simple Smile. Успех и си помисли добре за специалностите.
Виж целия пост
# 19
По-подходяща за хора, които не са много навътре в компютрите, е специалността Софтуерно инженерство. Някакси по-лесно се взимат изпитите там, макар че учат почти същото като КН.

СофтУни и Телерик като единствено обучение категорично НЕ. Но паралелно с ФМИ (или друг университет) са полезни. Освен това, сериозните фирми още като видят някой завършил Софтуни, моментално хвърлят CV - то в кошчето. Не се майтапя.
Виж целия пост
# 20
Мдааа, VMware и HP са изключително несериозни фирми.
Виж целия пост
# 21
Мдааа, VMware и HP са изключително несериозни фирми.
В HP вземат всякакви, но във VMware има доста проверки на възможности докато те вземат. Вярно, за тях дипломата не е на първо място, но искат референции, препоръки и сериозен изпит.

Виж целия пост
# 22
Да, права си- изпитът е най-важен за тях.
Виж целия пост
# 23
В компютърни науки се влиза трудно. Това е една от най-престижните специалности в Софийски университет и когато излезеш с нея от университета ти се отварят много възможности. Излизам от МГ, винаги съм била отлична в математиката и въпреки това последната година се записах на уроци по математика. Изпита е доста труден и се изискват много усилия ако до сега не си се занимавал задълбачено с математика. Образованието там не е като в останалите университети значително по трудно и задълбочено се изучава от ТУ (имам доста мой приятели, който решиха да учат компютърни срециалности там). Изпитите са трудни, но когато учиш редовно и посещаваш всички допълнителни лекции се взимат. Влиза се трудно, изкарва се още по трудно, но накрая всичко това си е заслужавало, защото образованието във ФМИ не "издиша" както в останалите български университети. Брат ми завърши специалноста комрютърни накуки и година по късно започна работа във Франция в огромна комрания на доста добра позиция.
Успех на изпита!
Виж целия пост
# 24
Аз като учих във ФМИ, имах колеги които първи курс бяха влезли математика и информатика и после се прехвърлиха информатика. Та може да запишеш и друга специалност ако не ти стигне бала и после да се прехвърлиш. Иначе не трябва да си гений, но трябва да имаш висока оценка по математика... Запиши се на курсове и учи, това е начина. В математическите гимназии не са само гении Satisfied, просто като имаш по 8 часа седмично математика, после курс не ти и трябва.
Виж целия пост
# 25
Да запишеш една специалност и после да се прехвърлиш не е толкова лесно. Трябва да си завършил първи курс с успех над 5,50 мисля за компютърните специалности във ФМИ.
Виж целия пост
# 26
@турболентност, така е, не твърдя че е лесно. Просто казвам какви начини има да учиш желаната специалност. Ако разбира се идеята на автора е да учи...
Виж целия пост
# 27
...Тъй като винаги са ни учили, че трябва да се целим най-високо първия университет, за който се сещам, е Софийския университет, в частност ФМИ... ...

А как разбираш кое е "най-високото? Дали ще ти свърши на теб работа точно то? И каква работа ще ти свърши?
Искрено се интересувам, т.к. много учебни заведения лежат на стари лаври, а класациите им са доста относителни неща.  Sunglasses

Цитат
Не, аз не се заяждам. И съвсем не отричам нуждата от висше образование. Без него човек ще остане прост занаятчия. Затова писах, че съм съгласна с мнението ти, че всеки програмен език развива и уменията за мислене и изграждане на логически връзки. Факт е обаче, че СУ (не само ФМИ) все повече затъва в преподаване на морално остарели неща по още по-морално остарял начин.

Авторът да си прецени дали има потенциал за академично образование или му е достатъчно да печели добри пари и само с един Телерик или Софтуни.

Peace
Снощи си говорих с позната - преподавател, само че в технически университет. Тя ми сподели как на последните лекции диктувала разни неща, писали задачи някакви и тя самата се запитала: "Боже, и аз сега тия работи защо им ги говоря, като нищо от тях на практика няма да ползват!". Влиза в програмата обаче. Затова ги преподава.
По нейно мнение от програмата на студентите ще са им полезни в практиката максимум 20% от преподадения материал.

Ако авторът го влече такава специалност, бих поразучила къде у нас я има, както и реално къде какво е нивото реално, какво се учи, от какви източници, какви са програмите, практиките има ли ги, къде са и какви. За да избера не "най-високото" според нам каква си класация по принцип, а място, което ще ми даде възможност да разбера как работят нещата на практика и да ги работя.
И вероятно освен че ще се запиша за студент, ще комбинирам и с курсове.
Виж целия пост
# 28
Каква ще е програмата по дадена дисциплина в един университет зависи преди всичко от лектора. Принципно минава на одобрение и от колегите му в катедрата и после на факултетен съвет, където това е само формално. Така че тази преподавателка да хване и да си осъвремени курса. Друг е въпросът дали може да направи това, ако не работи някъде и като програмист. В тази област нещата се развиват изключително бързо и ако не си в практиката, няма как да водиш напълно съвременен курс. В крайна сметка няма как университетът да ти даде специфични познания за всички области на програмирането (например). Дава ти основни. От там нататък специализираш според изискванията на това, което работиш.
Виж целия пост
# 29
Бих казал, че думата гений твърде слабо описва уменията, които трябва човек да има, за да завърши този така на пръв поглед очарователен университет. Там ще се срещнете с уникални преподаватели като Владо Рандъма, Евгения Великова - МУСТАКА, Герджиков, при който трябва да усъвършенствате уменията си за директно преписване, което не е достатъчно, а подчертавам необходимо условие, и чак след това ще имате 0.00001 процент шанс да минете едва една от многото части на изпита. Ще се срещнете с уникалните отдел студенти, които ще ви посрещнат толкова любезно, че от удоволствие и наслада да сте в тяхната компания, ще съкратите поне 10 години от живота си. Друго уникално свойство на ФМИ е това да убива всяка една частица желание и амбиция за учене на новите студенти и то забележете в рамките на няколко красиви дни в този подчертавам неповторим университет. Все пак адмирации за тези, които ще се подложат на този садомазохизъм, унижение и публична содомия да запишат  прекрасния университет, познат под името ФМИ!!!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия