Университети във Франция

  • 32 962
  • 237
# 165
Не съм много убедена, че тези доброволчества са полезни. Аз бих наблегнала на ЕРАЗЪМ проекти в чужбина има и за Франция, но където и да е, особено, ако проекта е с насоченост на бъдещата специалност ще е много по-добре, както и стажове. Във фейсбук има безкрайно много НПО, които организират такива. Основните са youthub и salto. Освен за СВ-то изключително променят светогледа и начина на мислене, работата в екип и т.н.
Виж целия пост
# 166
Точно така. Доброволчествата и всякакви други активности трябва да са пречупени през призмата на това, което ще се учи. От досието трябва всячески да се показва, че кандидатът има интереси в съответната област. При моята дъщеря проектите и събитията имаха правна насоченост. Миналата година четох интервю с една девойка от училище Златарски, която я бяха приели в известен университет от Бръшляновата лига в САЩ. Момичето казваше, че от досието трябва да струи passion към това, което искаш да учиш. Нея я бяха приели да учи нещо свързано с вирусология и в гимназиалните си години беше ходила на стаж в една лаборатория на БАН точно по проблематиката.
Виж целия пост
# 167
Има и други организации, които търсят доброволци. Моята например беше тази и предната събота към Фотомаратон. Доброволец е и към някаква организация, свързана с набиване на данни към Натура 2000 - въвеждат информация за ОВОС. Има много
Виж целия пост
# 168
Здравейте френски мами!
Искам да попитам ползвал ли е някой от вас куриерски услуги във Франция?
Налага ми се да пращам багаж от Франция за Полша, но не съм ориентирана.
Благодаря предварително и се извинявам, че разбутвам темата.
Виж целия пост
# 169
Изпращам Бг -Франция със Спиди. Партньорът им във Фр е DPD. Проверете с тях.
Виж целия пост
# 170
Изпращам Бг -Франция със Спиди. Партньорът им във Фр е DPD.
elan, merci!
А от Франция пращали ли сте с тях?
Виж целия пост
# 171
Не
Виж целия пост
# 172
Привет, споделете кас са новоприетите студенти - квартири, обучение, организяция онлайн...
Ние вече сме в треска - презстои й тази година и се падготвя и планира от месеци.
Пише, следи, общува...
Но сега с тези дистанционни форми - събирам впечатления
Виж целия пост
# 173
Ние летим на 27ми. Аз ще остана 1 седмица да помогна с логистиката по настаняването. Обещавам най-тържествено да пиша подробно за всичко.
Виж целия пост
# 174
Ние летим на 27ми. Аз ще остана 1 седмица да помогна с логистиката по настаняването. Обещавам най-тържествено да пиша подробно за всичко.

Чакам с нетърпение. И ние целим Париж и като друга опция - Страсбург
Виж целия пост
# 175
Ето ме, завърнах се от Париж. Настанихме студентката. Всичко мина по план без издънки. Продължавам с обобщаването на нашия опит, дано да е полезно на бъдещите студенти.

1. Настаняване. Както писах в предходен пост, настаняването е най-трудната част. Държавно общежитие към Круз е мисия невъзможна за първи курс в Париж. В други градове е по-възможно. Приятелка на дъщеря ми ще бъде в първи курс в Сианс По в Дижон. Университетът има заделени общежития целево от Круз за свои студенти. Тя ще е в такова общежитие. Стаята е базова - легло, гардероб, бюро и стол и мивка. Няма собствен санитарен възел, а се ползва общ на етажа. Ориентирахме се да търсим студио към т.нар. частни студентски резиденции. Това са частни сгради, които отдават под наем на студенти студиа със собствен санитарен възел и кухненски ъгъл. Обичайно имат общи помещения с перални, сушилни. Някои имат фитнеси и гаражи. По-долу съм дала няколко линка към такива сайтове:

https://www.studelites.com
https://www.estudines.com
https://www.studapart.com
https://www.nexity-studea.com
https://www.arpej.fr
https://www.fac-habitat.com
https://www.studefi.fr
https://www.seloger.com

По препоръка на приятелка, живееща във Франция ползвахме и сайта www.pap.fr Това е сайт, където частни собственици качват обяви за отдаване под наем на жилища.

На всякъде искат гарант. Ние ползвахме приятелка българка, която от години живее във Франция и има френски паспорт. Ако нямате гарант, може да се използва сайта VISALE.

В общи линии на всякъде ударихме на камък и нещата се развиваха по един и същ начин - пускаш досие с всички документи, получаваш мейл, че си регистриран и ще ти се обадят и до там. Чакаш, не ти се обаждат, пишеш мейли, никой не отговаря, звъниш по телефони и е чист късмет ако ти вдигне някой, а не се включи телефонен секретар. В един момент се оказва, че жилищата, които са обявени като свободни, били само примерни, не се знаело дали ще са свободни и т.н. От сайта www.pap.fr получихме отговори на доста от нашите запитвания, но те звучаха: "Няма проблем, заповядайте утре да видите жилището" или "В сряда каним всички, които се интересуват от жилището да дойдат да го видят, пък ние кого ще си изберем не е ясно". А ние сме в София и няма как да разперим криле и да литнем до Париж ..........

Цените за самостоятелно студио в частна резиденция в Париж в предградията около периферика са около 800 евро/месец. В центъра гонят 900-1000 евро/месец.
Така изкарахме 1 месец неуспешно и се обади нейна приятелка, която е решила да прекъсне за 1 година и ни попита искаме ли да вземем нейната квартира - самостоятелна стая в апартамент с още 3 момичета и споделено ползване на кухня и баня. Ние с баща и имахме желание да наемем самостоятелно студио и може би ако бяхме продължили с усилията, сигурно щяхме да успеем, но дъщеря ми предпочете да вземе квартирата на приятелката си, тъй като беше доста по-евтина от самостоятелно студио (450 евро/месец включващо и всички режийни), като с останалите пари да се издържа.
Във фейсбук има доста групи, в които хора си търсят съквартиранти или пък наемодатели си търсят наематели. Ние не сме ги ползвали, но две девойки, които ще учат с дъщеря ми, точно така си намериха апартамент, отдаван под наем от българин.
Наемането на квартирата задължително е с договор. Този договор е задължителен документ за една камара неща, които ще описвам после.

2. Сим карта за френски мобилен оператор. Френският номер заедно с договора за наем са необходимо условие за откриване на банкова сметка във френска банка. Дъщеря ми си купи предплатена карта на Lebara за 7,50 евро от магазин на Relay на една от парижките гари. В нея има някакъв минимален заряд, след което си инсталира интернет приложение, избра си план и си го зареди от българската си дебитна карта. Има различни опции - тя си избра 10 евро на месец, в което влизат 10 гигабайта мобилни данни и неограничени разговори и СМС-си във Франция и още 40 страни. Интернетът на телефона е особено ценен в началото на престоя, когато се ориентираш из града и ползваш карта и навигация. Нейни приятели ползват подобни предплатени карти на Free и Sosh с подобни параметри като сега лятото през ваканцията си ги ползваха безпроблемно и в България.

3. Банкова сметка. Банковата сметка е необходимо условие за кандидастване за помощи за жилище и през следващите години за стипендии, иначе спокойно можете да си плащате и с българска карта. За да си откриете банкова сметка във френска банка, трябва да си насрочите среща. Дъщеря ми започна със Сосиете Женерал. Те имат интернет приложение, от където си избирате банков клон и ден, когато ви е удобно. На следващия ден ви се обажда техен служител и си уговаряте среща. Някой път това работи (както беше при приятелка на дъщеря ми), друг път не (както при дъщеря ми). Пробва се с мейли и обаждания, но нищо не се получи и се ориентира към друга банка - HSBC, където уреждането на срещата се получи от раз. Всичко това тя го направи още от България, за да може веднага с пристигането да почне да отмята задачи. На място обаче, се оказа че HSBC не и харесаха договора за наем, поискаха допълнителен документ от наемодателя. Докато обсъждахме ситуацията на улицата, видяхме, че отсреща има клон на Сосиете Женерал. Дъщеря ми реши да се пробва на място. Дамата на информацията и прегледа документите, каза, че всичко е ОК и ще и звъннат за среща до утре. Това не се случи разбира се и след още едно посещение на място вече имахме насрочено рандеву за следващия ден. Сега си чакаме айбана и пластиката ........

4. Годишна карта за градския транспорт. Студентите имат право на годишна карта за градския транспорт за целия район Ил дьо Франс. Картата се казва Navigo струва 350 евро/год и включва неограничено ползване на всякакъв транспорт - метро, РЕР, влакове, трамваи, автобуси. За да се извади картата, трябва да имате постоянен адрес. Кандидатства се онлайн на сайта на Navigo, като ще ви бъдат необходими сканирана снимка и сканиран т.нар.Certificat de Scolarite (уверение от университета, че лицето е записано за студент в съответния университет). Плащането може да е накуп, може и на вноски. Може да се плаща от френска банкова сметка, от българска сметка с българска дебитна карта не стана, но стана от кредитна карта, издадена от българска банка. Картата пристига на посочения адрес по пощата след 2 седмици от подаването на документите. Докато чакате да ви излезе годишната карта, можете да ползвате седмична карта Navigo, която струва 22,5 евро/седмица и включва целия градски транспорт 1-5 зона. При ваденето на картата се плащат еднократно 5 евро за пластиката и трябва да си носите снимка. После можете да си зареждате картата от автомати по спирките. Седмичната карта е валидна от 0 часа понеделник до 23,59 часа на неделята, а не от вторник до вторник примерно. На сайта на Navigo всичко е обяснено много подробно.


Това е към момента. Имам още за споделяне, но ще бъде малко по-натам, като обобщя нещата. Съвет към заминаващите: подгответе си хартиени и сканирани копия на следните документи: лична карта, студентска карта, Certificat de Scolarite (уверение от университета, че лицето е записано за студент в съответния университет); чуждоезичен акт за раждане (вади се от общината, която е издала акта за раждане срещу такса от 10 лв. и няма нужда да носите за превод оригиналния акт за разждане), преведена диплома за средно образование. Заредете се с търпение, защото франсетата хич не си дават зор и всичко се случва много бавно. Ако се налага бъдете вежливо и усмихнато нахални, за да се случат нещата.
Виж целия пост
# 176
Здравейте. Дъщеря ми е студентка във Виена. Предстои й обменен семестър от м. 09 до м. 12.2021 г. в Париж. Оказа се, че наемането на квартира е като "бягане с препятствия". Моля за инфо, кои райони е за предпочитане да се избягват и в кои сайтове е най-голям шанса да се намери. Не съм предполагала, че е толкова сложно с квартирите.
Виж целия пост
# 177
Здравейте. Дъщеря ми е студентка във Виена. Предстои й обменен семестър от м. 09 до м. 12.2021 г. в Париж. Оказа се, че наемането на квартира е като "бягане с препятствия". Моля за инфо, кои райони е за предпочитане да се избягват и в кои сайтове е най-голям шанса да се намери. Не съм предполагала, че е толкова сложно с квартирите.

Здравей Kora,

Малко по-нагоре в мой пост съм обобщила сайтовете, които ползвах за търсене на жилище в Париж. Стискам палци да успеете да намерите нещо. Принципно казват, че 19ти и 20ти арондисмон, както и северните предградия (района на Сен Дени и др.)  не са за предпочитане, но пък приятелки на дъщеря ми си наеха квартира в Сен Дени (защото е по-евтино) и не се оплакват. Трудно е много с квартирите в Париж, отделно е и скъпо. Стискам палци да си намерите нещо подходящо.
Виж целия пост
# 178
Здравейте. Дъщеря ми е студентка във Виена. Предстои й обменен семестър от м. 09 до м. 12.2021 г. в Париж. Оказа се, че наемането на квартира е като "бягане с препятствия". Моля за инфо, кои райони е за предпочитане да се избягват и в кои сайтове е най-голям шанса да се намери. Не съм предполагала, че е толкова сложно с квартирите.

Университетът не може ли да помогне? Моята беше на обмен в Австралия, но ѝ бяха подсигурили общежитие за времето на обмена.
Виж целия пост
# 179
Благодаря Ви Ян@ и Silent Smile за отговорите. Търсим в различни сайтове, но е трудно да се намери подходящо жилище. От университета й предложиха общежитие, което се намира в криминален квартал и не бих предприела този риск. Някои от лекциите й приключват в 20.30 часа.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия