Консултации с адвокат

  • 72 334
  • 1 341
# 690
Mirena80, не, не е възможно. Целта на тълкувателните решения е да уеднаквяват противоречива съдебна практика и са задължителни за съдилищата. Ако бяхте юрист, щяхте да го знаете.

А запитващите тук бих посъветвала да се отнасят малко по-сериозно към правната материя и да си платят за консултация с адвокат. Пестенето на пари в някои случаи, по-късно излиза солено.
Виж целия пост
# 691
Аз много се извинявам на МИРЕНА 80, но докладвам нейните мнения, за да бъдат изтрити.
Темата е за консултации от адвокати.
Изобщо не намирам за уместно тук да стават спорове между адвокати и хора, които не са юристи. От една страна се "разводнява", а от друга- хората без юридическо образование четат закона "както Дявола Евангелието"- тоест- без разбиране и умения за вникване в смисъла и прилагане по аналогия.

Много моля да се задават само въпроси и да не се пускат поощрителни постове като "и при мен така", "а моето решение ...." и подобни, защото всякакви изключения не означават, че има правило.

Мирена, последно по темата:
Текстът на чл. 127А от Семейния кодекс, с който се урежда производството за издаване на заместващо съгласие за пътуване в чужбина, е от края на 2010 г. Естествено, беше необходимо време да се натрупа практика по такива казуси.
Тъй като практиката беше противоречива, през 2017 беше постановено тълкувателното решение, което АИДА цитира тук.

В поста си по-нагоре не съм споменавала за ограничаването, но само, защото не съм сметнала за необходимо да пиша такива подробности.
Да, съдиите имат ограничеие, произлизащо от това тълк. решение. Всъщност, ограничението в решението обикновено гласи:
"Ограничава се пътуването на детето в държавите от ЕС и Балканския полуостров, за до 20 дни във всяка календарна година".
За мен това не е особено ограничение по две причини:
Първо, рядко има хора, които пътуват с децата си извън Европа, и второ, за екскузии и почивки 20 дни в годината са достатъчни.
Когато детето има близки, живеещи в чужбина, или единият родител работи там, може да се поиска и по-дълъг период на годишна база. На мен са ми присъждали 30 дни, но предполагам, че може и малко отгоре.

По отношение конкретно на решението на Мирена 80- то е постановено преди тълкувателното решение на ВКС и не е съобразено с него. Бащата не се е усетил навреме, защото е можело да поиска от съда промяна на разрешението. Впрочем, това може да се случи и в момента, ако децата не са навършили пълнолетие.
Това, че при Вас се е случило изключение, не означава, че в момента е възможно. Надявам се да съм ясна защо точно Вашият казус не може да бъде даван за пример в момента.
И да, към отзи момент, през 2010г., Вашия адвокат е бил прав. Аз смятам за коректно да кажеш на клиента си, че шансът за нещо е много, много малък и почти клонящ към нула, а не да го лъжеш в очите и да му вземеш парите без свян. А ако самият клиент реши, че иска да пробва, с риска да загуби- аз действам с всички сили.

Стана дълъг пост, но се ядосах.
Извинявам се, но счетох за необходимо да изясня темата.

Лека седмица на всички!
Виж целия пост
# 692
В стария СК също имаше подобен на 127а текст, или в Закона за БДС може би е бил, във всеки случай имаше също такъв ред за заместване на съгласието на родителя за пътуване. Иначе е така - каквито и решения да имаш отпреди тълкувателното решение, след него вече не можеш да се позоваваш на тях, ако му противоречат (това е за Мирена80, юристите си го знаят). Тълкувателното решение не е обикновена "практика".
Виж целия пост
# 693
Здравейте, бащата на децата не желае да гледа децата за повече от един час , а на мен скоро ми свършва майчинството, нямам вариант да започна работа докато не приемат малкия на ясла. Мога ли в такъв случай да искам по голяма издръжка? В момента дава 350 лв(2 деца) по банков път и плаща таксата за градина на големия.
Виж целия пост
# 694
Никита, Вие имате право да поискате по-голяма издръжка, но дали ще я получите на това основание- това е въпрос с повишена трудност Wink
Резултатът зависи от различни фактори, в най-голяма степен обаче зависи от дохода на бащата.
Такова дело, освен че е с неясен изход, е и много продължително. През тази 1 или повече години, в които водите делото, Вие така или иначе няма да получавате тази издръжка, а през това време или не трябва да работите, или ако работите- ще трябва да поемете сама разхода за частна ясла /примерно/.
Всъщност, издръжка 400 лева за 2 деца е съвсем нормална в момента.

Не казвате на каква възраст е малкото дете, но по това, което сте написала, предполагам- под годинка.
Доколкото ми е известно, през втората година на детето майката може да получава половината от тойността на майчинството, ако се върне на работа. Тоест, освен заплатата, ще получавате и близо 200 лева отгоре.

С оглед на горното Ви съветвам да намерите вариант за гледане на детето сама и да не разчитата много, че ще Ви бъде присъдена по-висока издръжка.
Виж целия пост
# 695
Здравейте. Мой близък има с бившата си две деца момиченца на 9 и 6г. Разведени са от 3 години. Въпроса ми е има ли начин бащата да получи пълни права или по-големи права над децата поради следните причини: децата са хранени само с боклуци, оставени са да правят каквото си искат, не ги къпят по цяла седмица, оставят ги пред телевизора до 10-11 вечерта, бащата им купува витамини, различни подкрепящи имунитета продукти, майката не им ги дава, голямото момиченце има някакъв гинекологичен проблем, което е стряскащо за малко дете, но майката не обръща никакво внимание, наскоро малката все се оплаква, че много я боли крачето, майката изобщо не й обърна внимание или да я заведе на лекар.
Въпроса ми е как може да се докаже немърливото отношение на майката и дали на основанието на такива неща, има някакъв шанс да бъдат дадени повече или всички права на бащата? Майката ще ражда скоро от друг мъж, с който живее и съвсем няма да поглежда децата от моя близък. До колкото знам децата казват, че им е по-добре при баща им, но за съжаление той в момента е на борсата и финансово е зле, докато майката разполага с много пари...
Виж целия пост
# 696
Има начин, разбира се - начинът е същият като за майката - съд, ако нямат съгласие, но всичко е въпрос на преценка, нищо не се гарантира предварително.
Бащата не може ли да заведе децата на лекар? Майката едва ли ще му забрани.
Колкото до това за витамините и телевизора, аз лично не го смятам за важно. Може би защото моите деца не взимат витамини, ядат чипс и шоколад и стоят пред телевизора до 10-11. Wink
При кого децата казват, че се чувстват по-добре (ако бъдат изслушани, което при деца под 10 години е изключение, а не правило според закона; вещо лице психолог обаче, ако се назначи примерно експертиза, също може да изследва този въпрос), също има значение, но отново не решаващо.
Виж целия пост
# 697
Магдена, ами това си е редовно оплакване- единият родител да твърди, че другият храни децата само с ... /многоточието може да се замести с каквото искате- бургери, чипс, шоколад и др/. Не е нещо ново и невиждано Wink
За воденето на лекар- присъединявам се към становището ти- децата имат двама родители и всеки от тях може да ги заведе на лекар за даден проблем.
Все пак допускам, че майката може и да няма никакво време за ходене по лекари, ако работи целодневно и после тича за децата... Ако е така- нека бащата й помогне с това.

Аз се радвам, когато има грижовни татковци, но все пак напомням, че ако бащата вижда децата само през уикенда през 2 седмици, той е много облекчен откъм ангажиментите, свързани с тях. 2 малки деца изискват постоянна грижа, дори да ходят на училище и градина. Водене, взимане, хранене, уроци, игри, къпане, хигиена... и това е само ежедневното. Ами извънредните? лекари, зъболекари, допълнителни занимания и т.н.
Не бих придиряла много-много на една самотна майка с две деца.
Има и лоши родители /вкл. майки/, които пият, бият децата и т.н., но тук става въпрос за хранене и /вероятно/ липса на време да отидат на лекар. Бих проучила първо по-обстойно, преди да правя опити да "очерня" такава майка /или пък самотен баща/.
Виж целия пост
# 698
При все че скоро ще ражда не се знае  какво е здравословното и състояние и може би това да е причината майката да не може да полага по-добри грижи за децата си в момента. Ами ако е на легло, ами ако бременноста и е тежка?
Това,че ще ражда от друг не е причина една жена да бъде съдена за правата над децата и. Все пак не е никак добре те да бъдат отделяни от бебето, то ще е тяхно братче или сестриче.  А и щом има мъж, то тя предоставя на децата семейна среда.
И един въпрос от мен.  Доказателство ли е пред съда, че бащата на детето ми не желае да подпише документи за пътуване в чужбина, неявяването му пред  нотариус?  Има ли смисъл да му пратя нотариална покана , която съм сигурна, че няма да уважи, да попише документите необходими за издаването на международен паспорт и декларацията съгласие за пътуване.  Накрато: изтече ми паспорта на детето, а лятото плануваме престой при родителите ми в чужбина. Бащата естествено не иска да се подпише. Преди 5 години водихме дело за заместващо съгласие и съда разреши пътувания в ЕС, но тогава бащата ми направи проблем, по време на делото твърдеше, че никога не е отказвал да се подпише  и нямах какд а докажа, че това не е така. Все пак ми разрешиха де. Та сега да се запася ли за всеки случай с нотариална покана като доказателство?
Въпрос 2 - задължително ли е аз като ищец  да присъствам в съда по време на делото?
Виж целия пост
# 699
При все че скоро ще ражда не се знае  какво е здравословното и състояние и може би това да е причината майката да не може да полага по-добри грижи за децата си в момента. Ами ако е на легло, ами ако бременноста и е тежка?
Това,че ще ражда от друг не е причина една жена да бъде съдена за правата над децата и. Все пак не е никак добре те да бъдат отделяни от бебето, то ще е тяхно братче или сестриче.  А и щом има мъж, то тя предоставя на децата семейна среда.
И един въпрос от мен.  Доказателство ли е пред съда, че бащата на детето ми не желае да подпише документи за пътуване в чужбина, неявяването му пред  нотариус?  Има ли смисъл да му пратя нотариална покана , която съм сигурна, че няма да уважи, да попише документите необходими за издаването на международен паспорт и декларацията съгласие за пътуване.  Накрато: изтече ми паспорта на детето, а лятото плануваме престой при родителите ми в чужбина. Бащата естествено не иска да се подпише. Преди 5 години водихме дело за заместващо съгласие и съда разреши пътувания в ЕС, но тогава бащата ми направи проблем, по време на делото твърдеше, че никога не е отказвал да се подпише  и нямах какд а докажа, че това не е така. Все пак ми разрешиха де. Та сега да се запася ли за всеки случай с нотариална покана като доказателство?
Въпрос 2 - задължително ли е аз като ищец  да присъствам в съда по време на делото?

Злодеида, не е нужна нот. покана или констативен протокол.
Направо завеждаш делото. Ако бащата твърди, че е бил съгласен- ами, да даде съгласие пред съда и да се прекратява делото! Имах един такъв татко- никога не бил отказвал да плаща по-висока издръжка. И си настояваше до последно. А месеци наред между завеждането на делото и решението плащаше малката издръжка Wink
До сега никога не съм пращала покана за такова нещо. Ако пък искаш да се подсигуриш /ти си знаеш защо/ и ще ти е по-спокойно- добре, прати. Но има разходи. Около 50-ина лева ще е поканата и констативния протокол, може и повече.
За кой град говорим? Ако е за София- пиши ми, да те пратя при нотариус.


По втория въпрос- силно желателно е. Хубаво е да може да се вземе становище по възраженията на другата страна, а и ако е необходимо- да се ангажират доказателства.
Имах едно дело наскоро, гражданско.
Беше между бивши съпрузи за едни пари, изтеглен кредит по време на брака.
В един момент мъжът твърдеше, че са харчили кредит за общи нужди, сред които и екскурзии в чужбина, като ги изреди. Но съпругата се сети, че тия екскурзии са били преди кредита и съответно ангажирахме доказателства- копия на задграничен паспорт Wink Това, ако бях сама по делото, и най-добрия адвокат на света да съм, няма как да го съобразя- от къде ще зная кой кога е пътувал.
Такива работи Wink
Виж целия пост
# 700
Имам следния казус. Приела съм наследство по опис поради голямо старо задължение на починалия ми баща. Получих писмо от Местни данъци и такси, че за въпросния имот са се натрупали данъци над 1000лв. Въпросът ми е ако ЧСИ се появи да описва имота ще ме накарат ли да платя тези данъци, които вече са на мое име или тези задължения се включват в описа? Какво бихте ме посъветвали, да ги платя ли?
Виж целия пост
# 701
Кога е настъпила смъртта, кога е приемането на наследство по опис и за кой период са данъците?
Виж целия пост
# 702
в другата тема ти отговаря юрист, който и в тази ще отговори същото.
защо е необходимо да се пита едно и също нещо в различни теми ?
Виж целия пост
# 703
Кога е настъпила смъртта, кога е приемането на наследство по опис и за кой период са данъците?
Смъртта е настъпила 2020г, а приемането на наследство по опис два месеца по-късно. Данъците са от 2010г, но а дължимото е 10г назад поради давност на задълженията, т.е от 2011г до 2021г.
Виж целия пост
# 704
в другата тема ти отговаря юрист, който и в тази ще отговори същото.
защо е необходимо да се пита едно и също нещо в различни теми ?


Stuck Out Tongue Closed EyesStuck Out Tongue Closed EyesStuck Out Tongue Closed Eyes

Ако са Ви отговорили вече, мамаполи, ще си спестя усилието за някой, който има повече нужда Wink
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия