Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 32

  • 41 032
  • 745
# 585
Това е извън темата, но някой дали има идея дали ще се реши проблема с липса на канализация?
Виж целия пост
# 586
Здравейте, някой има ли идея колко би струвало надстрояване на един етаж на кооперация в София център. Сградата е на 4 етажа (първи партерен), с мазета и тавани. Имаме идея да вдигнем един етаж, т.е на мястото на таваните жилищен етаж, нов етаж с тавани и нов покрив. Говорих с познат, който е в бранша и ми обяви нещо като 500евро на квадрат. Площта на етажа е около 200м2.
Виж целия пост
# 587
Освен разходите по разрешителните, които предполагам сте предвидили, при строеж в центъра е разправия и влизането на камиони. И там трябваше някакви разрешения от общината, придружени със съответните такси, ако не ме лъже паметта. Или пък беше самия камион да има разрешение, ама по тоя случай взима по-скъпо за транспортната услуга....
Бетон няма да леете, което е добре.
Направете си количествена сметка по архитектурния проект и сложете още толкова за работа и още толкова за извънредни ситуации.
Това е най-грубо.
Виж целия пост
# 588
Благодаря:)
Виж целия пост
# 589
Ох, голяма е драма с тази "Софийска вода".

Някой дали има представа за "Заверка на протокол при определяне на строителна линия и ниво на строеж и откриване на строителна площадка" може ли да подам като част от документите предварителния договор със "Софийска вода" или задължително трябва е  крайния договор?

Ако трябва да чакаме да сключим договор със "Софийска вода" то може да минат месеци до тогава и това означава, че не можем да започнем строителството...
И защо издават "Разрешение за строеж", след като трябва проектите да се съгласуват на още 100 места Sad?
Виж целия пост
# 590
Тези от вас, които се отоплявате на пелети, колко голямо трябва да е помещението за котела? Доволни ли сте от този вид отопление?
Виж целия пост
# 591
nellytan1, почти на 100% съм сигурна че може, поне при нас крайния договор с ВиК го сключихме доста време след започване на строежа, спредварителен се ходи, даже не помня дали и в самата наредба не си го пише.
Виж целия пост
# 592
Тези от вас, които се отоплявате на пелети, колко голямо трябва да е помещението за котела? Доволни ли сте от този вид отопление?

Ами зависи от котела... Има котли които спокойно можеш да сложиш и в хола, Херц например за 20К евро, а всъщност има и пелетни камини, достатъчно мощни, за да ти поддържат и целия кръг на радиатори в апартамента/къщата. варианти всякакви.
Идеята на котелното е по-скоро да съвместиш котел, разводки, бойлер, евентуално буферен съд а и да складираш пелетите до котела за да ти е удобно да ги сипваш в бункера. Един нормален котел с бункер за 200 кг пелети е с размер около 1.50-1.00- 0.7, грубо, пак зависи от марка, модел, горелка, но грубо. Комин задължително трябва за пелетен котел. Бойлер с една или две серпентини (ако има слънчева имсталация) 300 литра е около 2.00/0.50 размер, буфер ако се слага пак толкова....
Изобщо, котелното  е удобно да е отделено, за да е възможно самостоятелното зареждане, обслужвне на котел и останалите системи. Предвидете вентилация, негорима врата (с изход навън и отваряне навън), канализация, водопровод....
Ако има вероятност в района да мине газта още при строителството на котелното заложете ПВЦ тръба за да мине после газта по нея, да не дупчите допълнително после, както и комина предвидете - за газов котел в комина се поставят иноксови тела, за да не го съсипе, или пък изобщо се прави друг, там практически няма пушек , по-скоро горещ конденз... Така при наличие на газ само се сваля пелетния котел и се монтира газов.
Пелетите са добър начин на отопление, като няма газ или термопомпа. Хамалогия и разправия е зареждането с пелети, но е сравнително чисто, удобно е с автоматиката, командваш си котела през смартфона, независим си от общи части и съседи, както и от електромонополиста, при сривове на електрозахранването - ЮпиЕс-а ти осигурява до 12 часа автономна работа на котела.
Умерено скъпо е, а ако имаш добър котел не зависиш особено от качеството на пелетите, макар че колкото по-качествени, толкова по-ефективни.
За къща 300 квадрата два етажа по 3.10 височина, под Витоша, сезона миналата година (септември-май) изгорихме към 7 тона пелети Швайцкофер. Котела е на Дефро, полски, 24 кВ
Виж целия пост
# 593
Аз също се интересувах и намерих това по въпроса за котелното https://forum.napravisam.bg/viewtopic.php?t=45094
Виж целия пост
# 594
Има ли вариант да се избере котел с два режима. Какво имам в предвид. Къщата е на 2 етажа. Постоянно се живее на 1 етаж. Само понякога за празници или събота и неделя ще се ползва 2 етаж. Нещо с мощностите не може да се включим? Някой с такъв случай.
Виж целия пост
# 595
Ох, голяма е драма с тази "Софийска вода".

Някой дали има представа за "Заверка на протокол при определяне на строителна линия и ниво на строеж и откриване на строителна площадка" може ли да подам като част от документите предварителния договор със
Скрит текст:
"Софийска вода" или задължително трябва е  крайния договор?

Ако трябва да чакаме да сключим договор със "Софийска вода" то може да минат месеци до тогава и това означава, че не можем да започнем строителството...
И защо издават "Разрешение за строеж", след като трябва проектите да се съгласуват на още 100 места Sad?
Вярно, че всяка община си има изисквания, но бях писала на нас какво ни искаха за откриване на строителната площадка и не беше необходим договор с ВиК.
Цитирам се:
Та последно, искането ( протокол 2) се окомплектова при нас, така при подаване.

1.   ИСКАНЕ за присъствие и заверка на протокол при определяне на строителна линия и ниво на строеж и откриване на строителна площадка. ( Тука е важно да посочите дата за явяване на лице от общината, защото ако не се яви, протокола има право да го подпише и техническия. Но те трябва да го знаят това .)
Документи, които поискаха при внасянето в общината:
2.   Квитанция за платена такса 20лв. ( таксата е според съответната община)
3.   Разрешително за строеж - копие
4.   П.Б.З. челен лист – копие
5.   Договор за техническо ръководство на строеж /  за 5-та категория/ – копие
6.   Договор за упражняване на авторски контрол / задължително от архитекта на проекта/ – копие
7.   Договор за изпълнение на СМР / ако се строи по стопански начин, този договор се подписва от името на Техническия ръководител/ – копие
8.   Ксерокопие на дипломата на Техническия ръководител.
П.С. Над определена квадратура се иска и :
1   Разрешително за ползване на общинско депо за депониране и обработка на строителни отпадъци № ……………от 20…..г.
2   Разрешително за ползване на общинско депо за депониране и обработка на земни маси № …………………от 20…..г.
Виж целия пост
# 596
Тези от вас, които се отоплявате на пелети, колко голямо трябва да е помещението за котела? Доволни ли сте от този вид отопление?
Може котел, може и пелетна камина.
Ние сме с камина. В сервизното помещение под стълбището е, а системата за отопление е на два кръга, за единия етаж и за другия етаж.
Съседите също са с камина. Отопляват  три етажа.
При всички наши близки, които са с котел, големината на помещенията е различна - от метър и нещо на два до доста по-големи размери.
Виж целия пост
# 597
Има ли вариант да се избере котел с два режима. Какво имам в предвид. Къщата е на 2 етажа. Постоянно се живее на 1 етаж. Само понякога за празници или събота и неделя ще се ползва 2 етаж. Нещо с мощностите не може да се включим? Някой с такъв случай.

Е, не точно с два режима, а по-скоро с модулация.
Котлите са различни мощности, но при избора на котел е много важно да се съветвате със специалист, а най-важно е да имате реална топлосметка, енергиент баланс. Това принципно е правено в проекта за ОВ, когато са изчислявани отоплителните тела, НО то е актуално ако и при положение, че всичко е изпълнено според проекта, а обикновено в практиката строителя рядко изпълнява дословно проектираното - по ред причини. Отделно, обикновено проектанта ползва типова подложка при проектирането, а после реално нещата са други...
Така че, наложително е заснемане, уточняване на квадратури, реални височини, изолации, изложения, дограми, вид стъклопакети, температурен режим (реално каква температура ще се поддържа в отделните помещения), ако щете, както и реално монтираните или избрани за монтиране отоплителни тела (и при тях има разлики между отделните видове - ламбди и т.н.) и едва след всичко това да се направи топлосметката, взимайки предвид и реално живеещите в къщата, броя бани и съответно количеството необходима енергия за БГВ.
В зависимост от това се избира и котела.
Оттам идват страхотни парадокси - на съсед до нас с къща двоино по-малка от нашата са му продали котел 40 киловата... Нашият е 24 и е съвсем дотатъчен....Супер преоразмерен е на съседа като мощност, като поради това машината не може да влезе в оптимален режим, съответно харчи много, отделно е бая скъпа... с тези киловати.
Та във Вашия случай, ако наистина ще ползвате само първи етаж, може би е разумно да вземете котел, който да работи оптимално подгрявайки долния с малък резерв, за да топли и щом отворите магистралата нагоре. Защото предвидите ли директно и двата, после повечето време ще го товарите наполовина и няма да е оптимален.
Донякъде може да решите проблема с буфер, където да се събира ненужната енергия, но пак няма да е така ефективно, както ако е оразмерен за долния етаж само и малко отгоре....
Разбира се, съвременните котли работят на модулиращ принцип, но ако е 15 Кв, минималната мощност ще е примерно 2 Кв, докато оако е 30 или 40 Кв, минималната ще е 4 или 5, което ще Ви качи значително разхода и няма да работи в оптимален режим...
Най-добре се съветвайте с инженер ОВ, не с представител на определена марка котли, там рискувате да попаднете на човек, който, макар и да разбира , на всяка цена да иска да Ви продаде стоката и да Ви говори небивалици... Има и свестни специалисти, но е до късмет...
Успех.
Виж целия пост
# 598
Добре, де - защо моят мил съпруг се опитва да ме убеди, че пелетите са скъп вариант. 
Къщата ще е на две нива - партер 160 м 2 и втори етаж на половината квадратура. Половината от партера ще е с височината на покрива, т.е ще се отопляват най вече 80 кв. с височина 4.50 и 60 кв с височина 3.10.
Той иска климатици. Чак толкова по-евтино ли ще излезе с тях.
Или може би го притеснява инвестицията в котел и радиатори..... newsm78

Виж целия пост
# 599
Рабит, къща с климатици забрави!
А пък такава с висок таван - съвсем!
Инсталация с подово, радиатори, конвектори или каквото там си харесате и във всички помещения температурата да е постоянна. Това е най-ефективното.

Климатикът би ти свършил работа в някакъв момент, когато не е особено студено и само да "отвърне" въздуха.

Сметнете си колко и какви климатици ще ви трябват и сметнете и стойността на инсталацията и котела.
Ако в момента строите ще е тъпо да не прокарате тръбите на инсталацията, пък не е задължително да я ползвате. А като я имате, след време може всякакъв котел да "закачите".
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия