Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 56

  • 31 221
  • 776
# 465
Чак хипертиреоидизъм - надали, дори субклиничен. ФТ4 и ФТ3 изобщо не говорят за хипер. Но е важно да се гледат и симптомите, особено ако се подозира хипертиреоидизъм. Те са много ясни и неприятни, не се стои дълго с такива симптоми: ускорен пулс, треперене на ръцете, усещане за нервност/тревожност, чести изхождания, загуба на тегло, трудно заспиване, обилно изпотяване. Без симптоми е абсурд да се говори за хипертиреоидизъм. Само трябва да се повторят изследванията.
Виж целия пост
# 466
И на мен не ми прилича на хипертиреоидизъм, освен ако не е хванат съвсем в началото и още да не се е разгърнала клиничната картина. А симптомите на хиперфункция започват едва като се разбутат Т4 и Т3. Преди това са много общи и различни и човек не може да ги свърже категорично с щитовидната функция.
Виж целия пост
# 467

Правя инвитро и на първите дни от стимулацията миналата година октомври тсх беше 0.09 ,мат беше завишен,принципно от стимулацията трябва да се повиши,след това приемах селен,и не знам дали от това беше станал 0.980,но мат пак си беше висок.До 2017 бяха наред,изследвала съм.Ехографа показа леки изменения типични за хашимото,от тогава мина половин година и сега това е положението.Изчаквахме защото ендокриноложката каза че може да е от стрес.Утре съм на ендокринолог,предстой ми втора стимулация в края на април в Турция.Правих си тест за алергий при храни и ето резултатите,за да се опитам да снижа антителата,защото имам лек алергичен ринит,който се отключи след боледуване преди 4,5,години.Трудна задача ,но ще пробвам,не искам да се примирявам.Вчера ми казаха ,че можело да е субклиничен,и като чета ми се струва по-страшен.Нямам симптоми затова ме караха да изследвам още,и още и не ми назначаваха лечение.Не зная сега дали ще ми изпишат хормон като е ниско ТСХ
Виж целия пост
# 468
Скрит текст:
Гама-глутамил трансфераза - ензим, свързан с работата на черния дроб и жлъчката.
Знам, ме Хашимото и хипофункцията дават промени в липидния профил, както и често водят до ИР, за другото нямам идея. Изследвала съм само АСАТ и АЛАТ, там поне при мун няма проблем.
Странна картина гледам - перфектни АСАТ и АЛАТ и проблемно ГГТ. Няма ИР. Може би не е от Хашимото.
Виж целия пост
# 469
Ами, в една група във ФБ неведнъж е поствана част от становище на някакъв известен английски ендокринолог, според когото при оптимално лечение (оптимална доза) ТСХ е между 0,2 и 0,5, без това да означава хипертиреоидизъм. Вярно, че зависи и от лабораторията. Но за хиперфункция по принцип може да се говори при ТСХ с много повече нули, примерно 0,001 или 0,0001.
Виж целия пост
# 470
Скрит текст:
Гама-глутамил трансфераза - ензим, свързан с работата на черния дроб и жлъчката.
Знам, ме Хашимото и хипофункцията дават промени в липидния профил, както и често водят до ИР, за другото нямам идея. Изследвала съм само АСАТ и АЛАТ, там поне при мун няма проблем.
Странна картина гледам - перфектни АСАТ и АЛАТ и проблемно ГГТ. Няма ИР. Може би не е от Хашимото.
Вероятна чернодробни стеатоза (затлъстяване на ч дроб). Не е страшно. С диета нещата се оправят. Чернодробните ензими могат и временно да се разбутат, ако е взиман парацетамол или др болкоуспокояващи. След спиране, ензимите влизат в норма бързо.
Виж целия пост
# 471
Голяма мистерия ми е каква е причината. Без употреба на медикаменти, без употреба на алкохол, слабо телосложение. Това ГГТ се поддържа така от около година, преди беше добре.
Виж целия пост
# 472
Слабото телосложение не изключва диабет, това е една възможна причина и трябва да се изследва кръвната захар. Също пише, че може да е признак на някакво сърдечно заболяване. Просто е добре да се попита лекар.
Виж целия пост
# 473
Здравейте, момичета!Миналата седмица писах за първи път при вас, споделяйки ви резултатите ми от изследването на ЩЗ.През последните дни успях да прочета всичко, което сте написали от 2016год. насам и искам да ви Благодаря за споделената информация, книги, блогове и най-вече лични истории!
Днес ще си позволя да опиша малко по-детайлно положението, в което се намирам.В скрит текст ще сложа резултатите от изследванията ми.Предварително се извинявам за дългия текст.

През изминалите 2год започнах да получавам симптоми сочещи проблем с жлезата.Ускорен пулс, будене посред нощ, задух, безпричинна тревожност, потене, задържане на вода най-вече в глезените и прасците.Пуснах изследвания и посетих 2-ма ендокринолози, които отрекоха връзката между симптомите ми и ЩЗ, според тях с жлезата ми всичко беше наред.Междувременно посетих и кардиолог, който каза, че сърцето ми е абсолютно здраво.
През тези 2год симптомите ми се появяваха и затихваха, но не изчезваха, а килограмите вървяха плавно, но сигурно нагоре.Миналата година след период на доста интензивен стрес, симптомите се засилиха и към тях се добавиха изсушена кожа, проблеми с цикъла, разстройство, косопад и леко повишен Пролактин.
Последваха прегледи при гинеколог, дерматолог и гастроентеролог.Гинеколога, обърна внимание на Пролактина и ми изписа Достинекс, но аз отказах да го пия.Според другите доктори всичко ми беше наред.
От Октомври започнах хранителен режим, прием на добавки, за наваксване на дефицитите и Витекс за нормализиране на Пролактина.
След няколко месеца почувствах осезаемо подобрение и изчезване на симптомите до момента, в който ме тръшна януарския грип в следствие на който пих антибиотик.Месец по-късно симптомите се завърнаха с пълна сила и аз реших, че е време да изследвам отново ЩЗ.
Та ,вчера бях за пореден път на ендокринолог, според който отново резултатите са ми чудесни...Е, имам нехомогенна структура на жлезата, увеличени лимфни възли, но пък ТАТ и МАТ са супер!
Посъветва ме да пия Селен независимо, че нивата са ми 116 от 120, не било проблем.След 1год. контрола.

Е, аз вече загубих 2год. от живота си и нямам никакво намерение на губя и минута повече!Ясно е, че ще се стигне до самолечение, това не ме притеснява.Притеснява ме само това, че територията ми е напълно непозната и ще имам нужда от време, за да опозная материята.
Запазила съм си книги и статии, които сте споменавали през годините.
Какво бихте ме посъветвали, с коя книга да започна?

Изследвания
Скрит текст:
Преди 2год.
TSH - 2.35
T4 - 18.16
TAT- 21
MAT-10

Сега
TSH- 2.36 (0,27-4,20)
T4 -13.87(9.30-17)
T3- 2.39 (2-4.40)
TAT- 10.65 (0-115)
MAT 13.49 (0-34)

УЗД1
Структура на жлезата е нормоехогенна, леко нехомогенна.
Заключение:Дифузна Струма 1 Аст.

УЗД 2
Променена форма, нормални размери и топография на жлезата.
Структура нехомогенна, предимно нормоехогенна, дифузни структурни промени.
Виж целия пост
# 474
Слабото телосложение не изключва диабет, това е една възможна причина и трябва да се изследва кръвната захар. Също пише, че може да е признак на някакво сърдечно заболяване. Просто е добре да се попита лекар.
Да, изследвала съм многократно всичко, свързано с диабет - кръвна захар около 4,5, инсулин, ИР - всичко е перфектно. Говорила съм и с лекари. Не знаят защо е така. Допускат, че може да е от някаква храна, но не могат да знаят коя. Единственото, което имам, е Хашимото с намаляващи или постоянни антитела при всяко следващо изследване. И в момента вит. Д не е оптимален.
Виж целия пост
# 475
Ами, не знам каква може да е причината за това ГГТ...

Магнифика, при нехомогенна структура и дифузни промени обикновено причината е Хашимото, въпреки че антителата не са се повишили над нормата. Но сигурно е въпрос на време. В момента според мен си с лека хипофункция, но наистина трябва да прибегнеш до самолечение, ако искаш да пиеш хормон. Според мен все пак е добре да поизчакаш. Що се отнася до книгите, можеш да прочетеш двете на Изабела Уенц.
Виж целия пост
# 476
Cioccolata, да стана ми ясно, че става въпрос за Хашимото.
Прочела съм всичко в блога на Изабела Уенц, изгледах и доста нейни интервюта.Ще взема и книгите и.Направила съм изследванията, които препоръчва, не съм изследвала само Епщайн-Бар, Хеликобактер, Кортизол и Йод, за който доколкото разбирам изследванията не са особено надеждни.
Имам книгата на Сара Балантайн.Спряла съм млечните от месеци, глутена не на 100%.Храня се основно с месо, риба, зеленчуци, сладки картофи, ориз, киноа, рядко бобови и още по-рядко плодове.
Чрез прием на добавки успях да покачва нивата на желязо(от 10-12 на 23) , Феритин (от 44 на 76), Цинка ми е към горна граница, Селена също.Остава само да подобря нивата на Б12 и Вит.Д.Като най-добре се чувствах когато Феритина ми беше 91, но тогава приемах Лактоферин.
На базата на всичко това си мисля, че симптомите ми или по-голяма част от тях се дължат на тази лека хипофункция, която въобще не усещам като лека.
Виж целия пост
# 477
Да, вероятно е така. Цифрите всъщност невинаги показват степента на хипофункцията. Понякога човек се чувства по-зле, отколкото може да се предположи само по стойностите.
Виж целия пост
# 478
Привет! Излезе ми резултата от изследването на йод в урина- 28 при норми 100-199. Води се умерен йоден дефицит.  Препоръчайте ми в каква форма да търся да си го набавя? И какво количество, за да не го предозирам.С Хашимото съм, на Л тироксин 50.
Виж целия пост
# 479
Елика, ако прочетеш книгите и статиите за йодния протокол, мисля, че ще бъдеш по-подготвена да вземеш решение, но те са на английски, макар че специално статиите могат да се четат с автоматичен преводач. С други думи, този протокол препоръчва прием на течен йод (Луголов разтвор), а не на келп, но в комбинация с редица други хранителни добавки (селен, магнезий, цинк, витамин С, някои В-витамини, макар че не всички са задължителни). Има и много добри отзиви за този подход, и средно добри, и лоши. Не може да се даде съвет с лека ръка.

А аз реших да постна една публикация, която преди малко Пол Робинсън публикува: https://bmcendocrdisord.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12902-019-0365-4 Един от авторите е д-р Антъни Тофт, британски специалист по заболяванията на щитовидната жлеза. Идеята на статията е, че подходът на диагностициране и лечение, който се базира изключително на стойността на ТСХ, без да се отчитат симптомите на пациентите, представлява един експеримент, който обаче вече е показал своята неправилност, защото много хора продължават да поддържат хипотиреоидно състояние, ако единствената цел е ТСХ да е в норма, без значение какви са стойностите на ФТ4 и фТ3 и какви са симптомите.

И още нещо интересно, което една жена, пациентка на Бланчард в последните месеци, преди той да почине, сподели във Фейсбук: тя каза, че неговата практика е била да предписва Т4 и Т3 в съотношение 10:1, т.е. ако дозата на тироксина е 100 мкг, тогава дозата на Т3 е 10 мкг. Това означава, че в един момент е започнал да се отклонява от написаното в книгата му, може би защото е преценил, че така е по-правилно.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия