Прекратяване на трудово правоотношение - моля за съвет

  • 1 268
  • 9
Момичета, имам нужда от малко помощ, а ако някой специалист по трудово право има интерес, ще се радвам да се свърже с мен на лични за консултация срещу заплащане. Въпреки това ще изложа казуса и тук:

Работя в дружество на безсрочен трудов договор, при добри условия. Имам предизвестие за напускане 3 месеца - и за двете страни. Поради заболяване имам и ТЕЛК - 70%. Предстои това дружество обаче да бъде закрито в рамките на няколко години, а целият персонал да бъде прехвърлен в друго дружество, като вероятно това ще се случи първоначално с договори с изпитателен срок. Тъй като все още не знам финансовите и други условия и дали ще приема такова прехвъляне, разглеждам и двете хипотези:

- първата ми възможност е да прекратя по взаимно съгласие договора си със старото дружество и да подпиша договор с изпитателен срок с новото - в този случай предполагам, че когато изтече изпитателния срок, нямат никакъв проблем да се разделят с мен, нали така? Имам ли право на обезщетение на борсата след договор на изпитателен срок и в какви размери, за какъв срок? Имам дълъг трудов стаж на макс. осигурителен доход, ако има значение.

- втората ми възможност, в случай, че новите условия не ми харесат е да откажа прекратяване на договора и прехвърляне в новото дружество, съответно предполагам в някакъв момент ще ме съкратят. Доколко решение на ТЕЛК за пенсиониране 70% /с право на работа/ ще ме защити, какви са най-добрите ми опции като чл. от КТ за прекратяване, в смисъл на най-дълъг престой в бюрото по труда, с най-висока сума за получаване, за да имам вариант, докато намеря работа?

Ще се радвам да чуя разсъжденията ви по въпроса!

Виж целия пост
# 1
Няколко неща са важни тук. Първи, самият ТЕЛК не дава защита сам по себе си. Защитата по чл.333 е за работници, страдащи от конкретни заболявания или работници, които са трудоустроени. Служител може да има ТЕЛК и да не е трудоустроен. Така че, тук е необходима доста повече информация.
Във всички случаи обаче, това не е от голямо значение, защото защитата не важи в случаи, в които цялото предприятие се закрива. Тя важи само при съкращаване на щата и закриване на ЧАСТ от предприятието.
Не знам защо обмисляте прекратяване по взаимно съгласие. Това не Ви е изгоден вариант. Има си основание в КТ за прекратяване на договора, поради закриване на предприятието. Това основание Ви дава право на обезщетение в размер на 60% от осигурителния доход за период, определен от общия Ви трудов стаж до момента на прекратяване (т.нар. пълни права).
Алтернативата да сключите договор с изпитателен срок с новото дружество също е добра. Ако договор бъде прекратен на осн. чл.71 (т.е. в рамките на изпитателния срок), това отново дава пълни права при регистрация в БТ. Предимството е, че по време на изпитателния срок всяка от страните може да поиска прекратяване на това основание. Така че, моят съвет би бил, пробвайте на новото място и ако не Ви харесва, пуснете молба за прекратяване на осн. чл.71 от КТ. Нищо не губите.
Виж целия пост
# 2
Нищо лично, благодаря за отговора!

Телк-ът ми е за пенсиониране по болест, с право на работа. Онкологично заболяване е, ако това ще помогне, не съм сигурна дали съм трудоустроена и какво точно означава това - по-скоро не, просто се разболях и минах ТЕЛК комисия, която съответно ми даде тези % и съответно имам пенсия и някои допълнителни бонуси.

Процесът по закриване на предприятието ще продължи доста дълго, а нашият отдел няма да е нужен там, а в новото дружество. Т.е., евентуално ще закрият/съкратят нашият отдел на първо време, а до няколко години и цялото дружество. Затова е нужно да се преместим на нови договори в новото, а не виждам как доброволно това да стане, освен с прекратяване по взаимно съгласие в старото.

Това, че отново имам право на ТБ след договор с изпитателен срок, е добре. Само не разбрах - имам право, само ако ми го прекратят насред срока му, или и след като изтече срока и не ми го подновят - пак имам право? И колко месеца са в този/тези случаи? Трудовият ми стаж е над 20 години.
Виж целия пост
# 3
Няма подновяване след изпитателния срок. Договорът си е договор. Когато изтече изпитателния срок, договорът просто си продължава. За да се ползват пълни права на обезщетение, трябва прекратяването да е преди изпитателният срок да е изтекъл.
Ако първо ще съкратят част от предприятието, тогава имате защита и не могат да Ви съкратят. За съжаление обаче, това е във Ваш минус по отношение на обезщетението за безработица. Защото с тази защита, работодателят дори и да има огромно желание, пак не може да Ви освободи на основание, даващо Ви пълно право на обезщетение, без да има разрешение за това от Инспекцията по труда.
Така че, най-изгодния за Вас вариант е да преминете с новото предприятие и ако не Ви харесва, да използвате изпитателния срок като основание за прекратяване.
Гледайте обаче първо да подпишете новия договор и тогава да прекарвате стария. За да не се окаже, че сте напуснала по взаимно съгласие, а нямате нови назначение.

Виж целия пост
# 4
Това е наредбата, която защитава от уволнение на работници, страдащи от определени заболявания:
https://lex.bg/en/mobile/ldoc/-552844799

Както писаха и преди мен, защита при закриване на предприятието няма. Наредбата важи при частични промени на щатното разписание и реорганизации.
Виж целия пост
# 5
Предприятието ще се закрие след няколко години, да разбирам ли, че ако нашият отдел го закрият сега, трябва да ми намерят работа в друг отдел? Как, ако съм с различна квалификация?
Виж целия пост
# 6
Не съм специалист ЧР, за наредбата разбрах, когато ми се наложи да правя график за закриване на фирма. Може да звъннете на ИТ и да се консултирате относно правата.
Ако фирмата няма да се закрива (в близките години не се брои), би трябвало да се ползвате от някаква защита с оглед на заболяването.
Виж целия пост
# 7
Благодаря, момичета!
Ако някой е специалист ЧР или се занимава с трудово право, моля да се свърже с мен за консултация срещу заплащане.
Виж целия пост
# 8
Предприятието ще се закрие след няколко години, да разбирам ли, че ако нашият отдел го закрият сега, трябва да ми намерят работа в друг отдел? Как, ако съм с различна квалификация?
Ако квалификацията ти е толкова специфична, че няма никаква друга подходяща работа за теб, Инспекцията по труда може и даде разрешение за освобождаване.
Също могат да дадат разрешение и ако ти е предложена друга позиция в настоящата фирма, но ти си я отказала.
Като цяло това с "правата ми" и "правата им" много зависи от ситуацията.
Мисля, че ще получиш по-точно отговори и съвети, ако кажеш ти какво искаш. Да те освободят? Да не те освободят? Аз не успях да разбера.
Виж целия пост
# 9
Все още не знам дали искам да ме освободят, или да отида в новото дружество, тъй като не са ми известни условията в новото, може да са по-неизгодни от старото. Т.е. когато разбера, ще реша дали да се прехвърля, или да остана в това, с риск да ме съкратят. Преди това обаче искам да знам какви са възможностите и в двата случая, за да взема решение кое е по-изгодно за мен.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия