След 35г. - Шансове да уча и работя в областа на информационните технологии

  • 2 713
  • 69
# 45
Добре. Ето с конкретни примери. От сервитьорка е напълно обосновано да станеш QA. Ако си бранд мениджър, не си струва.
Разбира се, че е спрямо моите разбирания. Как иначе?
А моите разбирания също така не одобряват хора, които нямат почти никакво образование, да се хващат за професии, в които се изисква повече нюх от този, да продаваш банички. Но това е друга тема и не засяга (май) мъжа на авторката.

Като е друга тема защо го казвате? Какво общо има с разговора? Или може би намеквате, че нямам почти никакво образование?
Освен това има хора, които без образование се справят много по-добре след седмица трейнинг, отколкото хора с образование. Това е факт, виждала съм го и аз не съм част от "експеримента".
А, и освен това не станах QA от сервитьорка, постарах се да си запълня времето.
Виж целия пост
# 46
Нищо не намеквам на теб, казвам в прав текст, че ситуацията със самородните гении без образование срещу малоумните висшисти, дето имат само тапия, но не и мозък, е за форумите и всеки е "виждал такива случаи", които на фона на общата картинка са изключение.
Ирл хората по високите позиции обикновено са и с образование, и с великите способности на необразованите.
Виж целия пост
# 47
Нищо не намеквам на теб, казвам в прав текст, че ситуацията със самородните гении без образование срещу малоумните висшисти, дето имат само тапия, но не и мозък, е за форумите и всеки е "виждал такива случаи", които на фона на общата картинка са изключение.
Ирл хората по високите позиции обикновено са и с образование, и с великите способности на необразованите.
Чакай сега, аз от написаното разбирам, че тезата ти е, че и тези с дипломи и тези без дипломи могат да не стават за определена работа. Аз съм съгласна с тази теза, но не разбирам защо го включваш в разбовора. Както казах зависи от това човек какво е способен/иска да даде. Ако ставаш и без диплома ще те вземат, ако не ставаш и 3 висши да имаш, ще те вземат и ще си за минеш.
Виж целия пост
# 48
Fairytale11, да, знам, че при програмирането, предполагам и при QA, не е точно така, както се изразих, но при дизайна субективността е много голяма.
Виж целия пост
# 49
Как защо? Защото мъжът на авторката е на 35, улегнал вече, вероятно аи има професия... Напълно нормално е да се чуди и да не смее от раз да направи крачката, тъй като има какво да губи. Рационалните хора така правят, другото не е рисков играч, а неразумен такъв.
И ти ми даваш пример, че като млада (вероятно) си била сервитьорка и сега ти е много добре. Амии... логично. Нали намираш разликата в двете ситуации? Ако не, то няма смисъл да обяснявам.
Единствено не одобрявам това, че не иска да вложи поне малко в начинанието. Познавам няколко човека, които работят като тестери и са "завършили" единствено курса за QA на софтуни.
Виж целия пост
# 50
Човек ако има голямо желание за нещо, ще направи всичко възможно да го постигне.
Виж целия пост
# 51

Здравей, Fresh s Menta (ако може на "ти"). Немога да коментирам избора, който си направила и това, което си решила да учиш и след време работиш. Пак казвам, че не разбирам толкова от тази тема. Знам обаче, че когато човек реши, че едно нещо е трудно (почти невъзможно) сам си го поставя в тази графа и така го приема за себе си. Хубаво е , че си се заела с това, което те влече. Дано ти дадат съвети как да се насочиш по-конкретно към твоята специалност. Желая ти успех! 
Незнам как да цитирам другите потребители. The Catcher се чуди как така не искал да си плати курс. Ами и аз се чудя, ако е за мен веднага го плащам и същото съветвам и него. Но той докато не се убеди, че " става" за такава работа и, че има шанса да се занимава с това професионално виждам, че ще кара на безплатни курсове.
А това за женски/мъжки специалности?! Отдавна не го бях чувала. Мъжа ми, например, е много по-постоянен, монотонен в заниманията си от мен.

Здравейте,

Поздравления, че сте избрали ИТ за професионалната си реализация! Всички знаем, че първата крачка е най-трудна, но тази сфера е изключително благоприятна за реализация и скоро ще превземе голяма част от живота на всички ни (дигитална трансформация). Затова, смело напред и не позволявайте на негативизма да надделява.
За последните 14 години в тази сфера съм видяла доста маневри и мога да кажа, че едни от най-успешните са на хора, които започват кариерата си в компании като НР и IBM. Това са компании, които обслужват международни клиенти и имат постоянен глад за ИТ ресурси на различни позиции. Веднъж започне ли се там, може спокойно да се местите на различни позиции - хоризонтално и вертикално. Разбира се позициите там са предимно свързани с ИТ инфраструктура, а това е доста различно от QA и Development.
Дори и да се решите на career shift, мога да Ви посъветвам да изкарате някой от следните сертификати (не че придобиването на сертификат ще Ви направи гуру в съответната област, но поне ще покаже, че сте покрили базови изисквания и имате заявен интерес, а това не е никак малко):

IT Infrastructure:

- Network+ CompTia
- A+ - CompTia
- Security + - CompТia

Относно Software Development:

В момента най-краткият път за изкарване на пари от човек без предишен опит е ако се ориентирате към платформи като WordPress, Drupal, Shopify, Magento  и тн. Покриването на таскове, свързани с тези платформи не е изключително трудно, а самите те са интутивни и бързо се научават. Има и търсене, така че това го прави добър shortcut от гледна точка на финансова възвращаемост. Дотук се изиква и малко PHP, CSS, HTML, JavaScript и малко опит с едитори като WPBakery, например.

Ако все пак решите да се доближите малко до програмирането (и не говоря за hardcore C#, Java,
ASP.NET и тн.), можете да започнете с нещо като Angular или React JS - нови frontend езици за повечето програмисти, така че стартът ви ще е близък.

За QA не коментирам, за да не се обидят колегите. Simple Smile

Успех!



 
Виж целия пост
# 52
I_Dare_For_More, Angular и React.js са езици? От кога това? Wink
С останалото съм съгласна, с лекото уточнение, че започване на кариера от HP, IBM и подобните, е нож с две остриета.
Виж целия пост
# 53
Мисля, че мотивираната си ти, а не мъжа ти. Просто се опитваш да го убедиш да направи крачка, каквато той не смята да предприеме наистина. Човекът си има хоби и си го упражнява, но нищо повече. Иначе досега да е предприел някакви стъпки в посока задълбочаване на знания.

И смятам, че е глупаво жена да подбутва мъжа да се преквалифицира въпреки желанието му като през това време тя поеме основните финанси в семейството и всички си понижат стандарта. Какво се прави, ако след 2 години човекът заяви, че благодари за подкрепата, ама това вече не му е интересно и не смята да го практикува реално?

И UX не е свързано с естетическото чувство, доста по-комплексна дисциплина е.
Виж целия пост
# 54
Здравейте Дореми,
аз съм програмист по професия, ходя на състезания по математика и информатика от както бях на 13. Наел съм и съм обучил може би над 20 човека през живота си, повечето от които съвсем без опит. В момента съм CTO на компания от силиконовата долина. Много хора в америка също се опитват да се преквалифицират. Конкуренцията разбира се е огромна навсякъде по света. Тъй като съм в България, мога да потвърдя, че тук се търсят много хора за различни позиции.
Вярвам, че всеки човек може да се преквалифицира и да работи нещо в ИТ. Зависи от възможностите на човека, от желанието за учене и старанието, което полага. Първото за съжаление е може би някакъв талант. Малко от децата в училище подскачат от щастие в часовете по математика. Второто и третото е упоритост и труд. Има един хубав естимейт кога можеш да се считаш за добър в нещо.Това е, когато си вложил 10 000 часа в ученето му.

Ще се опитам да Ви дам няколко съвета:
1. Ниво B1 не е достатъчно, трябва му поне средно добро ниво B2, най-добре C1, но не заверени от някоя езикова школа, а от FCE ili CAE сертификати.

2. Избягвайте псевдо академии като тези на Наков или различни рандъм намерени курсове. Това, което ви трябва в момента е стратегия за постигане на целта. План със списък от неща, които трябва да се изгледат/прочетат последователно. Нещата в тази професия се променят с часове, трябва много да се внимава какво да се чете, защото утре вече няма да е актуално и времето ще е загубено. Трябва да се четат основополагащи неща написани от добри автори.
В интернет има толкова много материали, курсове, видеа, че човек се обърква какво да учи. Трябва да се изгради план с помоща на специалист в областта.
Три примера за това са:

https://ocw.mit.edu/index.htm - тук MIT публикуват много от основните си курсове за ъндерград програмата си.
(има целите поредици видеа в youtube за всеки отделен курс)

http://catalog.mit.edu/degree-charts/computer-science-engineering-course-6-3/ - тук може да се види примерен роадмап за учене.

Поредицата книги на Анди Таненбаум:
Computer Networks
Operating Systems: Design and Implementation
Modern Operating Systems
Distributed Operating Systems
Structured Computer Organization
Distributed Systems: Principles and Paradigms

Естествено не давам този пример, за да бъде последван веднага от мъжа ви. За повечето хора, тези курсове и книги биха били доста тежки. Това е просто пример какво трябва да се направи в следващите две години. Целенасочено учене от добри източници ниво след нито. Например, ако за двете години се прочетат тези 6 книги, които всичките са по 1000-1500 страници, мъжът ви ще има основа да може да стане дори топ софтуерен инженер.

Разбира се, първо се опитайте да измерите склоността на човека към ИТ. Преди време имаше тестове, които мерят това. Задачи от сорта на елементарни пресмятания характерни за ИТ - повдигания на степен 2 (например колко е 2 на 13 степен) преобразуване на числа от една бройна система в друга, операции със сетове и т.н.

Понеже виждам, че се насочвате към тестването, ви давам една задача, която години наред съм давал на кандидат тестери (с образование или без, с опит или без), които съм наемал на работа.

В елементарната планиметрия различаваме три вида триъгълници в зависимост от дължините на страните му:
Равностранен -  всички страни на триъгълника са равни
Равнобедрен - само две от страните са равни, но те не са равни на третата страна
Разностранен - такъв на който и трите страни имат различна дължина.

Тестера получава приложение, което се стартира в конзолата. Сиреч, приложение в текстов режим, като старите програми за дос.
Програмата пита последователно потребителя да въведе дължините на трите му страни. След това тя ще отговори кой от горните три вида триъгълник е въведенния.

Задачата е кандидат тестерът да се опита да напише колкото е възможно повече тест кейсове.
Пример за тест кейс е следния:

Програмата пише на екрана а=
тестерът въвежда 5 и натиска enter
Програмата пише на екрана b=
тестерът въвежда 5 и натиска enter
Програмата пише на екрана c=
тестерът въвежда 6 и натиска enter
Програмата трябва да напише на екрана: Това е равнобедрен триъгълник и приключва.

Ако програмата напише това, то тестът е успешен и програмата работи коректно в този случай, ако напише друго, тестът не е успешен и трябва да се докладва бъг. Идеята е да се провери мисленето на един човек, колко такива теста би написал и с каква идея. Разбира се, цялата идея е програмата да работи коректно или поне да съобщава нормални съобщения за грешки на потребителя.

Малко дълго стана описанието на задачата, но нищо не пречи мъжът ви да се пробва да види какво може да измисли.

Желая ви успех в начинанието. Не е най-лесната професия на света, но затова пък е интересна и добре платена, дори и за тези, които я разбират на елементарно ниво.

Поздрави,






Виж целия пост
# 55
Потвърждавам за английския. Аз скоро ходих на интервю. Уж имам B2, но определено не се справих добре с тестовете на английски. Това за втори път ми пречи да ме одобрят. Не съм очаквала този резултат, защото преди години са ми предлагали няколко пъти работа като програмист и изискваното ниво не е било толкова високо, но аз все пак съм в провинцията, където възможностите са много малко.
Виж целия пост
# 56
Old_Behrman, благодаря ти за изчерпателния пост.
(изтрих въпросите си и обясненията към тях, че последните не бяха добре формулирани.)
Виж целия пост
# 57
Здравейте Магдалена,
с удоволствие бих Ви насочил към нещо, но за съжаление не разбрах нищо от това което правите и това което ви трябва. Моля, обяснете по разбираемо.
Поздрави,
Виж целия пост
# 58
Old_Behrman, може ли на лични да ти дам повече инфо, че е sensitive information?
А тук после ще споделя и за други хора, които имат желание да се учат.
Виж целия пост
# 59
Магдалена,
може да.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия