Теглене на ипотечен кредит – неща, които трябва да знаем! - Тема 4

  • 31 798
  • 766
# 540
И аз не разбирам защо толкова държат, ама се дърпа и това е. В понеделник ще правим предварителен договор.
Виж целия пост
# 541
За вас няма абсолютно никакво значение в каква валута е сметката на продавача. И в донги ако искат, банката ще превалутира при заверяването.
Виж целия пост
# 542
Но нали ще искат някаква такса за обмяната от нас, която едва ли ще е 5-10лв....
Виж целия пост
# 543
Каква такса?
Вариант 1: Вашата сметка е в лв, ИК е в лв. Тогава нареждате съответната сума в ЛВ по посочената от продавача сметка. Не сте длъжни да знаете в каква валута му е сметката, неговата банка се оправя с това. Това е транзакция в лева в България и ще платите съответните такси като за такава.
Вариант 2 - вашата сметка е в евро, т.е. ИК е в евро. Можете да наредите евро (такси - като за валутен превод) или да ги обърнете в лв и да ги наредите в лв (няма много смисъл ако после пак ще се обръщат в евро).

Няма как съвсем без такса, ще си платите по тарифа на банката в зависимост в коя ситуация сте.
Виж целия пост
# 544
И вариант 3: ИК в лева, сметка на продавача в евро Simple Smile Както е при тинити, както е и при нас. В предварителния договор е записано, че в сметката трябва да постъпят ХХХ евро. Така че купувачът трябва да сметне левовата равностойност на тази сума спрямо курса на банката на купувача, за да знае колко точно лева да преведе, за да не получи продавачът по-малка сума. Така стоят поне за мен нещата. При нас също собствениците ще купуват друг имот и може би затова са си открили еврова сметка.
Виж целия пост
# 545
Това си е вариант 1 отвсякъде. Имаш левове - нареждаш левове. За мен е най-чистото и бързо нещо, правила съм го хиляди пъти докато работех в банка, и лично когато купувахме имот. Курс продава на другата банка може да се види за секунди в сайта й, ако съвсем не го знаете - във вашата банка могат да проверят. Продавачът си получава евра, донги или каквото иска, може и дори да не разбере че преводът е бил в лв, защото наистина няма абсолютно никакво значение.
Виж целия пост
# 546
тинати, а ако не сме си харесали? Аз просто искам да попитам при моята заплата, за 30 години, каква максимална сума мога да изтегля. За такива консултации взимат ли такса?

Ходихме събота в 2 банки и от двете ни отпратиха, защото нямало кредитен консултант през почивните дни. Можело само от понеделник до петък. Доста сме разочаровани. Продължавам да ви чета, явно има какво да разберем още, преди да се задвижим сериозно...
Виж целия пост
# 547
Здравейте!
Не решихме да действаме с Пощенска банка. Дадоха ни 2,9%, днес чакаме и оценката на имота, дано стигне за частта, която ни трябва от банката.
Виж целия пост
# 548
Аз се включвам с една дилема, и тя е дали кредита да се изтегли с плаваща или фиксирана лихва(за 3 години)? Разликата в лихвения процент е нищожна ( 0.5 % или 3 лв.) в ползва на плаващата лихва.
Бяхме се решили на варианта с фиксираната лихва за 3 г.,но след скорошния спад на "Прайм" и тенденцията в Европа за отрицателна лихва започнах да се двоумя.От друга страна, уж "идващата" рецесия също е притеснителна  и сме в една чуденка.Бих се радвал да чуя различни мнения по въпроса.
Виж целия пост
# 549
В Еврозоната се вземат с фиксирана лихва, но минимума  е 10 години. За 3 години фиксирана, не си заслужава. Хората гледат 15-20 години фиксирана лихва та и нагоре. Но правилото е след края на срокът с фиксирана се договаря наново, т.е. рефинансира се, ако до тогава не си изплатил. Обикновенно след 5-та година, като си на фиксирана вноска, заплатата ти се е вдигнала, и почваш да плащаш по главницата. Така до края на срока задължението се намалява.

В САЩ вземат повече плаваща лихва. И като вдигнат ФЕТ основната лихва изпокапват сумати народ.

Всеки сам си избира, аз бих взел с  фиксирана за 20 години.
Виж целия пост
# 550
Аз се включвам с една дилема, и тя е дали кредита да се изтегли с плаваща или фиксирана лихва(за 3 години)? Разликата в лихвения процент е нищожна ( 0.5 % или 3 лв.) в ползва на плаващата лихва.
Бяхме се решили на варианта с фиксираната лихва за 3 г.,но след скорошния спад на "Прайм" и тенденцията в Европа за отрицателна лихва започнах да се двоумя.От друга страна, уж "идващата" рецесия също е притеснителна  и сме в една чуденка.Бих се радвал да чуя различни мнения по въпроса.
Плаваща , разбира се .
Продължават да падат и за 3 години никакъв риск няма.
За каква сума става въпрос ?
Виж целия пост
# 551
Хаха, а след 3г да му мисли...

Аз да попитам - колко назад гледат дохода (на база на който определят тавана за вноската) и по договор ли се гледа или реално полученото, понеже имам и друг кредит.
Виж целия пост
# 552
Има разлика между лихвите сега и преди време. Аз не бих се притеснила от плаваща, защото (поне в повечето банки) е съставена от фиксиран компонент и плаващ. И ако сега при 2.8% лихва фиксирания компонент ти е 2.6%, а плаващия 0.2%, то банката има право да повишава само втория, който няма как да стане много висок, защото е обвързан с депозитите. През 2015 г. фиксирания при нас беше около 5% и 1.25% плаващ, нещо такова. Повишаване на лихвите чувствително ще усетят новите кредити, защото ще повишат фиксирания компонент. Не казвам, че няма да има повишение и при тези, обаче моето мнение като работещ в сферата е, че няма как това да стане драстично и да се усети чак толкова много при съществуващите вече кредити.
Виж целия пост
# 553
Аз се включвам с една дилема, и тя е дали кредита да се изтегли с плаваща или фиксирана лихва(за 3 години)? Разликата в лихвения процент е нищожна ( 0.5 % или 3 лв.) в ползва на плаващата лихва.
Бяхме се решили на варианта с фиксираната лихва за 3 г.,но след скорошния спад на "Прайм" и тенденцията в Европа за отрицателна лихва започнах да се двоумя. От друга страна, уж "идващата" рецесия също е притеснителна  и сме в една чуденка. Бих се радвал да чуя различни мнения по въпроса.

 Фиксирана за 3г е смешно - не си заслужава.
 Тенденциите за отрицателна лихва и навлизането в рецесия са едно и също нещо. Отрицателната лихва идва именно в отговор на навлизането в рецесия на някой пазари и цели да се задържи и стабилизира в някаква степен икономиката. Ако забележите, че банките в БГ започват да рекламират фиксирана лихва, това е знак, че тя ще продължи да пада в следващите 3-5- години.
Виж целия пост
# 554
Точно така е, така напираха и през 2015/16 с 10 годишни фиксирани лихви на 5.5%, а те след няколко песеца паднаха на 4, после на 3, сега под 3.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия