Старите български рецепти

  • 26 468
  • 153
Добре дошли в новата тема! Обменяме опит и рецепти от стари спомени, баби, дядовци, готварски книги и всякакви източници. Имаме интерес към регионална кухня - Северна и Южна, Родопи, Странджа, Добруджа, Дунавско, Шопско, Пиринско, чак до Банат, Западни покрайнини, малоазийски българи и такива от днешна Украйна.

Моля, имайте предвид, че мерките и технологиите на старите рецепти са различни, разчита се повече на усета и опита! Хубаво е да споделяме и нещо за продуктите, ако в днешния си вид се различават от старите.

Виж целия пост
# 1
Много благодаря, Весела, ще следя с интерес! Ако сте съгласни с Ауто, може да копираме постове ви от другата тема тук?
Виж целия пост
# 2
Имало ли е вече такава тема? newsm78
Виж целия пост
# 3
Не, идеята за темата дойде от дискусия в друга тема и един мой въпрос. Simple Smile
Виж целия пост
# 4
Имало ли е вече такава тема? newsm78
има, но не под това заглавие
стари бабини рецепти - https://www.bg-mamma.com/?topic=879659

нямам представа удачно ли е да пусна тема - старите дядови рецепти, стари рецепти от комунизма, рецепти от миналия век ....
Виж целия пост
# 5
Въпросът бе за традиционни български рецепти, от преди 50те години на миналия век. И в частност регионални такива. Момичетата дадоха много ценна информация в 2-3 поста и съм сигурна, че ще стане изключително интересна тема, различна от фрикасето на баба ми от 70те или рецептите на Балкантурист. Който не му е интересно, моля да не троли. Благодаря.
Виж целия пост
# 6
Имам една книга, останала от майка ми - за традиционни български рецепти от различни краища на България. В момента не е пред мен, за да кажа точно, но мисля, че е издадена някъде през 80-те години. По нея майка ми правеше пълнените чушки с боб за Бъдни вечер, сега аз ги правя, също по нея. Гледала съм и рецепта за реване - за мой срам не го научих от майка ми, която го правеше на око. Случайно намерих само пропорцията за сиропа.
Та, ако ви интересува конкретна рецепта, мога да потърся в тази книга. Не гарантирам, доколко е автентична.
Виж целия пост
# 7
Много благодаря, Весела, ще следя с интерес! Ако сте съгласни с Ауто, може да копираме постове ви от другата тема тук?

Няма проблем да споделиш линковете към кулинарните книги, които споделих относно твоето търсене, но трябва да се уточни - правописа не е съвременен т.е. в установените след 1945 година норми и при изписване на думите в рецептите се използва стария правопис.
Виж целия пост
# 8
За стари български рецепти - делят се на няколко типа. Селски, по региони, пренесени са и към градовете. Чисто градски, оформят се от края на 19-началото на 20 век под силно влияние на австрийска, чешка, френска кухня. После на основата на много от тях се създават класиките от рецептурниците като пиле фрикасе и пр.

Стари градски рецепти - има сравнително ново издание с някои леко видоизменени рецепти на Ивелина Иванова от сп. Меню. Но с едно наум, защото рецептите не са напълно автентични.

Огромен рецептурник с всякакви видове, основно европейска кухня от 30-те, 40-те години и малко българска народна кухня има Нацко Сотиров, първо царски готвач, после социалистически. По антикварните книжарници има доста книжки, но те са по-скоро сборник от различни. От първите десетилетия на социализма - рецептите на Пенка Чолчева.

https://chitanka.info/book/3103-601-izpitani-gotvarski-retsepti

Тук има една, като гледам горе-долу са автентични ястия от разни региони: https://chitanka.info/text/2282#textstart

Научно - от Етъра до Габрово имат три издания по българската регионална кулинария. Рецептите са много малко, но на места са описани технологии и продукти. Може да се видят свободно тук: https://www.etar.org/izdania/izdania.htm

Иначе при интерес мога да дам няколко регионални, съвсем автентични рецепти, ама това май е за друга тема Simple Smile



Благодаря, Весела, явно в различните части на България се прави по различен начин. В този ред на мисли, някой знае ли хубава книга за българска регионална кухня? Не съм виждала никога, а много би ми била интересна. Очевидно от преди Балкантурист. Simple Smile

Имам стари книги с български рецепти, но дали са хубави всеки сам преценява...
https://mega.nz/#F!isVhDCKA!U_9ELR0ZveFwed4I537fTA


Пони, давай, на всички ще ни е интересно...
Виж целия пост
# 9
Здравейте!
Виждам, че тук ще се обсъждат български рецепти и то автентична българска кухня.
Приветствам тази идея и искам да се включа с въпрос.
В Северозападна България има  едно ястие, наречено "Пиле лютика". Аз приготвям това ястие, но искам ако някой има рецептата от стари книги и тефтери, моля да сподели.
Виж целия пост
# 10
Пиле лютика се приготвя навсякъде. Аз съм от София, както и дядо, баба, и т.н., но помня, че майка винаги го е приготвяла. Само по веднъж през лятото, защото е връткаво Laughing И много вкусно, особено с топъл хляб да си топиш сосчето.
В книгите, към които е даден линк, има рецепти за пиле лютика. Аз ползвам рецептата от една книжка от 1982 г. и мога да снимам, но не мисля, че рецептата е стара. Най-вероятно е адаптирана и не пише от коя част на България е.
Виж целия пост
# 11
Лютика и пиле-лютика се прави много по Врачанско, Плевенско, но и по други части съм срещала. Имам една от сп. "Меню", ама не знам колко е автентична. При нас се прави само лютика, без пиле, когато станат доматите и чушките, ама е на око и ще трябва да гледам и записвам горе-долу пропорции от някой по-възрастен. Най-общо са запечени и обелени домати, печени и белени чушки, запържват се доста лук, ври известно време и се яде. Не помня дали се добавяше още нещо.

Една рецепта за жегите, от Белоградчишко. Наричат го косачко кисело, на други места има подобни, известни като жътварски таратор.

В купа студена вода от вечерта се накисват сухи люти чушки, ако имате и няколко сладки може. На сутринта се маха люспата, ако лесно се отделя, кълцат се или се счукват малко с хаванче. Във водата, в която са киснали, се добавят нарязни краставица, повечко оцет, малко сол, копър, малко чесън и по желание - щипка захар. Но захарта едно време е била скъпа, така че това е късна добавка. Трябва да е доста кисело и люто на вкус, яде се по време на коситба. Разхлажда чудесно в жегата.

Виж целия пост
# 12
На пиле лютика, накрая, слагам счукан чесън и нарязан магданоз, и разбърквам.
Виж целия пост
# 13
Баба ми приготвяше лютика, без пиле и слагаше с нарязани варени картофи, точно с повече чесън и копър. За нея това беше лютеница. Simple Smile  Точно от Северозападна България.
Виж целия пост
# 14
Баба (Плевенско) правеше лютиката без лук! Винаги с пиле!
Виж целия пост
# 15
Аз за пръв път чувам, че лютиката е вид манджа. Моята баба наричаше лютика една разядка-салата от чушки, домати, зелен лук, магданоз, чесън и сирене. Може би и кисело мляко слагаше. Не съм много сигурна, но сякаш счукваше зеленчуците в дървено хаванче, а не просто ги режеше.
От София беше баба ми, а и родът ѝ е пак тукашен, от шоплука
Виж целия пост
# 16
Да, за лютиката е типично чушките да са счукани. Пускат си сосчето и става като кашичка с парченца.
Скрит текст:
Ето и книгата. По нея съм се учила и продължавам да готвя. Доста е изстрадала. От 1983 година е.
Скрит текст:
Виж целия пост
# 17
https://knizhen-pazar.net/index.php?option=add_book&id=16745 … D1%85%D0%BD%D1%8F

 Моята книга е тази. Напишете горе-долу каква рецепта търсите, защото книгата е доста дебела, не мога да я препиша цялата. Ако търсите конкретна рецепта, ще намеря
Виж целия пост
# 18
Аз търся рецепта за едно печиво, наречено просеник. Правила съм го веднъж, но не помня всички съставки и точните пропорции. Беше нещо с царевично брашно (или грис?), кисело мляко и олио, всяко по 1 ч.ч. Обаче не съм сигурна, а не ми се разхищават продукти. Ако имате рецепта за нещо подобно, моля, споделете.
Виж целия пост
# 19
Аз търся рецепта за едно печиво, наречено просеник. Правила съм го веднъж, но не помня всички съставки и точните пропорции. Беше нещо с царевично брашно (или грис?), кисело мляко и олио, всяко по 1 ч.ч. Обаче не съм сигурна, а не ми се разхищават продукти. Ако имате рецепта за нещо подобно, моля, споделете.

Аз го правя по тази рецепта: Просеник с кисело мляко.
Виж целия пост
# 20
Едната ми баба беше ходила в някакво училище за домакини, там са ги учили да готвят, бродират , шият и подобни неща. Тя готвеше много по- различно от другата ми баба, която идваше от едно село и всичко сами си произвеждаха.
Градската ми баба правеше много вкусни телешки рула в дом. сос, също едни шницели от патладжан. Сладкишите и също бяха суперски, но криеше всички рецепти и като умря не намерихме нищо...🙄
Незнам доколко са били автентични нещата...
Селската ми баба беше сменила няколко града и все изпробваше нови неща. Като идех на нейното село и не хапвах нищо, толкова се различаваше от това, което ядяхме вкъщи. Знам , че закусваха пилешка супа😵
И едни кюфтета от речна риба помня.
Виж целия пост
# 21
Спомените от моите баби са толкова смътни, че за техни гозби още повече, а приемственост от следващото поколение май не е имало. Помня само мекиците на едната ми баба изпържени в лой. Когато се омъжих бабите на мъжа ми бяха живи и едната  / майка на свекъра/готвеше много вкусно. И като студенти с мм и после познавах нейните манджи. Една дребна, пъргава женица, леко прегърбена. Това, което си спомням е една " чушчена гозба" и казваше- запържени печени чушки / едни такива месести/ , настъргани домати, лук и чесън на ситно, и накрая магданоз и джоджен, сервираше върху плочка домашно овче сирене.Правеше и нещо като кюфтета от стар намачкан хляб с настърган домашен кашкавал, яйца и подправки. Дърпана баница, само със сирене и масло, бистра чорба от бакла и млад грах, малко лук и само това и подкиселена със зелени джанки. Сещам се за тези ястия, тя почина две години след като влязох в семейството им. А забравих и рибената чорба / дребосъци- таранки, костурчета/ с много мащерка и дива мента/ балканджии са/. И една каша от туршия- зелени домати и пиперки,като бях бременна умирах за тази гозба. И казваше много сладко " Хайде булки и другите да трапезуваме". Булките бяха аз и свеки. Закусваха чорба, сланинка, сиренце и по една глинена чашка / 20 мл/ ракийка.
В библиотеката на свекърва ми има една книга "За младата домакиня" от 1939г, била е подарък за сватбата на майка и. Спомнян си рецепта за каша от пилешко месо с чубрица. Ако ми остане време може да я погледна и да споделя нещо интересно.Ще следя темата с интерес.
Виж целия пост
# 22
Никога няма да забравя боба на моята прабаба. Не знам как го правеше, но беше страхотен. Когато поисках майка ми да направи боб, тя свари нещо в бързоварната тенджера, когато го опитах го изплюх. Тя казваше, че баба и стои от 6 сутринта, та до обяд и все по нещо притуря на боба, а тя няма тази възможност. Та, като идваше някой от тях в къщи, ми носеха бурканче с боб и бутилка зелев сок. Това бяха любимите ми неща като дете, повече явно няма да ги хапна, тия които ги правеха отдавна ги няма.
Също много смътно си спомням нещо, което правеше прабаба ми - попарник. Баща ми все говореше за тоя попарник, но никой вече не знаеше как се прави. Беше нещо като напластени питки от царевично брашно, с масло и сирене между тях и запечени.
Виж целия пост
# 23
Пони, попарник се прави в моят край - македонския, но с бяло брашно. Дебело разточени кори се слагат една върху друга, между тях масло, сирене и накрая се реже на квадрати. Подробната рецепта обаче не знам.
Ще следя темата с интерес.
Виж целия пост
# 24
Рода на майка ми е от Кюстендил и Радомир, оттам е и попарникът. Прави ми впечатление, че е много различна кухнята, в някои близки места. Майката на ММ беше от Трънско. Там е много беден край и ми е правило впечатление колко пестеливо слагат сирене на баниците, а тяхна роднина беше донесла един път и тяхна традиционна баница, изобщо без сирене.
Много ме е яд, моята майка пазеше една тетрадка от дядо си, който е посещавал готварски курсове (той е имал ресторант) и си е водил записки. Освен дето беше изключително старателно и красиво написана, имаше и доста автентични рецепти. Но моята майка беше добра до пълна глупост, даде тетрадката на роднини, уж да я разгледат и после никога не ни я върнаха, а имаше интересни неща в нея, освен, че беше спомен.
Виж целия пост
# 25
      Спомените от моите баби са толкова живи - “бабината манджа” на едната (много лук, картофи и домашно месо на яхния) ; на другата туршията в мазето ( сурови цели зеленчуци с клонки прясна чубрица в огромни каци) и малките сармички, които тя наричаше “гушки” ( прекарваше часове да ги прави в лозови крехки листа от асмите; размера бе като на много малък орех. Правеше по три тави, какво търпение е имала тази жена!!!)
   Май се  получи спам, но така се затъжих за онези времена. 🤗🤗🤗
Виж целия пост
# 26
Благодаря за темата!
Аз си спомням една лютика от баща ми. Правеше я много рядко, но още си спомням вкуса и. Никога не я направих като неговата , а и не съм сигурна за точните продукти. Вареше кисели джанки, оставяше да изстинат и прибавяше печена чушка, краставица, кромид лук. Не знам дали е имало и друго, знам, че много разхлаждане и имаше незабравим вкус.

Виж целия пост
# 27
Явно лютиката много варира според различните части Simple Smile

Една рецепта от Банат: http://falmis.org/banatski-recepti/318-presno-tochno

Изпробвана, много вкусна с ябълки, става и с петровски, само да не са прекалено воднисти.

 А в другите рецепти от страницата - трески правеше баба ми, но им казваха още бухтички, пържени банички, както дойде. Не им слагаше ракия, тук в рецептата са с алкохол. Много са вкусни, макар че не е по никои правила на здравословното хранене Wink Най-хубави стават когато се пържат в свинска мас и с домашно сирене.
Виж целия пост
# 28
Здравейте! Прекрасна тема. Това, което си спомням от прабабите е следното. Този от Монтана правеше много вкусно пържено - варени картофи се запържват с начукани в хаванче сухи чушки и лук. А другата, от едно дунавско село, правеше невероятни баници с дърпано-точени кори и едни дърпани мекици. Баба ми, дъщеря на тази от дунавско, до ден днешен, като ни дойде на гости, я карам да ни готви саламура. Саламурата е с пържени дребни рибки, но тя я прави с пиле. 
Виж целия пост
# 29

Една рецепта за жегите, от Белоградчишко. Наричат го косачко кисело, на други места има подобни, известни като жътварски таратор.

В купа студена вода от вечерта се накисват сухи люти чушки, ако имате и няколко сладки може. На сутринта се маха люспата, ако лесно се отделя, кълцат се или се счукват малко с хаванче. Във водата, в която са киснали, се добавят нарязни краставица, повечко оцет, малко сол, копър, малко чесън и по желание - щипка захар. Но захарта едно време е била скъпа, така че това е късна добавка. Трябва да е доста кисело и люто на вкус, яде се по време на коситба. Разхлажда чудесно в жегата.

Много го обичам това в жегата, но без люта чушка (люто и жега са ми несъвместими неща). Рецептата я знам от баба ми която е от Бобошево. Моя вуйчо ми е правил  "бульон трезве" който е почти същия на вкус но се прави от зелев сок и праз.
Баба ми си правеше много често мачкан. Трохи от стар хляб се запържват с мас и към тях се добавя сирене. Миналата година правих с домати (отделно) много ми беше вкусно.
Веднъж като дете ми поднасяше и някаква супа с джанки, ама не я пробвах.
Виж целия пост
# 30
Супа с джанки е класика Simple Smile А лютото наистина помага в жегата. Косачкото е доста различно от зелевия сок с праз, аз това даже не мога да го търпя на метри от мен. В Ловешко правят лятото с прясно зеле, оставено за една нощ да ферментира леко. Но не знам точната рецепта.
Виж целия пост
# 31
Още от баба и майка, та днес аз ги правя :
Пържена сиврия, с чесън, сол, копър. Пресните чушки ги сцепвам по дължина почти до семките, пържа ги в олио с много сол и после ръся с чесън и копър.  Ако са за гарнитура ги оставям така, ако са за салата, слагам и оцет.
Салатата от домати и печени чушки, заляти с вряло олио със сол и чесън - оставям я под похлупак да изстине -  е приказна.
Печени чушки, обелени, разцепени само от едната страна, напълнени с яйце и сирене и запържени - божествени са.
И всичко извън правилата за диета - пържено, пържено !!! Нищо , че е салата.
Виж целия пост
# 32
Солта на пържените чушки кога я слагаш? Бабите пържеха толкова много, особено преснички, млади чушки, ох, направо убийствени, още им усещам аромата.
Виж целия пост
# 33
Още от баба и майка, та днес аз ги правя :
Пържена сиврия, с чесън, сол, копър. Пресните чушки ги сцепвам по дължина почти до семките, пържа ги в олио с много сол и после ръся с чесън и копър.  Ако са за гарнитура ги оставям така, ако са за салата, слагам и оцет.
Салатата от домати и печени чушки, заляти с вряло олио със сол и чесън - оставям я под похлупак да изстине -  е приказна.
Печени чушки, обелени, разцепени само от едната страна, напълнени с яйце и сирене и запържени - божествени са.
И всичко извън правилата за диета - пържено, пържено !!! Нищо , че е салата.


Много интересно, дано не забравя да я пробвам тази салата.

Весе, много хубава тема Heart
Виж целия пост
# 34
Весе, много хубава тема Heart

Само че и тя се превърна в Бабините рецепти. А очаквах, че ще има рецепти, публикувани в книги от 20-30-40те години на 20 век.
Виж целия пост
# 35
Весе, много хубава тема Heart

Само че и тя се превърна в Бабините рецепти. А очаквах, че ще има рецепти, публикувани в книги от 20-30-40те години на 20 век.
Има две три такива книжки, на ПеткоР. Славейков, и други, но не знам къде са в навалицата от книги в компа и  мега.Че не са ми подредени по нищо, нямах време да си играя.И компа ми дето бе счупен се поправи ,не сам де, та да видя вътре пак какво е спасено  и ще ги сложа тук.Откак видях темата се каня , но къде да търся?Нямам представа автор и заглавия дори.Даже  очаквам помощ от вас , не знам как се копира в някои , за рецепта по рецепта.
   Всъщност някакъв човек търсеще стари рецепти и от там съм ги вземала ,дето са му намирали и давали.С двойно ъ.
Виж целия пост
# 36
Дойде жегата и се пресетих за студената лятна супа на баба ми -вода, кисело мляко, джанки, картоф,тиквичка, яйце, всички треволяци от двора. Ядеше се вместо таратор. Аз я обичах с натрошено сирене вътре, братовчед ми изяждаше едно кило хляб с нея Simple Smile
Виж целия пост
# 37
Добреееее, една рецепта за грис-халва Simple Smile Социалистическа е.

1 ч. чаша пшеничен грис
2 ч. чаши вода
1 ч. чаша захар
125 грама краве масло или смесено - масло и олио
1 лимон
стафиди, орехи, локум на вкус
1-2 лъжици розова вода
канела

Сварява се сироп от водата, захарта, розовата вода, сокът на лимона с лимоновата кора - трябва да заври и след това да ври 3-4 мин.
В тенджерка се сипва маслото, загрява се леко и се сипва гриса, като се бърка непрекъснато. Изпържва се, докато стане светлозлатист и спре да мирише на сурово масло. Добавя се малко по малко от сиропа. Може да се дръпне от котлона и така да се сипва при непрекъснато бъркане, за да не стане на бучки. Връща се на огъня и се бърка, докато се сгъсти леко. Трябва да оставя хубави следи с лъжицата и лесно да се отделя от стените на съда, но без да се сгъстява много. Слага се канела, по желание ванилия. Накрая се пускат стафидите, смлени орехи, локумът - аз го режа с намокрен нож директно над тенджерката. Разбърква се още веднъж и се сипва в леко намаслена (или незалепваща форма).
След като изстине, се изважда и се понася на парчета. Може да се сложи и директно в купички/чашки за десерт.

Хубав е и в горещо време, защото от лимона става леко кисел, но за да е по-лек, смесвам половината краве масло и половината олио.
Виж целия пост
# 38
Ето рецепти от книгата на баба ми.
Виж целия пост
# 39
баба ти да не е 40 годишна ?  Laughing
много е модерна за годините , в които е готвила.  hahaha

Виж целия пост
# 40
Баба ми е на 87години.
Ето рецепти от нейната книга.




Виж целия пост
# 41
Не може да се зуумва и да се прочете нищо.
Виж целия пост
# 42
Ex, че чудна тема! Едната ми баба, майката на баща ми, беше чехкиня. Готвеше страхотни неща. Най-вкусните, които помня от дете са сладкишите й. Надевайно - сладкиш с череши, обикновено с бели го правеше. Страхотен. така и не намерихме тази рецепта у дома. Семейството й правеше и едни кнедли със сини сливи, но тях не ги помня. Кухнята й беше доста различна, защото имаше рецепти пазени още от Чехия, когато е била част от Австро-Унгария - т.е. доста ястия характерни за тези страни. Вкъщи имам една нейна наследствена книга още от края на 19 век, писана на стар български език. Рецептите ми се виждат мнооого странни, да не говорим, че такива продукти сега няма. Ще потърся книгата и ще пусна рецепти да видите. Другата ми баба готвеше най-вкусните селски манджи. Боб, гювеч, баници с точени кори, пържено, ах, това пържено никога няма да го забравя... И всичките продукти от градината... Защо си отива така безвъзвратно детството.......
Виж целия пост
# 43
Спомням си едно време вкъщи се правеше фъч с шоколадова заливка и отгоре поръсен с кокосови стърготини. Наситеният шоколадов вкус никога няма да го забравя. Ама не мога да открия автентичната рецепта и ако някоя се сеща, нека да я постне. Предполагам и други хора си спомнят за този десерт.
Другото, което ми беше любимо е течен шоколад, който се правеше със сухо мляко....
Виж целия пост
# 44
Моята баба правеше  лесен крем "Ден и нощ" с цедено кисело мляко. Оставяше го за една вечер да се отцеди в марля, закачена над мивката. Половината разбиваше със захар и един жълтък, другата половина със захар и какао. Поднася се в чаши - наполовина с единия крем, догоре с другия. Лесен и вкусен. Сега пробутват за ден и нощ нещо бяло с шоколадов готов топинг.
Ако и намеря книгата, вътре имаше много рецепти за сладкиши и курабии.
Виж целия пост
# 45
Леле, къде ме върна с този десерт "Ден и нощ" )))
Виж целия пост
# 46
Не знам колко са автентично стари, но имам доста чешки рецепти, предимно в соцпериода издадени. Претендират да са традиционни.

По юнско време бабите ни правеха градинска супа с каквото има - тиквички, малко джанки, ако има малки зелени чушки и пресни картофчета, пресен грах. Заварява се вода с лук, прибавят се нарязаните зеленчуци, те са пресни и стават бързо. Малко олио, задължително копър, може и магданоз. Студена е много хубава също.
Виж целия пост
# 47
Тези кнедли със сини сливи ги правеше и моята баба. Варяха се и трябваше да се разпукат май... спомням си, че им баеше нещо над котлона...
на мен не ми бяха вкусни. 🙄

Иначе е нормално повечето рецепти да са неизпълними в днешно време. Едно време са си произвеждали всичко. От другата ми баба знам, че само си правеха сапуна, едни огромни кафевите парчета. Косата са си миели със хума, прадядо ми е ходил някъде да я копае...
Аз си спомням, че на село все имаше мътеница за пиене - това е ферментиралата суроватка след избиване на маслото. С тази мътеница стават невероятни катми...
Виж целия пост
# 48
От някоя малка мандра може и сега да се вземе, само си намираш познат да ти даде прясна и да знаеш, че си е наистина суроватка от чисто мляко.

На теория може и домашна да си направиш Simple Smile

В тази връзка някой знае ли какво точно е "кремотартар"  и има ли откъде да се намери? Имам рецепти, в които е изписано така, но никаква идея какво е точно. Чувала съм за винена киселина, за какво ли не, но не съм сигурна, че е точно това.
Виж целия пост
# 49

В тази връзка някой знае ли какво точно е "кремотартар"  и има ли откъде да се намери? Имам рецепти, в които е изписано така, но никаква идея какво е точно. Чувала съм за винена киселина, за какво ли не, но не съм сигурна, че е точно това.

Накратко:
        Образува се по естествен начин по стените на бъчвите в резултат на  дългосрочно съхранение на вино, под формата на твърди кристални корички, които се отлагат в резултат на ферментацията на гроздовия сок.
        Когато се съедини с вода, мляко или зеленчукови сокове, т.е. с всякаква течност, замесена в тестото, кремотартарът се превръща в разтвор на винена киселина и по този начин съдейства за втасването на тестото. Следователно, кремортартарът е важен компонент на бакпулвера, а  може да се използва самостоятелно, независимо от други средства за набухване/втасване на тесто (мая  или сода), в тези видове тесто, където е необходимо да се постигне особено силно набухване, например в бутер тестото. Cremarthartar може да бъде заменен с други видове хранителни киселини: лимонена, ябълкова, оцетна.

Онлайн предлагане:
http://rocake.com/product/1552/kremotartar-80gr.html

http://rocake.com/product/4330/kremotartar-50gr.html

В чужбина съм купувала, у нас не съм срещала по магазините, но може и да го има.
Виж целия пост
# 50
Някой случайно да има рецепта за някоя от едновремешните пастички в сладкарниците?
Виж целия пост
# 51
Пандишпан с маслен крем. Ако си в БГ мога да ти посоча сладкарница, в която ядеш доста автентични соц пастички на соц цени.
Виж целия пост
# 52
Пандишпан с маслен крем. Ако си в БГ мога да ти посоча сладкарница, в която ядеш доста автентични соц пастички на соц цени.

През август ще съм Simple Smile
Виж целия пост
# 53
Горе-долу между Красно село и Борово, има една улица "Пчела". В началото на улицата, по-близо до Красно село има една сладкарница. Посещавана е главно от пенсионери, защото цените са много ниски, а пастите са като от соц време. Рядко някоя струва повече от 1,20 лв. Аз си взимам за в къщи, не ми се седи там и ти завиват пастите в хартия, като едно време. Ако искаш, има и пластмасови кутийки.
Виж целия пост
# 54
Ще я намеря улицата. Много, много благодаря
Виж целия пост
# 55
Баба ми /Плевен,Долни Дъбник/ правеше пиле лютика,което го сънувам още. 5-6 големи месести печени чушки, 1 голям домат, 4-5 печени и обелени чушлета, 1 малко морковче, 2 големи глави лук, 1 главичка домашен чесън, пушен пипер домашен, пиле на големи парчета,  зелениши от градината за финал. Винаги го поднасяше с една голяма бучка сирене на ръба на чинията. Това гарнирано със содената й питка с ким.....ядеш и трепериш
Виж целия пост
# 56

В тази връзка някой знае ли какво точно е "кремотартар"  и има ли откъде да се намери? Имам рецепти, в които е изписано така, но никаква идея какво е точно. Чувала съм за винена киселина, за какво ли не, но не съм сигурна, че е точно това.

Накратко:
        Образува се по естествен начин по стените на бъчвите в резултат на  дългосрочно съхранение на вино, под формата на твърди кристални корички, които се отлагат в резултат на ферментацията на гроздовия сок.
        Когато се съедини с вода, мляко или зеленчукови сокове, т.е. с всякаква течност, замесена в тестото, кремотартарът се превръща в разтвор на винена киселина и по този начин съдейства за втасването на тестото. Следователно, кремортартарът е важен компонент на бакпулвера, а  може да се използва самостоятелно, независимо от други средства за набухване/втасване на тесто (мая  или сода), в тези видове тесто, където е необходимо да се постигне особено силно набухване, например в бутер тестото. Cremarthartar може да бъде заменен с други видове хранителни киселини: лимонена, ябълкова, оцетна.

Онлайн предлагане:
http://rocake.com/product/1552/kremotartar-80gr.html

http://rocake.com/product/4330/kremotartar-50gr.html

В чужбина съм купувала, у нас не съм срещала по магазините, но може и да го има.


Или за по-лесно - лимонтозу

Виж целия пост
# 57
Много хубава тема!
Ще съм много благодарна,  ако някой сподели бабина рецепта за пукани, люти чушлета (в буркан, зимнина).
Виж целия пост
# 58
Печеш на ламарината или на печката, слагаш в буркан, заливаш с марината от оцет, захар, малко черен пипер и сол на вкус. Може вместо захар мед. Няколко листа и клонки целина. Стерилизираш или обръщаш, докато са горещи.

Съотношенията са на вкус. Маринатата става по-вкусна, ако е предварително заварена, т.е. леко сварена. Точна рецепта никога не сме записвали у дома.
Виж целия пост
# 59
Мразим люспите вкъщи много. Започнах да правя следните бурканчета:
Пека /пукам чушлетата - беля ги, махам дръжки и семки, добавям моркови на ленти ,малко чушка и лук,чесън.
Пъхам цялото това нещо в малки бурканчета и ги заливам с вода,оцет,олио,сол,заахар - леко загрети в касерола. ММ ги завива здраво, обръщаме ги . След това ядеш всичко от бурканчето без фира.
Виж целия пост
# 60
Благодаря, ще се пробвам. Вкъщи лютите чушки са на почит, но рядко попадам на сполучливи от магазина. 
Виж целия пост
# 61
Рецепта за точени, сладки бухти сещате ли се?
Търся също и рецпти за
1. Фъч с шоколадова заливка;
2. Течен шоколад със сухо мляко.
Виж целия пост
# 62
За сладките бухти нямам рецепта, но за 1. и 2. ги давам веднага.

1. 250 гр. масло
    9 супени лъжици вода
    1и1/2 чаена чаша захар
    3 супени лъжици какао
Всичко се слага да заври на котлона за 3 min.
След като се охлади се отделя 1 чаена чаша от сместа, която ще се използва за глазура.
Останалото се разбива с 3 яйца, 1 бакпулувер и 1 и 1/2 чаена чаша брашно.
Пече се в намаслена и поръсена с брашно тава.
След като изстине се залива с отделената глазура.


2. 1 пакет сухо млеко ( 250 гр. )
    1 чаена чаша хладка вода
    1 чаена чаша пудра захар
    1 пакет масло ( 125 гр. )
    4 супени лъжици какао
    смлени ядки, най-добре лешници

Сухото млеко, пудрата захар и какаото се смесват добре, да няма бучки и се прибавя маслото, което трябва да е със стайна температура. Постепенно се прибавя водата, като може и да не отиде цялото количество, зависи от качеството на останалите продукти. Накрая се добавят ядките. Оставя се за една нощ в хладилника да стегне.
Виж целия пост
# 63
Днес правих кекс по рецепта от готварска книга от 1960- та, да кажем, страницата с датата беше откъсната. За пръв път ми се получава кексът, идеален. Рецептата:
6 яйца
250 гр. захар / аз сложих 300гр./
Разбиват се до бяло.
Добавят се 100 мл. вода / сложих 150/
6 с. л. олио
300 гр. брашно плюс лъжичка чаена бакпулвер, смесена с брашното.
В намазнена и набрашнена форма се пече на предварително загрята фурна на 180 граддуса / по рецепта- на умерена/.
За 45 минути се изпече и стана фантастичен.

п.п. по рецепта се слагат ванилия и какао, но аз нямах,  все пак се получи фантастичен.
Виж целия пост
# 64
та ти си променила поне половината от рецептата.
кекс 2019г е твоя  Laughing
Виж целия пост
# 65
Оф.
Важното е, че за пръв път ми се получи.
 Grinning
Виж целия пост
# 66
дано не е за последен  hahaha
Виж целия пост
# 67
Момичета, много ви се зарадвах на писанията, изчетох ви с удоволствие. Върнахте ме назад във времето с много вкусни спомени. Едната ми баба е от Лудогорието и бъркаше много вкусна гозбичка от печени чушки със млечен сос нещо като бешамел, за съжаление не знам рецептата, но си спомням, че сосът не беше гъст и бе леко сладникъв от прясното мляко. А също така правеше юфка с прясно мляко и сирене, неимоверно вкусно.
Виж целия пост
# 68
lindor  бурания/борания/ с печени чушки или "пържени печени чушки със сос от кисело мляко и сирене"
Има различни варианти на соса.
Виж целия пост
# 69
Сосът не е от кисело мляко, а от прясно и запържено брашно.
Виж целия пост
# 70
Скрит текст:
Момичета, много ви се зарадвах на писанията, изчетох ви с удоволствие. Върнахте ме назад във времето с много вкусни спомени.
Едната ми баба е от Лудогорието и бъркаше много вкусна гозбичка от печени чушки със млечен сос нещо като бешамел, за съжаление не знам рецептата, но си спомням, че сосът не беше гъст и бе леко сладникъв от прясното мляко.
Скрит текст:
А също така правеше юфка с прясно мляко и сирене, неимоверно вкусно.

lindor, може би по тая рецепта? Правих ги и се харесаха вкъщи.
Виж целия пост
# 71
Благодаря ти Labrex, точно така изглеждаше. Утре ще го забъркам.
Виж целия пост
# 72
Лятно ядене - става само с пресни неща от градината.

Пържена лютика:

Една-две глави лук се запържват леко в малко олио, добавят се обелени и нарязани/настъргани домати. Трябва да са повечко, да има сос. През това време се нарязват чушки, може да се добави малко бамя. Оставя се да ври. Ако искате по-гъсто, се слага и мъничко брашно - размито в малко вода, което трябва добре да поври в соса.

Вариации - чушките се пекат и белят предварително. Добавя се червен пипер при запържването на лука. Може директно да се сложат да врат доматите с олиото, после лука и нищо да не се пържи. За убиване на киселината - щипка захар. Който обича - малко чесън. Накрая се поръсва с пресен магданоз.

Става много бързо и вкусно.
Виж целия пост
# 73
Страхотна тема! Судоволствие ще я следа и ще кача някоя стара рецепта имам такива запазени от тракия.
Виж целия пост
# 74
Здравейте мами,
Моичкия току що ме изненада по тел с желание за картофени кюфтета. Никога не съм правила. ПОМАГАЙТЕ МОЛЯ!!!
Благодаря предварително
Виж целия пост
# 75
У нас ги правим по тази рецепта: Богати картофени кюфтета.
Виж целия пост
# 76
Страхотна тема.
Виж целия пост
# 77
В къщата на бабата на мъжа ми открих готварска книга от 1968 г, но съвсем я забравих покрай бебето.
Лятото като идем в България, ще ви наснимам някоя рецепта 😊
Виж целия пост
# 78
Вълча пита

Около 700 грама свинско месо,(кой каквото обича,аз слагам шол) се нарязва на дребни кубчета и се запържва в олио или свинска мас.Маха се от тигана и в същата мазнина се запържват 1 връзка праз,няколко глави кромид по желание,нарязани на едро.Връща се месото и докато всичко е още на котлона се прибавя червен пипер(може и лют) на вкус,който също се "запържва" за 4-5 секунди,колкото да освободи аромата си.Слага се сол и чубрица,те са задължителни за тая рецепта:)и по желание,черен пипер .
Приготвената плънка се завива в кора от хлебно тесто и се пече на 180 - 200 градуса до готовност.
Кората я разточваме с диаметър по-голям от тавата в която ще печем,намазняваме съда,слагаме кората,сипваме плънката и завиваме краищата отвън  навътре към центъра.Прихлупваме ги добре и може и да си оставите малко тесто,което да разточите за "капаче",горе-долу,колкото десертна чинийка..
След изпичане,се наръсва вода и се оставя да си "обиколи нивата"Simple Smile

п.п.Много вкусно е и ако вместо месо, се сложат сварени картофи.

И любимите в детството ми "снежни топки"

Белтъци разбити на твърд сняг.Гребва се с лъжица и се пуска във врящо прясно мляко,овкусено с ванилия и захар.За няколко секунди се надуват и се обръщат за още малко,след което се вадят и отцеждат.Леко спадат когато се охладят.
Млякото се сгъстява на сос,kaто се добавят жълтъците и пшенично или друго нишесте,по желание се слагакакао или друг овкусител.Готовия сос се прецежда,сипва се в дълбока чиния,отгоре се слагат "снежните топки"(или "лебеди,които плуват в соса)

п.п.Потърсих снимка за лебедите..Попаднах на бгмама


Ретро кухня - търся идеи
https://www.bg-mamma.com/index.php?topic=822101;all
Виж целия пост
# 79
Тоя десерт и у нас се правеше.
Питата за пръв път я чувам и силно ме заинтригува, но не ми се струва, че с картофи ще е добре
Виж целия пост
# 80
За мен с картофи и праз(понякога слагам и гъби)става по-вкусно отколкото с месото,но аз като цяло не съм много по мръвките:grinning:
Виж целия пост
# 81
А кората колко дебела е? Като за баница или по-дебела?
Виж целия пост
# 82
E,не,тая плънка как ще я завиеш в тънка кора..Пита си е,по скоро като тутманик,а не е от типа на бюреците които се правят с тънки кори..Поне половин сантиметър дебелина трябва да има.
Виж целия пост
# 83
Благодаря, сигурно ще я направя, много апетитно звучи.
Виж целия пост
# 84
Благодаря, сигурно ще я направя, много апетитно звучи.
После кажи дали ти е харесала Simple Smile
Мама беше от северозападната част на страната и казваше,че това и е любимо.Всъщност,всички в къщи много обичахме този "тутманик" и често го правехме.Колкото повече лук,толкова по-вкусно.А ако протече отнякъде мазнина от плънката,каква коричка става,ммм..Размечтах се ..Май и аз ще го направя тези дни..Grinning
Виж целия пост
# 85
Аз това съм го яла във Варна, без месо. Запържен праз, може и малко сирене.
Правеха ред тесто, ред плънка, три кори, два реда плънка в правоъгълна тава. Прасник му викаха.
Наистина много вкусно.
Виж целия пост
# 86
Аз това съм го яла във Варна, без месо. Запържен праз, може и малко сирене.
Правеха ред тесто, ред плънка, три кори, два реда плънка в правоъгълна тава. Прасник му викаха.
Наистина много вкусно.
Е с три реда кори,че и сирене,едва ли е същото...По-скоро е от типа на бюреците.
Инак вариации на тутманици бол.С картофи,месо,зеленчуци..
Виж целия пост
# 87
Рецепта за точени, сладки бухти сещате ли се?


Това имам от моята баба
Виж целия пост
# 88
По горната рецепта правя и "бабини" мекици,но не се слага захар.
Инак,тези бутхи,мама ги режеше на ромбове,и ги ръсеше с пудра захар,голяма вкуснотия бяха..
Виж целия пост
# 89
Здравейте!

Много се радвам, че има такава тема.
Моят сайт е посветен именно на тази - домашната бабина кухня. Моята баба беше от село Свежен - китно селце на върха на Сърнена Средна гора между Карлово и Пловдив. Почина преди 7 години, но и до днес основно готвя нейните манджи.

Ако ви е интересно, може да разгледате
https://dizela.com/gozbitenanana/

Типични за Свежен са картофите с ориз, фасул и зеле, фалшивият заек по свеженски, шуплата и много други.
Руската салата, която съм показала в сайта, също е по бабина рецепта.

Аз пък си набелязах няколко ястия от това, което сте написали и ще ги сготвя много скоро.
Виж целия пост
# 90
Готини рецепти има в сайта ти.
Има ли начин за абониране?
Виж целия пост
# 91
Готини рецепти има в сайта ти.
Има ли начин за абониране?

Благодаря ти!
Ще питам ММ, той ми направи сайта и го поддържа.
Виж целия пост
# 92
Здравейте😊, много хубава тема🌻.
Имам молба- може  ли някой от Северозападна България да даде рецепта за " Пържено" или " Пръжено", не знам как е правилно да се напише.
Благодаря🌻☺
Виж целия пост
# 93
Разглеждайки сайта на nana77 нейния лучник ме подсети, че аз още издирвам рецептата за зелник на прабаба ми. От софийски край е, беше горен и долен пласт тесто в средата имаше зеленища, може би лапад или спанак, сирене, подправки.
Иначе в къщи също се мръщиха на лучника, но когато го опитаха проядаха, аз го провя по-различно, понякога сменям да е праз лук или зеле плънката.
Виж целия пост
# 94
vanqivanova - абонаментът вече работи. Като отвориш сега сайта, ще ти излезе прозорче.
Виж целия пост
# 95
Здравейте😊, много хубава тема🌻.
Имам молба- може  ли някой от Северозападна България да даде рецепта за " Пържено" или " Пръжено", не знам как е правилно да се напише.
Благодаря🌻☺
Спържа ли имаш предвид или е нещо друго?
Аз не знам рецепата за спържа, знам само, че се прави в дроб, черва, шкембе, месо от бузите на прасето и подправки разни.
Виж целия пост
# 96
Не, това ястие е постно, няма месо. Знам, че се слагат домати,  чушки, ама дали пресни или сушени?/, май сирене също, но точно какво, как и колко не знам.  Мога да експериментирам по темата, ама ми се искаше някой местен да каже😊. Защото и пълнени сушени чушки с боб съм правила/ май пак е от този край/, ама не станаха " автентични". Та, има си тънкости явно😊.
Виж целия пост
# 97
Здравейте😊, много хубава тема🌻.
Имам молба- може  ли някой от Северозападна България да даде рецепта за " Пържено" или " Пръжено", не знам как е правилно да се напише.
Благодаря🌻☺
Спържа ли имаш предвид или е нещо друго?
Аз не знам рецепата за спържа, знам само, че се прави в дроб, черва, шкембе, месо от бузите на прасето и подправки разни.
Ако е за лятната манджа,печени чушки,се запържват с глава лук,чесън и се слагат домати.Накрая баба чукваше в тигана толкова яйца колкото души ще сме на масата и ги оставяше да се сготвят цели,без да ги бърка.Ръсеше със сирене и магданоз.

Инак има една пържена лютика,със сухи чушки,праз и сварени боб боб или картофи,пак се пържи,пиперките са червени,домати не помня да се слагат..Стриваха се чушките с праза и като се сложи варивото,вако ще е основно ядене,минава набързо през тигана,ако не може и само така,студена лютика,налива се малко водичка от тази в която е врял боба/картофите и се стрива в хаван
Виж целия пост
# 98
мен нещо името не ми харесва, пържено, пръжено е много общо. Да не е пърженица ?
Виж целия пост
# 99
Здравейте😊, много хубава тема🌻.
Имам молба- може  ли някой от Северозападна България да даде рецепта за " Пържено" или " Пръжено", не знам как е правилно да се напише.
Благодаря🌻☺

Правилното е "пържено", но по нашия край по-възрастните хора ,пък и по-диалектно говорещите му казват"пръжено" Simple Smile
Наистина е лятна манджа и моята баба я правеше така: Запържват се няколко сурови чушки или чушлета тип чорбаджийки, една глава лук, може да се добави и пресен зелен лук, малко домат не много воден и като се изпари водата от домата се чукват няколко яйца,които се разбъркват, накрая се добавя натрошено сирене след изключване на котлона. Някъде слагат и малко червен пипер. Абе вариант на миш маш.
И да, това е само името ,харесва ,не харесва.Simple Smile
Виж целия пост
# 100
Благодаря ви, страхотни сте🌻😊
Виж целия пост
# 101
В югозападна България му викаме пърженица.
Виж целия пост
# 102
Ex, че чудна тема! Едната ми баба, майката на баща ми, беше чехкиня. Готвеше страхотни неща. Най-вкусните, които помня от дете са сладкишите й. Надевайно - сладкиш с череши, обикновено с бели го правеше. Страхотен. така и не намерихме тази рецепта у дома. Семейството й правеше и едни кнедли със сини сливи, но тях не ги помня. Кухнята й беше доста различна, защото имаше рецепти пазени още от Чехия, когато е била част от Австро-Унгария - т.е. доста ястия характерни за тези страни. Вкъщи имам една нейна наследствена книга още от края на 19 век, писана на стар български език. Рецептите ми се виждат мнооого странни, да не говорим, че такива продукти сега няма. Ще потърся книгата и ще пусна рецепти да видите. Другата ми баба готвеше най-вкусните селски манджи. Боб, гювеч, баници с точени кори, пържено, ах, това пържено никога няма да го забравя... И всичките продукти от градината... Защо си отива така безвъзвратно детството.......

Мога да споделя една рецепта за сладки кнедли, австрийска е. Дано е това, което търсиш.
Австрийските сладки кнедли се правят с извара. Рецептата е - 250гр. извара, 70 гр. масло или маргарин, 1 яйце, 130гр. брашно, равна лъжица сол. За пълнежа - 6 кайсии и захар на бучки. За овалване - панировка/май така беше на български - представлява стар хляб, на трохи и масло 1-2 лъжици.
Маргаринът/или маслото/ се разбиват в купа с яйцето, след което се добавят изварата, брашното и солта. Замесва се меко тесто, което се разделя на 6 равни топки. С ръка се  приплескват така, че да се образува кръг. В него се слагат предварително измитите, подсушени кайсии, на които са отстранени костилките и на тяхно място се поставя бучка захар.
Загъва се тестото около плода, така че  да е покрие плода отвсякъде.
В тенджера се загрява вода с малко сол и когато заври, се поставят кнедлите вътре, котлона се намалява, така че да не ври водата. Оставят се вътре около 10-12 минути, за това време трябва да са изплували на повърхността на водата. Изваждат се, отцеждат се леко. Междувременно се подготвя тиган, в който се загрява маслото, в него се запържва панировката и кнедлите се овалват в нея. Поръсва се с пудра захар.
Предполагам, може да се направи и с други плодове, аз съм правила само с кайсии.
Виж целия пост
# 103
Типична, местна рецепта е т.н. млечна баница. Корите се набръчкват като плисе. Намазват се с масло обилно. Специфичното е, че използваното мляко за заливка е пресечено с мая за сирене. Всичко се прави на око. Наскоро измъчих позната на мамето за по- точни дози. На 1л.пр., затоплено мляко капва 10 капки от маята. Към получената смес добавя 4- 5 яйца. Залива се баницата и се пече на силна фурна.
Друга, вкусна за мен рецепта е яхния с пиле, пиперка,чесън, лук и накиснати във вода сушени сливи. Подправките са мащерка, даф.лист ,бахар и сминдух.
Свекито прави постна яхния с пресни дюли.
Спомен от баба ми е скумрия с ориз на фурна. Рибата се изчиства и нарязва. Глава лук, прясна пиперка и чаша ориз.( 1:4 вода), бахар, сол. Не е нужно да се запържват. Пече се на умерена фурна около 25 минути. Помня вкуса от детството ми. Но я правеха предимно на помени. Прабаба ми готвеше само с морска сол. Достигна почти 100 г. Разказвала ми е , че са готвили с шарлан.
Виж целия пост
# 104
Запалихте ме да се разровя в книгите останали от майка ми. Намерих  2 списания, останали от бабата на баща ми. Намерих датировка, че са от 1932 година, приложение на списание "Икономия и домакинство". Едната книжка е за "ликьори, коктейли, болета, лимонади и др". Другата е за рецепти с яйца. За куриоз ще ви напиша една от рецептите с яйца. Запазвам рецептата, заменила съм само буквите, които вече не се използват.
Пълнени яйца по италиански: разрязвате шест твърди яйца по на две по дължината им. Изваждате жълтъците, раздробявате ги и ги разбърквате с една лъжица сос бешамел, шепа трохи от средата на хляб, два сурови жълтъка, сол и черен пипер. Насичате три скилидки чесън, които запържвате в масло. Когато добият хубав златист цвят, прибавяте няколко наситнени гъби и същото количество нарязан на дребно магданоз.
Смесете тези продукти с жълтъците и след като сте напълнили с полученото половинките яйца, поръсете ги с малко ситно счукана галета. Сложете ги в пещ върху намазана с масло тава. Дръжте ги около десетина минути, за да се постоплят и след това ги наредете на блюдо, върху което сте настлали слой изпържено смляно месо. Преди да ги поднесете залейте яйцата с италиански сос.
Италиански сос: слагате в тенджера 1-2 глави ситно нарязан лук, магданоз, позапържвате ги, прибавяте чаша вино и го варите няколко минути. Прибавяте тогава светло изпържено брашно, оставяте да клока известно време далеч от силен огън, обезмаслявате получения сос и сервирате.

Да ви е сладко!
Виж целия пост
# 105
Може ли някоя интересна рецепта за Боле или Ликьор ?
Виж целия пост
# 106
Може ли някоя интересна рецепта за Боле или Ликьор ?


Болето аз го правя по следният начин:в буркан изсипвал бутилка ром и слагам чаша плод и на всяка чаша плод,слагам чаша захар.Ако не искаш да е много сладко ,слагам половин чаша захар.И така,докато се напълни бурканът.Аз слагам следните плодове:ягоди,малини,капини.Отделно по същият начин в друг буркан слагам само праскови обелени.
Виж целия пост
# 107
Може ли някоя интересна рецепта за Боле или Ликьор ?

Боле с портокали
Виж целия пост
# 108
Търся рецепта на Зелник - баница с кисело зеле.
Баба ми го правеше с домашно точени кори. Рецептата за корите ме интересува.
Виж целия пост
# 109


Това е сангрия.
Виж целия пост
# 110
Търся рецепта на Зелник - баница с кисело зеле.
Баба ми го правеше с домашно точени кори. Рецептата за корите ме интересува.

Вити банички с кисело зеле и два вида лук
Виж целия пост
# 111
В сайта Хитрини( Хитрини за кухнята) има много интересна стара рецепта за такава баница, отдавна и се каня: Баницата на свекървата.
Виж целия пост
# 112
Точно свинска мас имаше в зелника.
Vanja77  Bqla breza   Много благодаря.
Ще пробвам рецептите. Дано да си припомня някогашния вкус!
Виж целия пост
# 113
Баба ми /Плевен,Долни Дъбник/ правеше пиле лютика,което го сънувам още. 5-6 големи месести печени чушки, 1 голям домат, 4-5 печени и обелени чушлета, 1 малко морковче, 2 големи глави лук, 1 главичка домашен чесън, пушен пипер домашен, пиле на големи парчета,  зелениши от градината за финал. Винаги го поднасяше с една голяма бучка сирене на ръба на чинията. Това гарнирано със содената й питка с ким.....ядеш и трепериш

1:1 с рецептата "Пиле на лютика" на едната от бабите ми/Врачанско/.
Тази лютика беше като основно ядене,а имаше и една друга лютика- печен пипер,малка люта чушка и много сирене с малко вода- ставаше нещо почти като крем и със содената питка..../уф, сега съмна диета, къде открих темата/

Същата ми баба,а и баща ми правеха пълнено пиле с "дреболина"- дробчета и воденички нарязани с ориз,пълни се пилето и се зашива- голяма играчка, но мнооого вкусно- някой знае ли рецептата?

За фъч пита някой- майка ми има една стара книга на Пенка Чолчева- беше много на почит у нас- мисля,че оттам правеше фъч.Отдавна не е правила.Ще потърся книгата и ще пиша рецептата.
Виж целия пост
# 114
Глава лук нарязана на дребно и запържена в олио( в мас е още по-добре,а може и със зелен лук),после се добавят дреболиите,запържват се при лука,може да се сложат и гъби,накрая се сипва чаша ориз,запържва се и той,колкото да се "изцъкли",(баба ръсваше щипка захар и това го правеше на всеки ориз,и свека правеше така,стяга ориза и не се разварява).Накрая се слага и червения пипер да се запържи за кратко.Добавя се чубрица,черен пипер и задължително -джоджен.
Пилето се натрива с червен пипер,пълни се с плънката,колкото поеме,зашива се и се сварява.Когато е готово(или полуготово,то заради ориза в него е варенето)се вади,слага се в тава,сипва се останалата плънка,наливаш от бульона в който е вряло и запичаш до готовност.Отгоре ръсиш с една връзка магданоз  и сервираш.
Виж целия пост
# 115
Това пиле( домашно) редовно се правеше и у нас в детството ми. Ако е кокошка се вареше поне 2-3 часа.
Супата ставаше уникална! Пилето или кокошката се изваждаше в тава, поръсваше се с шарена сол и се накъсваше на парчета. Сервираше се с гарнитура - дроболина( плънката).Северозападна България.
Виж целия пост
# 116
От домшна кокошка баба правеше яхния с кромид. Сервираше я със солени палачинки.
Няма такъв вкус!
Виж целия пост
# 117
На моята баба тефтера с рецепти е при майка ми. Трабва да го разгледам. Иначе, тя също готвеше скумрия с ориз на фурна, голяма вкусотия, ама откакто е починала, никой вече не го готви това ястие. Едни чудни локумки правеше, знам, че са с вино и ги вареше, после още горещи ги овалваше в пудра захар. Страшно вкусни! Дано да е записала рецептата ❤! Така ли липсва 😔!
Виж целия пост
# 118
Моята баба правеше скумрията по този начин: Бабината скумрия в чеснов сос.
Виж целия пост
# 119
Светкавица, баба и мама, лека им пръст правеха пълненото пиле с дреболии така: Запържва се лук, след което се добавят нарязаните дреболии и накрая ориз, който се запържва, докато стане "стъклен". Добавя се нарязана сушена червена чушка, придава много приятен аромат, както и червен пипер, малко черен и магданоз. Пилето се пълни, зашива и вари до готовност. После баба го поръсваше с червен пипер и сервираше, а мама го запичаше с предварително сварено зеле.
Виж целия пост
# 120
Баба ми /Плевен,Долни Дъбник/ правеше пиле лютика,което го сънувам още. 5-6 големи месести печени чушки, 1 голям домат, 4-5 печени и обелени чушлета, 1 малко морковче, 2 големи глави лук, 1 главичка домашен чесън, пушен пипер домашен, пиле на големи парчета,  зелениши от градината за финал. Винаги го поднасяше с една голяма бучка сирене на ръба на чинията. Това гарнирано със содената й питка с ким.....ядеш и трепериш

1:1 с рецептата "Пиле на лютика" на едната от бабите ми/Врачанско/.
Тази лютика беше като основно ядене,а имаше и една друга лютика- печен пипер,малка люта чушка и много сирене с малко вода- ставаше нещо почти като крем и със содената питка..../уф, сега съмна диета, къде открих темата/

Същата ми баба,а и баща ми правеха пълнено пиле с "дреболина"- дробчета и воденички нарязани с ориз,пълни се пилето и се зашива- голяма играчка, но мнооого вкусно- някой знае ли рецептата?
Моята баба, лека и пръст (Плевен, Долни Луковит) правеше най-невероятната пиле лютика, но категорично без чесън, без сирене, без моркови и без зелено. Кълцаше печените червени чушки в хавана, ох!

Много рядко ходехме до село (живеехме в София), но по Гергьовден задължително - тогава е и събора на селото, аз имам РД, други членове на семейството именяци, та разбира се, на Гергьовден се ядеше "ягне пълнено с дреболина" , печено на пещ 24 часа и зелена салата с репички!
Виж целия пост
# 121
Майка ми правеше скумрията като я слагаше в тавичка и заливаше със смес от една чаша олио(сега си мисля за шарлан,май ще пробвам) и половин чаша оцет.Слагаше дафинов лист,пипер и бахар на зърна и покриваше с фолио,на фурна,накрая махаше фолиото и запичаше за още няколко минути.Гарнитурата на тая риба,по традиция у нас бе картофена салата
Виж целия пост
# 122
Баба правеше скумрията в амбалажна хартия на фурна. Само със сол. Гарнитура не помня, аз само риба ядях.
Виж целия пост
# 123
Аз пък сега от Ваня се сетих за заливката с оцет и чесън , ползвахме  я доста навремето.
Виж целия пост
# 124
Ето тази книга може да е интересна:
https://bulgarianhistory.shop/product/domashna-gotvarska-kniga-f … -ot-1895-g-/4/260
Фототипно издание, стара градска кухня. Някои от рецептите не са български, повлияни от европейската кухня по това време (1895 г.)
Много е забавна ако не друго: кевтета, сланината се бичи, а тестото се меси докато започне да прави пришки Simple Smile
Виж целия пост
# 125
Извинете, не е точно по темата.
Майка ми правеше скумрията като я слагаше в тавичка и заливаше със смес от една чаша олио(сега си мисля за шарлан,май ще пробвам) .....
Шарлана е студено пресована мазнина и не е подходяща за готвене, тъй като е неустойчива на топлинна обработка.
Виж целия пост
# 126
Подсетихте ме за стара рецепта за скумрия от времето, когато беше по 0,80 ст килото.
Рибата се нарязва на подходящи парчета и се завива в зелеви листа(кисело зеле) като сарми. Подреждат се в тавичка, полива се с олио и чаша бира или бяло вино и се пече 30- 40 минути. Помня, че ми беше вкусно. Често хапвахме скумрия в различни варианти.
Виж целия пост
# 127
Здравейте😊, много хубава тема🌻.
Имам молба- може  ли някой от Северозападна България да даде рецепта за " Пържено" или " Пръжено", не знам как е правилно да се напише.
Благодаря🌻☺

Правилното е "пържено", но по нашия край по-възрастните хора ,пък и по-диалектно говорещите му казват"пръжено" Simple Smile
Наистина е лятна манджа и моята баба я правеше така: Запържват се няколко сурови чушки или чушлета тип чорбаджийки, една глава лук, може да се добави и пресен зелен лук, малко домат не много воден и като се изпари водата от домата се чукват няколко яйца,които се разбъркват, накрая се добавя натрошено сирене след изключване на котлона. Някъде слагат и малко червен пипер. Абе вариант на миш маш.
И да, това е само името ,харесва ,не харесва.Simple Smile
Тук съм съгласна за пръженото. От Монтана съм. Има и още един вариант, на който бабите ми му казваха "комбос" - същото като горното е, но се добавя и лапад. Simple Smile и сега огладнях 🤣
Виж целия пост
# 128
Да се включа с една позабравена рецепта за винен кебап, скоро го направих с телешко, но става и със свинско. Месото се нарязва на парчета, пуска се в дълбока тенджера да се позапържи с малко олио, залива се с вода да го покрие и се сварява. Ако е свинско и е много крехко, му трябва съвсем малко време. Пяната, която се образува в началото на завирането, се обира. Голяма глава лук, може и две, се нарязва на едро и се запържва директно в тава с малко олио, дърпа се и се добавя лъжица червен пипер и лъжица-две брашно (супени, брашното с връх). Връща се на огъня да се запече брашното и пипера, сипва се бутилка доматен сок от домашните в лимонадено шише или купичка едро настърган и обелен домат. Разбърква се хубаво да не става на буци и се добавя гореща вода или от прецедения бульон, както и чашка червено вино. Виното е на око, водата - колкото гъст искате да бъде соса. Пуска се месото и се слага във фурната да се запече и сгъсти.
Това е малко моя вариация, леля ми помня, че го правеше в тенджера и само на котлона, сварено ставаше. Така го е правила прабаба ми, но са ползвали основно свинска мас. Подправки - сол, като е готово се ръси с магданоз. Аз слагам черен пипер и малко дафинов лист.

Виж целия пост
# 129
Здравейте😊, много хубава тема🌻.
Имам молба- може  ли някой от Северозападна България да даде рецепта за " Пържено" или " Пръжено", не знам как е правилно да се напише.
Благодаря🌻☺

Правилното е "пържено", но по нашия край по-възрастните хора ,пък и по-диалектно говорещите му казват"пръжено" Simple Smile
Наистина е лятна манджа и моята баба я правеше така: Запържват се няколко сурови чушки или чушлета тип чорбаджийки, една глава лук, може да се добави и пресен зелен лук, малко домат не много воден и като се изпари водата от домата се чукват няколко яйца,които се разбъркват, накрая се добавя натрошено сирене след изключване на котлона. Някъде слагат и малко червен пипер. Абе вариант на миш маш.
И да, това е само името ,харесва ,не харесва.Simple Smile
Тук съм съгласна за пръженото. От Монтана съм. Има и още един вариант, на който бабите ми му казваха "комбос" - същото като горното е, но се добавя и лапад. Simple Smile и сега огладнях 🤣

Комбус във Врачанско се прави със сушени червени чушки, леко попарени във вода, след което се скълцват и се добавят към запържените яйца, сирене,  лук и предварително леко разварения лапад. Абе, варианти много, но все вкусни! И аз огладнях, като се сетя баба как го правеше...
Виж целия пост
# 130
Ха,ха на 60 км съм от Враца, но в посока Плевен и „комбус ”за пръв път чувам като термин въпреки,че не съм от вчера.
Никога не екъсно да научиш нещо ново!
Виж целия пост
# 131
Тъкмо за комбуса исках да пиша. В Монтана майка ми и баба ми  го правеха с разварени червени сухи чушки, коприва, щавляк(лапад),запържен кромид и праз лук. Към него парче сирене и цели сварени картофки, разкош!
Виж целия пост
# 132
Ще го провам този комбус като стане лапада!:smile:
Виж целия пост
# 133
Днес попаднах на репортаж за интересен проект, който е от миналата година - кулинарна карта на българската езикова територия. Прегледах 2-3 гювеча, забавно е.
Виж целия пост
# 134
Здравейте😊, много хубава тема🌻.
Имам молба- може  ли някой от Северозападна България да даде рецепта за " Пържено" или " Пръжено", не знам как е правилно да се напише.
Благодаря🌻☺

Много ми е присърце темата, израснала съм с традиционни български манджи в едно село близо до Долни Дъбник. Phenix, за автентичността на ПРЪЖЕНОТО мога да гарантирам, даже ще го подкрепя и със снимка, която по случайност е останала в дълбоките ми архиви. Изключително бърза, лесна и вкусна лятна манджа - става и за основно ядене - бърз и лек обяд, и за допълнение към печено месце, че и за закуска - студено, когато е останало от предния ден.

Ястието се прави само със зеленчуци, никакви яйца и сирене вътре - иначе става обикновен миш маш. Нарязват се 4-5 глави лук на средно едро и 4-5 големи чушки - задължително зелени . Сипва се бая олио (още по-вкусно е със свинска мас, а може и олио и мас 1:1) и се пържи докато омекнат хубаво зеленчуците - даже лукът да започне да покафенява леко. Бърка се периодично, за да не загори. След това се добавят 2 нарязани домата и пърженето продължава докато остане на мазнинка, но все пак да има и от сосчето на доматите за топене, което е най-вкусната част от хапването. Маха се от огъня и тогава се пускат няколко обелени скилидки чесън, може и нарязани на едро - за аромат. Еднакво вкусно е и топло, и студено. Поднася се задължително с бучка домашно сирене, но не в ястието, а отделно. Топиш, ядеш и ревеш Heart Eyes

 
Виж целия пост
# 135
Още утре ще я направя тази "манджичка".Много я обичаме вкъщи.Благодаря за рецептата.(Отиде ми диетата,:).)
Виж целия пост
# 136
Днес го направих пръженото, но с червени чушки и домати от шише.
Нямах сирене, добре стана.
Баба му викаше на това лятна манджа. Чушките бяха цели.
Аз ги нарязах.
Виж целия пост
# 137
И по нашия край се нарича лятна манджа, също е с цели печени чушки.
Виж целия пост
# 138
Правих т.нар. в някои части на България "просеник", в моя случай - малаеник Simple Smile Ама баба забрави да ми каже, че се слага и олио/мас в тестото. Иначе традиционно са го правили - царевично брашно се омесва с вода и мазнина, джумерки (пръжки), да стане гъсто като тесто. Слага се в тавичка и се пече. Ако джумерките не са солени, се добавя сол. Но трябва хубаво царевично брашно.
Виж целия пост
# 139
Каква е точната рецепта на този просеник?
Виж целия пост
# 140
Каква е точната рецепта на този просеник?

Аз го правя така: Просеник с кисело мляко.
Виж целия пост
# 141
Отдавна се опитвам да открия рецептата на една лютеница. Правеха я във фабрика "Домат" с. Джулюница през социализма и сигурно известно време в началото на 1990те. Фабриката мисля, че още работи, но сегашната лютеница е със сменена рецепта. Пробвал съм доста лютеници и от други производители, но никоя не е подобна на оная.
Виж целия пост
# 142
О, аз си спомням тази лютеница, наистина ще бъде полезно ако някои има рецепта и я сподели.
Виж целия пост
# 143
Аз съм такъв любител на лютеница, а тази изобщо не съм я чувала... Frowning1
Но с годините ядене на лютеница установих, че ми харесват повече тези, в които има патладжан и моркови, а не само домати, чушки и лук.
Виж целия пост
# 144
А ние никога не сме слагали лук в лютеницата. В Южна България на някои места слагат кимион, което ми е много странно и въобще не мога да го ям.

BCD, в Държавния архив се пазят рецепти. Може би в ДА-Велико Търново има запазена. Знам, че има стари рецепти в Плевенския, в Русенския, в Ловешкия, в Софийския...
Виж целия пост
# 145
По какъв начин мога да я издиря там - дали има връзка с конкретните предприятия? Примерно раздел Рецепти - Лютеници и изброени 20 различни рецепти. Ще има ли информация коя в кои фабрики и през кои години е използвана?
Виж целия пост
# 146
Според мен трябва да се ползват и същите сортове чушки и домати, иначе дори и да се спази рецептата, вкусът ще е друг.

Обожавам лютеница с кимион!
Виж целия пост
# 147
По какъв начин мога да я издиря там - дали има връзка с конкретните предприятия? Примерно раздел Рецепти - Лютеници и изброени 20 различни рецепти. Ще има ли информация коя в кои фабрики и през кои години е използвана?

Нямам идея как са запазени. Чак толкова много рецепти, едва ли. Но има шанс някой, който преди години е бил технолог примерно, да си е предал архива. В Плевен пазят рецепти, записвани и изпробвани от учителка някъде през 20-те години, в Русе имат много запазени "стари градски" рецепти, така се опитвах да издиря торта "Гараш", но за нея рецепта няма запазена. Класифицират си ги към кулинария или подобно. В Лясковец има Музей на градинарството, може пък и там да има нещо.
Виж целия пост
# 148
здравейте, търся стари рецепти от района на Разлог и Банско,мерси
Виж целия пост
# 149
здравейте, търся стари рецепти от района на Разлог и Банско,мерси
Здравейте, ако намерите публикувайте ги и тук, мерси
Wink
Виж целия пост
# 150
От Якоруда :

https://mariana.queenmab.eu/meatless/item/56-shopla-from-yakoruda.html
Виж целия пост
# 151
Според мен трябва да се ползват и същите сортове чушки и домати, иначе дори и да се спази рецептата, вкусът ще е друг.

Обожавам лютеница с кимион!

и аз! баба ми от Асеновград, Бог да я прости, правеше такава. слагаше само чушки и домати с преобладаващи чушки. чудесна беше! и аз така я харесвам и така я правя. друго нeйно любимо нещо беше кьопоолуто. казвам рецептата, защото всеки си има своя - пече патладжаните на котлон или огън, бели веднага, намачква с вилица /важно е, с пасирани патладжани не става/, добавя олио /ясно вече ние ползваме зехтин/, оцет, сол, магданоз и орехи. и ядеш и ревеш!
Виж целия пост
# 152
В Гърция слагат на това и натрошено сирене и чесън. Опитайте, ние го предпочитаме като разядка.
Виж целия пост
# 153
В Гърция слагат на това и натрошено сирене и чесън. Опитайте, ние го предпочитаме като разядка.

забравих чесъна, да. слага се и чесън, разбира се. иначе аз патладжанени неща със сирене много обичам и си правя.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия