Журналистика

  • 3 123
  • 7
Здравейте! Ще ставам 12-ти клас и все още не съм напълно сигурна какво ще кандидатствам. Журналистиката ми звучи интересна и за сега мисля да кандидатствам това. Насочила съм се към СУ до момента, понеже в другите сайтове на университети не намирам толкова информация. Крайната ми идея в главата е да бъда спортен жирналист и главно искам да водя спортните новини. Имам няколко въпроса към вас:
1. Как да разбера кой университет с коя телевизия си партнира, понеже и това е важно?
2. Има ли развитие според вас това, към което съм се насочила?
3. Кой университет да избера?
Искам да чуя и вашето мнение по въпроса и ще се радвам да ми разясните малко повече по темата.
Виж целия пост
# 1
спортната журналистика не е ли магистърска степен в нса?
Виж целия пост
# 2
Лично според мен ти трябват огромни връзки, за да станеш водеща на спортните новини или предавания по телевизиите. Нека си говорим истината - журналистиката е хубава специалност, но сама по себе си недостатъчна и нископлатена, освен ако нямаш солидни връзки в редакции и медии. Според мен по-добре запиши българска филология и после една магистратура журналистика. Това определено е по-добрият вариант за мен, защото масово журналистите излизат неграмотни от курса си на обучение, докато поне записвайки българска филология, ще получиш грамотност, която е адски ценна. Simple Smile
Виж целия пост
# 3
спортната журналистика не е ли магистърска степен в нса?
Тя е също и магистърска степен и в СУ, доколкото разбрах.
Виж целия пост
# 4
Здравей!
Хубаво е, че имаш цели, пожелавам ти лека полека да ги осъществиш всичките до една.

За ФЖМК на СУ държиш писмен и устен изпит по журналистика. СУ също имат форум, където можеш да получиш повече информация - теми, които са се падали през годините, за да можеш да се подготвиш. Като възпитаник на този университет и факултет, мога да ти кажа, че това бяха едни страхотни години, получих полезни знания, пречупих си и начина на мислене. А когато кандидатствах бях изписала няколко тетрадки с теми, които моят ментор по български език и литература в училище проверяваше.

Аз завърших Връзки с обществеността - бакалавър. Имах интересни предмети като "Медиен език и стилове на писане", "Невербална комуникация", "Социална психология", "Телевизия", "Радио". Много е важно докато учиш, да караш и стаж и да работиш по специалността. Аз по време на обучението си пишех и статии за онлайн медии и се занимавах с доста интересни проекти. В интерес на истината когато кандидатствах освен PR, писах и журналистика, защото още в гимназията членувах в журналистическия клуб и много исках да се занимавам с медии. Радвам се, че първото ми желание беше Пиар и че това и записах.Сега обаче ако имах възможността пак да кандидатствам и да пиша специалности, пак щях да избера Връзките пред журналистиката. Страхотна специалност е и можеш да се развиваш в повече направления.


Ако държиш точно и само на журналистиката, бих ти препоръчала българска филологя като първа специалност и евентуално курсове по журналистика или специализация след това или магистратура журналистика. Имай предвид, че медиите много се изменят, но грамотното писане, добрият изказ винаги ще бъдат на мода.


1. Как да разбера кой университет с коя телевизия си партнира, понеже и това е важно? - Не мога да ти помогна, но когато запишеш, гледай стажовете в телевизиите. Или пускай постоянно СВ-та с мотивационни писма, че искаш да караш стаж.
2. Има ли развитие според вас това, към което съм се насочила? - Както написах и по горе, според мен всичко се променя и е хубаво да помислиш по-мащабно.
3. Кой университет да избера? -  Зависи какво искаш. Софийски университет е една добра школа, но НБУ имат много модерна сграда, всичко е подсигурено, модерно.

Също така винаги можеш да се ориентираш като отвориш джобса, заплата.бг и видиш какво се търси повече и какво предлагат горе долу като заплащане.

Надявам се поне малко да съм помогнала с коментара си, успех!
Виж целия пост
# 5
Stoyanova.A, благодаря страшно много за отговора! Наистина ми помогнахте изключително много!
Виж целия пост
# 6
Здравей! Малко късно се включвам в дискусията, но се надявам все пак да съм полезна.
По време на обучението по специалност Журналистика в СУ, студентите трябва да изберат своя тематичен профил и своя медиапрофил. След първата година се разпределят на три групи: Печат и агенционна журналистика (където има задължителен предмет Спортна журналистика), Радио и Телевизия.
В профил Печат имат дисциплини като Учебна редакция - майсторски клас, Пресфотография, Издателски системи и др. Както споменах, изучава се и Спортна журналистика през последния семестър.
В профил Радио изучават допълнителни предмети, като Говор пред микрофон, Звуков монтаж, Радиоформати и програмиране…В профил Телевизия   им преподават Поведение пред камера, Телевизионно новинарство, Сценарно майсторство...
След втората година избират и област - Култура (културна журналистика), Вътрешна политика (вътрешнополитическа журналистика) и Международни отношения (международна журналистика).
Отново има разлика в учебния план - тези от профил Култура посещават музеи, галери, имат предмети като  Култура и медии, Литература и медии... Профил Международна журналистика и Вътрешнополитическа са сходни - изучава се Политология, Основи на икономическата теория... В МЖ учат обръщат погледа към света (Балканите, Европа), а ВЖ залага на социалното положение в страната.
Виж целия пост
# 7
Дайте инфо с какъв бал приемат момичета журналистика.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия