Студент в Лесотехническия университет

  • 4 440
  • 21
# 15
Няма вече трудно в България.
Скрит текст:
Преди няколко месеца една мацка от УНСС по телефон пита момиче да му реши една задача, че била "в изпит".
В Свищовската Магнаурска школа имат изпити онлайн - аз, както писах, лично положих един по моите науки. Така всеки може да се яви, като нямат изискване провеждането му да е на място. Трагедия!
Във ВТУ знам за изпит, не при лингвисти или филолози, на който бе възложено на хората превод на научни статии срещу оценка. Това няма да го коментирам дори кого ползва. Разбира се преводът не е на място. Всеки може да си го пусне на преводач. Важно е да се отчете.
Лично съм виждала студент, който се изписва "ПетАр" на листа за изпит, тотално неграмотни на елементарно ниво, ка-моли да покриват знания за университет! Боже, опази! Учат бивши училищни тройкаджии. Тройкаджии, щот' у нас се забрани да се пише две до 4-ти клас, а от там - насетне е полит некоректно и неизгодно. Та пак не се пише. Хора, които от петолашка математика нямат представа. Лично знам за хора с ментални заболявания и олигофрения.
За ТУ не ми се повдига темата, че реално ми се повдига нещо в стомаха. Под носа си има подобие на такъв. В магистърка степен някои специалности и дисциплини нямат разпис... щото без друго никой не ходел...!!! Водят ги "консултации". Думи нямам да го опиша. Това е дребен пример само. Що такива имам от там.
Лично по време на втората ми магистратура го видях - дават се темички или тестчета и народът си вади телефони, тетрадки, учебници и каквото там си носи.
Ей това ако се случи в нормален университет по света в бяла държава - излиташ на мига. Не от изпита, а от университета. На изпити в нормалните учебни заведения не се влиза с телефони, чанти, часовници, книги, бумаги и т.н. Всичко си оставяш, вкл. горните дрехи, и сядаш с пред компютъра, тъй като изпитът е в електронен формат, но се прави на място, в зададено време, в присъствието на квестор, който не ти поставя оценка по предмета.

Сори, у нас отдавна съм отчела, че не си струва мероприятието "образование" във ВУЗ, ако човек се надява да се изучи качествено, като за висшист.
Та едва ли ще му е трудно на когото и да било и в Лесото, и на други места. Ще го завърши, ако си ходи по изпитите редовно и ще се сподобие с диплома. Който не си е навил на пръста, той не е завършил тук. Не това е важното.
...
Важно е от там - нататък какво ще прави.
Затова препоръчах да иде да се запознае с жив човек, който работи това, което бъдещият студент иска, да види какво прави, за колко пари, при какви условия.
Виж целия пост
# 16
Не говоря за инцидентни преподаватели.
То ми мъжът ми в МЕИ-то преди 20 г. имаше изпити, на които имаш право да си ползваш всички лекции, но не смятам, че може да се нарече лесен университет.

Момчето вечее прието, така че само ще разбере лесно или трудно е, майка му се притеснява по-скоро дали ще се реализира. Според мен да, така че да си карат спокойно лятото и да зялага над учебниците през есента Simple Smile
Виж целия пост
# 17
А аз въобще не говоря за "инциденти", а за дългогодишна постоянна практика. Тенденцията за която тръгна преди 25 години още, когато аз бях студент, по някои ВУЗ-ове, после се засили и обхвана изобщо висшето ни образование.
В един уважаващ себе си университет това са недопустими практики. А у нас те са редовни, не на едно само място.
Момчето е прието и ще завърши, стига да реши да си ходи по изпитите, това поне трябва да направи. Това е ясно.
За реализацията вече обърнах внимание какво да направят и това би им било единственото реално полезно нещо, вместо да се чудят лесно ли било, трудно ли било с ученето, което си е бошлаф работа. Само работещ в сферата може реално да им разкаже и да им покаже за какво иде реч. Вкл. на терен. Лято е, работа си има и в момента.
Виж целия пост
# 18
В началото на 90-те на университета, обект на спора, му казваха "санаториума". Това беше по време, когато студентите не работеха масово, и всеки ден бяха на лекции и упражнения. Също и не се влизаше толкова лесно, някои хартисваха за следващата година, което си беше голям срам. Сега не съм чула за неприети студенти, освен някой друг за медицина, ама и там нещо взеха да приемат всеки желаещ.
Масово си работят на пълен работен ден, колко ходят на лекции - не знам. Всички си влизат, и ако положат поне минимално усилие да си прегледат записките и учебниците преди изпит, че да знаят откъде какво да препишат, завършват. Но и да не го правят, пак има голяма вероятност да се дипломират.
Това, което Човечето описва, може да се случва и днес във всеки ВУЗ - студенти, които съвестно си учат всичко, но това не е в противоречие с факта, че 80-90% от състудентите им карат през просото. Та за малцината учещи се ще е трудно, за масата - лесно.
За Лесото не знам, но по индиректни канали ми се е създало мнение, че няма да е трудно. Ако обича да е навън сред природата, и има късмет да си намери работа, хич няма да му е зле. Може и в някое ловно стопанство да работи, не само горски.
Виж целия пост
# 19
Здравейте, направо към въпроса ми Simple Smile

Та какво ви е мнението за Лесотехническия Университет в София ,защото съм приет с Горско стопанство и просто искам да чуя мнения от вас (дано някой е завършил и да сподели мнението си) !!

П.с. Видях предната тема за същия ВУЗ,но там не намерих това което ме интересува и затова реших да пусна нова тема !
Виж целия пост
# 20
Здравейте, направо към въпроса ми Simple Smile

Та какво ви е мнението за Лесотехническия Университет в София ,защото съм приет с Горско стопанство и просто искам да чуя мнения от вас (дано някой е завършил и да сподели мнението си) !!

П.с. Видях предната тема за същия ВУЗ,но там не намерих това което ме интересува и затова реших да пусна нова тема !


Стига да има къде да се реализираш после е ок,дано все още го учиш и не си се отказал.
Виж целия пост
# 21
ЛТУ - труден за учене, въпреки приказките Лесото-Лесното. Зависи от специалността.
Горско стопанство - много за зубрене. Ботаника, дендрология и горска защита и др. са предмети, равносилно на научаването на телефонния указател на голям град. Плюс технически дисциплини с формули и чертежи - механика, висша математика, физика, химия, ерозия и т.н. Плюс практика в учебните бази, паркове, учебни полета. Изисква се интерес към биологията, но математически умения, логическо мислене.
МТД -  машинария, чертежи, формули. Техническа специалност.Математически умения, логическо мислене.
Озеленяване - скъсват се денонощно от чертежи,  научава се и нещо за растения и дървета.

Относно изпитите - зачети, курсови проекти, заверка на семестъра и чак тогава достъп до изпити. Само че за малкото отпуснато време за изпити, едва ли може някой да се вмести и спокойно да се яви и вземе
съответния изпит.
И във всеки курс по един смахнат преподавател, който къса 90% по дефолт, независимо от знанията .

Относно реализацията - горско стопанство е най-вече за хора с връзки /баща или дядо/ или от правилната политическа партия. Предпочитат се мъже, а не жени. В София реализацията е трудна.
А като е така, едва си заслужава някой да се напъва.  
Озеленяване - пак връзки, и за влизане в ЛТУ, и за реализация  след това.
МТД - реално си заслужава ученето, намира се работа без ограничения. Подходяща и за мъже, и за жени.
Едно е сигурно - ВТУ ще ви научи на голямо трудолюбие, или голяма гъвкавост и заобикаляне на правилата.
Или всичко това взето заедно + много приятелства и контакти.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия