НВ-ВМХ и палео - тема за здравословното хранене, част 131

  • 38 380
  • 760
# 525
Как приготвяте дроб?
Виж целия пост
# 526
Аз лично само телешки запържен с масло,или пилешки с лук. Свинският ми е сух и едва го ям. Телешкият може и на скара.
Виж целия пост
# 527
Аз го запържвам с лук, че домашните така го обичат. Обикновено ядем пилешки, аз ям от време на време свински.
Виж целия пост
# 528
Много хора просто искат да отслабнат, без да имат някакви съществени здравословни проблеми - колкото и да е странно.


Странно е, да.  Натрупването на мазнини е резултат от хронично поддържане на високи нива на инсулина. А високото ниво на хормона инсулин развива възпалителни процеси в тялото. Той действа подмолно и тихо - може 5-8-10 години да не се усетят симптоми на възпаления и изведнъж бам - висок холестерол, остеопороца, инфаркт, болежки в ставите - чудиш се защо.  Ето превода  на една много интересна лекция на американски лекар по повод на инсулина.

http://foodforthoughtbg.blogspot.com/2013/09/blog-post_25.html

Така, че има ли наднормено тегло, човек не е вече здрав.
Виж целия пост
# 529
Ще пуснеш ли тук линк към месоядния ютуб, който каза, че гледаш?
Много интересно ми стана.
С мм си разсъждавахме онази вечер. В природата има само месоядни животни-ядат веднъж на няколко дни, и са само мускули и сила.
Има и тревопасни, те пък постоянно ядат.
Това е природата.
Пък ние хората ядем и двете, постоянно. Не е много природно, май?
Дай един линк, да се образовам малко. Въпреки, че не вярвам, че ще се разделя със салатите си?
Виж целия пост
# 530
Не е точно така ,освен нас има и др.животни които ядат и растителна и животинска храна и това са мечките, сега не се сещам за други, но има.
По устройство на стомаха,сме към хищниците, с един, тревопасните са с по няколко.
Виж целия пост
# 531
Маймуните и прасетата също ядат растения и животни. Има и други, но не ми се рови сега.
Виж целия пост
# 532
Ще пуснеш ли тук линк към месоядния ютуб, който каза, че гледаш?
Много интересно ми стана.
С мм си разсъждавахме онази вечер. В природата има само месоядни животни-ядат веднъж на няколко дни, и са само мускули и сила.
Има и тревопасни, те пък постоянно ядат.
Това е природата.
Пък ние хората ядем и двете, постоянно. Не е много природно, май?
Дай един линк, да се образовам малко. Въпреки, че не вярвам, че ще се разделя със салатите си?
Ами те са доста канали. Пишеш carnivore diet и ще ти излязат доста. Отделно аз следя този Bart Kay - Nutrition Science Watchdog, много харесвам презентациите на nadir mir ali, този също ScottTheTruckDriver - еволюция от интервално хранене към кето и към основно месоядно напоследък, Shawn Baker, Paul Saladino, MD
Тези са по-обширни като теми на видеата, а има и доста малки канали с лични истории на хора с автоимунни заболявания, храносмилателни проблеми, артрити, наднормено тегло и т.н.

Хората сме всеядни до толкова, до колкото можем да оцелеем дълго на различни видове храна, което говори за отличната ни адаптация като вид. Дали ще сме в оптимална физическа форма на всякаква храна, дълго време, е съвсем отделна тема.

По рН стомасите ни са най-близо до мършоядни. Според мен е от изключителна важност да се поддържа здрав стомах с ниска киселинност. Това е предпоставка за оптимално усвояване на протеините, както и предпазва от проникване на патогени надолу в храносмилателната. Не случайно се споменаваха ензими наскоро и как растяла косата и как добре действали.
 
Иначе, силата на животното няма общо с това какво яде, а дали това което яде е оптималната му диета.
Тревопасните ядат трева, да, но в стомасите им бактериите които разграждат целулозата (хората не можем да  я храносмиламе изобщо), я превръщат в късоверижни мастни киселини, така че реално тези животни са също на високо мазнинна диета.
Виж целия пост
# 533
Той действа подмолно и тихо - може 5-8-10 години да не се усетят симптоми на възпаления и изведнъж бам - висок холестерол, остеопороца, инфаркт, болежки в ставите - чудиш се защо.  
Така, че има ли наднормено тегло, човек не е вече здрав.

Нали уж високият холестерол не е вреден и не бил фактор за инфаркта?! Как бързо обърнахте палачинката  Wink ...
А пък специално за остеопорозата и диабета, хората, които лично познавам с тези заболявания, са доста слаби.

За съжаление нещата не са толкова елементарни  - всички дебели да са болни, а всички слаби - здрави. Механизмът на отключване на повечето заболявания е сред най-непознатите области на медицината. Да не се окаже например, че хормоните на щастието, които се набавят с повечето вредни храни, имат по-голямо значение за запазване на здравето, отколкото да речем нивата на инсулина. Или пък има други фактори, за които изобщо не подозираме - като чета например, какви сериозни учени започнаха да се занимават с изследвания върху паметта на водата, и се замислям доста сериозно, колко малко знаем за света около нас. Уж медицината е много напреднала, а на 20-30-40г. медицинските теории радикално се сменят - като за холестерола, например.
Виж целия пост
# 534
По статистика, 20% от хората с наднормено тегло са метаболитно здрави, което значи, че 80% са болни - никак не е малко.
Слабите хора са по-ощетени в случая, защото понеже са слаби, не забелязват проблемите навреме или не им се обръща внимание, а когато ги установят, вече са в напреднала фаза.

Медицината е напреднала от към лечение на инфекциозни заболявания и хирургия, но не и при хроничните заболявания. Там по-добре да не припарваш до лекар.

Храните, които предизвикват отделяне на хормоните на щастието са реално пристрастяващи субстанции като захар например. Тя активира същите центрове в мозъка като наркотичните вещества - не, мерси.

А за холестеролът никаква палачинка не "сме" обърнали. Просто много хора все още си мислят, че е проблемен, което е жалко.
Виж целия пост
# 535
Аз лично бях в пъти по-уморена и депресирана, когато ядях тестени и захар. В момента се чувствам като на стероиди Joy. Което и не е далеч от истината, де - мазнините са стероиди. Та, не знам боклучавите храни какво “щастие” донасят, ама при мен беше точно обратното.
Виж целия пост
# 536
Относно холестерола, не знам кога джипитата и професорите им ще се ъпдейтнат най-после. Моят е леко завишен, доктора ми препоръча Средиземноморската диета. Преди кръвните тестове (49 теста) бях закусила с телешко. Smile Естествено, продължавам си месоядната. Чувствам се страхотно, за пръв път нямам ПМС и розацеята ми видимо намаля! Това е първият ми прогрес от 3 години мазане с кремове, хапчета и т.н. Имам и други подобрения. Да отбележа, че този вид хранене не държи в дълбока кетоза като НВ-ВМХ, освен ако не се стараеш да ядеш около 2:1 протеин към мазнини.
Виж целия пост
# 537
Няма да е скоро като гледам. Докато зърнопроизводството и компаниите, които произвеждат тези храни натискат в посока растителноядство.

Тя кетозата така или иначе не е задължителна, даже е по-добре да се влиза и излиза периодично.
Виж целия пост
# 538
Здравейте,правих си профилактични годишни прегледи,като 3 часа преди това бях обядвала руло Стефани със салата.Кръвната ми захар е 4.63,в норма съм,но при липидния профил според ЛЛ има проблем
Холестерол 5,3 в норма
Холестерол HDL 2,63 ,при реф граници над 2.
Холестерол LDL 4.12 при норма до 3.6. Тук е проблема споредЛЛ
Триглициридите са 0.8
Според племенницата ми,която е  на НВВМХ ,при ниски триглицириди и висок HDL при пълен липиден профил
може да се очаква  да излезе че завишеният LDL се състои основно от обемни частици,които са безопасни.Мнението и е,че кардиолозите може да мечтаят за такъв хубав HDL.
Аз знам,че по важни са триглициридите,ама ЛЛ е казал на мъжа ми,който ми е взел резултатите,че е висок .
Според вас има ли  нещо притеснително в този висок LDL?
Виж целия пост
# 539
Идеални са ти показателите. Така или иначе LDL не го мерят, а го смятат по формула. При висок HDL и ниски триглицерити, LDL е такъв какъвто трябва да бъде и не представлява никакъв проблем.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия