Наследени селски имоти - как да се откажа от тях?

  • 3 703
  • 64
# 15
Така давам детайли Simple Smile

Значи става дума за две къщи с дворно място в едно и също село. Едната е прехвърлена на мое име, другата е на името на родителите ми. Всичко е с нотариални актове и законово и документално уредено.

Имат и ниви, но те са дадени на арендатори, които ги обработват и им плащат някакви суми всяка година. Обработваемите земи няма да продавам, а до колкото разбрах и да пожелая, самите арендатори ще ги вземат веднага. Те не са ми проблем. А и нашите си помагат с това което им изплащат. Тези земи съответно са някъде извън селото, не са прикачени към тези къщи които са ми проблем в момента.

Иначе до предната година ходеха от време на време лятото. Но майка ми получи инсулт, прикова се към легло и явно няма да се ходи там повече. МНого ми се щеше да има начин да им плащам данъците от тук, да не се занимават с ходене по институции, но явно няма как да стане. Близки нямат. Всичко живо си замина много преди тях и въобще няма как и на близки да се подарят. НИто родителите ми имат живи братя и сестри, нито бабите и дядовците имат живи близки роднини. Което до някъде улеснява ситуацията, но така или иначе всичко падна на мен. Говорих им да се погрижат за тях докато бяха прави и здрави, но така и не го направиха. А сега вече няма на къде. Те не са и за продан. Съборетини някакви. Кой ще се разкупува на подобни места. А и да ги обявя в агенции за недвижими имоти, пак трябва някой да отиде, да им отвори, да прави снимки и т..н. Тегава работа. Абсурд да се прибера да се занимавам с това. Отпуска имам по две седмици в годината. Да прекося половината свят за нещо, което не се знае колко ще се утече във времето.....Единствено данъците ми се щеше да плащам, но и това няма май много избор как да стане. И както казах и по-напред, не е и за подценяване да не се събори нещо и да пострада някой. Макар, че не съм канила никой в имота си, знам ли хора всякакви, наркомани, деца, бездомници, ако се научат че не са обитавани имотите и да започнат да влизат, току виж някоя беля се случи.

Благодаря ви още веднъж за помощта!!!
Виж целия пост
# 16
Единствено данъците ми се щеше да плащам, но и това няма май много избор как да стане.
ПЛАЩАНЕ НА ДАНЪЦИ И ТАКСИ В БЪЛГАРИЯ ОТ ЧУЖБИНА
Скрит текст:
http://fexopay.com/?p=_service_tax_wh
https://www.epay.bg/pay/taxes/
Виж целия пост
# 17
Оооо безкрйно Ви благодаря Flowers HibiscusFlowers HibiscusFlowers HibiscusFlowers Hibiscus

Само да попитам има няколко полета които не са ми ясни от къде да намеря информация за тях:
Партиден номер, IBAN на общината, Сума за данък недвижими имоти и смет....

Това от къде да го намеря? Някакви бележки ли се пращат? И родителите си ще питам, но ако намеря тази информация и без тях, пак ще е добре.
Виж целия пост
# 18
Ако земите са земеделски и собствениците не се занимават с тях - съответната община има право да ги дава на частни земеделски производители за обработка. Водят ги " бели петна", кметовете знаят кой какво работи, договорите ги има в Общинската комисия по земеделие.Съответното рентно заплащане е минимално при този статут, внася се по сметка на Общината и може да бъде поискано от собственици/ наследници за 3 години назад.
За 10(десет) години назад.
За 3-те се "искат" от ОД "Земеделие", а за другите 7 - от Общината.
Арендаторът, обработва "белите" петна след търг,
като сумите ги внася по сметка на съответната областна дирекция "Земеделие".
https://www.mzh.government.bg/odz-sliven/bg/home/16-02-22/.aspx

"Белите" петна могат да се проверят на сайта на ОД "Земеделие" от падащото меню:
Ползване на земеделските земи > Процедури по чл. 37в от ЗСПЗЗ за стопанската.

Всички попълнени документи могат да се изпратят с куриер.
Сумите ще бъдат преведени по указана банкова сметка.
Физическо присъствие не е необходимо.

Точно в Сливен ми казаха, че искат подаването лично или чрез пълномощник и плащат макс 3 г одини назад.Навсякъде е както те прекарат,  ако не си наясно.
Виж целия пост
# 19
Партиден номер, IBAN на общината, Сума за данък недвижими имоти и смет....
от:
- съобщението, получено по пощата на адрес,
за данък сгради и такса смет
Скрит текст:
или
- чрез търсачка за общината
https://www.google.com/search?q=%D0%B1%D0%B0%D0%BD%D0%BA%D0%BE%D … bih=677&dpr=1
(напр. за Варна http://www.varna.bg/bg/articles/89/%D0%91%D0%B0%D0%BD%D0%BA%D0%B … %D0%BD%D0%B5.html
Точно в Сливен ми казаха, че искат подаването лично или чрез пълномощник и плащат макс 3 г одини назад.Навсякъде е както те прекарат,  ако не си наясно.
Никога на приказки не се доверявам.
(Може проблема да е и в мен, да не дочувам, да забравям и т.н.  Mr. Green)
Стигала съм до положение да искам служебното лице да се подпише под текст,
за обяснения(устни), които ми е дало.

Затова, както винаги съветам - въпросите да са отправени писмено!
(за Сливен: ODZG_Sliven@mzh.government.bg)
А защо не си пуснахте заявленията и да чакате в законовия срок да бъдат резюлирани/платени?
Виж целия пост
# 20
PAV1, защото са няколко наследствени ниви, съсобствени и нямаше как да подам от името на всички целия комплект документи.Не искаха да ми съдействат особено , имаха много кофти отношение и много се радвам, че няма да ми се налага повторно посещение.Благодаря ти за полезното инфо!
Виж целия пост
# 21
PAV1, защото са няколко наследствени ниви, съсобствени и нямаше как да подам от името на всички целия комплект документи.
Подавате от ваше име.
Цялата сума ще бъде изплатена по ваша банкова сметка.
Към документите прилагате и тази Декларация:
Скрит текст:
Виж целия пост
# 22
Извън темата на vici75, но да допълня, че документите за получаване на рентата от бели петна, се подават в Общинска служба Земеделие, по местонахождение на имота, а не в Областната дирекция "Земеделие". Пав е писала, достатъчно е единият съсобственик да подаде документи, прилагайки декларацията. Когато става въпрос за наследствени земи и съсобственост, задължително удостоверение за наследници, актуално (6 месеца).
Виж целия пост
# 23
Няма начин да се върна и да се занимавам с продажби също. Има ли някакъв законов начин да ги оставя на община, да ги прехвърля на хора в нужда или и аз не знам какво друго?
Пишеш пълномощно на някого да се разпорежда и той продава, подарява и т.н. Все пак е добре да конкретизираш разрешените права.
Виж целия пост
# 24
Аз за човек да предвижва нещата не съм толкова притеснена. Вярвам че все ще намеря някого. Въпроса е, че са непродаваеми/неподаряеми и търся начин да се отърва от тях. Нямах в предвид момента на пробаждата на някого, а по принцип целия процес по обявяване, огледи и т.н., които с дълъг процес.
Виж целия пост
# 25
За процеса ги даваш на агенция.
За самата продажба трудно се дава пълномощно, нотариус ми го е казвал.
Виж целия пост
# 26
За самата продажба трудно се дава пълномощно, нотариус ми го е казвал.
Кое му е трудното? Ако си в чужбина ли.
Виж целия пост
# 27
Аз за сигурна продажба бих се прибрала. Все за две седмици смятам че документално би се оформило всичко. ПО-скоро докато се стигне до продажба няма как да се занимавам - търсене на агенция, предоставяне на имота за оглед, снимки и т.н. Всичко това малко или много изисква време. Предпочитах ако има начин да се остави на общината, но явно и така няма да стане. Едва ли някой търси съборетини да купува.
Виж целия пост
# 28
С всяка агенция може да общуваш чрез мейли. А по отношение на пълномощното, не знам защо така твърди нотариус.Скоро продадохме имот, наследствен.Леля ми живее в чужбина от 50 години, просто направи и завери пълномощно в българското посолство и го изпрати.
Виж целия пост
# 29
А къде се намират имотите?
Напоследък има търсене на стари къщи по селата......
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия