Какво значи да обичаш себе си?

  • 5 785
  • 146
Здравейте! Дълго се чудих дали да пусна такава тема, а и честно казано доста се притеснявам, но се надявам да се получи нещо хубаво.

Със сигурност сте попадали хиляди пъти на модерните призиви, че трябва да обичаме себе си, за да може да допуснем любовта да дойде в живота ни. Но какво означава и в какво се изразява тази любов към себе си?

Аз лично съм изключително самокритична, но усещам, че това невинаги е хубаво и че дори е някакъв придобит навик, с който едва ли не искам да си докажа, че "ставам". Всъщност, имам натрупани много такива "механизми", с които или се самосаботирам, или се наказвам и обвинявам за нещо, за да може да изчистя образа си пред себе си и пред другите.

Много често се обвинявам за външния си вид, въпреки че аз самата се харесвам много, но понеже не искам да следвам всички съвременни стандарти за красота, това ме кара да се чувствам зле и понякога си повтарям разни грозни неща за външния си вид и за себе си, понеже се чувствам несигурна и мисля, че така изглеждам и в очите на другите.

Преди малко погледнах една своя снимка, на която кожата ми не е перфектна, че дори и веждите ми не са добре оформени, но мисля, че изпитах точно тази обич, за която се опитвам да говоря в тази тема. Просто да приемеш себе си и да си сам най-добрия си приятел. Да си посъчувстваш, без да изпадаш в самосъжаления, но просто да мислиш сам на себе си най-доброто. Не бих казала, че е лесно...

Накрая ще добавя още нещо, за което също не знам дали съм права, но го мисля. Сякаш българите сме изключително критични на тема външен вид, облекло и въобще... кой какъв е, какво говори, как се представя пред света... мисля, че сме повече от жестоки и ни липсва нещо. Липса ни някакъв вид мило отношение към другите. Не е хубаво да се обобщава, знам. Не всички са такива.

Ще ми е интересно да чуя вашите разсъждения. Simple Smile

P. S. Даже конкретно при нас, жените, имам чувството, че толкова надълбоко във възпитанието си вкарваме самокритиката откъм външен вид, че ако не си повторим поне няколко пъти, "Мале, на какво приличам тук", "Леле, имам корем" и т.н., то значи се имаме за много велики и се мислим за голямата работа.
Виж целия пост
# 1
Ами аз много се обичам. Толкова много, че съм сигурна, че никой друг не е и няма да ме обича толкова, колкото аз себе си Grinning Обичам си корема, дори и да не е плосък, толкова е сладък. Имам най- красивият пъп. Обичам всичко в себе си, независимо дали го харесвам. Примерно не си харесвам изобщо краката, ама пък са си мойте и си ги обичам. Но най- важният знак за обичта от мен към мен е че абсолютно никога не съм и няма да допусна, някой да потъпква чувствата ми и да не ме уважава. Който си го позволи, колкото и близък да ми е бил, директно без да се замислям, го режа отвсякъде. Най- важното е човек да си пази достойнството. Много ми е интересно, когато някой ми каже "Ми аз много се обичам" и в същото време да виждам как този някой, позволява да тъпчат отгоре му.
Виж целия пост
# 2
За мен значи да не правя компромиси с нещата, които са наистина важни за мен. Когато сам не се обичаш и не уважаваш желанията си, няма как да очакваш другите да го правят. От друга страна, когато човек покаже, че има достойнство и защитава онова, което счита за важно, изгражда авторитет и получава същото от човека до него.
Виж целия пост
# 3
За мен да обичаш себе си означава да харесваш външния си вид, да си щастлив или поне доволен от изборите и живота си.
Виж целия пост
# 4
Така, така, изброеното и инстинктът за самосъхранение, предпазващ от вредни ситуации, отношения и навици. Грижата за собствения комфорт.
Виж целия пост
# 5
Обичта към себе си е себеприемане, себеуважение и себеотстояване, казано накратко. Така като те чета авторке, не си и до първа точка още...
Виж целия пост
# 6
Любов към себе си ?
Всяка сутрин се поглеждам в огледалото и мисля,че съм чудесна. Всеки път като се погледна се изненадвам колко съм красива. Тренирам,храня се правилно и полагам много усилия,които ми носят най-вече емоционално удоволртворение. Харесвам работата си и ходя с удоволствие. Изисквам от хората отношение и отговарям със същото. Обичта ми към мен се изразява в това да не се критикувам и да се радвам с цяло сърце на малките ми успехи. Защото с малки стъпки се постигат велики неща.
Виж целия пост
# 7
Aз не мисля че човек може да обича себе си. Според мен това би било много вредно за него. Той би могъл да обича семейството си, дома си,  приятелите си, хобито си, природата, красотата … Но не може да се обича. По-скоро казано има нужда да го обичат. Обичта е взаимно нещо. То не е самостоятелно. Рефлективно е. Т.е. обичта към теб е когато изпитваш щастие от това което получаваш от обичните хора или от обичната дейност.

Харесвам се и обичам се са различни неща за мен. Аз не се харесвам, но ме харесват. И нямам в предвид външния вид.
Виж целия пост
# 8
Да уважаваш себе си и да не допускаш да те тъпчат и подценяват.

Не мисля, че външният вид има огромното значение, което авторката се опитва да му отреди. Не е до това да си с перфектна кожа, коса или вежди, а да приемаш това, което си, с достойнство и да бъдеш стойностен човек.
Виж целия пост
# 9
Всеки е възпитан в различна представа за обич като цяло. За мен здравата представа е не непременно да се харесваш, но да се приемаш и да се грижиш за себе си и своето добро. Разликата с егоизма е, че егоистите искат другите да ги слагат на първо място и първо да се грижат за тях, а да се грижиш първо за себе си е нормално и отговорно. Реално и доброто, което правим за другите пак е според нашите представи и нуждата да сме добри, а и обичта към тях, която също се проявява като грижа. Ако един човек обича така няма как да е добре ако хората, които обича не са добре, та за мен всичко започва от здравословната обич към самия себе си, на която трябва да са ни научили като малки.
Виж целия пост
# 10
Любовта към себе си е правилния микс от себеприемане и доза самоусъвършенстване.

Да приемаш някои дефекти значи да се саботираш сама в живота, това не е любов. Да прекаляваш с натиска за самоусъвършенстване също не е любов. Но комбинацията в правилни дози вече прави нещата приятни.

Да се опитваш да си изличиш последната капка целулит може да е омраза към себе си, ако не ти е наистина важно. Да учиш желан език обаче, с кеф, е обич към себе си, да дадем конкретни примери.
Виж целия пост
# 11
Обичта към себе си минава през себеприемането. Ако си мислиш съзнателно нещо като: "а тук изглеждам добре, нищо, че не съм си оформила, както трябва веждите", "леле, тук ми се вижда леко как ми се е надул корема" – това не е самоприемане. Това означава, че съзнанието ти е постоянно обременено с мисълта как и дали те приемат околните, а ти сам не приемаш себе си.

Приемането на себе си включва да усещаш себе си добре в кожата си, независимо от ситуациите (изключваме крайни състояния), външния вид и то без да мислиш постоянно за това. Когато си наясно с достатъците и недостатъците си, но това не те изкарва от баланс, не те напряга постоянно.

Можеш да си самокритичен, взискателен към себе си и даже е нужно, за да държиш обратна връзка със света. Но не и това да е фикс идея и да завърта цялото ти съществуване около това как изглеждаш и как ще те видят другите.
Виж целия пост
# 12
Любовта е противоположност на егото.
Казваш, че си самокритична и се обвиняваш (без значение защо и в какво)- това е твоето его.
Споделям мнението ти за българите. Като цяло сме повърхностни, с голямо его, липсва ни любов към себе си (съответно не можем да я дадем и на другите), съпричастност, състрадание... всеки е затворен в собствената си черупка, няма единност, следване на общи интереси и цел; повърхностни сме, материално ориентирани и духовно бедни, забравили сме истинските ценности... всичко това идва от егото и е показателно колко ни липсва любов. А духовната нищета е източник на неудовлетворение, негативизъм, страдание и нещастие... и още повече храни егото и се получава омагьосан кръг, спирала надолу.
Същото важи и за жените, вманиачени на тема външен вид. Има една мацка в ютюб, навремето гледах канала й, тя много хубаво обяснява за любовта, свързването със себе си, развиването на женската енергия и как това се отразява в отношенията с мъжете... тя го разглежда от позицията на източната философия и говори за Шакти и женското начало, ама е същото... осъзнаване какво е егото и как да се измъкнеш от хватката му. Дали ще го наречеш откриване на Бог, отваряне на третото око, свързване с висшето си Аз, духовно пробуждане/просветление, разкриване на истинската си същност, осъзнаване на реалността/смисъла/Истината/Вселената, път към себе си/към вътрешния си свят и т.н.- все става въпрос за загърбване на егото и отваряне на пътя на Любовта. Някои го разбират, други гледат на това с насмешка, трети пък се дразнят... Хората (във всяка ситуация) реагират според своя опит и ниво на осъзнатост- за това няма правилна и грешна реакция, няма добро и зло, всичко опира до това ниво на емоционална зрялост... Успееш ли да видиш цялата картина, а не отделните й фрагменти, всичко се подрежда като пъзел (въпрос на възприятие е). Любовта не можеш да я разбереш, ако не можеш да я почувстваш... и хиляди страници да прочетеш какво е любовта (към себе си, към мъжа си, към детето си, към всички хора, към всички живи същества- все едно), файда йок, ако не я усетиш в сърцето си.
Виж целия пост
# 13
Любовта към себе си е правилния микс от себеприемане и доза самоусъвършенстване.

...

Глупости. Не забелязваш ли, че рефлектира върху @АЗ@. Т.е. его.

Приемането на себе си включва да усещаш себе си добре в кожата си, независимо от ситуациите (изключваме крайни състояния), външния вид и то без да мислиш постоянно за това. Когато си наясно с достатъците и недостатъците си, но това не те изкарва от баланс, не те напряга постоянно.


Тук много се бъркат нещата с нарцисизъм, праг на чувствителност, емоционалност, егоизъм …
Защото се приема , че човек може да обича себе си. Аз не мога да си представя , а и авторката като гледам, как човек обича себе си.
Всичко дотук описано е харесване , приемане, самоогаждане, егоизъм, непукизъм , … всякакви .. ама любов? Любов не е ли вместо да киснеш пред огледалото и да си изскубваш веждите , за да се харесаш и заобичаш повече, да идеш в хубавото време на разходка , да си набереш или купиш разкошен букет цветя и да се прибереш доволна и да си ги наредиш във вазата? НЕ е ли да си направиш чайник хубав чай и да си го изпиеш на приятна светлина, гледка и аромати ? Защо да е свързана с комфорта от добрия имидж , а не с комфорта да си позволиш @лош@  имидж , но време за собствен комфорт? И пр.
Виж целия пост
# 14
Егото е нужно. То е нужната граница. Хора, които ти разправят как е хубаво да си без его, в повечето случаи се опитват да ти направят нещо кофти.

Относно имиджа вече го казах - не е до това да се правиш на наконтена, а точно да може да си позволиш "своите" неща. Но от друга страна да си запуснеш прекалено вида също е вид подкопаване на собствения ти успех.

А това си е важно. Светският, външен успех, егото, също е част от микса. За мен вече е и част от себеобичането, защото както казах, ако някой ти втълпи да си без его, може да те откара до доста неприятни ситуации и житейски позиции. Егото е това, което те води до извода "that shit is not acceptable". Да си изградиш Аз без такава алармена система не е оптимално.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия