Закупуване на имот

  • 2 477
  • 24
Здравейте,
Имам следният въпрос: след закупуването на имот къде трябва да се декларира и какви документи са ми необходими?
Брокерката спомена само данъчно и кадастър.
Но какво да нося в данъчното? Прочетох, че е необходимо да подам декларация по чл. 14, но какви документи ще трябва да приложа към нея? Само копие на нотариалния акт ли?
А в кадастъра какво подавам?

Евентуално знаете ли какво е работното време на тези две служби в София? Имат ли обедна почивка?
Виж целия пост
# 1
В Енергото и ВиК също трябва да отидете, за да смените имената на партидите.
Виж целия пост
# 2
Данъчните - отдел "Местни данъци и такси" в съответната община, обикновено работят от 8,30 ч. сутринта.
Ако става дума за София, кадастърът има изнесени офиси на няколко места в София, виж къде те устройва най-много, те работят от 9 до 17 ч. За кадастъра ще чакаш на опашка повече, отколкото в данъчното.
На ул. Сердика 5 има кадастър, топлофикация и Софийска вода на едно място. За кадастъра винаги има опашка от поне 5-6 човека, в обедната почивка са повече.
За данъчното някой беше споменал, че вече автоматично данните за продажбата се прехвърлят от Агенция по вписванията към данъчните служби в София. Това обаче вероятно не отменя необходимостта да подадеш лично декларация, която е доста страници и се чудиш какво точно да напишеш - тип строителство  и т.н.подробности, гадничка си е декларацията. Ще ти отнеме 15-20 мин. поне да я разучиш и попълниш.
Ако имаш възможност, вземи си 1 ден отпуска и свърши всичко в един ден. Топлото, електрото и ВиК-то ще станат по-бързо, започни с кадастъра и данъчното. Навсякъде ти трябва копие от н.а., направи си предварително няколко.
Виж целия пост
# 3
При нас брокерката свърши всичко, даже и пари не ни взе за това. Може би ако попитате вашата и и предложите някой лев, може да се съгласи, ще си спестите много разкарване и чакане.
Виж целия пост
# 4
Брокерката с нотариално заверено пълномощно ли беше? Защото, ако е била без пълномощно, и е успяла да свърши всичко това - данъчни, кадастър, ток, парно, вода, много бих се притеснила, че някъде в България е възможно.
Видях, че нотариусът на една от големите агенции в София, предлага тази услуга - 150 лв. и с нотариално заверено пълномощно хора от кантората вършат нещата в ЧЕЗ, Топлофикация и Софийска вода. На нас в ЧЕЗ и Софийска вода ни отне 2-3 часа общо.
Виж целия пост
# 5
Не си спомням да сме правили пълномощно, но сме двама собственици, може другият собственик да я е упълномощил, наистина нямам спомен.
Виж целия пост
# 6
В данъчното всеки отделен съсобственик трябва да декларира (лично или чрез пълномощник) своята част. Не може единият съсобственик да декларира целия имот или частите на  другия/другите съсобственици.
Виж целия пост
# 7
Най-тъпото в данъчното е, че ако имотът има подобрения (сменена дограма, изолация и т.н) и ги декларирате, данъкът на жилището вместо да се намалява, той расте! Просто не ги декларирайте, ако има такива. Извинявам се, че давам не особено почтен съвет, но това е тъпата действителност в България.
Ако имате съпруг, дори и в нотариалния акт да не пише неговото име, пак данъчната декларация трябва да е за двамата.
Виж целия пост
# 8
В данъчното всеки отделен съсобственик трябва да декларира (лично или чрез пълномощник) своята част. Не може единият съсобственик да декларира целия имот или частите на  другия/другите съсобственици.

Над 90% съм сигурна, че само ММ ходи да декларира апартамента ни. Нищо, че е съприжеска собственост. И НА е само на негово име.
Виж целия пост
# 9
Черна станция, то и за нашия апартамент ходих само аз да декларирам (само моето име е в НА), ама щом е съпружеска собственост и другият съпруг се вписва в данъчката декларация и после данък сгради и такса смет излизат и на двете имена, на две равни части.
мандаринка, не се декларира лично, може и само единият съпруг.
Виж целия пост
# 10
Именно, ама тя кава, че всеки трябва да декларира, не че всеки трябва да плаща. То ясно, че всеки си плаща.
Виж целия пост
# 11
Аз това го написах и за автора на темата, защото някои хора правят грубата грешка да не декларират другия съпруг в данъчното, мислейки си, щом само тяхното име фигурира в НА, другият съпруг няма отношение към данъците.
Виж целия пост
# 12
Е, очевидно моят опит от тази година със съ-наследствен имот не е верен, щом така казвате.
Единият съ-наследник беше декларирал и съответно плащал данъци от самото начало, другият - декларира и плати данъците точно преди да си извади данъчна оценка за продажба.
Първият съ-наследник беше питал в данъчното не може ли само с неговата декларация да се мине, отговорът беше  НЕ!
Има разлика между СИО и обикновена съсобственост, СИО-то става обикновена съсобственост след развод.
Виж целия пост
# 13
Благодаря много!

За данъчното ми стана ясно - декларацията и нотариалния акт и чакам.

В кадастъра някаква бланка трябва ли да попълня? На какво гише трябва да чакам? И там ли декларирам, че имота е мои?
Извинявам се за тъпите въпроси,  но с тая бумащина главата ме боли вече, бягане и разкатаване по институциите.
Виж целия пост
# 14
Румба, за данъчното е ясно, ако имаш възможност мини и си вземи 2-3 бройки от декларацията и си я разгледай и попълни в къщи. Колко ще чакаш на опашка е Божа работа - в някои общини се чака много, в други - малко.
За кадастъра - не съм чувала, честно, че трябва да се ходи и в кадастъра, би трябвало да има автоматичен обмен на данни между Агенция по вписванията и Кадастъра. Но дали го има? Не знам. Кадастърът имат телефони на сайта им, най-добре звънни и питай, да не си губиш излишно времето.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия