Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 33

  • 32 574
  • 766
Добре дошли в новата ни темичка!
Успех на всички с търсенето на терен, намирането на вода, планирането, финансирането и не на последно място строенето!!

Към старата тема 32 .
Виж целия пост
# 1
Най-много пари отиват във фундамента и покрива, съответно оттам може най-много да се спести - опитен конструктор може значително да разтовари конструкцията, т.е. влаганото желязо и бетон  Wink
Виж целия пост
# 2
При нас металните керемиди много смъкнаха от разхода за покрив, те предполагат  и доста по-олекотена конструкция.
Виж целия пост
# 3
Запис, продължавам да попивам информация, за близкото или далечно бъдеще...
Виж целия пост
# 4
И аз се зписвам в новата тема.
За да не е празен коментара, бих попитала:
На какъв вид отопление се спряхте за вашата къща?
Някой топли ли се с термопомпа?
Виж целия пост
# 5
Благодаря за темата!
Ние плануваме точно такова отопление - термопомпа и подово навсякъде. И на мен ще ми бъде интересно точно да получа отзиви от реализирани такива проекти с високи тавани (3м)
Виж целия пост
# 6
Ние сме с термопомпа въздух-вода. Вътрешни вентилаторни радиатори на Инова, общо 10 броя. Отопляваме 140-150 м2 жилищна площ на 24 градуса денонощно, в коридорите и стълбищата още 40-50м2 на 18 градуса денонощно.
Топлата вода също ни е към нея, скоро ще пускаме солари.
Сметка за ток от 20.09 до 20.10 230лв. Миналата зима най-голяма беше януари 650лв. Не пестим от нищо
Виж целия пост
# 7
По план е термопомпа, но ще вкарваме газ. Много скъпа инсталация - термопомпата с инсталацията беше поне 25 хил. лв. Отделно, за да е напълно ефективна и да постигнем ниски сметки трябваше да вкараме минимум един сондаж - 15 хил. лв., но два бяха оптимални. Термопомпата има експлоатационен живот 10 години...
И това ни накара да се разтърсим и накрая излезе от не един източник, че има ли наблизо газ, това е най-доброто за нова топлоизолирана къща. И сменихме плана, на първия етаж планираме и подово отопление.
Тези дни трябва да прекарат тръбите на газта до нас.
Виж целия пост
# 8
Какъвто и да е източникът на енергия, подовото е разкош. Навсякъде топлина.
Виж целия пост
# 9
Ние се топлим с котел и горелка на сламени пелети. 170 лв./тон. Около 120 квадрата жилищна площ зимата (6-7 месеца), изолация 10см., обикновена ПВЦ дограма, южно изложение, отиват към 3, 3.5 тона. Тук е сравнителна таблица за видовете отопление.
https://domigradina.com/obzavejdane/otoplenie/otoplenie-s-agrope … no-i-ikonomichno/
Виж целия пост
# 10
И аз благодаря за новата тема Simple Smile Ние също приключваме с грубия строеж на едноетажна къща 300 кв.м. Определено смятам, че това е по-скъпия вариант, сравнено с къща със същата площ на два етажа, но ние категорично отхвърлихме вариант стълби, все пак остаряваме Simple Smile Отделно, имаме и големи стрехи, което автоматично прави плочата и покрива огромни. А какво голямо подпокривно пространство се получи, само дето на този етап няма да го усвояваме, ще се ползва за натурии Simple Smile По отношение на отоплението, и ние сме го планували с водно подово, като първоначалната идея беше за термопомпа вода-вода, но в наше село взеха, че прекараха газ, имаме отклонение към къщата и ще слагаме газов котел, като водното подово си остава Simple Smile
Виж целия пост
# 11
Ние засега сме на етап изработка на проекта. Много сме доволни от ВиК и ЧЕЗ, нещата станаха адски бързо. С визите в общината - също. И навсякъде бяха доста мили Grinning
Ние отоплението сме го измислили да е с печка на пелети. Ще има и подово отопление на първия етаж, и то вероятно само в хола (който е по-голяма част от етажа). И на мен ми се искаше термопомпа, но е огромна инвестиция, затова се спряхме на пелетите. Газ в наше село няма и едва ли ще има. Иначе щеше да е добре.
Виж целия пост
# 12
Ние още само умуваме, но мъжът ми се е спрял също на котел с пелети. В момента се отопляваме с котел на дърва и е ужасно трудоемко - рязане, цепене, пренасяне. Другия проблем е, че двора става ужасен - там където ги изсипва камиона трева не вирее вече, при все че ги местим бързо от там, до ден - два, а от рязането се напълни с дървени стърготини между тревата и нямат махане. Термопомпа идва много скъпа инвестиция за нас. С пелети не е евтино, но поне е по- чисто и не се зарежда през няколко часа като дървата. Сега като е топло зареждаме на 12 часа, но като застудее 3 пъти на ден.
Виж целия пост
# 13
Благодаря за темата!
И  веднага няколко въпросчета - имате ли инфо за актуалните условия/последствия при РЗП от 300 м2 нагоре при започване на строеж - казват ми нещо за по скъпо разрешение, но не само. Ще попитам и в общината, но се опитвам да съм подготвена предварително... За София питам.
Мър-Мяу, а на какво разстояние беше газта? И за това чувам, че граничи с невъзможното, при нас казусът е за около 150/200метра, но пък няколко желаещи.
Виж целия пост
# 14
Единственото, за което се сещам с граница за РЗП от 300 кв.м. е това, че трябва да имате разработен ПУСО за обекта и трябва да спазвате съответните изисквания на НАРЕДБА ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА СТРОИТЕЛНИТЕ ОТПАДЪЦИ И ЗА ВЛАГАНЕ НА РЕЦИКЛИРАНИ СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия