Когато ролите в семейството се разбъркат

  • 7 317
  • 250
Здравейте! Интересува ме как ви се струва “феноменът”, който наблюдаваме все по-често в съвременните взаимоотношения-размяната ня ролите. Жената е “мъж”, мъжът е “майка”, детето става “възрастен”... Борим се за независимост и финансова обезпеченост. Работим наравно с мъжете, пазаруваме и мъкнем всичко сами, след това сме домакини и майки, плащаме сметки, кредити и справяме се сами с децата, защото това е “женска” работа. След това се оказва, че сме иззели част от функциите на мъжа, а това ни прави нещастни. Мъжете пък от своя страна са адаптивни-много им е добре някой да ги храни, дундурка, а те почти да нямат отговорности. Някой пък решават да останат вкъщи и да поемат “майчинството”, за да може мама, която изкарва повече, да се върне на работа.
На какво учим децата по този начин? Не ги ли объркваме за ролите в семейството? От друга страна много често се държим към тях като към възрастни и с нашите безброй изисквания не ги оставяме да изживеят безгрижното си детство. Недай си, Боже таткото да си тръгне, майките превръщат децата в заместител на бащата. Виждам самотни майки, който смятат, че децата трябва да поемат функциите на партньора. Има майки, който продължават да спят в едно легло с порасналото си дете, когато бащата си е тръгнал и така години наред...
Какво мислите, как се отразява всичко това на семейната система? Какво отражение има в детската психика? Какво става с отношенията между родителите? Не  объркахме ли драстично ролите, в желанието си за еманципация и контрол?
Виж целия пост
# 1
Да помоля да конкретизирате и опишете какво е мъжка, какво е женска работа.

Авторке, по самата си същност, изобщо не сте разбрали еманципацията.
Тя дава повече права и свободи, не вменява повече задължения.

Желаете ли да споделие личен опит?
Виж целия пост
# 2
Нещо конкретно ли те вълнува за твоето ежедневие или темата е просто за раздумка?

Всеки сам трябва да прецени, какъв модел иска да представи на детето си. Няма как аз и ти да определяме, кое е правилно и кое грешно.
Виж целия пост
# 3
Какво точно имаш предвид с това, че мъжът е „майка“? Родителят си е родител. И двамата си полагат грижите в/у децата си.
Виж целия пост
# 4
Направо се задъхвах накрая, как бързичко ескалира всичко Simple Smile
Ама много въпроси, авторке, тука сме прости домакини с ролки, дай един по един. Кажи сега първо какво ти стяга, пък да видим.
Виж целия пост
# 5
Аз пък си мисля, че децата в момента растат много защитено и не им се позволява да пораснат. Тоест растат нездраво, в някакви вулгарни измерения, но за други неща са като пеленачета и то до много късна възраст.

Иначе при нас палачинката се обръща "както дойде". В един период си вършех съвсем традиционните женски неща, доколкото биологията го изискваше. После с порастването на децата нещата стават по-гъвкави, тоест оказва се примерно, че аз съм изкарала повече пари, а таткото отива за роклички с момичетата.

Освен това вече светът навън е толкова хаотичен, че ако излезеш в него с роли и модели в главата, може да се окажеш в небрано лозе. Абе правиш каквото работи, според силите и способностите и това е. Вече по какъв начин са нещастни ония нещастни по свой начин семейства - през фара ми е.
Виж целия пост
# 6
Темата е интересна, но така, хипотетично да се обсъжда, за мен е супер скучно. Предпочитам реален казус да се сложи "на масата".
Виж целия пост
# 7
Може авторката да е в депресия. И аз изпадам на моменти в бездънна дупка с две малки деца на главата и без помощ, защото бащата все се налага да отсъства поради работат. Не си представям (А и не искам) в какво ще изпадна ако се налага и да работя за капак. Тези депресии са по-чести до първата година на детето. Моето мина 1, но пък с другото на 4, и то си е дете и искат страшно много грижи и внимание, това в допълнение с куп домакинска работа, която на практика никога не свършва. Човек полудява в даден момент, затова гледам да се разнообразявам с нещо приятно и само за себе си. Независимо, че има несвършена работа си отделям 1ч на ден само за себе си. Резвлечение, дали ще е бг мама, дали ще е лакиране или каквото ти носи удоволствие.
На колко години са ти децата? След 4 има голямо облекчение за психичното състояние на майката.
Виж целия пост
# 8
Добре де, ама това, което описваш, си е точно традиционна женска роля. А мъжът е в традиционна мъжка роля.
Виж целия пост
# 9
Добре де, ама това, което описваш, си е точно традиционна женска роля. А мъжът е в традиционна мъжка роля.
Объркала е с отчетните.
Виж целия пост
# 10
Статия ли пишем?
Мъжът ми не е майка на сина ми, нито аз съм му баща. Но и двамата родители сме в състояние да се грижим за детето, независимо един от друг. За мен е елементарно умение в наши дни да отгледаш наследниците, пък и като се омъжвах, изрично се постарах да не избера мъж на ниво малолетен на акъл и поведение.
Виж целия пост
# 11
Аз разбрах от поста, че жената върши и мъжка работа, като се има предвид бачкането, а мъжът й част от женската, като гледа децата когато тя е на работа и ги храни и т.н., в което аз лично не виждам нещо неприемливо. Жената е в депресия от натоварването и изтъква смяната на ролите като оправдание. Което всъщност се явява нещо нормално при много семейства.
Виж целия пост
# 12
Аз разбрах от поста, че жената върши и мъжка работа, като се има предвид бачкането, а мъжът й част от женската, като гледа децата когато тя е на работа и ги храни и т.н., в което аз лично не виждам нещо неприемливо. Жената е в депресия от натоварването и изтъква смяната на ролите като оправдание. Което всъщност се явява нещо нормално при много семейства.
Жената не излага личен проблем. Насипала е с голямата лъжица някакъв миш-маш и чака дискусия.
Ти я депресира бонус Frowning
Виж целия пост
# 13
Питам как го разбира точно тази смяна на ролите – той е „майката“, тя е „бащата“, понеже ми се е случвало и мъж да ми казва, че поемал ролята на майката. Моля, това какво трябваше да бъде? Както се изказах, че родителят си е родител. И не, не става въпрос за това, че бащата работи, а за основното – поемането на грижите. Е, насила ли са ги карали да създават дете, щом са тръгнали да се мерят кой каква роля поема?
Виж целия пост
# 14
Зависи какво искаш да възпиташ в детето. Ние вкъщи сме възпитани, че мъжът е мъж. Жената - жена. Съответно от малки си обясняваме, как момчецата носят синьо, а момиченцата - розово. Как момчето не трябва да се лигави много и да плаче, защото е мъж. Как юнак, без рани не може. Как момчетата на 8-ми март трябва да подарят цветя на момичетата в семейството.
Брат ми е на 20 години, но подарява цвете на 5-годишната си сестра и и обяснява, че винаги така трябва да се отнасят с нея.
При нас е по-патриархално възпитание, в сравнение с днешните модели. Зависи какъв резултат търсиш.
Мен никога не са ме ангажирали, като малка с "мъжка работа". Нито после партньорите ми. Не съм носила чанти сама. Не съм оправяла колата. Не съм сменяла крушки. (Не че не мога. Не искам.)

И смятам така да възпитам децата си.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия