Наследство на имот

  • 1 788
  • 16
Здравейте!Баща ми почина наскоро и сега с брат ми сме наследници на 2 апартамента. Помежду си сме се разбрали отдавна за имотите. Сега аз притежавам половината от единия имот и половината от другия. Отдавна си живеем в апартаментите, но сега трябва да спазим 6 месечния срок след кончината и да уредим документално въпросите. Аз искам да се откажа от дяла си в неговият апартамент а той съответно от моя. Как може да се случи най безпроблемно и какви са таксите в този случай?Ще се радвам ако се намери някой запознат с тези въпроси.
Виж целия пост
# 1
Не знам дали може частично отказване от наследство. Но защо не го направите като търговска сделка, най-чисто е. Отивате при нотариус и правите замяна - едната половина за другата и така всеки остава 100% собственик на един апартамент. Е, ще трябва адвокат все пак, ама няколко стотин лева, не хиляди.
Виж целия пост
# 2
Може ти да се откажеш от твоята половина,той от неговата,има доста такива случаи.Разбира се трябват нотариус и адвокат.Не е нужно да е турговска сделка,
Виж целия пост
# 3
Както казва Черна станция е, не е търговска сделка, а просто сделка. Търговска и да искат, не могат да я направят, понеже не са търговци най-малкото. Wink Всъщност да, замяната може да се разглежда и като "аз се отказвам от едното, а ти от другото", така че и двете сте прави. Wink А понеже става дума за сънаследствени имоти и получавате реален дял и двамата, може и като доброволна делба да се уреди. Процедурата е една и съща, задължително нотариус, за предпочитане - плюс адвокат преди него. Сравнете таксите и изберете кой начин ви е по-изгоден.
Виж целия пост
# 4
Може подялба на наследството. Имате две половинки, единият получава едната, другият другата. Най-обикновена делба. И вече ако сте се договорили, че са с различна стойност, единият доплаща. Само нотариус, нотариални актове, удостоверение за наследници, там тежести разни - идете на нотариус и ще ви каже какво да донесете.
Виж целия пост
# 5
Сравнете таксите и изберете кой начин ви е по-изгоден.
Проверете при нотариус колко ще е таксата за доброволна делба.
Може и дарение, всеки от вас дарява на другия своята половинка от съответния апартамент. Като брат и сестра мисля, че при дарение таксите са по-малки и са върху данъчната оценка (от 0,4 до 0,8 на сто - при дарение между братя и сестри и техните деца. В София от началото на тази година този данък при нормална покупко-продажба е 3%). Пак нотариусът ще ви каже.
Иначе за отказ от наследство не съм сигурна, че е възможно, но все пак аз не съм юрист/адвокат.

Допълвам се: Говорете с адвокат или питайте в общината, но мисля, че първо трябва да си декларирате  имотите по наследство, а след това да правите сделката каквато и да е тя. След нея пак ще декларирате вече променените обстоятелства.  Ще трябва да вадите и удостоверение от кадастъра, за сделката при нотариуса.
Виж целия пост
# 6
Помолете адвоката си да ви постветва как да формулирате в самите документи пред нотариуса, че с този акт си уреждате отношенията и нямате финансови претенции едни към други. Да го има черно на бяло. Вие явно имате симпатичвн брат и цивилизовани отношения, но е добре да се впише.
Виж целия пост
# 7
И аз от самото начало исках да го кажа - адмирации за сестрата и брата, както и за родителите им, че са направили така, че да не се изпокарат в един момент за едното нищо. Защото това става в повечето случаи. А като изключим децата им, те са си най-близките роднини. Щом има съгласие, вземете си адвокат да ви консултира, казусът не е труден и няма да е особено скъпо. Така ще си уредите отношенията и формално и всеки ще може да разполага, както си прецени, със собствената част/апартамент.  Направете го сега, докато сте млади и разумни, че с възрастта характерът се променя към по-зле и емоциите почват силно да надделяват над разума.
Виж целия пост
# 8
Изкоментирайте освен кое ще е най- евтино и самият способ на придобиване. Наследството е личен акт и имотите не влизат в имуществената общност( ако някой от двама ви има брак). Но ако го оформите като покупко- продажба например новата ви собственост ще стане СИО
Виж целия пост
# 9
Бубалеса, много ценен съвет! Непременно адвокатът да се изкаже.
Пак уточнявам, че не съм юрист/адвокат, но покрай семейни дела съм се осведомила за някои неща. Наследството е лична собственост, дарението, мисля, също, но пак адвокатът да каже. При доброволната делба май се прави изравняване на дяловете (в пари), което може би, пак адвокатът да каже, може да породи потенциални проблеми в бъдеще. Това вече са юридически тънкости, които не ги разбирам, така че само спекулирам.
Покупко-продажбата вече води до СИО, така или иначе, ако няма пред/следбрачен договор за имуществените отношения.
Виж целия пост
# 10
Няма да стане СИО в нито един случай - нито при замяна, нито при делба без доплащане на дяловете. Заменяш личен имот за друг.
При делба за изравнената с пари част възниква СИО, така е, но тук не се предвижда изравняване.
Виж целия пост
# 11
юрист съм и работя в нотариална кантора, най-разумният вариант е делба на имотите,  ако са равностойни апартаментите - няма да има местен данък придобиване или ще е малко, при дарения, замени и т.н. - ще има и местен данък, приготвяте нотариалните актове, удостоверията за наследници, кадастрални схеми и данъчните оценки и отивате при нотариус да ги прегледа и да ви сметне колко ще струва
Виж целия пост
# 12
Боже, боже, какви факултети има по тази наша страна. Не ме питайте, защо така пиша, няма да отговарям.

Питащата съветвам да си огледа ситуацията с адвокат и спестяването от такси да е последният и мотив и то само при равни други условия.
Хубаво, е че сте единни с брат Ви и се уважавате. Здраве и успех в начинанието!
Виж целия пост
# 13
Няма да отговаряш, защото смислен отговор не можеш да дадеш.
Другите условия СА равни, независимо дали ще се извърши делба, или замяна. И аз съм юрист.


По мои наблюдения доста хора ахкат колко отчайващо зле са другите, без да си дават сметка, че и те са обект на точно същите ахкания - от страна на други като тях, не от моя. Wink
Виж целия пост
# 14
danche rk, 6-месечният срок от откриване на наследството е само за деклариране на имотите в данъчната служба на името на наследниците, няма срок, в който да сте задължени да правите делба или друга сделка, може да си стоите като съсобственици, докато решите да се разделите, все пак делбата ще струва известна сума пари, може да ви трябва време да ги съберете....иначе вашият казус е елементарен
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия