Как живеете с минимална заплата?

  • 49 023
  • 1 194
# 210
Абе, да не си от Сливен? Гледам, че там търсят юрисконсулт в НОИ за 800 лева?
Не в София съм, просто съм абанирана в jobs  за нови оферти. Защо този интерес? Просто дадох пример за ниското заплащане на колегите.
Виж целия пост
# 211
Не, просто ми стана интересно какви са свободните места и отворих за Сливен и там имаше само една обява и беше точно такава, за юрисконсулт в НОИ.
Виж целия пост
# 212
Обикновено за магистри и с докторска степен им повишават чувствително заплатите. Много мои познати станаха доктори по какво ли не, за да получават по-високи заплати в държавна администрация.

Въпросните допълнителни левчета се получават само, ако научната степен е свързана с изпълняваната от служителя работа.
Няма гарантирани допълнителни пари просто за наличието на образователна или научна степен.
Виж целия пост
# 213
Галинор, малко офтопик за косата. Аз като бивша фризьорка мога да ти препоръчам, ако миеш косата всеки ден, да е с ph-неутрален шампоан, т.е. ph 5.5. Такива са обикновено бебешките шампоани. Ако ти е мазна, мий я с хладка вода (горещата стимулира мастните жлези) и не слагай балсам на скалпа. Той е само за дължините.

Иначе, аз съм имала моменти с много малко пари. Пестих от козметика, карта за транспорт, кафета навън и за съжаление от храна. Не можех да си позволя нищо и купувах много спагети и хляб. Месото за мен беше оксиморон. От това качих много килограми. Смиятах всяка стотинка в магазина, не беше приятно.
Виж целия пост
# 214
Понеже гледам, че в темата има доста снобски изказвания, се сещам за норвежците, пък и като цяло скандинавците колко скромно живеят, въпреки възможностите много над минималните заплати.
Норвежците като най-богатата нация спят на отворен прозорец зимата, бебетата си оставят в количките пред кафенетата зимно време, носят си храна и дори кафе от къщи. Вода никога не се купува, носи се в шишенце. Едно, че е с добри качества питейната, второ, че не виждат никакъв смисъл да купуват вода. Навсякъде, дори и в заведенията, можеш да си поискаш чаша чешмяна вода и никой няма да те гледа особено. Въобще повечето неща, които се определят тука като голяма драма, че ги няма, хората в една такава страна намират за напълно излишни, въпреки че могат да си ги позволят. Да не говорим, че ходят на зъболекар в Тайланд, защото в Норвегия им е скъпо (при положение, че никак не са чак невъзможни цени), но предпочитат да комбинират почивка със зъболекар, за да им излиза по-евтино. Ходят да пазаруват алкохол в Русия, тютюн в Швеция и какво ли още не. Чаша вино на заведение е голяма работа. А бутилка се поръчва само по специален повод. И още куп неща, които за българинът са от първостепенна важност и липсата им го кара да се чувства мизерен Simple Smile
Преди години имах приятелка, която живееше с двама пенсионера у дома и брат инвалид. Не знам колко ѝ беше тоталът на месец, но тя успяваше да спестява при все, че бяха 4 души у дома.
От нея знам, че всяка седмица тя прави разчет на менюто по дни за седмица напред - в кой ден месо, в кой ден без месо (бяха религиозни и спазваха постни дни през седмицата) и пазарува много внимателно.
Правеше лятото основни зимнини, за които купуваше зеленчуците и плодовете. В един момент обаче спря, защото изчисли, че може да излезе по-евтино като ги купува на дадени промоции.
Следеше си състава на нещата и купуваше сравнително чисти продукти и стоки.
Дрехи си купуваха рядко, майка ѝ шиеше по нещо, но нямаха изоблие от дрехи. Въпреки това всички бяха винаги чисти, изгладени и миришеха приятно.
Специално в България стандартът е такъв, че човек може да намери и добри стоки - плод и зеленчук на прилични цени, особено сезонно и да се справя финансово. Да не говорим пък ако е в малък град и има възможност за двор и собствена градина. Лошото е, че се гледа телефончето, обувчиците и марките и това е основен критерий за място в обществото.
Виж целия пост
# 215
О, ти го изкарва приказка. Алкохолът в Швеция е мега скъп. Може и най-скъпия в Европа да е.
Виж целия пост
# 216
Аз не съм казала, че е евтин в Швеция. А в Русия. Wink
Иначе в Норвегия е по-скъп, ако трябва да се сравняват цените.
Останалото са приоритети. Wink
Или това, че няма да пиеш кафенце от бутката или от гъзарското кафене, хората не им пречи да се усещат пълноценни, въпреки че в техния случай могат да си го позволят. Но не го правят. Simple Smile
И така с много още неща, които за сънародника като чета са от първостепенна важност и се чувстват мизерни, ако им липсват.
Виж целия пост
# 217
Както искаме, така ще се чувстваме. Народопсихология. Не можем да сме шведи.
Колко е МРЗ в Швеция?
Виж целия пост
# 218
Аз бих се чувствала много зле с минималната работна заплата, защото няма да има за хотели и пътувания, както и за кръчми. Това ми е от първостепенно значение, много мразя да си стоя вкъщи, но пък не се чувствам мизерно да си нося храна от вкъщи на работата, да си купувам дрехи втора употреба или да взимам дрехи за децатата от приятелки, както и да пия кафе вкъщи.
Виж целия пост
# 219
Не е само въпросът колко е МРЗ в Швеция, а каква е покупателната ти способност с нея.

Иначе Гугъл твърди, че Швеция няма такова нещо като МРЗ, по друг начин е регулирано.
Най-нископлатените 10% от обществото имат средна заплата 2123€, по данни които чета от 2018г. Но пак казвам, това е ирелевантно. Защото не можеш да приравниш тези пари на Бг цените.
Виж целия пост
# 220
Аз пък много се радвам, че мога да си позволя зъболекар незабавно и наблизо, без да се налага да пътувам до Третия свят.
Приоритети.
Иначе си представям как биха реагирали хората на МРЗ в България, за които е темата, на идеята да излязат извън страната за зъболекар...
Виж целия пост
# 221
О да и аз съм супер щастлива, че мога да си позволя зъболекари и частни болници и доктори. Да не се налага де, но това определено ме радва. Радвам се мога да си позволя курсове за децата, въобще парите мен ме правят много щастлива.
Виж целия пост
# 222
Емма, като каза за пътуване за зъболекар, хората от Югозападна България ходят за по-сериозни стоматологични интервенции в Македония. Имам предвид мостове, импланти, не пломби и подобни дреболии. Твърдят, че било 2-3 пъти по-евтино от тук.

Иначе, и аз се радвам, че не ми се налага да си правя пломбите в Джибути, за разлика от средностатистическия норвежец. И също така се радвам, че за разлика от средностатистическия норвежец, мога да си преведа и отлично да разбера хубавия френски израз "Joie de vivre". Нещо повече, за разлика от средностатистичския норвежец, мога да си позволя да го практикувам активно.
Виж целия пост
# 223
Аз пък много се радвам, че мога да си позволя зъболекар незабавно и наблизо, без да се налага да пътувам до Третия свят.
Приоритети.
Иначе си представям как биха реагирали хората на МРЗ в България, за които е темата, на идеята да излязат извън страната за зъболекар...
Поне за лекарства има хора, които ходят. И такива, които събират поръчки и купуват "на едро", предполагам с някаква печалба. Това в близките до Сърбия райони, известни като най-бедната част на България.
Ние по друга причина пътуваме за лекарство, но последния път дядо ми ме изненада с поръчка, нещо от сорта на Волтарен и подобни беше, без рецепта. Научили са се, не от хубаво за съжаление.
Виж целия пост
# 224
На тях Македония им е като в съседния град, но на мен не ми е. А това ми е едно от най-важните неща - бърз достъп до лекар и зъболекар. Ако ще трябва да ходя за зъб в Тайланд или за бира в Русия... мерси, моят живот вече ми се струва още по-чудесен .

пс - купуването на прах за пране от Турция и на зехтин от Гърция го броя към атракциите, не към оцеляването с МРЗ.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия