Фенове на тениса - тема 6

  • 38 298
  • 750
# 60
Ига толкова категорично се открои, че на моменти забравях, че е само на 19. Със сигурност ще трупа тепърва купи. Няма как другите фаворитки да не се съобразяват вече с нейните способности за да имат шанс.
Все пак тенисът за мен е повече от занаят и любимец ми става този, който има излъчване, проявява творчество и не е просто машина за връщане на топки.
С играта си и поведението си на корта и след това, всеки показва и каква личност е.
Виж целия пост
# 61
За победата на Надал вчера и 13-та титла от Ролан Гарос. Simple Smile

Споделям мнението на Борис Бекер, че Надал победи един много силен и фокусиран Новак Джокович. Имаше дълги размени, имаше разнообразна игра, надлъгване, пробване на различни тактики. Много от геймовете стигаха до равенство. Джокович имаше своите шансове в третия сет, когато вдигна нивото си до максимум, но просто в този ден срещу себе си имаше една жива стена. Отдавна не бях гледал мача на Надал в който да не му падне нивото за няколко гейма, дори сет, особено пък срещу Ноле. Просто от първата до последната точка видяхме един безкрайно фокусиран и мотивиран Надал.
Неща, които най-много ме впечатлиха от Рафа:
Първо, ретурът! Джокович бе бит с едно от неговите най-силни оръжия. Това беше просто чудовищно от страна на Надал. Само няколко факта:
* Само в 3 сервис гейма от общо 13 (два от тях в 3-ия сет) на Джокович за целия мач, Надал не достигна до пробив!
* Чак в 7-ия сервис гейм на Ноле, Рафа не достигна до точка за пробив!
* Чак при 1-5 във втория сет, Надал за първи път не върна ретур в очертанията на корта!
Второ, бекхендът! Форхендът очаквано бе на ниво, даже бе още по-добър, но това го очаквахме. Бекхендът обаче на тазгодишния турнир не бе на висота. Ако имаше компонент в който да имаше някакви съмнения от чисто игрово естество за Надал то това бяха неговият сервис и бекхенд. В този финал обаче Надал надигра Джокович и в другият му най-силен компонент. Невероятни диагонали на Рафа, ахилесовата пета (удара по правата) също вървеше и като цяло много малко непредизвикани грешки от тази своя страна.
Трето, подсечения удар с който тероризираше Джокович. Ноле е трудно победим когато влезе в едно машинално разменяне на по 20, 30 удара от задна линия. Надал въпреки, че връщаше невъзможни топки избягваше прекалено дългите размени и много находчиво използваше този удар с който привикваше Джокович към мрежата и последния не знаеше какво да прави с топката. Много важни точки спечели по този начин.
Когато Джокович се развихри в средата на третия сет и се заигра със себе си, с публиката и щабът си (точно моментът в който става най-опасен) Надал не трепна, продължи да настоява на ударите и гейм плана си и в крайна сметка изчака бурята да отмине и стисна отново хватката. Този път финално.
Джокович очаквано от всички използва много къси топки. Не че нямаше успех, общо взето имаше паритет при сполуките и несполуките, но Надал бе подготвен и Ноле бе прочетена книга. Според мен като видя, че няма да извади от равновесие Надал така както Шварцман стори с Тийм трябваше да спре с тази канонада от къси и да настоява на коронната си игра, да атакува дълбоко на форхенд и да завършва на бекхенд страната. Той и това пробва, но видя, че няма да стане, не и в този ден когато работеше и коронния форхенд по правата на Рафа, но все пак според мен трябваше да настоява повече върху това вместо да се чуди каква по-техничка и оригинална топка да изиграе.

За финал, когато Надал играе така на клей, когато е в зоната както се казва на жаргон е просто невъзможно да се играе срещу него.

Победата на Надал е една от най-важните в неговата кариера. Не заради изравняването на Роджър Федерер с по 20 ГШ титли. Не и заради юбилейната 100-на победа на любимия си турнир. Не, най-важното бе да докаже за последно и един път завинаги на всички неверници, че е феномен и абсолютен и безспорен властелин на клея. Срещу себе си имаше световния номер 1, човекът срещу който е допускал най-тежките загуби в своята блестяща иначе кариера, човекът който влезна в мача със самочувствието, че е непобеден на корта през цялата година. Надал имаше да губи много повече от Джокович. Не е срамно да загубиш от Надал на Шатрие, дори и катастрофално да е. Но ако Надал бе загубил този мач, не малка част от ореолът му щеше да е безвъзвратно накърнен, а самият Джокович дори и с 2 шлема по-малко от Федерер щеше да е много тежко на везната за гоатските диспути. И последно, Надал трябваше един път завинаги да докаже и че независимо от условията той винаги ще бъде фаворит номер 1 в Париж. Урок за много тенисисти колеги, специалисти, журналисти и фенове. Урок, който да бъде запомнен. Първо, по всеобщо мнение новите топки на Уилсън са по-тежки от старите на Бабола, което съответно означава и по-нисък отскок. Второ, хладното и дъждовно време, което прави играта още по-бавна. И трето за капак на финала играха под спуснат покрив, а знаем, че в исторически план това е най-лошият вариант за Надал и един от най-любимите за Джокович. И въпреки всичко това и всички тези фактори които като по предварително написан сценарий вещаеха негов провал, то взе, че нанесе най-тежката загуба в историята на Джокович, на финал на турнир от големия шлем.


* Какви исторически постижения (и разни любопитки) постигна Рафаел Надал след този триумф:

1) 20 ГШ титла - изравняване с Роджър Федерер, като пред тях са само Корт, Серина и Щефи

2) 13 титла на Ролан Гарос - нов рекорд. Подобри собствения си такъв и на Мартина Навратилова от Чикаго.

3) 13 финала на един и същи турнир!

4) 100 победи на сингъл ГШ турнир!

5) 15 години разлика от първия си триумф на ГШ (2005 - 2020)

6) 6 ГШ титла след навършени 30+ години!

7) 14 години с поне 1 ГШ титла през годината (за поредни години също е негов рекордът от 10 ГШ титли от 2005 до 2014 г.)

Sunglasses 4-ти ГШ турнир спечелен без загубен сет. За справка, Бьорн Борг има три, Роджър Федерер два, а Джокович нула

9) 8 ГШ титли със само 1 загубен сет в хода на турнира (7 пъти на RG + USO' 2010)
А също така и рекордните 8 достигания до финалния мач без загубен сет в хода на турнира.

10) Това бе 14 ГШ титла за Надал след като по пътя към титлата е победил или Федерер или Джокович. Ноле има 13 такива титли, а Федерер едва 7

11) Надал вече е с баланс 10:6 срещу Ноле и 10:4 срещу Федерер или общо 20:10 в турнирите от ГШ! На Джокович балансът е 17:16, а на Федерер е зловещо отрицателен, 10:21!

12) Джокович записа първия си геврек на ГШ финал, като се присъедини към Роджър (2008, Ролан Гарос) и Рафа (2006, Уимбълдън). Надал е единствения, който е унижавал и двамата си съперници. Роджър само Надал, а Ноле нито един. Това е едва втория геврек, който Надал сервира на Джокович, докато сърбина до тук не е успявал да занули Рафа.

13) Джокович записа най-малко геймове на финал на ГШ, едва 7, но рекордът между тримата тенори е на Федерер,  едва 4 спечелени гейма от злополучния финал през 2008 г. на Шатрие.

14) Надал има най-впечатляващия процент победи/загуби на 1/4 финал, 1/2 финал и Финал на ГШ
1/4 финал: 34:8?!
1/2 финал: 28:6?!
Финал: 20:8?!
Или от 34 полуфинала, Надал има 20 титли!

15) 18 поредни години с поне една титла на една и съща настилка настилка (в случая клей) - 2003 - 2020!

Виж целия пост
# 62
Grinning

Виж целия пост
# 63
Diavolo, по-изчерпателно не може и да бъде! Благодаря за което!
А какво ще кажете за хубавия списък с тенисистите-кандидати за София Оупън?
Само, дето нямам представа дали ще позволят публика и колко. Някакво неофициално инфо за това? ...Че имам билет, ама дали ще го ползвам...
Виж целия пост
# 64
Зная, че ще има публика на СО, детето иска да ходим и аз страхотно исках. Имаме си огромна топка с автографи за попълване, но едва ли ще посмея заради пустия му Ковид.
Информацията на Д. наистина е впечатляваща.
Виж целия пост
# 65
Още няма инфо за билети, като има ще пиша Simple Smile
Дано и Григор се съгласи и да дойде в София. Дивата карта ще го чака до последно. А и сега няма оправдания за да не дойде. Минали години азиатските му турнири ''бяха приоритет,'' ама сега...
Очаква се и Чилич и Синър да дойдат. Дано предварителния списък се изпълни на 100% и всички да акостират.
Иначе за тези, които няма да могат да присъстават на живо, мачовете ще се излъчват по Диема Спорт.
Виж целия пост
# 66
Билетите за София Опън се пускат днес от 10:00 ч. Т.е. след 4 часа.


Ето пълното инфо
Скрит текст:
Билетите за изключително силното пето издание на Sofia Open ще бъдат пуснати утре (15 октомври) в 10 часа сутринта и ще се продават онлайн на Eventim.bg, на Grabo.bg и ipass.bg.

18 тенисисти от първите 35 в света вече потвърдиха участие в Sofia Open 2020 от 7 до 14 ноември в „Арена Армеец“. Заради стриктното спазване на всички действащи противоепидемични мерки местата в залага са лимитирани, а феновете ще бъдат разположени при задължително спазване на дистанция от две седалки.

Билетите са за 3 категории места. За първите 4 дни от турнира цената е еднаква за всички места, като закупилите пропуски по-рано ще имат възможност да изберат от свободните към момента. За вторите 4 дни, включващи полуфиналите и финала на турнира, са на различни цени спрямо мястото в залата.

Ден 1 (7 ноември, събота) – 18 лева

Ден 2 (8 ноември, неделя) – 18 лева

Ден 3 (9 ноември, понеделник) – 27 лева

Ден 4 (10 ноември, вторник) – 45 лева

Ден 5 (11 ноември, сряда) – 50 лв. (Категория 3), 70 лв. (Категория 2), 110 лв. (Категория 1)

Ден 6 (12 ноември, четвъртък) – 60 лв. (Категория 3), 100 лв. (Категория 2), 140 лв. (Категория 1)

Ден 7 (13 ноември, петък) – 90 лв. (Категория 3), 120 лв. (Категория 2), 160 лв. (Категория 1)

Ден 8 (14 ноември, събота) – 90 лв. (Категория 3), 120 лв. (Категория 2), 160 лв. (Категория 1)

*Деца до 7 години влизат безплатно. Деца от 7 до 14 г. получават 25% намаление.

Всички вече закупени пакетни билети за предишните дати на турнира са валидни, като притежателите им ще трябва само да ги презаверят в Eventim заради наложителното лимитиране на местата и разположението през две седалки. (Вече закупилите билети могат да получат директна информация за възможността за дистанционно презаверяване на sofiaopen2020@eventim.bg.)

По време на Sofia Open 2020 ще бъдат спазвани стриктно всички противоепидемични мерки. Освен разположението през дистанция от две седалки, всички фенове в залата са длъжни да носят предпазна маска.

България има уникалната възможност да бъде сред малкото държави в света, които ще проведат турнир от календара на АТП след прекъсването на сезона заради пандемията от коронавирус. Макар и значително лимитирана, публиката в София ще може да се наслади на живо на едни от най-големите звезди на световния тенис. Отборът на Sofia Open е уверен, че между 7 и 14 ноември, когато всички погледи на световната тенис общественост ще бъдат насочени към София, българската публика ще покаже на света, че може да бъде за пример.

Впечатляващият списък с участници на Sofia Open 2020 дава възможност на зрителите да гледат зрелищни тенис срещи още от първите дни на турнира след уникалното постижение за турнир от категория АТП 250 всички предварително заявени участници да бъдат в топ 35 на света.

Изключителни тенисисти пристигат в България за Sofia Open 2020 от 7 до 14 ноември! Играч от Топ 10 на световната ранглиста, седем представители на Топ 20, трима финалисти в турнири от Големия шлем и един бивш шампион в „Арена Армеец“. Списъкът с участниците на Sofia Open 2020 не само е най-силният в историята на турнира. Това е най-впечатляващата селекция изобщо в турнир от категория 250 на АТП от близо четири години насам.

Вече са ясни имената на 19 от звездните участници в петото юбилейно издание на турнира в София. Диего Шварцман (№8 в света), Гаел Монфис (№11), Денис Шаповалов (№12), Роберто Баутиста Агут (№13), Пабло Кареньо Буста (№15), Фабио Фонини (№16), Карен Хачанов (№17), Милош Раонич (№21), Феликс Оже-Алиасим (№22), Душан Лайович (№24), Каспер Рууд (№25), Борна Чорич (№27), Тейлър Фриц (№28), Алекс де Минор (№29), Филип Краинович (№30), Ян-Ленард Щруф (№32), Николоз Басилашвили (№33), Кей Нишикори (№35) , Кевин Андерсън (“запазен ранкинг“ №14) успяха да влязат в звездната компания, която ще спори за титлата в София.

Забележителното е, че с изключение на Кевин Андерсън всички те са в Топ 40 на света, като списъкът на приетите по право в основната схема се затвори на №35 в световната ранглиста – Кей Нишикори (Яп). Андерсън влезе в схемата, тъй като заради операция на коляното отсъства повече от шест месеца и по тази причина използва т.нар. „запазен ранкинг”, което представлява мястото, заемано от него в ранглистата към датата на хирургическата интервенция (№14 от 12 август 2019 г.)

Диего Шварцман дебютира в понеделник в Топ 10 на световната ранглиста. След полуфинала на „Ролан Гарос” 170-сантиметровият аржентинец се изкачи до №8 – най-високата позиция в професионалната му кариера. Шварцман има три титли на от турнири на АТП, а през тази година игра финали в Кордоба и на Мастърса в Рим.

Гаел Монфис ще играе за втора поредна година на Sofia Open. Французинът бе полуфиналист при дебюта си през 2019-а, като отстъпи на бъдещия шампион Даниил Медведев. Монфис е №11 в световната ранглиста и е спечелил десет турнира на АТП. Последните два датират от февруари тази година – в Ротердам и Монпелие.

21-годишният Денис Шаповалов е най-високо класираният канадец в световната ранглиста. От понеделник е под №12, като в края септември достигна №10. През миналата година стана шампион на турнира в Стокхолм и спечели първата си титла от турнир на АТП.

Роберто Баутиста Агут е първият победител от турнира в София. Испанецът спечели изданието през 2006 г. и има общо девет титли в кариерата си. Баутиста Агут игра полуфинал на Уимбълдън миналата година и помогна на Испания да спечели Купа „Дейвис”, а в момента е №13 в актуалната ранглиста на АТП.

Пабло Кареньо Буста е двукратен полуфиналист на US Open, а миналата седмица достигна четвъртфинал на „Ролан Гарос”. 29-годищният испанец има четири титли на сингъл и четири титли на двойки от турнири на АТП, като през август с Алекс де Минор спечелиха Мастърса в Ню Йорк.

Фабио Фонини е деветкратен шампион в турнири на АТП на сингъл, а през 2015 г. стана шампион на двойки на Аустрелиън оупън в компанията на Симоне Болели. 33-годишният италианец е без прекъсване в Топ 20 на световната ранглиста в продължение вече на 113 седмици.

Кей Нишикори е най-титулуваният участник в тазгодишния Sofia Open. 30-годишният японец е 12-кратен победител в турнири на АТП, като има общо 26 достигнати финала. През 2014 г. бе финалист на US Open, а скоро след това се изкачи до рекордната в кариерата си позиция под №4 в световната ранглиста. В момента е 35-и.

Милош Раонич е друг финалист в турнир от „Големият шлем“, който ще играе тази година в София. Канадецът отстъпи на Анди Мъри в решителния мач на „Уимбълдън“ през 2016 г. когато достигна до №3 в ранглистата. Роденият в Подгорица 196-сантиметров гигант има осем титли от турнири на АТП. През август тази година игра финал на Мастърса в Ню Йорк, където загуби от Джокович.

Кевин Андерсън има два финала в „Големия шлем” в кариерата си. Живеещият във Флорида южноафриканец загуби от Надал в спор за титлата на US Open през 2017-а и от Джокович на финала на „Уимбълдън” година по-късно. Спечелил е шест титли на сингъл от турнири на АТП, но две операции на коляното в последните 14 месеца го смъкнаха извън Топ 100 на световната ранглиста.

Последните двама тенисисти, влизащи по ранкинг в основната схема на Sofia Open ще бъдат определени най-късно на 6 ноември. Тъй като турнирът в София е предшестван от Мастърса в Париж, по правилника на АТП надпреварата от по-ниска категория е задължена да предостави два от т.нар. special exempt. Това означава, че ако тенисист, приет да играе в квалификациите в „Арена Армеец”, стигне полуфинал в Париж, той ще влезе в основната схема в София поради невъзможност да се включи в пресявките. Ако няма подобен случай двете места ще бъдат дадени на играчи от листата на чакащите в София. Към момента тя се оглавява от Гуидо Пеля (Арж), следван от Юго Юмбер (Фр), Адриан Манарино (Фр), Марин Чилич (Хър) и др.

Sofia Open

Туитър
Виж целия пост
# 67
Презавериха ми билетите и сега ще разпечатвам новите на А4. Поне ми запазиха сектора, но малко мръднаха местата през 2 седалки. И на това съм доволен, само да не се размътят нещата още до началото на турнира и съвсем да отрежат публиката.
Искам да попитам някой от вас, който носи очила, дали са съвместими с шлемовете, та да търся шлем вместо маска. С маска се издържа известно време, но очилата се изпотяват.
Виж целия пост
# 68
Вземи си ето такъв, за очила е удобен:
Виж целия пост
# 69
Mandaria, благодаря. Ще разгледам допълнително.
Виж целия пост
# 70
Гришо победи Циципас с постоянна и класна игра във Виена и се зарадвах, че не си профука мача. Още повече , че 1 сет го изтърва при тайбрек от 5 на 0 за него?!?!? Той има често някаква способност да играе добре и да подарява мачове. Поне аз така го усещам.
Забелязах светещ надпис на неговата пейка " Мачкай, Гришо" на български. При Циципас имаше светещ надпис на гръцки.  Вероятно с подобно значение. За 1 път виждам такова нещо Stuck Out Tongue Winking Eye
Много ми харесва без странични съдии.  Хем без риск от попадения и хем никакви спорни топки и излишни разправии.
Нещо се заформиха промени на СО откъм участници. И Шаповалов ли няма да идва. Той все повече ми допада, въпреки тиковете си да си подава между краката топката при сервиране. Ненадминат по тикове си остава Надал, но повечето имат свои.
Тези клюки за Зверев са страхотна простотия.
Виж целия пост
# 71
Привет. Кой тенис канал бихте препоръчали с всички по-интересни турнири/известни играчи? Всъщност чудя се супертенис заслужава ли си да се плати? Не е проблем сумата, а по-скоро всъщност излъчват ли ги, в момента виждам, че предават Виена, дали да очаквам всичко "съществено" да дават директно? С А1 съм скарана, а много ми се гледа, когато има интрига Grinning 
Виж целия пост
# 72
www.tennistv.com
Макс Спорт
Евроспорт

Иначе от тук може да гледаш всичко и безплатно
https://live-stream365.com/sport/tennis.php
Виж целия пост
# 73
Златен си, благодаря!
Виж целия пост
# 74
Тези клюки за Зверев са страхотна простотия.

Като нищо ще му тръгне кариерата надолу. Дано не повтори фиаското на Борис Бекер.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия