Пасивни къщи - имат ли почва у нас?

  • 2 454
  • 14
Имате ли впечатления за т.нар. "пасивни къщи"? Освен по-голямата необходима инвестиция, подходящи ли са за нащия климат, култура и особености?
Имаме огромно желание да построим на ново селска къща, на 2 етажа, 124кв.м. , но искаме да е енергийно независима. Тока в селцето доста често спира (през зимата) и това е причината за нашето желание. Възможно и приложимо ли е?
Виж целия пост
# 1
Пасивната къща няма да ви реши проблемите с тока, а само ще намали разходите за отопление и климатизация. Дали инвестицията ще се избие не съм сигурна. Но и пасивната къща не е нещо космическо или специално, а е къща постигнала определена степен на енергийна ефективност съгласно някакъв стандарт   . Може да се окаже, че къща с малко по-ниско ниво (която вече не се води енергийно ефективна по стандарт) ви е съвсем ОК и не ви трябва да гоните вманиачено някаква норма. А и не разбрах ще разрушавате и строите наново, или ще ремонтирате.
Виж целия пост
# 2
Разрушаваме и строим на ново. Т.е. е утопично да мисля, че ще сме независими от енергийните фирми?
Виж целия пост
# 3
Разрушаваме и строим на ново. Т.е. е утопично да мисля, че ще сме независими от енергийните фирми?

Ако е ново, става. Но от тотална независимост от електроснабдяването не виждам причина, иначе е възможна. Но цената за това не си струва. Можете да си сложите фотоволтаични панели, ама те е работят винаги, а за да "складирате" много ток трябват големи акумулатори, грижи... И за какво? Купете си един малък дизелгенератор за резервно захранване и го пускайте само при нужда и ще сте ОК. Неговият живот се мери в моточасове и може и 50 години да изкара, за разлика от панелите. Може и сам да си тръгва при нужда, а нафтата не се разваля. Но токът от него със сигурност ще е по-скъп от този от ЕРП-то.

Като цяло всичко е въпрос на сметки, щом е чисто нова къща можете да направите всичко нужно за пасивна къща, но преценете дали си струва. Може да се окаже, че 80-90% пасивност (ако мога така да се изразя) е икономически по-изгодно решение. А може и да си струва, де. Говорете с архитектите и си преценете.
Виж целия пост
# 4
Пасивна къща и нулевоенергийна са две различни понятия.Нулевоенергийна може да е всяка къща,произвеждаща необходимото и количество енергия.И да,това може да се постигне само с фотоволтаици,ветрогенератори и т.н.
Ако сте прочели условието, една къща да бъде титулована като пасивна,то сте прочели,че нейната консумация за отопление,охлаждане и вентилация не трябва да надвишава 15кw/m2 годишно,има условие и за останалата потребна енергия.
Когато спре тока,губите вентилацията,с която къщата се отплява, както и подвързваия към нея климатик/термопомпа.Нямате топла вода(да не говорим,че може да сте в населено място ,при което със спиране на тока,спира и водата),да не изброявам липсата на осветление и ел.уреди.
Ако целите комфорт ,с по-ниски сметки и се насочите към нискоенергийна къща(това,което черна станция е категоризирала като 80-90% пасивност ),каквато ние строим ,мога да ви дам насоки.
Черна Станция,е дала най-правилното решение  с  генератора.Фотоволтаиците са безсмислени за домашно потребление,цената им няма избиване докато се амортизират.
Ако токът спира твърде често,зимата трябва да преминете на отопление с газ или пелети.
Виж целия пост
# 5
Nelina, наистина съм объркана в момента. Наистина дайте съвети за всичко, което се сетите.
Виж целия пост
# 6
РЕД,забранила си личните си съобщения.
Виж целия пост
# 7
Има ли фирми в България които са сертифицирани и строят пасивни къщи?
Виж целия пост
# 8
Има ли фирми в България които са сертифицирани и строят пасивни къщи?
Да. С търсачка в гугъл открих няколко, във всички краища на България. За съжаление знам, че всички са "най-добри" във всичко, според сайтовете си, и затова търся някой ако има (познава хора)с такива къщи. Т.е. търся информация от първа ръка. Innocent
Виж целия пост
# 9
Може и да има сертифицирани фирми,но сертификатът се издава от Пасив Хаус Германия.Тях не ги интересува кой я е построил,а кой я е проектирал,описват се вложените материали,изискват се сертификати,правят се изчисления.Продухва се (blower test ),за да се види въздухоплътността.Самото сертифициране струва няколко хиляди Евро.
Ако имате читав архитект ,който упражнява надзорен контрол,може дори с отделни подизпълнители  по дейности да процедирате.
Виж целия пост
# 10
Здравейте, не е съвсем по темата, но някой има ли идея дали се субсидират изграждането на зелен покрив, за кооперация гр. Варна.. Също и на изграждане на отопление с термопомпа, преди години имаше някакви енергийни проекти.. Но докато дойде време и всичко ми изчезна
Виж целия пост
# 11
Все още не са излязли новите проекти за енергийна ефективност.

Имаше доста теми из медиите за новите проекти, но не видях нещо конкретно освен, че ще продължат с лепенето на стиропор на сградите, които вече са кандидатствали и одобрени, но все още не реализирани. Дали ще стигнат парите за нещо друго - не се знае. 
Виж целия пост
# 12
Жалко.. Къде следите? В сайта на общината ли?
Виж целия пост
# 13
Аз лично следя в медиите.
Пускам запитвания към министерството на регионалното развитие и към общината. Обикновенно отоговорите са доста обезсърчителни.
Като цяло в България няма много програми за енергийна ефективност, които да са насочени към масата хора. Те обикновенно са насочени към точно определена група и е трудно да се възползваш от тях.
Виж целия пост
# 14
Това за жалост на всички ни е ясно..
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия