НВ-ВМХ и палео - тема за здравословното хранене, част 136

  • 34 593
  • 781
# 465
Проследете линковете в първия пост - там има много инфо, а и той самият, сам по себе си е изключително полезен. Може да поровите в старите теми, особено, където пишеха kameloth и Choccolata. Мисля и двете имат блогове с много полезни статии. Choccolata превеждаше интересни статии от чужди източници.

Аз съм приела, че така ми харесва и искам да се храня по принцип. Това не означава да не докосна въглехидрат. Случва се да хапна даже парче торта, козунак на Великден, сарми и боб на Коледа... Но като цяло се храня по режима, така се чувствам добре и не поне не дебелея, а иначе при моя ръст от 160 см. всеки кг. се отразява зле на вида.

Някак вкуса ми се промени по естествен начин. Просто вече не ми е вкусно да ям млечен шоколад. Хлябът ми е съвсем безвкусен. Правя палачинки на всички вкъщи с кокосово и бадемово брашно и никой не се е усетил, нито се оплаква. Аз също ги ям. Но това е в неделя - иначе не прекалявам и с ядковите брашна. В шкафа в офиса имам 2 черни шоколада от повече от 2 седмици - изяла съм 2 реда. Не ми се яде просто, а и да посегна е по едно блокче. Плодове обичам и лятото хапвах нектарини и праскови, инцидентно диня, но тя не ми е фаворит. Изяла съм за цяло лято два пъпеша.

Разни вафли, бисквити, пасти изобщо не ме съблазняват... много отдавна.
Виж целия пост
# 466
Аз за неделни палачинки ползвам овесено или елдено брашно. Някакси ми се струват по-безопасни. Бадемовото ми е вкусно, но с тия оксалати... Кокосовото ми е отврат ронливо в палачинки.
Виж целия пост
# 467
Смлян сусам ми е алтернативата на бадемово брашно, чисто финансово повече ме устройва, а и аз обичам сусам. Не ми е потрябвало често де, така че си смилам като ми потрябва, вече не меля по много наведнъж както правех като се бях зарибила да пробвам за какво става това "брашно".
Кокосово брашно в нещо... само ако е малка част от каквото там съм сложила. Иначе ми е тричаво, ронливо, че и всичко да мирише все на него просто не ми харесва.
Виж целия пост
# 468
Искам да пусна нещо за холестерола, което съм си запазила от стара тема:

Скрит текст:
Иска ми се да споделя малко впечатления от книгата на Нина Тайшолц The Big Fat Surprise. Не очаквах да прочета нещо ново, но още на този ранен етап съм приятно изненадана. Авторката е проучила наистина много подробно историята на съвременните препоръки за хранене и разказва някои неща, на които аз поне не бях попадала. Цитира автори и проучвания, разбира се, а също и нейни срещи и интервюта с известни учени. Разбира се, централно място в историята на съвременните препоръки за здравословно хранене заема Ансел Кийс с неговата теория за връзката между храненето и сърдечносъдовите заболявания. Първоначално той е на мнение, че холестеролът в храната води до повишаване на холестерола в кръвта, а това пък води до ССЗ. Да, но скоро собствените му проучвания го убеждават, че съдържащият се холестерол в храната има минимално отражение върху стойността на общия холестерол в кръвта, така че изоставя тази теория, но насочва вниманието си към наситените мазнини и обвинява тях. И от този момент нататък Ансел Кийс си поставя за цел да убеди научната общност в правотата на теорията си, въпреки че на практика самият той е манипулирал данните, които представя (за да подкрепят хипотезата му) и въпреки че в първите години излизат доста проучвания, които оборват неговата теза, а и много учени надигат глас срещу неговите твърдения. Да, но решаващото в случая е, че Кийс е бил болезнено амбициозен и безскрупулен човек, но също явно и изключително харизматичен. Когато си поставял цел, той не се спирал пред нищо, за да я постигне. Така и с целта си да убеди света, че наситените мазнини са вредни.  Нина Т. цитира негови официални отговори на публикациите на противниците му - оказва се, че Кийс използва крайно ненаучен и силно емоционален език, за да осмее опонентите си. В днешно време никой не би допуснал да се публикуват такива неща в научни издания.  Още няколко учени се обединяват около Кийс и заедно изграждат наистина много мощен фронт, който като валяк помита всички, които са дръзнали да изкажат съмнение в техните твърдения по отношение на наситените мазнини. Така се случва, че тогава и сред американския политически елит идеите на Кийс срещат голяма подкрепа и в крайна сметка държавата застава зад него и неговата теория и така тя бива наложена официално, без да е добре обоснована и напук на всички данни, които я оборват. Просто това е било много простичко и затова привлекателно обяснение на нещата - ядеш храни с наситени мазнини, холестеролът ти се повишава, запушва артериите ти и получаваш инфаркт, затова логично изглежда, че намаляването на наситените мазнини ще предотврати инфарктите. Да, но на практика не става така, както вече знаем.  Но този разказ ме впечатли много, може би защото преди години имах нещастието да се сблъскам със също толкова безскрупулна личност на ръководен пост. 

Помня отлично мнението на Кам и Шоки тук в темата против статините, които реално не свалят холестерола, особено при жените са доста противоречиви резултатите, а иначе са много опасни и със странични ефекти, вкл. за костната плътност.
"Днес Нобеловата асамблея в Каролинския институт реши да присъди Нобеловата награда за физиология или медицина за 1985 г. съвместно на

Майкъл С. Браун и Джоузеф Л. Голдщайн

за техните открития относно „регулирането на метаболизма на холестерола“.

Обобщение

Майкъл С. Браун и Джоузеф Л. Голдщайн чрез своите открития революционизираха знанията ни за регулирането на метаболизма на холестерола и лечението на заболявания, причинени от необичайно повишени нива на холестерола в кръвта. Те открили, че клетките на техните повърхности имат рецептори, които медиират поглъщането на съдържащите холестерол частици, наречени липопротеини с ниска плътност (LDL), които циркулират в кръвния поток. Браун и Голдщайн са открили, че основният механизъм на тежката наследствена фамилна хиперхолестеролемия е пълна или частична липса на функционални LDL-рецептори. При нормални индивиди приемането на диетичен холестерол инхибира собствения синтез на холестерол в клетките. В резултат на това броят на LDL-рецепторите на клетъчната повърхност се намалява. Това води до повишени нива на холестерол в кръвта, които впоследствие могат да се натрупват в стената на артериите, причинявайки атеросклероза и в крайна сметка инфаркт или инсулт.
Откритията на Браун и Голдщайн доведоха до нови принципи за лечение и профилактика на атеросклерозата."
Виж целия пост
# 469
И аз не си падам по кокосово брашно. Някак ми люти. Не ми харесва.
Виж целия пост
# 470
Джерами, трябва да попрочетеш малко повече за лдл, оксидиран лдл, и как при хора с намален лдл всъщност е останал само оксидиран, който всъщност е опасен. А за да се натрупва тоя оксидиран лдл по съдовете, вече е установено, че не е той сам по себе си виновен, а проблем със съдовете, който организмът се опитва да поправи, като “замаже” повредите. Тоест лдл не е подпалвач, а пожарникар. Другаде трябва да се търси причината, а не в холестерола, който е незаменим помощник, а не вредител.
https://youtu.be/NNo5tAsaUzI

Изобщо, много повърхностна и стара информация имаш. Трябва да си наясно, че хората в тая тема четат и се интересуват далеч по-задълбочено от теб, който си пееш мейнстрийм рефрена - холестелорът и мазнините убиват. Не, напротив.
Виж целия пост
# 471
"Кажете на вашия лекар, че холестерола е невинен " от лекар-кардиолог и учен
https://www.amazon.fr/m%C3%A9decin-cholest%C3%A9rol-innocent-soi … nts/dp/291687805X
Аз не го казах на настоящата ми лекарка. Оказа се, че тя го знае. Палео хранене и Интервално И според нея е най-доброто за мен и моя мъж.
За жените високия холестерол е признак на дълголетие.  А при мъжете статините повече удрят либидото отколкото холестерола.
Виж целия пост
# 472
Лошото е, че видят ли висок лдл, започват едни набивания на канчето за диета бедна на мазнини, богата на растителна храна. Да, това сваля лдл. Но остава повредения, който всъщност никой не изследва. Ама нали общо е паднал....ето, зеленчуци трябва да ядем и да избягваме яйца и месо. Което е просто грешния път.
Отделно, че никога не трябва да се сваля лдл - с хапчета или с диета, все едно. За да е там, значи има нужда от него. Отличен борец срещу инфекции е също. Доказано е, че хората с висок лдл и хдл, ниски триглицериди имат много добра имунна защита.
Виж целия пост
# 473
Това за яйцата отдавна е отживелица - при първия инфаркт на майка ми преди 20 г и забраниха да яде яйца и масло - препоръчаха да яде маргарин и само не мазно месо. При втория инфаркт преди 10 г вече в кардио отделението усилено ги хранеха с яйца.
За справка майка ми преди тези инфаркти не е ядяла никога много мазни меса или червени меса и т.н, основно се хранеше постно, много плодове и много зеленчуци и холестеролът й беше страшно висок. Така че ще ме извиняват привържениците на тия остарели теории за мазното и животинското, но то няма връзка с холестерола и изобщо не го влошава. Това и личния ми лекар ми го каза още преди години. Аз съм предразположена към относително висок холестерол (наследствено е). През годините съм следвала различни начини на хранене, като е имало периоди с доминираща растителна храна и такива с повече яйца и месо - разлики в нива на холестерола от хранене никога не съм постигала. Спадал е само при по-интензивно спортуване и любопитно (при високи нива на стрес и преумора - това нямам идея има ли връзка)
Виж целия пост
# 474
Аз съм писала и друг път.
Винаги и от малка съм се хранила ВМНВХ и преди 17-18 години според лекарка холестерола ми бил "близо до горната граница" (тогава беше по-висока от сега). Посъветва ме и минах на ВВ и пълнозърнесто хранене, което въобще не ми беше по-вкус,  а и по онова време пълнозърнестите бяха скъпи т.е. и портмонето не беше доволно.
6 месеца по-късно холестерол 2 пъти по-висок и 7-8 килограма в повече. Естествено,  според лекарката причината беше спрените преди повече от 10 години цигари и наближаваща менопауза.
Спрях нелюбимата храна и смених лекарката, но ми беше необходимо 3-4 пъти повече време за да възстановяване на поразиите от тези 6 месеца.
Запушването на артериите се дължи на инсулина и се знае от средата на миналия век (открито е случайно при операция на куче е случайно капнал инсулин върху вена, която по-късно се е запушила на същото място, споменават го много лекари, които говорят за ИР , например д-р Меркола).
Също така е известно, че около 75% от холестерола се бълва ит черния дроб. Статините пречат на черния дроб да произвежда холестерол и като вторичен ефект и други неща ( Q10).
Както казваше една (бивша) лекарка:всички лекарства повреждат или бъбреци или черен дроб, но черния дроб има свойство да се самовъзстановява...известно време.
Виж целия пост
# 475
Проблемът е, че наред с всички гадни мазнини, които вървят с “балансираната” традиционна диета, се поглъщат и доволно количество въглехидрат, което е...бомба с часовников механизъм. Кетоните са най-чистото, силно и предпочитано гориво за мозъка. А глюкозата организмът и сам ще си я произведе, точно колкото му трябва. А хранейки се с предимно въглехидрати (както е в популярната пирамида), глюкозата се увеличава до степен, в която - да, мозъкът работи само на нея в тоя случай и не, не му е добре така.
Е как "кетоните ще са най-чистото, силно и предпочитано гориво за мозъка" след като за да почне да се използват трябва да се изключат въглехидратите? Това е все едно да кажем, че най-предпочитаното набавяне на вода за човека е пиейки от дъждовна локва, защото ако отиде в пустинята и няма достъп до друга вода именно това ще прави.

Джерами, трябва да попрочетеш малко повече за лдл, оксидиран лдл, и как при хора с намален лдл всъщност е останал само оксидиран, който всъщност е опасен. А за да се натрупва тоя оксидиран лдл по съдовете, вече е установено, че не е той сам по себе си виновен, а проблем със съдовете, който организмът се опитва да поправи, като “замаже” повредите. Тоест лдл не е подпалвач, а пожарникар. Другаде трябва да се търси причината, а не в холестерола, който е незаменим помощник, а не вредител.
https://youtu.be/NNo5tAsaUzI

Изобщо, много повърхностна и стара информация имаш. Трябва да си наясно, че хората в тая тема четат и се интересуват далеч по-задълбочено от теб, който си пееш мейнстрийм рефрена - холестелорът и мазнините убиват. Не, напротив.
"А за да се натрупва тоя оксидиран лдл по съдовете, вече е установено, че не е той сам по себе си виновен, а проблем със съдовете, който организмът се опитва да поправи, като “замаже” повредите." Ами именно и заради това се вдига при хранене базирано на животински храни, защото се опитва да поправи нанесените повреди, а при хранене базирано на растителни храни пада, защото и повредите намаляват, виж как сама достигна до този извод Wink. А твърдение, че откритие за което е получено нобелова награда било остаряло ми се струва несериозно, айде кажи тогава, че откритието на инсулина е остаряла информация, защото се е случило преди 100 години и че хората изобщо не трябва да се интересуват от него, а само от кръвната захар.
Това за яйцата отдавна е отживелица - при първия инфаркт на майка ми преди 20 г и забраниха да яде яйца и масло - препоръчаха да яде маргарин и само не мазно месо. При втория инфаркт преди 10 г вече в кардио отделението усилено ги хранеха с яйца.
За справка майка ми преди тези инфаркти не е ядяла никога много мазни меса или червени меса и т.н, основно се хранеше постно, много плодове и много зеленчуци и холестеролът й беше страшно висок. Така че ще ме извиняват привържениците на тия остарели теории за мазното и животинското, но то няма връзка с холестерола и изобщо не го влошава. Това и личния ми лекар ми го каза още преди години. Аз съм предразположена към относително висок холестерол (наследствено е). През годините съм следвала различни начини на хранене, като е имало периоди с доминираща растителна храна и такива с повече яйца и месо - разлики в нива на холестерола от хранене никога не съм постигала. Спадал е само при по-интензивно спортуване и любопитно (при високи нива на стрес и преумора - това нямам идея има ли връзка)
Човек може да се храни постно с хляб, олио и картофи, и може да се храни постно с цели зърнени и бобови храни,но дали има разлика между двете? Ако човек се храни вм-нвх дали има разлика ако го прави с кренвирши или го прави с месо?
Храненето влияе на холестерола, защото "При нормални индивиди приемането на диетичен холестерол инхибира собствения синтез на холестерол в клетките. В резултат на това броят на LDL-рецепторите на клетъчната повърхност се намалява. Това води до повишени нива на холестерол в кръвта, които впоследствие могат да се натрупват в стената на артериите, причинявайки атеросклероза и в крайна сметка инфаркт или инсулт."
Разбира се има и такива при които "основният механизъм на тежката наследствена фамилна хиперхолестеролемия е пълна или частична липса на функционални LDL-рецептори."
Ако не се влияеше тогава 100% от холестерола щеше да се произвежда от тялото, само че това не е така, и дори и без четене на медицински изследвания, човек сам би стигнал до извода, че щом някаква част се влияе от храната, значи има защо да е така.
Лошото е, че видят ли висок лдл, започват едни набивания на канчето за диета бедна на мазнини, богата на растителна храна. Да, това сваля лдл. Но остава повредения, който всъщност никой не изследва. Ама нали общо е паднал....ето, зеленчуци трябва да ядем и да избягваме яйца и месо. Което е просто грешния път.
Отделно, че никога не трябва да се сваля лдл - с хапчета или с диета, все едно. За да е там, значи има нужда от него. Отличен борец срещу инфекции е също. Доказано е, че хората с висок лдл и хдл, ниски триглицериди имат много добра имунна защита.
"Много високи нива на липопротеини с висока плътност (HDL или "добър") холестерол може да са свързани с повишен риск от инфаркт и смърт, според изследване, представено днес на конгреса на ESC 2018."

"Що се отнася до защитата на сърцето, липопротеиновият холестерол с висока плътност - или HDL - отдавна има репутацията на „добрия“ холестерол в сравнение с „лошия“ холестерол - LDL (липопротеин с ниска плътност).
Но нови изследвания показват, че може да има твърде много „добро“ нещо. Много високите нива на HDL холестерол в кръвта може да са вредни за вас. Изследването го свързва с по-висок риск от инфаркт и дори смърт сред пациенти, които вече са имали сърдечни проблеми или са изправени пред по-висок риск от развитие на сърдечни заболявания.
Констатациите се основават на приблизително четиригодишно проследяване на нивата на холестерола и сърдечните заболявания сред близо 6000 мъже и жени.
„В исторически план се смята, че HDL холестеролът или„ добрият “холестерол е защитен при високи нива за сърдечно-съдови заболявания и смърт“, казва водещият автор на изследването д-р Марк Алард-Ратик, който е в Университета по медицина в Атланта. "Нашето проучване обаче показва, че това може да не е така и всъщност по-високите нива да са вредни."
„С други думи, така нареченият„ добър “холестерол от гледна точка на сърдечно-съдовия риск може да стане„ лош “и да бъде свързан с излишен риск“, добави Фонароу, който не беше част от екипа зад новото проучване.
Алард-Ратик признава, че други проучвания са разкрили подобен проблем с HDL сред хора, които иначе не са изправени пред висок риск от сърдечни заболявания. Но той казва, че новото проучване е първото, което разкрива същите проблеми пред хората, които вече са изложени на висок риск от сърдечно-съдови усложнения.
Един "изненадващ аспект на изследването беше, че тази връзка между високите нива на HDL и повишения риск от смърт или сърдечно-съдови заболявания се наблюдава по-често при жените в сравнение с мъжете."
По отношение на това, което може да представлява опасен праг на HDL, Алард-Ратик смята, че асоциацията на риска "вероятно се появява при (HDL) нива, надвишаващи 80 mg / dL."

Но всъщност не е нужно нищо от тези изследвания човек да чете, а просто да си зададе простия въпрос, какво ще се случи със живота на земята, ако повече никога не вали. След това да си зададе въпроса какво ще се случи с живота на земята ако започне непрекъснато да вали без прекъсване, или какво ще се случи ако 24 часа в денонощието грее слънце, или какво ще се случи ако 24 часа в денонощието е само нощ и т.н. Когато се бяга от баланса в една или друга посока не може да има здраве.
Виж целия пост
# 476
Аз очевидно не съм толкова подготвена като вас в чисто научен, медицински план, но  ще споделя спрямо моя опит. От поне година се лутам в информация и най-трудно ми беше да избера именно какво   да започна с цел сваляне на 7-8 излишни килограма трайно прикрепили се след раждане Simple Smile следвайки принципите, че е важно да се намери режим, който е максимално близък до начина ти на живот и вкусовите предпочитания, съответно да можеш да го следваш максимално дълго време и да видиш как работи върху твоето тяло. И тъй като при мен, ако има една единствена дума, която може да ме опише максимално точно , то това е баланс с главни букви,  съвсем закономерно се спрях на балансирана диета с ограничаване на джънк, рафинирана захар и следене на общия прием на калории. Е , да но не се получаваше. Ту се ограничавам, ту преяждам , все има някакъв повод за нещо средно и вкусно, ако следя калории пък съм вечно гладна...и не само , че не отслабнах, Ами даже и качих още. Не знам дали проблемът е в мен или в действието на въглехидратите по принцип, защото с тях просто се прекалява лесно. Ако обичаш и да си похапваш по принцип, се оказва направо невъзможно. Може би трябва да имаш дълъг опит в тези неща и невероятен самоконтрол, за да се справиш по този начин.
Та с две думи, според мен наистина е най- добре с т.нар балансирана диета, но практически е трудно постижимо, защото въглехидратите повишават инсулина и  действат като наркотик. Освен това често са празни калории,които не засищат достатъчно и се огладнява бързо. А сега както казвам на мъжа ми, колкото и да съм гладна, не мога да изям повече от три яйца или една пържола, макар и голяма, на хранене, или да изям дори и половин шоколад с 85 процента какао, макар и да обожавам шоколад.
Та засега съм си на ВМ НВХ  вече месец и половина и се чувствам добре като цяло, но имам известни съмнения все пак дали това е най-доброто в чисто здравословен план.
Виж целия пост
# 477
Ох, Джерами....айде малко за домашно:
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0735109720356874
Като за начало, смели го това, крехко е - тазгодишно. Не е от твоите прашасалите от времето на Кийс.
Питай, ако нещо не ти е ясно.
Виж целия пост
# 478
Аз очевидно не съм толкова подготвена като вас в чисто научен, медицински план, но  ще споделя спрямо моя опит. От поне година се лутам в информация и най-трудно ми беше да избера именно какво   да започна с цел сваляне на 7-8 излишни килограма трайно прикрепили се след раждане Simple Smile следвайки принципите, че е важно да се намери режим, който е максимално близък до начина ти на живот и вкусовите предпочитания, съответно да можеш да го следваш максимално дълго време и да видиш как работи върху твоето тяло. И тъй като при мен, ако има една единствена дума, която може да ме опише максимално точно , то това е баланс с главни букви,  съвсем закономерно се спрях на балансирана диета с ограничаване на джънк, рафинирана захар и следене на общия прием на калории. Е , да но не се получаваше. Ту се ограничавам, ту преяждам , все има някакъв повод за нещо средно и вкусно, ако следя калории пък съм вечно гладна...и не само , че не отслабнах, Ами даже и качих още. Не знам дали проблемът е в мен или в действието на въглехидратите по принцип, защото с тях просто се прекалява лесно. Ако обичаш и да си похапваш по принцип, се оказва направо невъзможно. Може би трябва да имаш дълъг опит в тези неща и невероятен самоконтрол, за да се справиш по този начин.
Та с две думи, според мен наистина е най- добре с т.нар балансирана диета, но практически е трудно постижимо, защото въглехидратите повишават инсулина и  действат като наркотик. Освен това често са празни калории,които не засищат достатъчно и се огладнява бързо. А сега както казвам на мъжа ми, колкото и да съм гладна, не мога да изям повече от три яйца или една пържола, макар и голяма, на хранене, или да изям дори и половин шоколад с 85 процента какао, макар и да обожавам шоколад.
Та засега съм си на ВМ НВХ  вече месец и половина и се чувствам добре като цяло, но имам известни съмнения все пак дали това е най-доброто в чисто здравословен план.
Между въглехидрат, въглехидрат и въглехидрат има такава разлика както между кренвирш, салам и парче месо, макар, че в природата реално не съществува естествена храна, която да е само въглехидрат, или само протеин или само мазнина, дори в нарицателното за въглехидрат пълнозърнестия ориз има както въглехидрат, така и протеин така и мазнина и така е със всяка естествена храна, второ естествена храна няма как да е наркотик, а относно инсулина знаеш ли, че пържолата го вдига, колкото ориза (за млечните пък да не говорим)? Не нали, защото тук никой няма да го напише, а това е категоричен факт, който всеки може да провери, ако просто си изследва инсулина след като е изял парче месо. Празни калории са неестествените храни, в естествени храни като пълнозърнести, бобови, сурови семена и ядки, плодове, зеленчуци няма такова нещо, а напротив има много микронутриенти (а за здравето те са по-важни от макронутриентите), и човек дори и да прекали с някои от тях не само, че няма да надебелее ами и ще поддържа идеално тегло, когато обаче се консумират термично екстрахирани мазнини, когато се слага много сол, когато се яде хляб, тогава човек не може да се надява на здраве и оптимално тегло. Напълно естествено е, че от животинска храна човек ще изяде по-малко количество, защото тя е по-концентрирана, и се обработва много по-трудно, защото има повече метаболитни отпадъци, и тялото работи на по-бързи обороти за да ги обработи и изхвърли, но за това изразходва повече ресурси, заради това обикновено се вдигат хормоните на стреса като кортизола, и много хора се радват, че имали много енергия, но дали това наистина е толкова добре? С други думи една кола, кога е вероятно да се развали по-скоро, когато се кара непрекъснато с 50 км или когато се кара непрекъснато със 100 км? Отделно прекаляването с животински храни вкислява организма, и заради това се теглят калциеви йони от костите, за да го алкализират (и заради това е странния наглед факт, че в страните, в които се консумират най-много млечни, като това са скандинавските има най-много случаи на остеопороза), и жени предразположени към това би трябвало да го имат предвид. Освен това много сериозен проблем е влошаването на работата на щитовидната жлеза, а жените са по принцип 10 пъти по-застрашени от това.
Ох, Джерами....айде малко за домашно:
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0735109720356874
Като за начало, смели го това, крехко е - тазгодишно. Не е от твоите прашасалите от времето на Кийс.
Питай, ако нещо не ти е ясно.
Така е, изследване от 2018 година е баш от времето на Кийс Sunglasses , а от твоя линк цитат "пълномасленото мляко и тъмния шоколад не се асоциират с повишен риск от диабет". Има ли нужда от коментар.
Виж целия пост
# 479
Привет, чета ви, но не съм се отчитала тези дни. Днес съм 72,6 кг, КЗ-5,6, кръвното бетон 120/80.
Чувствам се лека.
И да се оплача малко, станах като магнит за някои мъже. Sad  Не е това целта на моето отслабване, стават досадни! Сякаш са се наговаряли! Стана ми неприятно.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия