Спукана канализационна тръба, която води до щети - какви са правата на наемателя?

  • 830
  • 7
Наемам жилище с гараж.

Гаражът го ползвах за склад за багаж.

През гаража минава канализационна тръба, която се спука заради което голяма част от багажа ми е пострадал - един лаптоп и много книги се наложи да бъдат изхвърлени заедно с някои дрехи и мебели.

Причината за спукването е затапване на тръбата - явно има твърди отпадъци в част от тръбата, които са попречили на оттичането вследствие на което се е повишило налягането. Тръбата може да се запуши по много причини - ако живеещите са хвърляли дамски превръзки или някакви други неразтворими отпадъци. Друга възможна причина е бакалия в приземния етаж за който се говори, че извърля залежала храна в канализацията.

Какви са моите права като наемател на жилището?

По принцип на Запад наемодателят сключва застраховка за да се защити от възможни искове на наемателя заради нанесени щети. Ясно е, че в България ситуацията е друга.

Какви са правата ми?

Имам ли възможност да претендирам за някакво обезщетение от наемодателя си?

Ясно е, че той не е директен причинител, но аз все пак съм наел жилище и гараж и очаквам да мога да ги ползвам в нормални условия.
Виж целия пост
# 1
Ако става дума за лични вещи, не мисля, че някой друг, освен вас, трябва да го застрахова.
Виж целия пост
# 2
Ами по принцип гараж не бива да се ползва за склад. Аз имах така един шеф, който ме накара да търся гараж за склад, че е евтино, сложихме вътре към 2 тона книги, протече вода и ...
Виж целия пост
# 3
Ако става дума за лични вещи, не мисля, че някой друг, освен вас, трябва да го застрахова.
ако си си застраховал имуществото може и да получиш нещо, но е добре да си пазиш касовите бележки за да докажеш стойността . иначе не вярвам да получиш нищо.
Можеш също така да се опиташ да се разправяш с етажната собственост , ако откриеш че има нередности и пропусната профилактика, ако има задължителна. не знам .  ако не можеш да докажеш ... забрави.
Виж целия пост
# 4
По принцип със застраховането на лични вещи има проблем, а именно, че не може да се докаже какво е било състоянието им преди настъпил инцидент. Затова личните вещи се застраховат само срещу пълно погиване. При застраховането се заявява и стойността им, а след застрахователно събитие би могло да се случи застрахователят да оспори тази стойност чрез свои експерти. Разбирам, че вие не сте застраховали личните си вещи.

Не мисля, че наемодателят има застраховка за лични вещи в този гараж. Ако те са изцяло погинали, никой не може да ви спре да съдите собственика на гаража, т.к. за вас той е представител на сградата и с него имате договор. Но едва ли ще имате успех, защото ако бяхте държали колата си в този гараж, след аварията щетите биха били отстраними с едно измиване.
Виж целия пост
# 5
той не може да съди собственика, защото след като той е наемател то той вече е отговорен. и той се разправя.
Виж целия пост
# 6
Наемателя има пълното право да застрахова лични вещи на адреса ,който обитава.Друг е въпроса,че гаража не е място за такива вещи,особено книги и лаптоп.Ако собственика има застраховка,може да претендира за обезщетение но само за щетите по сградата,която е негова собственост.
Надали ще можете да получите някакво обезщетение от когото и да е.
Виж целия пост
# 7
То някой може и рембранд да складира в нечий гараж.
Трябва ли за едни 100лв наем наемодателят да изскочи с няколко милиона компенсация?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия