Етажната собственост - такава, каквато си я направим 8

  • 32 825
  • 777
# 375
Аз не разбирам само защо не си оправите блока? Имате течове навсякъде, ака нали е калпаво строителството и си живеете така. Тече, всичко тече......

защото вече сме оправяли покрива 2 пъти за по 10 000 лева и вероятно не знаете изцяло нова фасада плюс отводняване/ тераси/ водостоци колко струва... Ако някой толкова просто и лесно може да извади няколко хиляди лева, а - не някой, ами всички, едва ли щеше да живее в блок.
Виж целия пост
# 376
Не е ли водоснабден блока?
Ще погледна в наредбата..https://www.lex.bg/laws/ldoc/2135493123

чл. 17. (Изм. - ДВ, бр. 70 от 2019 г., в сила от 04.10.2019 г.) (1) В срок от 5 работни дни след въвеждане в експлоатация на строежа съгласно ЗУТ всички собственици на самостоятелни обекти, лично или чрез представител, подават заявление по образец на оператора за откриване на индивидуалните партиди на всички самостоятелни обекти в присъединения имот, които са водоснабдени и заявяват готовност за извършване на първи отчет на инсталираните индивидуални водомери. Собствениците на самостоятелни обекти могат да определят възложителя за свой представител по предходното изречение.
(2) Към заявлението по ал. 1 възложителят представя разрешението за ползване - за строежите от първа, втора и трета категория, съответно удостоверението за въвеждане в експлоатация - за строежите от четвърта и пета категория.

да, може да е лично, но трябва всички вкупом да се явят. Ако не е лично, с представител(най-често домоуправител). И в двата случая един човек да липсва, не се откриват индивидуални партиди.
Само да кажа, че имам ваканционен апартамент на морето, от 2013 година, и не съм плащала изобщо вода, защото инвеститора на строежа трябвало той да подаде молба за отваряне на партиди. Той си е направил тези две блокчета до плажа, на няколко апартамента си е запазил собствеността, и си живурка за сметка на почиващите лятото и от таксата поддръжка, която някои собственици на апартаменти плащат, някои не, аз лично си я плащам, по 5 евра на кв.м, никак не е малко, но това е отделен въпрос. Пазел зимата апартаментите, чистачка, тревичката отпред, лятото, за това били парите.
Та ходих два пъти в местното ВиК, но ми казаха, че аз не мога нищо да направя. Останалите собственици повечето не ги знам, някои се появяват, други си дават апартаментите на роднини, под наем, и така. Безхаберие отвсякъде. Искам да плащам, ама не става. Аз какво съм виновна? Нали живеем в Абсурдистан.
Виж целия пост
# 377
Аз да попитам тук
12,50лв.на човек на месец само режийни - ок ли е ..на мен ми се вижда много ?!
разбито идвало така(6.50лв-асансьор; 1лв. -ток на асансьор, 1,50лв.чистачка;0,50-ток на стълби; 3лв.-за касиера)

Ако не е обитаем апартамента таксата била 7,50лв.

По Зуес необитаемите ап. не са ли без тези режийни?
Виж целия пост
# 378
3 лв.за касиер ?
Колко човека са във входа?
Виж целия пост
# 379
18апартамента / сори не се уточних 3лв. за касиер са на ап.
12,50лв. е за един човек в ап.
2ри -3;4;.. е по 9.50лв.
Виж целия пост
# 380
Без режийни са необитаемите.
Но с такса фонд ремонт.
Виж целия пост
# 381
А необитаемите плащат ли за касиер? Имаме няколко жилища,които се дават под наем и постоянно има претенции .Сега имам наемател,после нямам,сега ги сменям,сега са двама души, сега трима...Едни непрестанни претенции и промени ,които няма кой и как да следи.Дайтвнсъяетнкяк да регламентираме всичко това ,както и калкулирането на разходите за тия апартаменти.Аз обяснявам че докато са не наематели,те водят на огледи.Толковс пък да ги бърка една такса за чистачка да спестят....Абсурдни ситуации
Виж целия пост
# 382
Заплата на касиер = режиен разход. Не плащат необитаеми.
Необитаем = до 30 дни общо има живущ там за година. Не повече.
Виж целия пост
# 383
Ние за 13 апартамента плащаме по 18,60 на апартамент средно, изчислено е според големината на апартаментите. Имаме професионален домоуправител и чистачка. В старото жилище панел на 9 етажа, плащахме по 13-14 лв и се плащаше на брой живущи в апартамент.
Виж целия пост
# 384
Здравейте,
налага се да се свика събрание на ЕС, но:
 - управителя, който избрахме през 2015 год. не се е регистрирал в общината (там все още се води стария) - този проблем ще го решим на събранието евентуално.
Мога ли аз като живущ във входа и член на контролния съвет да инициирам събрание, като спазя изискванията на закона - чл.12 :
  - ще връча лични покани на всички съседи от входа. На тези които отсъстват ще залепя поканите на входните врати на жилищата като ще поставя поканата и на таблото на входа и в асансьора.
Входа ни е 7 етажен в панелен блок, на етаж са по две големи жилища и едно малко (с площ ~ 1/2 от тази на големите). Аз съм собственик на малко жилище.
И още два въпрса:
 - абонаментното обслужване (месечна такса) на асансьора е режиен разход и се плаща само от ползващите го;
 - в жилището на един от собствениците живее и майка им  - възрастна жена, за която казват че не излиза от апартамента и съответно не плащат никакви такси. Като за това не е вземано решение на ОС. Трябва ли да плащат и за този ползвател на имота?
Виж целия пост
# 385
Режийните се плащат на брой обитатели. Законът не казва излизащи или неизлизащи да са те. Казва обитатели. по закон-следва да плаща и тя. А иначе-както си го решите.
Виж целия пост
# 386
Имате право да свикате общо събрание. Но не лепете покани на вратите, защото това ще е сигурна индикация за обирджии, нче в апартамента няма хора. Сложете им ги в пощенските кутии и се опитайте да се свържете с тях по тел, имейл и т. Н.
Виж целия пост
# 387
Взимете и си прочетете ЗУЕС и какъв правилник ако въобще сте си приели на обкото събрание. С две думи - всеки собственик плаща пропорционално на своите идеални части % - дължащите суми по поддържане на общите части на входа . И сега кои са общите части на входа . Това са - асансьора, покрива , вертикалните тръби В и К , парните тръби , стълбищни площадки , вход , козирка на входа и коридорите в мазетата . Там където има подземни гаражи - проходите и подстъпите.  Какво трябва да плати всеки : Примерно имаш във Варна 200 м2 апартамент , но не живееш там . Какво ще платиш ? А срещу теб е боксониера 50 м2.  Ти ще платиш 4 пъти повече от таксата за асансьор спрямо този срещу теб. / имаш 4 пъти повече % идеални части /. Но тока за асансьора ще платиш само за теб , а ако не живееш там - няма . Но за чистачка плащаш 50 % от дължимите такси.  С това се занимавам всеки ден защото работя в районно кметство .
Виж целия пост
# 388
Смесвате двете такси. И става една каша.
Не е така както го пишете.

Ремонт на обща част /асансьор/ е към едната такса. За ремонт плаща всеки собственик на база ид.част, независимо ползва ли го или не обитава и не го.

Токът за асансьора е към другата такса.
Плаща се на брой обитател и необитаващ не плаща за него.
Виж целия пост
# 389
Paperina, ЗУЕС го чета, относно правилник за вътрешния ред на ЕС - такъв не е приеман от 14 години (от толкова съм собственик на имот във входа). Не ясно и къде е документацията от провежданите общи събрания.
Снощи се сдобих с домовата книга, която къщо не е актуализирана от години.
Първите два етажа не ползват асансьор и съответно не запращат за изразходваната от него ел.енергия.
Въпроса ми е трябва ли да плащат за месечната абонаментната такса?
Относно отсъствието - закона е категоричен:
Разходи за управление и поддържане на общите части на етажната собственост
(Загл. изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.)
Чл. 51. (1) (Изм. и доп.- ДВ, бр. 57 от 2011 г., доп.- ДВ, бр. 26 от 2016 г.) Разходите за
управление и поддържане на общите части на етажната собственост се разпределят поравно
според броя на собствениците, ползвателите и обитателите и членовете на техните домакинства
независимо от етажа, на който живеят.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Не се заплащат разходите по ал. 1 за деца, ненавършили
6-годишна възраст, както и от собственик, ползвател и обитател, който пребивава в етажната
собственост не повече от 30 дни в рамките на една календарна година.


От написаното от Paperina разбирам:
 - В случай, че собственик не живее в имота трябва да плаща за: месечна абонаментна такса за асансьор и за почистване, така ли? Това не са ли разходи за поддържане на общите части? (според допълнителните разпоредби § 1. - 11. (предишна т. 9, изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) "Разходи за управление и поддържане" са разходите за консумативни материали, свързани с управлението, за възнаграждения на членовете
на управителните и контролните органи и за касиера, както и за електрическа енергия, вода,
отопление, почистване, абонаментно обслужване на асансьор и други разноски, необходими за
управлението и поддържането на общите части на сградата.)
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия