Помощ при избор на специалност в университет!

  • 1 521
  • 11
Здравейте, имам нужда от съвет, защото съм много объркана относно избора на специалност в университет, било то тук или в чужбина. Ще ви разкажа за себе си. Relaxed
На 20 години съм. Бях приета миналата година в ВТУ- Английски и Словашки език, но се отказах, защото не видях перспектива с тази специалност, желанието ми беше Японски език а бях приета Словашки.
В Югозападния университет спечелих конкурс по английски език с който документ ми важи да кандидатствам която специалност желая с английски език но се отказах, нещо вътрешно ме спря от избора ми на Английска филология.
 От малка се интересувам от Азиатската култура, история и като цяло езиците.  Винаги съм искала да науча азиатските езици. Започнах уроци по японски език онлайн, преди година и съм доволна. Наскоро реших да почна курсове по английски от езикова школа онлайн, защото осъзнах, че без английски език трудно ще се получат нещата. Отделно имам желание да си подобря нивото, защото според мен е ниско и започнах от там от където имам най-много пропуски..
Обичам да пътувам, да говоря също, да правя презентаций и да участвам в събития, да контактувам с хора които са успели по някакъв начин в живота и кариерното си развитие и да получавам опит от тях, по някакъв начин много ми е приятно защото мога да науча много неща. В същото време имам интерес от политика, светски новини. Харесвам модата също и козметиката. Особено Корейската козметика и пластична хирургия, понеже  Корея е много популярна с това, както и с Корейския поп.
Винаги съм имала трудност с математиката а ми беше интересна. Химията ми вървеше. Физиката, най-любимата ми част беше Астрономията, трудни ми бяха формулите и когато трябваше да се изчислява нещо. Интересувам се също от мистериозното, окултното, различното. Същото беше и с модата и изкуството, винаги съм харесвала по-нестандартните неща.
От спорта, най-любимия ми спорт е конна езда, фигурно пързаляне, гимнастика, лека атлетика, борба също. Харесвам също японския спорт сумо.
Рисувам от малка. Blush

Ще се радвам ако някой даде съвет или мнение. Поздрави!
Виж целия пост
# 1
Ако държиш да се занимаваш с езици, наблегни първо на българския.
Успех!
Виж целия пост
# 2
Харесвате някакви стандартни неща, които се харесват от по-голямата част от младите в момента, и няма как да ви се даде съвет какво да учите, само защото харесвате k-pop, гледате предавания за пластични операции и следите коя певачка е родила наскоро.
 
Ако се интересувате от езици - първо изучете българския език и азбуката му - буквите ѝ и й нямат нищо общо и не могат да се взаимозаменят.

Не пишете с какво искате да се занимавате в бъдеще, пишете само какво слушате и гледате по телевизията в свободното си време. Напишете какво ви се отдава да правите и в коя сфера бихте искали да се развивате като човек. Какво бихте правили с този японски език, като го научите. Искате да го преподавате след това и да бъдете учителка? Влече ли ви да се занимавате с деца? Смятате ли, че ще сте добър педагог? Или искате да заминете в Япония и да работите там? Какво можете да правите, освен да говорите езика, или ще работите като чистачка и миячка?  
Езикът ви е добавка към нещото, което можете да правите. Ако не можете нищо - езикът няма да ви помогне.
Виж целия пост
# 3
Научете английски или японски/ корейски/ мандарин щом Ви време изтокът. Ако усвоите добре азиатски + английски, но наистина добре, може да се ориентирате към преводаческа дейност или журналистика. И на двете места трябват езици. Английски + рядък/ екзотичен език ще е от полза.
Виж целия пост
# 4
Това, дето си изброила, не може всичко да се използва в бъдещата ти професия или специалност. Като живееща в чужбина ще те посъветвам,  тук се търсят хора с няколко езика: (български рядко), английски, немски, френски, испански (в този ред), много търсени са и скандинавските езици, от японски/корейски език почти не съм видяла някой да се интересува и да приема такива хора на работа. И разбира се, към езика трябва да имаш и нещо друго - икономика, финанси, програмиране, ИТ. Политиката едва ли ще ти помогне, учи политика или български език, ако ще живееш в БГ.
Трябва да тръгнеш оттам каква искаш да станеш, ще трябва ли да работиш, за да се издържаш. Спортът, рисуването ще ти бъдат вероятно хобита, не е изключено и професия. ако имаш качества.
Иди в Корея, запознай се с тази страна, виж козметичния бранш, научи нещо като занаят там, и после прилагай наученото в други страни. Но за това корейски език не ти е нужен, и с английски ще се оправиш.
Виж целия пост
# 5
Може журналистика, МИО или МО. Не е казано, че ще живее на запад. Ако изтокът я привлича като философия и култура, може да се насочи на изток. А ако изучава японски или корейски на ниво филология, ще учи и страноведчески дисципли, и източна философия, и литература...
Виж целия пост
# 6
От написаното видях описание на хобита и увлечения, но не и сериозни академични интереси. Професията, освен увлечение, иска постоянство и интерес да я изучиш, а впоследствие - да я прилагаш.
Едно е да гледате/четете/слушате за пластични корекции на звездите, а съвсем друго - да следвате медицина, после да придобиете и специалност. Точно 10 години разлика обучение и след това цял живот обновяване на познанията.
Твърдението, че физиката е интересна, но формулите - трудни, е отново голямо нищо. Очевидно изпитвате затруднения с точните науки, така че тях и инженерните специалности може да ги изключите като възможности.
Като гледам нивото на владеене на български език, мисля, че и филологиите не са алтернатива.
Ориентирайте се към някакви общи специалности като мениджмънт, философия, политология, където няма формули, ако целта е да придобиете степен за завършено висше образование.
Виж целия пост
# 7
То човек да не смее да зададе въпрос, веднага ще го нападнат... Каква е тази пасивна агресия към едно младо момиче, което моли за съвет?! На тази възраст е напълно нормално още да е неориентирана. Освен това не видях чак такава неграмотност, която да боде очите. Да, сгрешила е "и" и "й", и оттам хайде, цял психопрофил и присъда за бъдещето й. Не знам и какви "сериозни академични интереси" се очакват от момиче на 20 години. Повечето хора нямат такива и на 40-50, какво остава за някого, който тепърва търси себе си и се развива. Нали затова пита тук, ако знаеше какво да учи, нямаше да се допитва до "компетентните" ни мнения.

Аз не прочетох, че момичето непременно иска да живее в чужбина. Защо се смята по подразбиране, че за да са успешни, младите трябва да ходят да учат и работят в чужбина. Може да се изненадате, но има много млади хора, които искат и могат да се реализират и в България.

Освен това не на всеки му се отдава и го влече да учи икономика или програмиране, както се съветват всички, осмелили се да попитат за съвет относно специалност в университета. Успешната реализация не се изчерпва с 2-3 по-доходоносни специалности, светът е шарен и има място за всички. Затова и се предлагат толкова много специалности, има нужда от всякакви специалисти и от хора с различни умения, интереси и таланти.

Неглижирането на филологиите например е ужасно дразнещо. Това не е просто учене на език, което да е просто "допълнение". И реализацията не е само да станеш учител по езика или да отидеш да живееш в страната, за да "работиш като чистач или мияч". Не съдете за другите по собствените си неуспехи, има достатъчно хора, които се реализират по специалността си, дори и тя да е филология.

Моят съвет към авторката - в СУ има Център по източни езици и култури (ЦИЕК), където се изучават филологии, свързани с Изтока: японистика, кореистика, както и специалност, обхващаща целия регион - Южна, Източна и Югоизточна Азия, където се изучават не само съответните езици, но и обществено-политически и икономически аспекти от региона. Аз имам познати, завършили въпросните специалности, и реализация има. Преводачи, преподаватели, журналисти, но и служители в Държавната администрация, министерства, посолства, консулства - това са само част от възможните професии. Може да работиш и в частния сектор, в някоя чуждестранна фирма, там заплатите са по-добри. Дори и само в един кол център да работиш, заплатите там за хората с екзотични езици, каквито са азиатските, са доста високи за бг стандарта, става въпрос за над 2000лв. за пълен работен ден. Разбира се, английският език е задължителен, каквато и конфигурация от други езици да владееш, в кол център също се изисква да го знаеш поне на ниво В2, а първия си език - поне на ниво С1.
Забравих да спомена, че учейки някоя от въпросните източни филологии в ЦИЕК, СУ, имаш възможност за обмен за 1 или 2 семестъра в страна, чийто език изучаваш. Голяма част от студентите по китаистика например отиват за година в Китай, имам приятелка, която беше за семестър в Ханой, Виетнам, а сега прави магистратура в Сайгон. Има и много възможности за стажове и стипендии, източните страни са щедри в това отношение, дори в момента бакалаврите по китаистика могат да кандидатстват за подобна допълнителна стипендия.

И не забравяй, каквото и да ти казват другите: Светът е голям, а спасение и възможности дебнат отвсякъде! Успех! Simple Smile
Виж целия пост
# 8
Няма да намерите университет за това!

Изкарайте сертификат по английски и японски! За владеене на езика. След това запишете английски филология. Можете да работите като преводач.

Един език (колкото и банално да звучи) е огромно богатство. Можете да направите много неща.

Кой Ви каза, че трябва да запишете нещо сега, което не Ви е интересно.
Виж целия пост
# 9
Специалностите с химия и биология съвсем ли отпадат? Медицина, стоматология, фармация... За тези трите бих посъветвала всеки млад човек, независимо дали иска да се развива в България или чужбина.
Виж целия пост
# 10
То човек да не смее да зададе въпрос, веднага ще го нападнат... Каква е тази пасивна агресия към едно младо момиче, което моли за съвет?! На тази възраст е напълно нормално още да е неориентирана. Освен това не видях чак такава неграмотност, която да боде очите. Да, сгрешила е "и" и "й", и оттам хайде, цял психопрофил и присъда за бъдещето й. Не знам и какви "сериозни академични интереси" се очакват от момиче на 20 години. Повечето хора нямат такива и на 40-50, какво остава за някого, който тепърва търси себе си и се развива. Нали затова пита тук, ако знаеше какво да учи, нямаше да се допитва до "компетентните" ни мнения.

Аз не прочетох, че момичето непременно иска да живее в чужбина. Защо се смята по подразбиране, че за да са успешни, младите трябва да ходят да учат и работят в чужбина. Може да се изненадате, но има много млади хора, които искат и могат да се реализират и в България.

Освен това не на всеки му се отдава и го влече да учи икономика или програмиране, както се съветват всички, осмелили се да попитат за съвет относно специалност в университета. Успешната реализация не се изчерпва с 2-3 по-доходоносни специалности, светът е шарен и има място за всички. Затова и се предлагат толкова много специалности, има нужда от всякакви специалисти и от хора с различни умения, интереси и таланти.

Неглижирането на филологиите например е ужасно дразнещо. Това не е просто учене на език, което да е просто "допълнение". И реализацията не е само да станеш учител по езика или да отидеш да живееш в страната, за да "работиш като чистач или мияч". Не съдете за другите по собствените си неуспехи, има достатъчно хора, които се реализират по специалността си, дори и тя да е филология.

Моят съвет към авторката - в СУ има Център по източни езици и култури (ЦИЕК), където се изучават филологии, свързани с Изтока: японистика, кореистика, както и специалност, обхващаща целия регион - Южна, Източна и Югоизточна Азия, където се изучават не само съответните езици, но и обществено-политически и икономически аспекти от региона. Аз имам познати, завършили въпросните специалности, и реализация има. Преводачи, преподаватели, журналисти, но и служители в Държавната администрация, министерства, посолства, консулства - това са само част от възможните професии. Може да работиш и в частния сектор, в някоя чуждестранна фирма, там заплатите са по-добри. Дори и само в един кол център да работиш, заплатите там за хората с екзотични езици, каквито са азиатските, са доста високи за бг стандарта, става въпрос за над 2000лв. за пълен работен ден. Разбира се, английският език е задължителен, каквато и конфигурация от други езици да владееш, в кол център също се изисква да го знаеш поне на ниво В2, а първия си език - поне на ниво С1.
Забравих да спомена, че учейки някоя от въпросните източни филологии в ЦИЕК, СУ, имаш възможност за обмен за 1 или 2 семестъра в страна, чийто език изучаваш. Голяма част от студентите по китаистика например отиват за година в Китай, имам приятелка, която беше за семестър в Ханой, Виетнам, а сега прави магистратура в Сайгон. Има и много възможности за стажове и стипендии, източните страни са щедри в това отношение, дори в момента бакалаврите по китаистика могат да кандидатстват за подобна допълнителна стипендия.

И не забравяй, каквото и да ти казват другите: Светът е голям, а спасение и възможности дебнат отвсякъде! Успех! Simple Smile


Благодаря ви много за разбирането. Много мило от ваша страна! Heart Exl
Виж целия пост
# 11
Здравейте,
Понеже сега имаше магистърска програма-дистанционно обучение Здравен мениджмънт в БСУ,уточнявам-самата програма се предлага дистанционно,няма общо с пандемията.
Обучението ми е две години и са включени икономически дисциплини за мен,защото бакалавърската ми диплома е с неикиномическа квалификация,а за икономисти е два семестъра и учат само по-специалните дисциплини от програмата-Здравен мениджмънт!

Някой от този университет ще сподели ли мнение за него или пък някой от същата специалност,защото след като се записах-реших да прочета мнения в интернет и видях доста негативни коментари за Бургаския свободен университет,искам мнения от Вас,за да знам да се откажа на време.Поне възстановяват семестриалните такси в определен срок, след като са внесени,защото причината сигурно в това е че университета е частен и няма как да задържи парите на студента.Ще се радвам да прочета Вашите мнения за този университет!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия