За споделянето на играчки при децата и споделянето по-нататък

  • 1 638
  • 12
Реших да се допитам за мнения и размисли над една тема, над която доста съм размишлявала и над която имам и по-нов поглед откакто станах родител. Темата за споделянето... и здравословните граници в споделянето и като дете, и по-нататък в живота.

Със сигурност това е тема, която засяга всички родители. Всички се стараем да научим децата си да споделят вещите си с други деца, защото "трябва да споделяш играчките си" - това е най-честата причина, която чувам като съм сред други родители и деца. Често забелязвам случаи, когато детенце си взема някакъв предмет от земята и в този момент дотича друго дете, което иска дадения предмет/играчка, и родителят на първото моментално казва "Дай му я да я види", въпреки че дори самото то не я е видяло още. И разбира се детето се разстойва, че нещо, което току-що си е извоювало, му се взема моментално от ръцете.

Но когато собственото ни дете иска чужда играчка, често му се казва"Ти попита ли дали може?", "Не може да вземаш играчките на децата", "Имаме си такава вкъщи" или просто "Това не е твое". Сещам се за едно момиченце искаше чужда играчка и баща му каза "Не си питала може ли". Тогава то отиде да вземе своя такава и я сложи до другото дете, което, разбира се, посегна да я вземе. И какво му каза тя? Същото - "Не си питала може ли". И го направи още няколко пъти. Бащата нищо не каза, освен, че "не се прави така". Може би от нейна гледна точка си е права - ако нещо важи за един, трябва да важи и за всички, иначе не е честно.

Аз лично съм имала доста негативен опит със споделянето - и по-точно безусловното споделяне. Дай на всички това, което искат - играчки, вещи, време, внимание - това беше ценност, на която се наблягаше. Много време ми отне като голям човек да се науча да казвам не, да се науча да не давам, когато наистина не искам да го правя. И искам да избегна тази грешка с моето дете. Най-често казвам неща от рода на "Първо той ще види играчката и после ако иска ще ти я даде. Ела засега да си играем с това и това" или "Виж я за малко и после може да му я дадеш и той да се порадва". И въпреки че се старая да давам много обяснения и да съм умерена, вместо просто да нареждам на детето какво да прави с вещите си докато то се разстройва, понякога се двоумя в дадени ситуации дали постъпвам правилно.

Затова искам да ви попитам: Къде е здравословната граница в споделянето? Как можем да научим децата си от най-малки да споделят, но и да слагат граници? Как можем да ги научим, че споделянето е нещо прекрасно, което се връща стократно на този, които дава, но и също, че ако не искат да споделят дадено нещо, то това не е лоша постъпка и не ги прави лоши хора. И как да не изпитваме вина от това, че не сме дали и другият съответно е разстроен?

Ще ми е много интересно да прочета вашите мисли. Конкретни примери как постъпвате или как сте постъпвали в дадени ситуации също ще са ми от полза.

Разбира се при най-малките на дневен ред е споделянето на играчки, но вярвам, че темата се разпростира много по-нататък в живота на вече порастналите деца и възрастни и в крайна сметка опира и до нематериални неща като време, внимание и пр. Вярвам, че човек трябва да дава, но наред с това да цени личното и физическото си пространство, а това често опира до поставяне на граници и познаване на себе си и съзнаване на това кое би дал и с кое не би направил компромис.
Виж целия пост
# 1
Дъщеря ми е на 4. Много пъти сме й говорили за споделянето с баща й. Казваме й - хубаво е да споделяш, особено с близки приятелчета, но не е задължително. Трябва ти да желаеш, а не защото някой настоява или защото така трябва. Не е съвсем същото, но подобно ще е чувството, ако някой ти хареса телефона и настоява да си поцъка на него. От друга страна, за да се избегнат драми, съветваме я наистина любими играчки да не изнася/предлага. Ако ти е толкова скъпа и ревностно я пазиш - радваш й се вкъщи и не я размяташ да изкушаваш другите деца - взимаш такава, която няма да те заболи сърцето да пуснеш от ръцете си за няколко минути. Ако искаш нещо от другите деца - винаги питаш и не се сърдиш, ако откажат.
Виж целия пост
# 2
Детската психология се мени между 1 и 6 години. Дори и да го научиш на 2 да споделя, на 4 детето става егоист, като се озове в градината, като почне да копира от други деца. На 6 отново почват да споделят, защото играчките вече са научени на изуст и защото вече могат да поемат отговорност. Според мен е загуба на време, да го учиш на споделяне, преди 6 годишна възраст. Заслужава си повече да го учиш да бъде отговорно, съпричастно.
Виж целия пост
# 3
Моя е на 1,9г. Не иска да взема играчки навън, но и не взема чужди играчки. Случвало се е родители да му бутат в ръцете някаква играчка да я видел, ама той не взема. Мнението ми е, че нищо не трябва да се прави насила. Ако иска, ще споделя,ако не -не и толкова.
Виж целия пост
# 4
Никога не ми е минавало през ум, ако моето дете си играе с нещо и друго дете го поиска, да го карам на даде. То си решава, откъде накъде? Забелязала съм, че децата разсъждават доста разумно и дават нещата, които не им трябват. По-нататък вече се появява желанието да зарадваш, но даването е и трябва да бъде лично желание.
Аз съм по-скоро поразена от това, как някои деца дават, за да си играят  другите с тях. Виждала съм го при две деца и ме озадачава. Хем не е добре, хем трябва да се действа внимателно, за да разбере детето, че има за какво другите да го харесват и не е необходимо да си купува популярност.
Виж целия пост
# 5
Дъщеря ми и приятелите й споделят - така сме ги учили, така ги учат и в градината. На площадката всеки носи това, което е готов да даде на другите деца. Който не дава, не получава чужди играчки, а са на възраст, на която са им интересни само чуждите. Пристигаме на площадката, вадим на пейката нашите, започваме да играем с извадените чужди.
Има деца, които не си дават играчките, съответно няма как да играят с нашите деца - не се вписват, нямат сходни умения за комуникация, за игра и пр.
При нас е така от години - съзнателно сме се стремили към това, - в други мини-общества може да е различно.
Виж целия пост
# 6
Моето е (беше) от недаващите. Доскоро не даваше нищо на никого, после започна да дава на близки деца, с които играе често, сега повечето пъти дава без проблем на всички. Убеждавала съм го да отстъпва, защото и той е искал чужди играчки и наистина не е справедливо той да не дава нищо, а да иска да взима каквото чуждо му е харесало. Но пък не съм била ОК с това да играе кротко с нещо, друго дете да пита "Може ли?" и като чуе "Не", директно да му го издърпа от ръцете, защото са го научили, че щом е склонно да предостави своя играчка, тогава е в пълното си право моментално да грабне чуждата. Не ми е ОК това. Та и аз смятам, че трябва да има граници. Да, щом иска да ползва чужди, трябва да разменя своите. Ако някоя му е толкова мила и драга, че не иска да я дели, не я изнася навън. Но както не му позволявам да дърпа така играчки от ръцете на другите деца, така не позволявам да се дърпа и от неговите ръце. Той вече е по-голям и успява да се отстоява, макар и другите родители да ме гледат понякога накриво, че не е отстъпил и аз не съм се намесила, но просто не съм съгласна да му се граби от ръцете неговата собствена играчка. По същия начин и с люлките. Аз моите деца ги уча, че ако люлката е заета, трябва да изчакат да се освободи. Няма определено времетраене за ползване на люлката и не можем да засичаме време на другите деца и да ги сваляме, защото вече са се люляли Х време. По същия начин не ми е ОК и съм се разправяла, когато моите деца са чакали спокойно 20 минути за люлка, качили са се и след 5 минути идва някоя бойна майка/леля/баба и казва "Ти вече 5 минути се люля, хайде слез да се полюлеее сега еди-кой си". Ми няма да слязат; както те са чакали, и другите ще чакат. Нямам намерение да ги свалям и после да обяснявам защо те чакат колкото е нужно, а тях никой не ги чака и трябва винаги да отстъпват. Не, не трябва. И така.

Та да, трябва да има граници. Да има разбирателство и споделяне в някаква степен, но не да се учат винаги да отстъпват, винаги да угаждат, защото иначе някой ще се сърди, ще плаче или нещо си. Или за да си купуват добро отношение и популярност чрез споделяне и отстъпване, както беше писано по-горе.
Виж целия пост
# 7
Омг, сериозно ли има родител, който ще отиде да каже на чуждо дете "слез от люлката, да се люлее моето". Не ми се е случвало до сега. Ама със сигурност няма да си сваля детето, супер е нагло подобно поведение.
Виж целия пост
# 8
Смятам, че е важно децата да се научат да си споделят играчките, защото това умение не им идва от вътре. Родителят трябва да го покаже и окуражава, за да се научи детето. За мен е странно родителят да не дава на детето си да пипа чужди играчки на детската площадка. Там е място за споделени игри, където децата се учат да си играят заедно, да дават и взимат, да си чакат реда.
Също така да издърпаш от ръцете на детето си играчка, която току-що е взело, за да я дадеш на друго дете, е прекалено крайно и не учи децата на споделяне и търпение, а на подчинение на родителя на всяка цена. Нормално е децата да взимат играчка, с която никой не си играе, или да питат дали може преди да я вземат, да предложат своя играчка в замяна, и ако им бъде отказано, да чакат докато желаната играчка я оставят или да потърсят друга интересна играчка/игра. Родителят трябва да помогне на детето си да се научи да взима и да дава, да разменя, да чака, което не става с "Никога не взимай чужди играчки." или пък другата крайност "Винаги си давай играчките."
Виж целия пост
# 9
Момичета, къде сте, не срещам такива майки напоследък.
Изключително много се дразня като отидем да играе детето в пясъчника и извадя играчките й и моментално биват извзети от моите ръце преди да ги оставя даже. Да не говорим, че в половината случаи майката на другото дете е на другия край на площадката и не следи детето си. Онзи ден така едно дете ревна за кофичката на малката и майката пристига и ме пита какво е станало. Ами ако беше стояла тук щеше да знаеш. Тя не се заяде, но все пак влизам в ролята на единствен свидетел. Други майки казват на децата си да не дърпат чуждите играчки колкото да се каже нещо, но то не ги чува разбира се - ами отиди я вземи и я върни на детето, на което е, и помогни на собственото си да се справи с фрустрацията.
Ето днес пак едно дете издърпа играчките на моята и майката след формално "скарване" вика на моята да идела да !?помага!? на нейното да пълнели кофичката.
Просто в такива ситуации не знам какво и на кого да кажа без да изгрубея - да се провикна до майката надалеко, да дърпам играчки с чуждото дете, да споря с някоя баба която е убедена че не трябва да се месим в техния спор, да успокоявам моето докато реве че всеки се изрежда да му взема нещата или какво.... То се случва за секунди и ако е един път ще си кажа айде, но като се насъберат много и цялото ни излизане е такова ми става много кофти за малката.
Виж целия пост
# 10
Lovingsun, при мен много деца идват в пясъчника с играчки и рядко моите деца поглеждат собствените си или страдат по тях. Интересуват ги чуждите. Аз гледам да взимам "стари" играчки, с които са си играли дълго време и не са им особено интересни, за да им е лесно да ги дават на други деца.
Не си спомням да ми се е случвало това, което ти описваш. Ако при теб е често срещано, бих изваждала играчките една по една като ги давам в ръцете на дъщерята. След като й омръзне и реши да я остави, тогава вадя следващата, а другите деца да си играят с оставената.
Може би зависи и от възрастта на детето... Само бебета обикновено дърпат чужди играчки. По-големите като им кажеш, че това не е тяхна играчка и да не я взимат, я оставят. Не ми се е случвало да трябва да взимам играчка от ръцете на чуждо дете.
Виж целия пост
# 11
Нещата опират и до кое подред дете ви е. При първото дете и ние имахме всякакви изживявания - лелки и бабки , които ми казват да го сваля от люлката, че мнгхсе люлее и аз нали ми е толкова акъла любезно свалям пищящото си дете. Проблеми един куп в пясъчника.
Докато един ден една майка не отиде и не изсипа една лопата с пясък върху детето ми, държейки го за рамото ипитайки хубаво ли е, докато съм там и не му обясни как не трябва да хвърля пясък..всичко за 5 секунди стана и аз просто направих две крачки, казах й любезно , че не бива да пипа чужди деца и също ръката ми падна върху нея...леко.
С второто дете не се занимавам с драми. Но не съм и в Бг, където са тези драми за лопатки и играчки ...при нас тук има всякакви играчки оставени завинаги по площадките . И дори да има драма..не участвам изобщо. Детето ми взима наред и хич не му казвам , не така или не е твое. Също останалите деца взимат наред .
Първото ми дете от малка не желаеше да споделя и такава е като голяма. На мен и баща си дори няма да даде...
Виж целия пост
# 12
В пясъчника и изобщо извън дома важат две правила и е добре родителите да научат децата си:
- щом си взел играчка, значи си готов да я поделиш с другите
- не вземай играчки, които са ти любими.

Малко е като в казармата.

За деленето - никой не  е длъжен да дели своите неща с друг. Ако детето не иска, да не го притискаме. Това, на което можем да го научим е на преговори - Ти ще дадеш твоето камионче на Иван да си поиграе, а той ще ти даде неговата кола да си поиграеш, а може и да играете заедно.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия