Наднормено тегло при децата

  • 5 963
  • 133
Здравейте! Търсих из форума подобна тема, открих една много стара. Но моля ви мами, споделете как се борите с наднорменото тегло на децата? Аз съм на път да изгубя битката. Синът ми е на 8 г / втори клас/ и е 52 кг.  Cry Cry
Виж целия пост
# 1
Записвам се да следя. От извънредното положение спря спорт и движение и изпуснахме нещата. Лятото един месец плуване по цял ден свали малко, но после пак качи и днес резултатът е +8 кг за 12 месеца 😑
Виж целия пост
# 2
Ами наблюдавам. Меря го всеки месец. Само като видя, че е малко по-пухкав, спирам да купувам сладко. Не правя домашни сладкиши! Не готвя манджички и супички, които се хапват с хлебче.
Иначе той е много ящен, обаче и много расте - 143 см на 10 г.
Виж целия пост
# 3
Трябва да се открие причината. Малко движение ли е, яде много боклуци ли, здравословен проблем ли е... "Лечението" зависи от причината.
Виж целия пост
# 4
Да, при толкова голямо тегло трябва да видите захарта и т.н.
Виж целия пост
# 5
Консултирайте се с детски ендокринолог, който да изследва причините за това тегло. Вероятно ще назначат и кръвни изследвания, за да се провери за инсулинова резистентност, която през последните години все повече зачестява сред деца. Сигурно ще проверят и някой и друг хормон.
Виж целия пост
# 6
обаче и много расте - 143 см на 10 г.
Това не е много. В класа на детето на 10г повече от половината бяха над 150см. Според мен хормоните в тази възраст също имат "вина" за качването на килограми
Виж целия пост
# 7
Ще следя и аз темата. Моята дъщеря също е на 10 години но е висока и кг не са и малко. 153 см и е 60 кг, което за мен е доста. Не е ящно дете, яде нормално. Като малка си беше съвсем в нормални килограми. Сега незнам, хормони ли са какво е? А иначе и движенията през деня липсват, все е в легнало/седнало положение та и причините при нея за натрупването на килограми е липсата на двигателна активност. Изследвания все се каня да направим, но до сега не сме.
Виж целия пост
# 8
А някой може ли да препоръча детски ендокринолог?
Синът ми е пухкав, има коремче - 10.5г/148см/42кг. И се чудя дали това не е признак на ИР...
Но е и факт, че покрай пандемията много разредиха тренировките с голямата щерка и това се отрази видимо и на двамата.
Виж целия пост
# 9
На ендо ходихме в педиатрията в Хиподрума /до Гешов/, не помня името, но любезна и внимателна дама беше.

Иначе залежаването като основен бич ми е ясно. 155/58 кг/11г. И хормоните със сигурност. Задник, баджаци, окосмянане, като жена си е вече.
Виж целия пост
# 10
Моето момче е на 11 години - 165 висок 50 кила. Много яде, беше слаб, но заради лекаства не му спира апетита.
Нон стоп бърка по шкафове. Ужас.
Виж целия пост
# 11
Водя същата битка и ще споделя опит, ако ви е полезен.
Тъй като се заседя у дома реших да пробвам с хранителни режими - пробвахме кето хранене и наистина поне не качваше. Но като пуснахме изследвания инсулина бе висок + много, много висока пикочна киселина, макар да не е яла само месо. Сега е на лекарства. Притеснявам се!
За това мили майки - зоновото хранене е за децата. То е пълноценно, балансирано, нормализира хормоните и няма липси на елементи. Ендокриноложката го одобри. Още го разучавам в подробности. Платих и на Катина за меню.

Успех!
Виж целия пост
# 12
И спорт.
Виж целия пост
# 13
колко често пускате изследвания?
ние не сме от нач.на юни м.г.
Виж целия пост
# 14
Здравейте. Моят син беше по същия начин като започна пандемията миналата година. А и той е фен на сладкото и "боклуците". Естествено го ограничаваме и му говорим постоянно за вредите. Преди тренираше футбол, но се отказа след 3 год. И 1 год общо взето не спортуваше, но Септември го записахме на Таекуондо и мн ми харесва как влезе във форма. Спорт + леко ограничаване на сладките има ефект. 5 кг е надолу имайки и предвид,че все пак се случи зимните месеци. Тренира 3 пъти седмично и от вкъщи също тренираха без проблем като затвориха всичко. Ядем предимно приготвена храна вкъщи. Правя сладкиши с пълнозърнесто брашно, ползваме предимно кафява захар вместо бяла, зехтин вместо олио където е възможно и т.н.
Виж целия пост
# 15
Моят син имаше обратният проблем като съвсем малък-слаб и злояд. И точно в пубертета взе леко да се налива, като забелязах, че в период преди израстване първо малко нспълнява и после "дръпва". Но аз също го ограничавам заради др здравословни проблеми, които е имал. Казвам го, защото майките не смеят много да ограничават, мислят, че ще има обратен ефект, но не е съвсем така. Като го ограничава и то изгубва навика да консумира даден боклук.
И не със забрани, а с разговори на тема полезно и вредно. Не сме вманиачени, дори напротив. Но гледам у дома много много да не се мяркат сладкиши и боклуци.
За спорт-ако няма време или желание-тогава разходки, повече игри на открито, туризъм през почивните дни., плуване за удоволствие, велосипед. Не е задължително състезателен спорт.
Виж целия пост
# 16
И аз да се включа с един младеж на 9 год. току що навършени. 144 см. висок и 46 кг. Тук преди съм споделяла и търсела помощ, защото беше изключително злояд и много боледуваше. Аз мислех, че двете неща са свързани. Сега от около 8 месеца започна да яде много и въглехидрати и сладко. Вече го ограничавам откъм сладкото ( не купувам вкъщи и той не яде), но пък много набляга на хляба. Движи се доста, но трупа кг. Сякаж ми е рано за пубертет, но освен че яде доста, има и топичните промени в поведението( нервност, избухливост, станал е някак потаен). Засега не мисля, че има здравословен проблем, но ако не взема мерки ще имаме проблем с килограмите.  На външен вид не изглежда дебел, но талията определено се увеличава.
Виж целия пост
# 17
Аз препоръчвам консултация с добър диетолог. Консултации по ЗК няма, но са много подробни, а и обикновено няма нужда от повече от една. Разпитват изключително обстойно, проблемът често е комплексен - липса на движение, неподходящи храни, дори недостатъчен сън или кофти дневен режим.
Виж целия пост
# 18
Аз също бих препоръчала консултация с ендокринолог и проверка на захар, инсулин и щитовидна жлеза.
Моят син е още бебе, но и от двете страни има фамилна обремененост от диабет и преддиабетни състояния и от сега се притеснявам дали с баща му ще успеем да създадем една здравословна среда за него.
Виж целия пост
# 19
Днес говорих с личната му педиатърка, имаме час за петък. Казах й че искам да отидем на ендокринолог или да пуснем изследвания. Незнам в Хасково дали има детски ендокринолог. Ако няма първо ще пуснем изследвания кръвна захар, инсулин, хормоните на щитовидната жлеза и ако излезе проблем ще потърсим специалист в друг град.
Ограничавам го отдавна. Хляб почти не яде / изключение, когато са на училище сутрешната закуска /, дори супа яде без хляб. Чипс позволявам веднъж месечно, сок също, пица също, не знае вкуса на безалкохолните.. Нооо от сладко едвам го удържам. Въпреки, че и там го ограничавам.
За съжаление в тази пандемия не ходи на спорт , но кара много колело и ако времето е хубаво и не е на училище цял ден е навън. Но в къщи също е постоянно в легнало или седнало положение и с телефона . До колко може да е ген момичета? Защото аз също цял живот съм била едра, но чак толкова не съм била. Но вече дисциплината трябва да е желязна Sad( Но как по дяволите да му обясня как всички деца, с които играе на вън са постоянно с чипса и близалката, а за него не може. Cry
Дорис, с кето режима аз отслабнах 10 кг, въпреки че не спазвах стриктно и фастове не съм правила, и вече 3 години съм върнала 1 кг. Но за деца и аз знам че не е подходящ. Ще проуча Зоната, благодаря за съвета! Flowers Bouquet
Виж целия пост
# 20
Много е трудно на тази възраст да осъзнаят какво става и да им се обясни защо не е полезно едно или друго.
За жалост после не става по-лесно. При тинейджърите пак е сложно, защото там вече настъпват и комплексите от по-високото тегло и по-пълното телосложение.
Евентуално да пробвате да заместите стандартните сладки с "по-здравословни" домашно направени. Има различни кето рецепти, с които сигурно сте запознати, предвид че сте спазвала режима.
При всяко положение е добре, че сте тръгнали към разрешаване на проблема.
Ако е удобно да питам, кога започна при вас тенденцията към повишаване на теглото? В коя възраст?
Виж целия пост
# 21
Лятото преди първи клас.. преди си беше супер..Sad
Виж целия пост
# 22
Детски ендокринолог има в Пловдив в университетската болница " Св. Георги". Най добре личната да ви насочи направо натам.
Аз мисля, че това е повсеместен проблем при децата. Много са обездвижени,нямат никаква физическа и двигателна култура. За активност въобще не говоря. Сега се оправдаваме с пандемията, ще речеш че преди това всички са били по зали и стадиони. Като навлезнат в пубертета и почва адски да ги мързи. Даже като излизат пак седят по пейки и беседки. Докато са по - мънички, някъде до към 10 - 12 годишни, сякаш се движат повече и играят физически игри. После с пубертета настъпва и великия мързел, които като се съчетаят с въглехидратна храна и става мазало. Момичета пък стават хормонални бомби. Като сложиш наследствена предразположеност, ниска двигателна активност и ядене на джънк - ето ти дебело дете...Disappointed  Повечето след пубертета се издължават и отслабват без много усилия все пак. Но като цяло е много трудно.
Виж целия пост
# 23
Всички така ми казват " не се притеснявай, като влезе в пубертета ще се издължи и ще отслабне, остави детето на мира!" Ама кой гарантира това? Ако не стане, ако стане още по- зле?? А болестите, които следват от това наднормено тегло ? Sad
Виж целия пост
# 24
Най-вероятно, ще се издължи. Но неразчитай само на това. Каква е двигателната култура  на семейството, как прекарвате свободното време? Питам, защото ако детето има с кого да спор тува от семейството(пак казвам, не състезателен спорт) - туризъм, ски, плуване, федербел, дори само разходки, то ще се чувства поддържано и неусетно ще се движи повече.
В храненето също трябва да има малко солидарност.
Аз, например, две лета не съм яла малини, а много обичам, но не си позволих, заради алергия на детето. Да, то вижда всеки ден на пазара,пътят ни е  оттам, вижда как другите ядат. Но аз простичко му казвам" НИЕ, засега няма да купуваме, защото на нас в момента ни пречат. Някой път, когато може, ще си купим." И детето свиква с ограничението, така поднесено.
За ендокринолог и аз съм на мнение да се посети, но лекарите като цяло специално за храната малко наизуст говорят. Все пак, не е зле да се изключи и хормонален проблем.
Виж целия пост
# 25
Моят съвет също е да посетите детски ендокринолог. Водих синът ми заради рязко качване на килограми на 12 г. Правихме изследване натоварване с глюкоза на 60та и 120 Мин. Резултатите и на глюкозата и инсулина са на горната граница. Затова е и постоянно гладен. Засега пробваме с диета и спорт, без хапчета. Следим кг и дали расте. Махнахме от шкафа сладките неща, които постоянно купувах “за да има” или защото “са в промоция”, към които той веднага посяга, когато почувства глад. Трудно е, но малко по малко се борим.
Виж целия пост
# 26
Ако си направите труда да вкарате в хранителен калкулатор всичко, което яде детето ви за един ден поне, ще ви стане ясно защо са с наднормено тегло.
Виж целия пост
# 27
Дъщеря ми е на 12 години, висока е около 155 см. и тежи около 80 кг. От малка е едричка, никога не е била слабичка. Посетихме детски ендокринолог, проблем не откри.
Синът ми до миналата година, март месец беше слабичък, но сега доста нашишкавя. Няма движение и съответно се отрази на телосложението му.
Виж целия пост
# 28
Тук ключа от палатката е превенцията,тоест да не се допусне изпускане от контрол теглото.От голямо значение е и хранителната и двигателната култура в семейството.Няма как мама и тате почивните дни да лежат на дивана,а детето да обича от малко да спортува.Както и няма начин мама и тати да набиват пици,пържени картофи,чипс и газирано,а детето от малко да обича плодове и супи.Контрола на теглото при децата е изпуснат още от началото на живота им.Масово децата не се кърмят,масово се захранват с купени пюрета,после следва кухня и училищна лафка.На площадките всяка себеуважаваща се майка излиза с плик купени лакомства и сок.Вместо да играят и тичат,децата набиват хрупанки и вафли,пият сок и газирано.После ги набеждават за злояди,че не искат супата си за вечеря.Моя братовчедка насърчаваше малкото си дете да се движи като слагаше по кутия шоколадови бисквити на равно разстояние една от друга и детето да тича от едната до другата кутия.Сега е с над 10 кариеса и наднормено тегло.Ние от друга страна по принцип се храним само с домашна храна,без запръжки и с много малко сол и захар за десертите.Сина ни на 3 годинки вече можеше да измине пеш по 4 -5 км.Сега е на 9 години и всекидневно правим 10 км,а понякога и над 13км  преходи из града или парка.Храни се добре,като съм го оставила сам да решава кога се е нахранил ,дори количеството да ми се вижда малко.Никога не е записван на спорт,защото ние с мъжа ми сме му "треньорите".Всеки ден на разходки пеш,а почивните дни лятото сме по цял ден навън.Но не седнали на пейка ,а в непрекъснато движение.В заключение-всичко зависи от хранителната и двигателната култура в семейството.Децата от вас гледат и вас копират
Виж целия пост
# 29
Добре, ама нали темата е не какво се е случило досега, а какви съвети да дадем отсега нататък.
Какво е хранителен калкулатор? И как се измерват за всяко ядене калориите(за себе си питам)Искам да осмисля моето хранене, но не е ли трудоемкода се брои всичко?

Грешки в храненено може да допуска всеки, още повече, че в наше време няма еднозначно разглеждане на храните. Млечните са полезни/млечните са вредни. Месото е нужно/месото е излишно. Въглехидратите са в основата на хранителната пирамида/въглехидратите трябва да са ограничени. Всеки е чувал поне от два източника противоположни мнения.

Предлагам на авторката да направи план, в каква поредност да действа-Ендокринолог, после осмисляне на хранителния режим и твърда позиция, включване на движение. Като движението трябва да носи радост, а не да е на всяка цена. Не е задължително да е спорт със специални тренировки.
Когато беше малък сина ми, наоколо 5г започна тренировки по плуване. Някои деца имаха още оттогава талант за състезатели, други като моето - за закаляване и справяне със заболявания, трети-за справяне с кг. Тренировките бяха веднага след ДГ. Какво беше изумлението ми, когато видях, че веднага след тренировка някои майки вадеха кроасани, бисквитки, така и не проумях този ритуал. После, не ставало с движение.

Не помня момче или момиче е детето на авторката, но ако е момиче, трябва да се внимава  за другата крайност-анорексията, че там по-трудно е измъкването.
Виж целия пост
# 30
Здравейте,

Майка съм на две момичента. 12г госпожица, която обича да похапва ( 140см, 38кг) и 8 годишна, която е доста злояда ( 128см, 22кг).
В тази ситуация е много труден родитеският пример и наставления, защото едната я насърчаваш да се храни, а другата гледаш да я контролираш.

За тези, които питат за калкулатор на калориите. Препоръчвам безплания myfitnesspal.com , само трябва да си направите акаунт и да започнете да въвеждате. Не е особено трудоемко и наистина човек може да се изуми колко много мазнини/ захар поема без да очаква. Добре е да сте искрени и да въвеждате в началото всичко ( включително зехтина за салатата и маслото в манджата). Така ще добиете представа от къде идват повечкото калории на децата. При нас, за каката, бяха от доста сирена ( тя иначе не яде сладкиши) - към салатата, в домашната баница, към сутрешнат закуска. Сега правя домшната баница с  cottage cheese, има го във всички големи магазини, а сирене и кашкавал просто така не предлагам с никое хранене.

Другото е, че децата трябва да хапват достатъчно протеини ( 20-30 грама на хранене спрямо целевото тегло). Това им помага да растат, а и ги държи сити. Яйца вместо сандвичи на закуска, месо/риба в поне едно от другите хранения, боб/леща ако можете да ги накарате да ги хапват.

Не на последно място, добре е родителите да познават така нареченото интуитивно хранене - ядеш, когато си наистина гладен и не ядеш, когато не си. Не бива да ядат само защото им е скучно, изнервено, искат сладкиш ( без да са реално гладни), не знаят какво да друго да правят, или пък е час за хранене ( ако е 12 часа и мама реши, че е обедно време например) . Трябва да се хапва само при глад на детето. Според интуитивното хранене докато се хранят не следва да правят нищо друго - без телевизия, телефон, книга или друго разсейване - подреждат си на масата, сядат и само ядат. Не на крак, ме докато тичат насам натам - тогава дори нямат усещане за вкуса на храната и осъзнаване колко са изяли.

С интерес ще следя темата!
Виж целия пост
# 31
Светкавица, хранителните калкулатори най-често са апликации за телефона, в които можеш да избираш какво си ял през деня и ти се смята дневния прием на калории.
Наскоро един приятел се похвали, че откакто използва е почнал да сваля тегло, но забравих как е името на неговата апликация.
Според мен е подходящо, но не знам до колко ще изчислява коректно при 8 годишно дете, което сигурно има поне 2 хранения извън дома.

Vesta, според мен също е добре заедно с лекарските консултации, цялото семейство да преразгледате хранителния и двигателния си режим.
За себе си съм установила, че когато готвя по-традиционни български гозби ми е по-тежко и трудно да пазя тегло. В ​нашата национална кухня има голяма употреба на ориз, картофи и други въглехидрати. Отделно, че повечето от нещата вървят с хляб.
Виж целия пост
# 32
Аз също ще следя темата с удоволствие. Майка съм на 13.5 годишно момче, 178 см, 80кг. Напълня толкова, откакто вече от година спряха спорта заради короната. Живеем в малък планински град и сега като се стопли ходим двамата на едночасови разходки в гората. Яде много плодове и зеленчуци, но хапва и доста пълнозърнест хляб, което се опитваме да поправим. Имаше и лошият навик след всяко хранене да си взима малък десерт, което също се стремя да премахна, но внимавам много, защото аз на неговата възраст също бях пълна и родителите ми от подигравки и натякване ме докараха до булимия.
Виж целия пост
# 33
Макар и не като майка, споделям какво правеше моята майка, когато бях малка, същото после и със сестра ми.

От дете у нас имаше правилото, че се яде, когато е време за ядене т.е. закуска, обед и вечеря. В останалото време можеше плодове, колкото и когато искам, но то колко ябълки ще изяде едно малко дете... Междинните хранения, т.е. закуска в междучасието или следобед към 4 часа имаше също, но нещо дребно - плод, резен домашен кекс, имало е и купешка вафла или пък домашен сандвич, последното рядко и по изключение. Нямаше вариант примерно в 6 вечерта да се натъпча със солети, а в 8 да не съм гладна за вечеря, майка ми винаги се усещаше. Stuck Out Tongue Winking Eye  Също никога не са ме насилвали да ям - ако кажа, че не съм гладна, ям на следващото предвидено ядене (закуска / обяд / вечеря). Понеже то е след максимум 4ч, според майка ми не е било проблем.

С времето, т.е. в 5-ти клас, по свое желание спрях закуската, някакси не ми се ядеше толкова рано, така е и до днес, освен по изключение. Също не са ме насилвали.

По тази методика, до края на училище все си бях 48кг на 165см, винаги съм яла всичко (освен леща, не обичах). После целенасочено качих още 4кг, защото ми падаше кръвното, виеше ми се свят и не можех да кача едни стълби, но процесът на качване не беше лесен.

Като се замисля, чипс не бях яла (освен някъде на гости) докъм 10-11 клас, нямах желание. Коли, фанти и т.н. се купуваха само покрай празници 3-4 пъти в годината, те бяха и скъпи тогава. Също всяка седмица майка ми бъркаше кекс, макар и досега да не обича да готви, но и нямаше толкова неща готови да се купят - отраснах през 90-те.

Откъм спортове съм тренирала различни неща, но по-скоро за раздвижване, никога професионално, нашите никога не са били особено спортно ангажирани.

В крайна сметка, години по-късно, теглото ми се установи на 53-55кг на 165 см, на него се чувствах и добре. Сега покрай пандемии и хоум офис съм с няколко кг отгоре, но нищо, променящо визията, все пак съм и на над 30.

В крайна сметка май навиците за домашна храна, почти никаквите купешки десерти и никакви безалкохолни (изключая въпросните 3-4 пъти годишно), заедно с лека двигателна активност - разбирай, 2-3 пъти седмично по 45-60 минути като малко дете (в 7-ми клас прекъснах всякакви спортове и танци), както и гените, са довели явно до това никога да не ми се е налагало да мисля какво ям и колко.

От днешна гледна точка съм благодарна на майка ми, че почти не е купувала сокове, вафли и др. купешки сладкиши, че не ме е насилвала да ям, че не е имало какво да ям м/у храненията и да си развалям яденето, бъркайки в шкафа, както и че колкото и да не обичаше да готви, никога не сме яли готова храна (нямаше много тогава, но не е като да нямаше съвсем, особено като бях тийн).
Виж целия пост
# 34
Тейла, аз съм си имала апетит, здравословен, т.е. в нормални граници. Това, че не закусвах, не значи, че не съм компенсирала в други хранения вероятно. Когато съм била гладна, ми предлагаха втори плод или зеленчук и обикновено давах зор за обяда. 😃 Все пак плодове и зеленчуци също имат хранителна стойност и засищат, пък и пълнят стомахчето.

Ако детето от малко е свикнало да си похапва повечко, ще е голяма борба, но пък тази борба е важна, струва ми се. Някога бях чела, че мастните клетки в организма се образували до около 13г. възраст, след това вече само обемът им се увеличавал. Не знам така ли е със сигурност, не съм верифицирала с няколко източника, но съм склонна да вярвам.

Другото, в което вярвам, е силата на навика. Повечето ми слаби приятелки имаха и общо взето здравословни навици - спортове, нормално хранене, ограничен джънк и, във връзка с това, което каза, хранене в неголеми количества. Тези, които ядяха тестени закуски от лавката почти всяко голямо междучасие, бяха и по-закръгленки още от малки.

Затова си мисля, чедетскитв години са решаващи - и биологично, и като навици за бъдещето.

Мисля, че не е нормално едно дете да яде двойно на друго при сходен начин на живот и физическо натоварване. Ако въпреки това нонстоп е гладно, бих се замислила дали няма някакви други причини за това, момичетата горе бяха дали примери с различни хормони, може и нещо на психическа основа да е.

Разбира се, че моето предложение да се хапват междинно зеленчуци и плодове вместо вафли и бисквити не е панацея, нито пък единствено решение. В крайна сметка зависи и колко енергия се изразходва, двама от съучениците ми момчета - професионални състезатели по таекуондо - изяждаха вероятно тройно на останалите и петорно на мен, това е също вариант при многото ядене, но вече зависи от темперамента на детето (дали би се занимавало толкова със спорт).

Със сигурност обаче е много по-лесно да даваш акъл отстрани, осъзнавам. Просто споменах това като вариант, който аз като дете не приемах като някаква рестрикция - така си знаех от малка и така си живеех. Да не пия газирани напитки също не ми е било проблем, защото у нас пък не е имало, както и да не ям вафличкоподобни, а домашен кекс. Но далеч не си мисля, че е лесно да възпитаваш дете, пък било и само в храненето. Wink
Виж целия пост
# 35
Chrissy, във вторият си пост на някой, който ти е писал на лични ли отговаряш, че аз лично не можах да разбера?
Виж целия пост
# 36
А, ами то мнението е изчезнало, отговарях на потребителката Teyla, която беше написала, че хубаво, но какво да правиш, ако детето обича да си похапва. То иначе нямаше да ми разреши и 2 поредни мнения през 2 часа, ама сега звуча малко като звездите да ми го говорят. 😃
Виж целия пост
# 37
Интересна тема... Имам дъщеря на 14 год., която до преди пандемията тренираше карате и беше в добра форма. Откакто затвориха залите и желанието за спорт се изпари рязко, с дистанционно обучение повече от година - също. Тя е 8 клас и тази учебна година има - няма й се събират месец и половина ходене до училище. Залежаването и обездвижването си казаха думата, качи килограми, не много, но все пак си личи, отпусна се, появиха се целулит и стрии.. Относно примера вкъщи - и аз, и баща й спортуваме и се храним здравословно, тя не иска да спортува, мързи я по разходки и набляга на сладичкото, а пълнозърнест хляб, зелении и плодове да не види... От малка не ги яде, не че вкъщи липсват или ние не ядем. Та, с личния пример е много относително... Още повече, в тийнеджърска възраст е абсурд да ги накараш нещо насила или да се наложиш за храна /или движение. Силно се надявам да е временен период и да се стегне, пробвам се уж между другото, да пускам разни образователни филмчета на тема,, здравословно хранене,,, за последиците от вредните храни - внимание и осмисляне 0. Старая се да готвя балансирано, но например ако аз си слагам хляб,, Вита,, тя иска бял. Ако аз сипвам салата към месото, тя иска картофи. Излезе навън, купи си някой боклук, как да я спра...
Виж целия пост
# 38
Бисквитка, опитайте пак със спорта. Моята дъщеря се върна към атлетиката и това я спаси в много отношения - физически и психически.
Виж целия пост
# 39
Те закриха залата по карате, но я насочвам дори не към състезателен спорт, а с някоя приятелка да ходят на аеробика, каланетика, знам ли... Поне избор има, но засега желание няма. Уж упражнения вкъщи ще прави, 1 път на 2 седмици я се сети, я не.. Карам я с мен да идва, дойде няколко пъти и й омръзна. Аз не съм спирала да спортувам от дете, все на нещо ходех - танци , карате, после аеробика, канго.. Баща й пък, дай му по планините да ходи, взимаше я със себе си като малка, но като порасна не ще и да чуе, че има някъде за ходене. Надявам се да се осъзнае и вземе в ръце, защото пък много е опасно при девойките, когато започнат да не се харесват, залитането към хранителни разстройства..
Виж целия пост
# 40
Ще следя и аз темата. Моята дъщеря също е на 10 години но е висока и кг не са и малко. 153 см и е 60 кг, което за мен е доста. Не е ящно дете, яде нормално. Като малка си беше съвсем в нормални килограми. Сега незнам, хормони ли са какво е? А иначе и движенията през деня липсват, все е в легнало/седнало положение та и причините при нея за натрупването на килограми е липсата на двигателна активност. Изследвания все се каня да направим, но до сега не сме.

При нас положението е същото- легнала/седнала  и липса на движение.Мерките са ни като вашите- а е на 9 години.
От декември до сега качи 4- 5 килограма.От тогава е на ОЕСР- и резултата е на лице.

Да ви попитам- понеже сте със сходни мерки и възраст- как се справяте с намирането на дрехи?Има ли някой он-лайн магазин или място ,от което пазарувате?
Виж целия пост
# 41
Само да отбележа, че не могат да се сравняват нещата (и храните вкл. ) преди години и сега. Във моето семейство (особено откъм едната рода ) се изяждаше хляб и тестени в промишлени кол-ва, и не помня някой да е имал проблем с тегло или да се спазваха някакви диети за отслабване. Също и плодове (от градините ) вкл. компоти със много захар вътре, сладка и подобни, кажи-речи ежедневно, но и проблеми с кръвна захар не съм и чувал да е имал някой. Почти ежедневно млека и сирена, без ограничения, даже напротив - специално аз бях известен на бабите като ,,злояд" и ме натискаха постоянно да се тъпча един вид с тях, и ефекта беше нищожен.
Наистина тогава много се движехме. Аз не съм спортувал нищо като дете, а и не обичах много да излизам за да играя с другите деца но виждам че в сравнение със сегашното положение нещата са несравними.
Единственото което виждам като значителна разлика в храненето сега  (спрямо моето сем. преди време ) е най-вече наблягането в момента от маса народ на месото и джънка във всякакви форми, както и газирани, подсладени и химизирани напитки.
Виж целия пост
# 42
Тук ключа от палатката е превенцията,тоест да не се допусне изпускане от контрол теглото.От голямо значение е и хранителната и двигателната култура в семейството.Няма как мама и тате почивните дни да лежат на дивана,а детето да обича от малко да спортува.Както и няма начин мама и тати да набиват пици,пържени картофи,чипс и газирано,а детето от малко да обича плодове и супи.Контрола на теглото при децата е изпуснат още от началото на живота им.В заключение-всичко зависи от хранителната и двигателната култура в семейството.Децата от вас гледат и вас копират
Тцтц как не се сетих да спрем в къщи с пиците, пържените картофи и чипса, та да не ми е дебело детето....А Макдоналдс може ли? Благодаря за съвета, но то вече положението е изпуснато....за нас вече спасение няма, но мами на малки бебета, вземете си поука..
Виж целия пост
# 43
Тук ключа от палатката е превенцията,тоест да не се допусне изпускане от контрол теглото.От голямо значение е и хранителната и двигателната култура в семейството.Няма как мама и тате почивните дни да лежат на дивана,а детето да обича от малко да спортува.Както и няма начин мама и тати да набиват пици,пържени картофи,чипс и газирано,а детето от малко да обича плодове и супи.Контрола на теглото при децата е изпуснат още от началото на живота им.В заключение-всичко зависи от хранителната и двигателната култура в семейството.Децата от вас гледат и вас копират
Тцтц как не се сетих да спрем в къщи с пиците, пържените картофи и чипса, та да не ми е дебело детето....А Макдоналдс може ли? Благодаря за съвета, но то вече положението е изпуснато....за нас вече спасение няма, но мами на малки бебета, вземете си поука..
.          
Я по спокойно!Нито се хваля,нито набивам канчета!Имам право на мнение и го споделям!А то е,че както при заболяванията,така и при напълняването ,винаги по-лесния начин е превенцията!Дори и да е изпуснато положението,винаги може да се намери начин човек да отслабне.Движение,движение,движение,това е нашият начин да поддържаме форма.Вярвам че и при други този начин ще проработи,стига да сте упорити.Дори не е нужно да се записват децата на спорт.Почивните дни с децата под ръка и излизате на дълга разходка.....пеша.Но както винаги,по-лесно е да се присмееш ,отколкото да се поучиш от думите на друг,който изповядва друг начин на живот!Типично по български.Ето днес в топлото време със сина ми направихме 10 км пеш.Който иска,винаги намира начин.Който не иска,си намира причини!
Виж целия пост
# 44
Спокойна съм и то много, защото аз много добре зная какви са хранителните и двигателните навици в семейството ми и ако бяхте прочела темата , горе-долу щяхте и Вие да придобиете някаква представа.  Приемам съвети, щом съм пуснала темата значи търся съвет. Но не може да ми казвате , че ние сме виновни, защото набиваме само пици и чипс и лежим цял уикенд ,без дори да подозирате какъв живот водим. Може би имаме вина за нещо, но със сигурност тя не е тази, която Вие сте визирали. Радвам се, че детето Ви е слабо. Живо и здраво да ви е!!!
Виж целия пост
# 45
А каква е причината за наднорменото тегло? Открихте ли я?
Виж целия пост
# 46
Често истината е неудобна и се крие в прекомерно хранене и нездравословни навици. Ако няма здравословен проблем естествено, това е първото, което трябва да се провери. Да си генетично дебел е малко несериозно.
Калкулаторът е добра идея, много хора нямат никаква представа колко храна поглъщат ей така между другото.
Виж целия пост
# 47
Днес бяхме при личната, премери го, претегли го, измери гръдна обиколка, премери кръвно, прослуша сърце. Каза, че не е кой знае колко извън нормите на техните таблици, но ми даде направление за ендокринолог и в понеделник ще минем преглед. Ще пиша как са нещата. Да изключим / дай Боже/ здравословен проблем.
Виж целия пост
# 48
Използвам случая да питам, тъй като рядко и трудно намирам информация - има ли някъде таблица ръст/кг за деца над 7 г(само под 7г намирам) За деца 15-16 какви са нормите(по скоро за ръст питам)
Виж целия пост
# 49
Ендокринолог е добре.
Виж целия пост
# 50
Това намерих:
Виж целия пост
# 51
Пак до 12 е, а за възраст 15-16 не виждам.
Вчера синът ми, който наистина е по-дребен от останалите, се върна много огорчен от някакво игрище. Как можело дете на 10г да е колкото него високо.
Извинявам се, че отклонявам темата, но си мисля, че както кг, така и ръст създават комплекси и родителите трябва да помогнат на децата и в това.
Виж целия пост
# 52
Пак до 12 е, а за възраст 15-16 не виждам.
Вчера синът ми, който наистина е по-дребен от останалите, се върна много огорчен от някакво игрище. Как можело дете на 10г да е колкото него високо.
Извинявам се, че отклонявам темата, но си мисля, че както кг, така и ръст създават комплекси и родителите трябва да помогнат на децата и в това.

При ръстта мисля, че е генетично и там опциите за помощ са по-малко.
Моят син е още бебе на 10 месеца, но отсега си върви дребничък. Всички ми обясняват, че ще се издължи в един момент, но според мен няма как да настигне деца, които в момента са с по 5-6см над него. Особено, че иназ и баща му не сме високи 165см аз, 175см баща му.
Та и аз съм се замисляла за ръстта с леко притеснение дали ще успеем да му изградим достатъчно самочувствие, за да не страда от това, че няма да е 180-190см. Sad

ПС: Пак може да се направи консултация с ендокринолог, за да се види има ли фактори, които забавят или пречат на растежа.
Но ако и вие в семейството не сте много високи, по-скоро е наследствен фактор.
Виж целия пост
# 53
Та и аз съм се замисляла за ръстта с леко притеснение дали ще успеем да му изградим достатъчно самочувствие, за да не страда от това, че няма да е 180-190см. Sad
Аз съм 164, бащата обаче е 160, та можете да си представите колко ще е синът ми като порасне. Беше ми ясно, че ще трябва да го възпитавам да разчита повече на характера си, отколкото на външния си вид. Wink
Генетика, какво да се прави.
Виж целия пост
# 54
Моята дъщеря беше дребна на 12-14, даже я отхвърлиха от волейбола. Сега е 171-2, а отбора фалира. 😈
Виж целия пост
# 55
Да си генетично дебел е малко несериозно.
Да си генетично дебел наистина е несериозно. Но може да се генетично едър или дребен. Аз съм 176 см 74 кг с едър кокал, мъжът ми е 185 см 100 кг с месеста структура (тип балканлия) - е не може да се очаква синът ни да е дребен и слаб. То при него е предимно месо и едър тежък кокал, малко са тлъстините по коремчето и паласките само. Дори бузи няма. А допреди короната като имаше спорт в училище и тренировки в залата не беше и дебел - просто едър.
Виж целия пост
# 56
Моето мнение едва ли е релевантно. Татко и майка, редовно трениращи, и двамата с тънки кости, мама с Хашимото, дебела, но стегната, тате 2 м., мама 1.60. 3 деца, най- голямото  на 10 с избирателно хранене години наред, сега яде всичко, но с помощ. Мама ненавижда плодове от дете, не се сеща и да купува, тате тоже. Всички, освен мама ядат хляб. Запалена готвачка съм, хапват с апетит. Зеленчуци, домашни сладкиши по повод,  много месо, много сирене и кашкавал. 25, 24 , и 12.5 са кг., средното на 8, е най високо.Тактиката: знам, че аз съм била слабо и злоядо.Ако не щат
-няма папане, сори. Гледам да ядат месо, риба, яйца и зеленчуци. Купувам боклуци, малката реве за Барни, не знам какво ще стане. Не ходят на спорт големите, сега, но качват с мен 14 ет. 2 пъти на ден. На външен вид са като солетки, както аз бях, завид
Виж целия пост
# 57
Здравейте!
Дъщеря ми е на 11 и е 39 килограма.Тя е 144 см. Преди около една  години беше 29 кг .Това нормално ли е?
Виж целия пост
# 58
Според таблицата, която е само няколко поста по-нагоре, височината отговаря на възрастта, но килограмите са с няколко повече. Това, разбира се, е ориентировъчно.
Виж целия пост
# 59
А според мен това момиче е дребничко и слабо или с нормално телосложение
Виж целия пост
# 60
Минахме преглед при ендокринолог. След като го прегледа каза, че за момента няма да пускаме изследвания, каза да спазваме хранителен режим и след един месец/ на 10.05/ да отидем отново и ако не е отслабнал поне 2 кг.тогава ще пуснем изследвания.
Виж целия пост
# 61
Минахме преглед при ендокринолог. След като го прегледа каза, че за момента няма да пускаме изследвания, каза да спазваме хранителен режим и след един месец/ на 10.05/ да отидем отново и ако не е отслабнал поне 2 кг.тогава ще пуснем изследвания.

Даде ли ви конкретен режим за спазванею?
Виж целия пост
# 62
Моят син е на границата, така че мисля, че ще наваксаме сега, с училището и хубавото време.
Виж целия пост
# 63

Даде ли ви конкретен режим за спазванею?
[/quote]
Ами конкретен не, както се предполага да се изключат тестени изделия, безалкохолни напитки / той не употребява/, сладко , сиренето да е обезсолено, кашкавал два пъти в седмицата, нискомаслено кисело мляко,без джънк, много движение и това е в общи линии. Нищо различно, от това което знаем, но сега дисциплината трябва да е много строга. Пожелайте ни успех. Simple Smile
Виж целия пост
# 64
Vesta, само да допълня, че може би трябва също да изключите катофите и оризът. Simple Smile
Виж целия пост
# 65
Водя същата битка и ще споделя опит, ако ви е полезен.
Тъй като се заседя у дома реших да пробвам с хранителни режими - пробвахме кето хранене и наистина поне не качваше. Но като пуснахме изследвания инсулина бе висок + много, много висока пикочна киселина, макар да не е яла само месо. Сега е на лекарства. Притеснявам се!
За това мили майки - зоновото хранене е за децата. То е пълноценно, балансирано, нормализира хормоните и няма липси на елементи. Ендокриноложката го одобри. Още го разучавам в подробности. Платих и на Катина за меню.

Успех!

Дорис , храни ли се детето  зоново , и по колко блока ? Това смятане ми се струва трудоемко .
Виж целия пост
# 66
Ами конкретен не, както се предполага да се изключат тестени изделия, безалкохолни напитки / той не употребява/, сладко , сиренето да е обезсолено, кашкавал два пъти в седмицата, нискомаслено кисело мляко,без джънк, много движение и това е в общи линии. Нищо различно, от това което знаем, но сега дисциплината трябва да е много строга. Пожелайте ни успех. Simple Smile
[/quote]
Успех!
И аз започнах ограничаване на някой храни.Трудно ми е да измислям целодневното меню- да е здравословно а и да е заситена.А и е свикнала да хапва по повечко.Ако обяда е в по -малко количество - скоро пак огладнява и започва да търси храна.
Виж целия пост
# 67
Vesta, само да допълня, че може би трябва също да изключите катофите и оризът. Simple Smile
За деца не препоръчват пълно изключване на въглехидратите. Подрастващ организъм е и трябват и въглехидрати, но в ограничено количество.
Виж целия пост
# 68
Не изключвайте никоя хранителна група от менюто. Махнете само сладкото и джънка. Нека се храни пълноценно до засищане, но без боклуци.
Виж целия пост
# 69
Да си генетично дебел е малко несериозно.
Да си генетично дебел наистина е несериозно. Но може да се генетично едър или дребен.

Всъщност дали да си дебел си е напълно генетично. Всеки един от нас има гени, които предава на детето си и те определят неговия липиден и мастен цикъл. Вашият метаболизъм също се определя от гените ви. С храненето и движението можете да компенсирате /частично/ генетичните си предрасположености. 
Инсулиновата резистентност също има наследствен фактор.
Метаболизирането на хормоните също е наследствено.
И хабер си нямате какво точно определят гените ви и за това сте смехотворно категорични Simple Smile
Виж целия пост
# 70
И аз имам дъщеря с наднормено тегло. До миналата година удържахме положението със спорт, но карантината и мързела дадоха резултат. Изобщо не гледам никакви таблици, защото ще се гръмна. Роди се 4,500 и така си върви голяма. Но, наистина ген, няма на кого да е малка. Дядовците са по 1,90 високи, мъжът ми 1,85,аз 1,75.Сега, не припадаѝте, дъщеря ми е на 10 години, висока е 1,60,60 кг. 41 номер обувки😭. Преди 2 месеца има леко зацапване като за цикъл. На 7 години, по преценка на педиатър и пуснахме хормони, всичко беше в норма. Не искам да става много висока, но.. До колко мислите, че ще порасне? Дали ще и расте повече крака, ужас ми е когато тръгнем за обувки.
Виж целия пост
# 71
Наследствеността, раждането и развитието при нас е същата, с размяна между дядовците и бащата 😉
Само за крака се изненадвам доста. Дъщеря ми е 38 номер на 155 ръст. Поне беше толкова висока, но сега си давам сметка, че не съм я мерила... Купих за лятото едни сандали 39 вече, да видим дали не съм надценила. Имаше някокъв калкулатор се въртеше по темите, ръстът на бащата плюс този на майката, делено на 2 и се вадеше нещо, ама как беше 😁
Виж целия пост
# 72
Едно е да си генетично висок и/или едър, друго е да си генетично дебел.
Дори да имаш лоши гени за тегло, то това може да се компенсира по много начини. Друг е въпросът дали на човек му се занимава или ще иска да си търси оправдание.
Виж целия пост
# 73
160/60 кг не е толкова зле. Сега, че е на 10 г и в едра, си е ген.
Виж целия пост
# 74
Дъщеря ми е 145/ 42 кг на почти 11 години. Според горната таблица е близо 10 кг над нормата, а не е пълна. Дори и корема се прибра, по едно време беше на няколко нива.
Вкъщи практикуваме ранна вечеря и по този начин успяваме да спестим едно междинно хранене. Дъщеря ми като всички деца обича вредните храни, но не прекалява с тях. Хапва и доста салати. Смятам, че като родители леко трябва да мамим децата на моменти докато се научат да опитват и харесват нови храни. В първи клас учителката беше казала, че не е хубаво да се яде месо и ми отне около година да го вкарам отново в менюто.
Това което правя аз е да променям леко рецептите с оглед да замествам съставки с техните по- здравословни варианти. И храната трябва винаги да е подредена и красива. Все по-често готвим заедно и коментираме съставките.
Виж целия пост
# 75
Тази таблица, въпреки че аз я извадих, не е съвсем добра.
При децата има норми за ръст и тегло, които варират от-до спрямо възрастта.
Виж целия пост
# 76
Какво разбирате под "едро дете"?
Братовчед ми беше едър, висок 2.03м с голям гръб, широки рамене, но не е бил с излишно или наднормено тегло. За мен "едър" не се отнася до килограмите.
Ако човек/дете е високо, с широка структура и излишни килограми, за мен това е едро и пълно дете.
Виж целия пост
# 77
Едър е до ръст и структура.
Пълен/дебел е друго. Може да си жена 150 сантима и пак да си мнооого дебела 😉
Виж целия пост
# 78
Едър е човек, който е висок и пълен, тромав.
Много зависи от структурата, от мускулатурата, защото едни и същи кг на сходна височина изглеждат различно
Виж целия пост
# 79
Едър е човек, който е висок и пълен, тромав.
Много зависи от структурата, от мускулатурата, защото едни и същи кг на сходна височина изглеждат различно


А ако човекът е висок, стегнат с мускули, той не е ли едър?
Пак казвам, че за мен едър е до структурата на тялото.
Килограмите се определят с други термини.
Просто напоследък "едър" почна да става синоним на "пълен", защото звучи по-добре и по-умерено. Освен това е удобно оправдание - "Не бе, не е пълно, просто си е едричко детето".
Виж целия пост
# 80
Костната система се изгражда, спрямо килограмите, докато децата растат. Затова няма едър кокал. Аз не съм виждала кльощави хора с едър кокал.
Но не зная кое е по- добре. По- охранени от малки или по- хилави.
Виж целия пост
# 81
Според педиатрите е по-добре да са по-хилави, аз също мисля така
Плаша е от деца с кръвно, диабет и т.н
Виж целия пост
# 82
Според мен наднорменото тегло не е генетично. Въпрос на начин на хранене и начин на живот е. В някои случаи е трудно да се намери нормата обаче.
Според педиатърът на децата по-хилави е по-добре.
Виж целия пост
# 83
Аз също смятам, че не е генетично.
Друг е въпросът, че ако в семейството липсва "правилно" хранене и подход към храната при всички поколения - при баба и дядо, при мама и татко - то не е изненадващо и децата да са засегнати. Тогава е лесно да се обърка генетиката ( всички предишни поколения са "едри" и съответно децата са "едри") с недобрата култура на хранене в семейството. Естествено височината е съвсем друг въпрос...

За таблиците по възраст - след 10-11 години децата ужасно много варират във височина и затова тези таблици не могат да са добра индикация според мен. Както писах и по-горе, дъщеря ми е 38 ( вече 39) кг. Това не изглежда много според таблиците за 12 годишни, но тя е около 140 см, което пък вече прави тези 39кг повече.  Както и за детенцето 60кг, но на нейните 160см това реално не е прекомерно. Не знам дали няма някакви формули за смятане на килограмите в тийн възраст спрямо височината.
Виж целия пост
# 84
Костната система се изгражда, спрямо килограмите, докато децата растат. Затова няма едър кокал. Аз не съм виждала кльощави хора с едър кокал.
Но не зная кое е по- добре. По- охранени от малки или по- хилави.

Баща ми е висок, слаб и с едър кокал. Нямам идея обаче дали а бил пълен като дете. Виждала съм негови снимки само на 16+ - тогава също е висок и слаб.
Виж целия пост
# 85
Хайде холан, не било генетично...Имам същата структура на тялото каквато имаха баба ми и майка ми. Сестра ми има структурата на другата баба, а брат ми е нисък и дребен какъвто беше единия ни дядо. Едната ми дъщеря е с телосложението на сестра ми, а другата е като мен. Мъжът ми и брат му са високи като родителите си, като брат му има фигурата на баща им, а моя на майка им.
Ако ще задниците си да съдерем аз и дъщерите ми, няма да станем фини и грацилни, с тънки глезени и китки. И трите сме ниски със склонност към пълнеене. Аз талия никога не съм имала, малката дъщеря също. Наблюдавам я от както навърши 11 г. и почна да се оформя като момиче.Напълня в корема и стомаха точно като мен, краката нормални,задника сплескан. Фигура тип ябълка. Засега не е дебела, но на моите години ще е. Та чии са тия гени?! Айде, аз ако съм се изтървала и съм дебела, защо дъщерите ми се окръглиха още при първите признаци на съзряване? И не , не ядем като за световно, даже непрекъснато ги ограничавам.
Виж целия пост
# 86
Някои се окръглят по-бързо и лесно от други, така си е. И аз съм от тия и затова съм си създала режим, тренирам почти ежедневно. Важно ми е да не съм дебела и полагам усилия да преборя неперфектния си ген Simple Smile
Виж целия пост
# 87
И аз тренирам ежедневно.
Спра ли- ставам дебела
И точно сега имам да свалям след зимно

Жалко, че не съм по- млада, защото не се спирах да тичам,
а детето гледа от мен
Виж целия пост
# 88
Мекичка, структурата е едно, теглото е съвсем друго.
Колко често тренирате? Какъв тип тренировки правите - основни силови, кардио или смесено?
Кои храни сте изключили от менюто си и кои сте ограничили при децата?

Това, че човек има определена структура, не е оправдание да е с наднормено тегло. Може да звучи грубо, но е така.
Аз съм 1 към 1 със структурата на майка ми.
Но тя през живота си не е тренирала и един ден. Аз преди да забременея бях редовна със спорта. Разликата няма какво да я описвам - майка ми е закръглена, а аз винаги съм била стегната.
Сега не съм, защото качих много през бременността и не можах да ги сваля. Но това е моя грешка.
Вече ако човек иска да си търси оправдание е друг въпрос. В този случай просто приемете, че е ген. Че нищо не може да се направи и това е положението. Simple Smile
Виж целия пост
# 89
Нормите за възрастни са различни от нормите за деца. Примерно 140/40 кг дебело ли е?
Виж целия пост
# 90
дебело е май
ако съдя по моето
не трябва да е -100, поне - 110. Поне.
Виж целия пост
# 91
Престанете да оправдавате наднорменото тегло с гени. Разбирам, че е супер удобно да го твърдиш, ако си мързелив и нямаш самоконтрол , но вече сме родители и децата ще го повярват, както вие сте си го повярвали...
И моята майка е пълна, имам абсолютно същата структура. Ако спра да се движа и се отдам на любимите ми тестени изделия , за 0 време ще заприличам на нея.
Виж целия пост
# 92
дебело е май
ако съдя по моето
не трябва да е -100, поне - 110. Поне.
30 кг на ръст 140 ще е доста слабичко. А пък под 30 вече...
Виж целия пост
# 93
Така си мисля, наднормено е да съотвества ръст кг.
От моята младост помня, че бях -115 като завърших. С годините  станах -110, а след раждането задържах - 105-100

Оооо и стига сте ни вменявали някои тук, че трябва да се оправдаваме за килограми. То пък кокалесто голяма красота и здраве 🤭
Пък и щом сме в темата, явно търсим начини.
Виж целия пост
# 94
Doro, аз никой не карам да се оправдава за нищо.
Просто не е добра децата да свикват с логиката, че всичко е до ген и че нямат избор.
По мнението на мой познат, треньор по тенис, уроци могат да се започнат от 3-4 годишна възраст. Разбира се, тук не говорим за сериозно спортуване, а по-скоро за представяне на идеята, за опознаване движенията на тялото, за координация и дисциплина.
След като знаете, че има някаква фамилна обремененост, от колко годишни вашите деца практикуват спорт?
Виж целия пост
# 95
Моето плуваше от 4 до 7 години, съчетано с латино танци всичко беше прекрасно. От първи клас спря и почна баскетбол (волейболът не сформира група, а държах да е екипен спорт, защото развива и други качества). Пробва и таекуондо заради приятелче, но въобще не й хареса.  След 2,5 години баскетбол, съчетано с наследствения ръст го спряхме, защото малко се уплаших, и повлияна и от приятели спортисти също. Пробва тенис. Не й хареса, не се запали, мисля, че защото нямаше с кого да тренира извън уроците. Прехвърли се на хип-хоп покрай съученички и така до пандемията. Оттогава нищо, но лятото принципно опитваме поне 1 месец на море и плува колкото й душа иска. Сега се чудя общо взето, питам я, тя нищо не иска, а всякакви спортове имаме на 10 минути пеша, така че мисля да я навивам да се върнем към плуването, пък ще плувам с нея, докато в новия басейн си намери компания.
Виж целия пост
# 96
Престанете да оправдавате наднорменото тегло с гени. Разбирам, че е супер удобно да го твърдиш, ако си мързелив и нямаш самоконтрол , но вече сме родители и децата ще го повярват, както вие сте си го повярвали...
И моята майка е пълна, имам абсолютно същата структура. Ако спра да се движа и се отдам на любимите ми тестени изделия , за 0 време ще заприличам на нея.

Ако си наследила гените на майка си, които са причина да качва килограми ще си дебела. И най-вероятно ще си - просто им дай време да се развихрят.
Ако имаш блокаж /генетичен/ при метилирането на естрогена то с напредването на възрастта и хормоналното развитие ще имаш бедра и корем ако щеш да се скъсваш от тренировки и глад.
Подобни изказвания бих приела ако въобще знаехте какво е COMT, REMT, ATF гени и да не продължавам да изброявам.
Ако пък имате "дефектен" ген в метилирането на флоатите е въпрос на време да имате висок холестерол, нисък холин, забавен мастен цикъл и трупане на килограми от инсулинова резистентност, което ще е невероятна борба да контролирате.
Също така енергийния разход на клетката и следователно способността за физическа натовареност също се определя от гени. За вас обаче е мързел, след като някой си го прави всеки ден.
Само, че към момента за вас "генетично" означава да си висок или дребен, да имаш нечия структура, а не това е генетичността в цялата и "прелест". И разбира се смятате, че след като вие не сте дебела /като майка си/ то видиш ли се справяш със ситуацията. Наивно... но пък не пречи да се изказвате компетентно, че и крайно ...
Виж целия пост
# 97
Съгласна съм , че известен процент от хората имат наистина сериозни здравословни и генетични проблеми , водещи до затлъстяване, но хайде да не се правим на луди, а? Много повече са тези, които просто се хранят лошо и дори не го осъзнават (или не искат). Съответно и децата им.
И да, наследила съм гените на майка ми, но не - няма да съм дебела, сори.
Виж целия пост
# 98
Doris, вие с наднормено тегло ли сте?
Виж целия пост
# 99
Doris, вие с наднормено тегло ли сте?

Защо? Смятате, че с гени бих си търсила оправдание защо съм дебела ли?
Не, не съм дебела.
Но пък ми се налага да разбирам от генетика и не свеждам познанията си до учебника в 8-ми клас и цвета на очите на детето.
Виж целия пост
# 100
Doris, интересно ми е колко категорично заявявате, че някой ще бъде дебел.
Всъщност аз съм носител на въпросната MTHFR мутация, която е свързана с усвояванто на някои витамини. За това нещо си има проследяване и корекция на нивата на Б12, Б9, Б6 от там и на хомоцистеина.
Ама е по-лесно да раздаваш присъди кой и от какво ще е болен и дебел. Simple Smile
Кои са гените, които отговарят за вродената злоба?

Doro, поздравления, че детенцето се занимава със спорт.
За мен тойе от ключово значение.
Виж целия пост
# 101
Rocket, тогава си представете как лицето Х ви казва, че хомоцистеина ви е висок и склонноста към тромбози заради мързел и липса на самоконтрол с крайна категоричност.
Злоба е когато видиш пълен човек да го наречеш мързелив и без самоконтрол, защото си напълно убеден, че нищо друго не стои зад наднорменото му тегло...
Виж целия пост
# 102
Генът е еволюционно адаптиран към оцеляване. Ако промениш изцяло поведението си - двигателната активност и храненето, залагаш изменения и в гена.
Ако 4 поколения живеете в амазонските джунгли, познай от ген на дебел човек, дали след две поколения няма да са с ген на Маугли...
Виж целия пост
# 103
Всъщност Factor V Leiden и Protrombin са двата високорискови фактора, които по-често се асоциират с тромбози.
Но да, явно е злобно да подкрепяш теорията, че родителите не трябва да учат децата си на мислене тип "Ми то ми е генетично вродено. Мама е като баба, аз съм като мама, значи всички ще сме си дебели".
И да, голям процент от хората с наднормено тегло, или "дебели" както ги наричате, са стигнали до там благодарение на мързел и липса на самоконтрол. Simple Smile
Виж целия пост
# 104
Rocket, тогава си представете как лицето Х ви казва, че хомоцистеина ви е висок и склонноста към тромбози заради мързел и липса на самоконтрол с крайна категоричност.
Злоба е когато видиш пълен човек да го наречеш мързелив и без самоконтрол, защото си напълно убеден, че нищо друго не стои зад наднорменото му тегло...
Имаш страхотен нюх да преиначаваш и да си измисляш Simple Smile Никога, абсолютно никога не бих си позволила да твърдя нещо за някого, без да го познавам. Винаги говоря от гледната точка на моят личен опит, лични познанства и прочие.
Ако трябва да съм безкрайно откровена, тъпо ми е , че доста родители първо решават , че детето им има здравословен проблем,  и бързат да го заведат на доктор, без дори да се зачудят дали проблемът не е в хранителният им режим. Сякаш се предпочита нещата да се поправят с лекарства и добавки, а не с промяна на храненето на семейството, тъй като това би нарушило нечии комфорти. Точно по този повод беше и първият ми коментар в тази тема.
Виж целия пост
# 105
Doro, поздравления, че детенцето се занимава със спорт.
За мен той е от ключово значение.
Аз знам, че това е ключът от бараката, и точно това е проблемът - без спорт качи 8 кила.  Вече има мнение и като не иска да спортува, по-трудно да я накараме. Осъзнавам, че когато родителите не си падаме по спорта, детето в един момент се усеща и дава на заден и покрай короната се увлече съвсем по онлайн игрите. И точно тук трябва някак да намеря решение. Не сме й лош пример за хранене, но сме суперлош пример за липса на спорт. Аз си набавям движението с ходене пеша навсякъде, мъжът ми ходи да рита футбол, а дъщерята нищо сега. 😔
Виж целия пост
# 106
Американците казват- бъди най- добрата версия на себе си!  Ясно е, че всеки има ограничения. Някои са по- пъргави, други по- умни, но е добре да се борим за най- добрата версия. Колкото и да звучи едно такова.. лексиконско
Виж целия пост
# 107
Rocket, аз пък въобще не съм съгласна с подобни твърдения и ако трябва да съм честна съм изумена от подобни разсъждения от можещ да мисли човек.
Ако всички пълни бяха такива заради мързел и липса на самоконтрол то така или иначе след безкрайните подобни коментари и обиди с които живеят ежедневно в някакъв период са минавали на сподрт и диета и щяха "да се поправят". Ама не!
За мен зад пълнотата винаги си има причина.
Генетична
Хормонална
Емоционална
и мн. други

Rose Madder, моя личен пример е как с опит в корекция в храненето на дъщеря ми /преминаване към кето хранене/ вместо да и помогна отключих инсулинова резистентност и висока пикочна киселина /които са и генетично заложени, както разбрах в последствие/. Обратно на вашето мнение смятам, че лекарската намеса е по-подходяща.
Виж целия пост
# 108
Свободна си да си несъгласна и да се изумяваш колкото си щеш Simple Smile
Има хора, които много трудно излизат от коловозите си и биха намерили хиляди извинения, за да си седят там завинаги.
Виж целия пост
# 109
Doris, възможно е твърдението ми да изумява. И да, теглото е съвупност от много фактори, затова съм писала, че ГОЛЯМ ПРОЦЕНТ имат проблем с него от мързел, а не всички.
Нима ти приемаш твърдението, че някое детенце от 11 годишно трупа тлъстинки по корема и майката от сега вече е убедена, че и то ще е дебеличко като нея и като баба си и като пра-баба си и като пра-пра баба си до 9то коляно?
Е, аз не мога да приема такова нещо.

Doro, пробвала ли е фитнес?
Там има малко повече свобода и личен избор какво, как и кога да тренираш. И аз не си падам по конкретен спорт, но обичам да правя кардио във фитнеса. Вярвам, че това ме е спасило от доста здравословни проблеми през годините. Simple Smile
Виж целия пост
# 110
Ако едно дете от 11 годишно трупа тръстинки по корема то майката трябва да се замисли защо всички са пълни и къде е проблема и как да му спести този труден път.
Добър ендокринолог би проверил дали няма проблем с инсулина и би обяснил как да го контролират с храна и движение и ако се налага и медикаментозно.
Добър диетолог би показал колко и как да се разпределят калориите за деня, за да е детето заредено с енергия и да няма глад за въглехидрати.

Убедена съм, а и сами написаха много майки, че много от пълните деца почти не ядат вредна храна + имат достатъчно движение, но ... са по-пълни от връстниците си.  Сравнявайки ги с други техни връстници е направо тъжно като гледаш колко въглехидрати ядат другите, а твоето само гледа жадно и си е пълничко. Убедена съм, че тези майки са положили много усилия, правили са промени в хранене, влачили са по спортове, за това и реагирам остро на нападки и приказки за мързел и липса на самоконтрол.

И за да не бъде просто чесане на клавиатурите моя съвет е - трябва да намерят начин на хранене, който да контролира инсулина на детето. Храненето трябва да е пълноценно и богато. Трябва да е дългосрочно. Движението разбира се е важно. Но най-важно е да не се създадат комплекси на детето и да остане завинаги осакатено емоционално.
Виж целия пост
# 111
Само да ви подсетя, че едно време масово бяхме кльощави, а сега масово децата са по- пълни. Това по- скоро не е от гена.
Аз също се притеснявам за моето дете, което доста го домързява и се ядосвам, че и аз не тренирам с ентусиазъм напоследък, най- вече от възрастта. И не съм добър пример

Много рядко се срещаха по- пълнички деца, когато аз бях малка. Всички бяхме като ченгели
Виж целия пост
# 112
Doris, напълно съм съгласна.
Но за да потърси майката помощ от специалисти, първо трябва да се откаже от идеята, че гените предопределят всичко.
Да, имат голямо значение и влияние, но има начини да се контролират нещата.
Виж целия пост
# 113
Rocket във фитнес не пускат деца под някакви години - най-малко 12 год. май бяха, ама може и повече, не сме още за там.
Вкъщи имаме кростренажор - закачалка, класика.
За себе си съм установила, че трябва да е игра/състезание, друго ми е тъпо и скучно. Много играех скуош навремето. Като поотрастне още малко, ще я зарибя за скуош.
Абсолютно съм съгласна, че затлъстяването сред децата е болест на новия свят и интернет има основна вина за нея.
Виж целия пост
# 114
Taka e. Другото, което отнема от времето за спорт и разходки са многото домашни работи. Дъщеря ми попада на учители, които дават мноого домашни. И не е разсеяна, не се повърта в клас, каквото може си го пише там, но остават доста неща за вкъщи. Като например 16 упражнения от днес за утре плюс подготовка за контролно. Пише до късно, но след 7 започва да издава багажа. Свалила си е една гимнастика на таблета и за разтоварване и почивка започваме да я правим заедно. Наѝ-доволна е сестра ѝ, която много обича да прави упражнения. Тя пък е в другата краѝност-злояда, злояда, ама е за друга тема.
Виж целия пост
# 115
Ами факт е, че днешните деца са много по- обездвижени отколкото бяхме ние в детството си. Спорта си е спорт, но като дете аз поне не се прибирах по цял ден.
Да не говорим за стремежа на повечето родители да задоволят всички прищевки на децата си. Дъщеря ми е в 4 клас и някои нейни приятели получават по 5 лв джобни на ден. Представям си колко боклуци могат да се купят с тези пари.
Времената са други, трябва и подходът да е друг.
Виж целия пост
# 116
Скрит текст:
Само да ви подсетя, че едно време масово бяхме кльощави, а сега масово децата са по- пълни. Това по- скоро не е от гена.
Аз също се притеснявам за моето дете, което доста го домързява и се ядосвам, че и аз не тренирам с ентусиазъм напоследък, най- вече от възрастта. И не съм добър пример

Много рядко се срещаха по- пълнички деца, когато аз бях малка. Всички бяхме като ченгели
Четейки всички коментари по-горе мислих точно това да напиша. Едно време нямаше толкова пълни дечица, защо ли..? Ми защото всички бяхме на улицата и тичахме, карахме колелета..И това по цял ден, едва ни прибираха в обедните часове, когато е най-горещо. И нямахме търпение следобед пак да сме навън. Дъщеря ми носи гените на баща си, той е висок и едър/едър, но не дебел/, а тя сега на 10 години е с шишкаво коремче, което той е нямал на същата възраст. Ами като не се е прибирал от игра тогава как да има коремче? А тя дори колело не иска да се научи да кара,всячески се мъча да я уча на спорт и движение, но не виждам интерес от нейна страна. Много са нещата, които пречат на здравословния начин на живот в днешно време. А и основния и най-важен фактор е храната. Всички знаем, че храната която ние повечето от вас сме яли през 80-те години, вече не съществува.
Виж целия пост
# 117
Тя , храната от 80е, съществува, просто тогава е имало само нея, а сега....безброй евтини боклуци. Нискокачествена храна в лавките, а в училищния стол обядът също за нищо не става, защото просто не е вкусно, за здравословно дори не коментирам. Трябва сериозно да образоваме децата си по темата. С голямото ми момиче имам голям успех, разбира, знае, интересува се, когото се случи да не одобря да си купи джънк, не се оплаква, заедно търсим алтернативи. Е, понякога просто си го купува, дете е, важното е , че не прекалява. Малкото е още малко да ме слуша, надявам се там сестра ѝ да ѝ повлияе Simple Smile Не им е забранено абсолютно нищо, идеяата е сами да се научат да правят правилният избор.
Виж целия пост
# 118
Винаги има и генетичен фактор и предиспозиции, важна е и структурата на тялото и костната с-ма.
Интензивни занимания със спорт не са много препоръчителни. По-добре леки бягания, гимнастика, и ходене / километри на ден пеша /.
Единствено за плуването съм съгласен, то може да си върви постоянно покрай другите неща.
И разбира се режима на хранене (виждал съм ужасяващи неща - малки деца се тъпчат постоянно и насила със литри млека и много тестени и мазни храни в количества всеки ден ).
Това си беше голям приоритет на бабите най-вече от преди години (да се преследват внуците за да ядат до откат от любимите манджи), но и сега е разпространено из провинцията.
Виж целия пост
# 119
Каквото приемеш, трябва да го изразходиш. Най-простичкото правило.
Едно време тъпчехме филии с маргарин и лютеница, баници, ама набързо, защото отивахме да скачаме на въже, да играем на криеница, народна топка и т. Н.
Сегашните като минат възрастта за площадка, ги виждаш насядали по пейките цъкат Тик ток, инстаграм, Фб или игрички, ама на телефона. Движение 0 или минимално, единици се хранят нормално, повечето тъпчат боклуци. Виждам момиченца на по 12-13г, които са килограми, които аз до момента в живота си не съм достигала.
Спорт, спорт, спорт. Около мен имам поне 4 примера на деца, с доста сериозно тегло за възрастта си. На 4-тия месец след началото на редовни тренировки, са преобразени. Като хранителни навици нямат особени промени и ограничения, просто си изразходват това, което иначе трупат на корем и паласки.
Моята дъщеря ходи на балет 3 пъти в седмицата по 60 мин. Нямам амбиции да става балерина, искам да има движение. Тренировките им са доста интензивни. После яде като звяр, но по никакъв начин не се отразява на теглото. Просто всичко се изразходва.
Ако не си пада детето по спорт тип атлетика, тенис, плуване, танците са също добра алтернатива.
Разбира се говорим за случаи без някакво здравословно обременяване.
Виж целия пост
# 120
С всичко съм съгласна, освен с примера за дъщеря ти, която яде като звяр, но не пълнеела, защото изразходва. Щом ходи на балет, това е ясна индикация пак да се върнем на темата за ген и структура. Сестрите Уилямс колкото и да изразходват, балерини няма да станат. 😃
Виж целия пост
# 121
С всичко съм съгласна, освен с примера за дъщеря ти, която яде като звяр, но не пълнеела, защото изразходва. Щом ходи на балет, това е ясна индикация пак да се върнем на темата за ген и структура. Сестрите Уилямс колкото и да изразходват, балерини няма да станат. 😃
Сестрите Уилямс нямат наднормено тегло, това са професионални спортисти, независимо на Вас как Ви изглеждат на външен вид. Много добър пример, в който може да се види, че по отношение на гените (структура и форма на тялото и мускулите) и начина на живот и хранене (наднормените килограми) има огромна разлика.
Тук говорим за наднормените килограми.
Виж целия пост
# 122
Обърках се! Кой определя кое тегло е наднормено?! Според мен цитираните тенисистки са с наднормено тегло!
Сетих се, че никой не споменава съня, като фактор за килограмите . Масово децата не спят достатъчно, според моите наблюдения
Виж целия пост
# 123
Сестрите Уилямс са професионални спортисти и бая химийка са поели през живота си, но не са деца. Ако погледнете снимки на Олимпиа, детето на Серина, ще видите едно дете с нормална физика, необременено от нейните "генетични" особености.
Не това е темата, важно е и какво ядат децата, вече е писано. Иначе в не професионалните школи за танци не страдат от стереотипи и приемат всички желаещи. Тоест, не свързвайте балет и деца клечици наоколо. Развиват гъвкавост, култура на движение и дисциплина.
Иначе моето дете също е "обременено" от едър кокал и тромавост, дори като беше бебе педиатърката постоянно цъкаше с език как това дете цял живот ще има проблем с наднормено тегло. Тя не е с моята физика, точно копи/пейст баба си и баща си. НО промените след началото на танците са доста очевидни. Затова и препоръчах танците, защото за мен са интересен, красив и забавен начин за спорт 😉
Виж целия пост
# 124
Чакайте сега, когато са деца повече са нормални и затова изглежда, че нямат значение гените. Приликата се проявява в зряла възраст, примерно 45 годишната жена прилича по форма и външен вид на 70 годишната си майка. Аз също на млади години бях с нормална структура, както сега са децата ми. Но с напредването на възрастта все повече заприличвам  на майка ми. Сестра ми пък на баба  и на леля  от страна на баща ни. Виждала съм десетки дъщери и майки,които са едно към едно като физика. Само, че едната е млада, а другата възрастна.
Виж целия пост
# 125
Да, в края, когато вече спираш да си активен, може да заприличаш на баба си, която никога не е спортувала. Но това не е добре да си го причиняваш нито като млад, нито на децата си.
Виж целия пост
# 126
Чакайте сега, когато са деца повече са нормални и затова изглежда, че нямат значение гените. Приликата се проявява в зряла възраст, примерно 45 годишната жена прилича по форма и външен вид на 70 годишната си майка. Аз също на млади години бях с нормална структура, както сега са децата ми. Но с напредването на възрастта все повече заприличвам  на майка ми. Сестра ми пък на баба  и на леля  от страна на баща ни. Виждала съм десетки дъщери и майки,които са едно към едно като физика. Само, че едната е млада, а другата възрастна.

Какъв хранителен режим спазвате и какво спортувате?
А децата ви?
Виж целия пост
# 127


Какъв хранителен режим спазвате и какво спортувате?
А децата ви?
Защо питате? За да ми обясните колко съм мързелива ли? Темата не е моя и не аз се оплаквам и търся съвет как да храня децата си. Децата ми са нормални, не са дебели. И въобще, каква я тая тенденция да се размахва пръст и да се търси сметка на абсолютно непознати хора?! Аз изказах мнения относно генното наследяване на фигурата, не съм искала съвети Stuck Out Tongue Winking Eye

И да, баба ми не спортуваше,нямаше фитнеси по нейно време, но работеше физически труд до смърта си. Ежедневието й беше ТРУД и ДВИЖЕНИЕ, така че да се сравнявам с нея е нелепо. И сравнението е в нейна полза,не в моя.
Виж целия пост
# 128
Често такива мнения повлияват в полза на мързела. Ние сме мързеливи същества, така сме програмирани. Да се стремим да запазим и трупаме енергия, защото в дивата природа само така се оцелява. А цивилизацията ни е отскоро. Но в съвременността, до която сме стигнали, благодарение на тези биологично заложени принципи, същите те са започнали да ни пречат, защото вече не се борим ежедневно със студа, ралото или лова за прехрана. Благодарение на тези еволюционни механизми сме оцелели, но сме създали сигурна среда, в която вече те ни пречат да бъдем здрави.
Виж целия пост
# 129
Мекичка, ами прости искам да чуя как противодействате на гените.
Какво правите, за да ограничите влиянието им.
Виж целия пост
# 130
"еволюционните механизми, биологично заложени" ни пречили да бъдем здрави.
Интересен начин да се обобщят интернет, боклучавата храна, мръсният въздух, икономическия стрес, трагичното здравеопазване и т.н.
Виж целия пост
# 131
Мекичка, ами прости искам да чуя как противодействате на гените.
Какво правите, за да ограничите влиянието им.
Отговарям - ограничавам се с яденето. Няколко години поред правех 90 дневната диета веднъж годишно, та поне да не качвам повече кг. Веднъж седмично по фазите на луната не ям, нещо като фастинг. Спорт няма как да вместя в ежедневието си, ходя много пеша, освен това на работа имам доста движение. Но последните две години все по трудно ми се получават нещата. В предменопауза съм и метаболизма ми явно се забави. Отделно вълни, сърцебиене и други екстри,които ме карат да не се чувствам в добра форма. Някак си не съм така жизнена и в кондиция, каквато бях преди.
Децата ми засега са нормални, но и те се ограничават и съобразяват. Отпуснат ли се, ще станат дебели. Това имах предвид под наследство на гените. Не им е заложено да ядат всичко и да са слаби, както е при някои други хора. Това е, други въпроси, критика нещо ако има - давайте Blush
Виж целия пост
# 132
Мекичка, аз критика нямам. Simple Smile
На мен ми е все едно дали непознат човек от форума ще е слаб, дебел, висок или нисък.
Не бих ви съветвала да спазвате 90 дневната диета, защото там има един ден само на въглехидрати, и един само на фруктоза. Ако имате проблем с килограмите, ви трябва постоянен режим.
Но както казахте вие не сте тук за съвет, така че ако желаете може и да го игнорирате. Simple Smile
Виж целия пост
# 133
Разбирам Blush
Реагирам, защото тонът беше леко назидателен. 90 дневната диета съм я правила преди, после за някакъв период бях и на ВМНВХ, и доктор Емилова даже съм правила в едни ранни времена,не е като да не съм наясно кое как действа. Всичко е с временни резултати обаче. Трябва да се ограничавам до живот, за да съм що годе в норма. Това имах предвид като си казах мнението за гена.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия