Какво да чета? :)

  • 2 119
  • 18
Здравейте! На 21г. съм, завърших спортно училище, общ работник съм и като цяло имам доста беден речник. Изпитвам трудности в изразяването на мисълта си и много често обяснявайки нещо, по средата на обяснението просто забивам. От всякъде съм чувал, че за да се научи човек да говори добре, трябва много да чете, проблема е там че не знам с какво да започна. Първото нещо, и нещото което е най-близко до акъла е просто да чета каквото и да е, като новини например, но новините в днешно време са пълни с негативизъм и не искам да си пълня главата с това. Второто нещо, което ми идва на акъла е просто рандом да си избера някаква книга и всеки ден да си чета по 5-10 страници от нея, но не знам дали наистина всяка книга е подходяща за целта ми и не искам да си губя времето и парите за нещо, което няма да ми помогне. Затова реших да пиша тук и да ви попитам кои книги бихте ми препоръчали да прочета, за да си подобря начина на изразяване, с коя да започна, буквар ли да си купя :Д :Д, речник ли :Д, незнам :Д... Журналистите например говорят доста добре, това при тях вследствие на много четене ли е станало или имат някакви учебници по говорене :Д Сори за тъпите въпроси ама... нали за това е интернета :Д  едно от хубавите му неща е че  всеки може да потърси отговор на глупавите си въпроси в него :Д 

Поздрави! Simple Smile
Виж целия пост
# 1
https://chitanka.info/ - хиляди книги
ако те увлече, 5-10 стр. ще станат 50-100 за денонощие
какво би харесал? криминални, трилъри, любовни, фантастика... ?
аз бих започнала с хари потър:
https://chitanka.info/person/joanne-rowling
Виж целия пост
# 2
https://chitanka.info/ - хиляди книги
ако те увлече, 5-10 стр. ще станат 50-100 за денонощие
какво би харесал? криминални, трилъри, любовни, фантастика... ?
аз бих започнала с хари потър:
https://chitanka.info/person/joanne-rowling

Уау :Д :Д.. току що ми спести доста пари за книги, мерси! :Д За жанра не знам, ппц не си падам монго по филми и книги (смятам да започна с книгите :Д). Хари Потър ми е един от любимите филми. Фантастиките може би като интерстелар и марсиянецът, и май криминалните - Шерлок Хоумс със Р.Д Джуниър пак много ми хареса.
Виж целия пост
# 3
нещо, което четох скоро и може би ще ти бъде интересно (4 части):
https://www.rulit.me/books/tmna-darba-download-542696.html
https://www.rulit.me/series/tmna-darba/neizchezvashcha-download-542673.html
https://www.rulit.me/series/tmna-darba/po-zalez-download-542674.html
https://www.rulit.me/series/tmna-darba/tmna-darba-tmen-zavet-download-618592.html

истинският конан дойл вероятно ще ти се стори отегчителен
https://chitanka.info/person/arthur-conan-doyle
Виж целия пост
# 4
Не знам какво харесваш. Първо, да кажа, че е похвално това, че си решил да си обърнеш внимание, да подобриш изказа си, да четеш.
Аз бих хванала наред световните класики, даже и тези, които са били в списъците със задължителна литература в училище. Българските класики-Железния светилник, Преспанските камбани, Тютюн.
И в Читанка и в Rulit. me, има много голям избирот книги. Може би "Игра на Тронове", "Устоите на Земята", "Тримата мускетари".
Виж целия пост
# 5
Първо, голяма част от българските журналисти не говорят никак добре. Да, говорят ясно, уверено и разбираемо, но речта им има редица дефекти. Иначе увереността идва с опита, речниковия запис  - с обогатяването на общата култура. И аз бих препоръчал да се насочиш към класическите ни автори-

Вазов е "тежък" автор, и макар да има богато литературно наследство е пълен с архаизми. Препоръчвам Йордан Йовков (цикъл "Старопланински легенди и митове", цикъл  "Вечери в Антимовския хан", цикъл "Песента на колелетата), Елин Пелин ("Гераците", "Земя",, "Земляци", "Серафим"), Димитър Талев ( четирилогията "Железният светилник" и особено първите 2 книги, трилогията за Самуил), Димитър Димов ("Осъдени души"), Емилян Станев ("Антихрист", "Повест за една гора"), а в по-ново време - Павел Вежинов ("Нощем с белите коне", "Бариерата", "Един есенен ден по шосето", "Белият гущер," "Езерното момче"). Сред поетите препоръчвам Ботев, Яворов, Дебелянов, Ат.Далчев и Вапцаров. Сред по-съвременните автори, които си служат с архаични думи, можем да посочим Цончо Родев. ("Двама против Ада", "Наричаха ме Желязната ръка")


ако ви се чете нещо по-тежко и търсите световна класика мога да препоръчам Ремарк (Черният обелиск, На Западният фронт нищо ново.), както и Хариет Бичър Стоу (Чичо Томовата колиба). Това обаче са романи, които не щадят нервите на читателя, не са за всеки.

Сред по-известните класици, които разполагат с наистина голям набор от думи, мога да посоча Виктор Юго и неговият капитален труд - Човекът който се смее.
Макар някои от тези думи днес да звучат прекалено поетично, той наистина разполага с огромен речников запас. Може би само Вазов е съпоставим с него. А с най-голям речник е разполагал Шекспир - почти 60 000 думи в оборот. За сравнение - Вазов е използвал към 6000, а средният българин използва към 500-600.

https://www.rulit.me/author/vazov-ivan Иван Вазов
https://www.rulit.me/author/jovkov-jordan - Йордан Йовков
https://www.rulit.me/books/samichka-read-183816-1.html Елин Пелин
https://chitanka.info/person/dimityr-talev Димитър Талев
https://www.rulit.me/author/yavorov-pejo Пейо Яворов
https://chitanka.info/text/3231-do-moeto-pyrvo-libe Христо Ботев
https://www.rulit.me/books/doklad-read-188030-1.html Никола Вапцаров
https://chitanka.info/text/12132-vecher
https://chitanka.info/text/12113  Атанас Далчев

Иначе препоръчвам горещо цялата френска литература - Виктор Юго ("Клетниците", "Парижката света Богородица", "Човекът който се смее"), Дюма - баща, Дюма-син,  Емил Зола (цялата поредица за Ругон-Макарови), Стендал ("Червено и черно", "Лисици в лозето"), Оноре ди Балзак. ("Йожени Гранде", "Дядо Горио")


Сега се сещам, че най-много прилагателни използва Омир в Илиада - "волоока" (за големи кафяви очи), "кучеоки", "слънцекоси", "гарванокоси", "висок колкото кула", "мъжеубиец", "мъжеборец", "конеборец", "копиеметец" и пр.
Но тези понятия не се използват вече освен ако не сте поет.

В по-ново време препоръчвам Глад на Алма Катсу и Ужас на Дан Симънс. Въпреки че са леко мистични, те са предадени в телеграфен стил и са с хубав изказ. Може да прекъснете където пожелате.

Също така от фентъзи-авторите автори мога да ти препоръчам Робин Хоб, (най-добра в това отношение е трилогията и "Живите Кораби", но и да хванеш някоя от двете трилогии за Придворния убиец, няма да сбъркаш)тя отделя много внимание на описанията, и на значението на думите.

Мартин и Толкин също използват много думи. Толкин бих го сравнил с Вазов.. Ако перефразирам Ботев - "Кой не знай Властелинът, кой не е чувал за него"? Интересното е, че самият Толкин се е развивал като езиковед и е създал чисто нов език - високо елфическият - с над 16 000 думи. Използвал е като мотиви древноскандинавски думи.
Виж целия пост
# 6
...Второто нещо, което ми идва на акъла е просто рандом да си избера някаква книга ............

Обясни ми как така за човек с беден речник си сложил толква много от запетайките правилно, включително и на подчинените изречения и използваш чуждица като "рандом" правилно (всъщност то дори и чуждица не е, а директно написана с кирилица английска дума).
Виж целия пост
# 7
Беден речник и пунктуация са две различни неща. Другото е рандъм.
Лорда е пуснал добър пост.
Виж целия пост
# 8
Явно не знаеш за електронните безплатни библиотеки.Пълно е с книги в тях.Можеш да пробваш и да купуваш проверени вече  и полезни ти, не за едно четене.И според мен се подценяваш.
Има аудиокниги, докато правиш нещо, ти четат.
Стига меракът ти да не мине.
И казват, че важни са десетина ,но да ги намериш трябва да прочетеш два вагона.
Виж целия пост
# 9
Да, някой може да знае граматическите правила, но да има малък набор от думи. Всички познаваме хора, които на всяка втора дума казват ъъъ, пръсто защото не знаят какво да кажат. Лично аз съм точно обратният случай, имам висока обща култура и затова при вербална комуникация има сериозен речеви напор и е трудно да ми се отнеме думата,(което също не е добре), но пък съм забравил доста от граматическите правила - пълни членове и тем подобни.

Дълбокото ми убеждение е, че човек обогатява речника си най-вече чрез поетите. Те използват думите пълноценно, като им придават необикновен и проникновен смисъл. Понякога леко променят ударението, но това е допустимо. В този смисъл наистина препоръчвам триадата Ботев - Яворов - Вапцаров.

Далчев
също е ценен, но той е доста мрачен. При него все са разни дяволи, гробове, призраци, смърт и пр. Не всеки има настроение за произведения като "Дяволско", "Нищий духом", "Ангелът на Шартр" .Смирненски, Дебелянов и пр.  - да, те са полезни за обогатяване на речника, но първите трима (Ботев, Яворов, Вапцаров) са може най-големите ни поети. Не смея да определям, кой от тях е най-голям. Ботев умее да говори възвишено и въпреки това римата сама си идва.  Вапцаров реди "простички" изречения, в тях всичко е ясно, но всичко се помни и изглежда толкова естествено.. В неговите стихотворения прелива от надежда. Надежда за по-добро бъдеще. Яворов е най-големият ни поет на символизма, въпреки е Далчев е голям символист.


по-късни поети като Лилиев или Валери Петров трудно могат да "грабнат"  читателя. При тях има едно механично наслагване на думи, без характерният патос  за по-ранните поети
Другият вариант е да се четат писатели, отделящи огромно внимание на описанието като Толкин или Робин Хоб. Разбира се това са си мои рамишления, може да греша.

лично аз използвам Читанка/Моята библиотека https://chitanka.info/person/dimityr-talev
и Рулит https://www.rulit.me/author/tolkin-dzhon-ronald-ruel
а да не забравяме, че много книги ги има в Замунда.

П.С. Още нещо любопитно - на Ботев почти всички произведения са насочени към семейството - "Към Брата си", "До моето първо либе" "Хайдути. Баща и син" "На майце си" и "На прощаване", което също е посветено на майката на Ботев. А в ""Жив е той, жив е..." Ботев сякаш въплъщава самия себе си.
Виж целия пост
# 10
Хвани темите "В момента чета": https://www.bg-mamma.com/?topic=1336755
На 1 страница има линк към предишната тема. Пробвай по впечатленията да избереш нещо, с времето ще успяваш да отсяваш по-лесно книги по твоя вкус.

Ето и малко препоръки от мен:
"Селцето" Кир Буличов
"Цар плъх" Джеймс Клавел
"За мишките и хората" Джон Стайнбек
"Крадецът на книги" Маркъс Зюсак
"Играта на Джералд" Стивън Кинг
"Целуни момичетата" Джеймс Патерсън
"Славея" Кристин Хана
Виж целия пост
# 11
Съветът ми, ако се чете преводна литература, е да се четат преводи от преди 90-те, когато 'преводач' означаваше професия, а не студент 2 курс филология, който си изкарва пари за море...да не говорим, че издателствата често и на редактори не плащат вече.
Та в случая, читанка много ще помогне.
Виж целия пост
# 12
аз бих добавил, ако ще ще чете преводна литература след 1990 г. препоръчвам единствено Любомир Николов- Нарви. Властелинът, Хобит, Сейлъмс Лот, То,Екзорсистът и пр.
Виж целия пост
# 13
[video][/video] Аз силно ти препоръчвам Човек на име Уве и Крадецът на книги!
Виж целия пост
# 14
Ако си харесвал "Игра на тронове",можеш да прочетеш и книгите,има ги в сайта читанка.
Поредицата е "Песен за огън и лед",така ще ти излязат всички заглавия.
Аз лично много харесвам Агата Кристи,нейните криминални романи.
Има немалко филми по тях, неслучайно.
Обичам Стивън Кинг.
Обичам и "Властелинът на пръстените"
На мен всичко почти ми е интересно,е...без "История Славянобългарска","За буквите",жития на светци...
Но пък българските фолклорни приказки са интересни,приказки от 1001 нощ,дори старогръцки легенди и митове...
От българската класика има много интересни четива.
"Старопланински легенди" на Йовков,"Диви разкази" на Хайтов...
Романите вече са малко тежки,но...
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия