За орехите – вкусни и полезни

Ореховата ядка удивително наподобява човешкия мозък. От древни времена се счита, че орехите оказват положително влияние на развитието на човешкия разум, даже са вярвали, че самите те са разумни.

Орехите съдържат много полезни вещества: не по-малко от 70% ценни мазнини, както и много микроелементи - желязо, кобалт, магнезий, фосфор, мед, цинк и йод. Съдържанието на витамин С в тях е повече, отколкото в касиса и цитрусовите плодове, ядките са богати и на витамините В1, В6, В9, А, Р и Е, както и на много протеини и фибри. Орехите съдържат много малко натрий, което ги прави незаменими за бъбречно болните. Отчитайки всичко това, трябва непременно да ги включите в менюто на вашите деца като общоукрепващо средство, при авитаминози и анемии.


В народната медицина орехите от векове се използват против отпадналост, за възстановяване на силите. Още Авицена е препоръчвал смлени орехи с мед при заболявания, свързани с изтощение на организма.

Търкалянето на орехи между дланите е отлично средство против нервна превъзбуда. Това е свързано с факта, че безбройните нервни окончания по върховете на пръстите са непосредствено свързани с мозъка. Приливът на кръв в ръцете в резултат на подобна манипулация подпомага психоемоционалната устойчивост и физическото здраве.

Листата на ореха, събрани през юни, се използват в народната медицина като глистогонно средство, при кожни заболявания, при лечението на вълчанка, екземи, кожна туберкулоза, при отоци, като потогонно средство. Настойката се приготвя, като към чаша кипяща вода се прибавя 1 чаена лъжичка смлени листа от орех. След това се отстранява от огъня и се оставя да се утаи. Отварата се прецежда и се пие по 1 супена лъжица 3-4 пъти дневно.

Отвара от листата се използва и при ангина. Една супена лъжица смлени листа се добавя в 2 чаши кипяща вода и ври в течение на 15-20 минути, прецежда се и се пие също като настойката - по 1 супена лъжица 3-4 пъти дневно.

Чай от листата се препоръчва при скорбут и захарен диабет. Към чаша кипяща вода се прибавя 1 супена лъжица нарязани листа и се оставят да престоят 10 минути. Пие се 2-3 пъти дневно.

Ореховото масло подпомага заздравяването на раните. То се използва при конюнктивит и възпаление на средното ухо.

Узрелите орехи по калоричност превъзхождат 2 пъти пшеничния хляб. Те се препоръчват за профилактика и лечение на атеросклероза, при недостиг на витамини или желязо в организма. Орехите съдържат много влакнини и мазнини, които подсилват дейността на червата. Те са особено полезни за възрастните хора, склонни към запек, за кърмещите майки, при анемии, проблеми с червата и черния дроб, понижават нивото на холестерола. Препоръчителната дневна доза е 5 ореха.

Неузрелите плодове в съчетание с английска сол се използват за борба с глистите.

При диарии, гастроентерити, както и за подобряване на храносмилането, можете да сварите 1 супена лъжица сухи листа в чаша вода и да я изпиете на няколко порции в течението на деня.

Външно се използва отвара от 3-5 супени лъжици на половин литър вода, които се варят 15 минути, след това се оставят да се утаят и се прецеждат. При дълго незаздравяващи рани и хемороиди се използват под формата на компреси, а при болки и нередовна менструация - за промивки. Тази отвара действа добре и при изгаряния.

Зелените обвивки на плодовете се използват за оцветяване на косата в кафяв цвят. Те се варят във вода 3-4 часа, докато се получи тъмнокафява течност, която се прецежда, а след това се вари отново, докато се сгъсти. Към получения екстракт се добавя двойно количество растително масло и отново се кипва, докато не изври всичката вода. В резултат се получава крем с тъмнокафяв цвят. Вторият начин е следният: 10 мл изцеден сок от зелените обвивки се смесва с 90 мл 60% разтвор на спирт. Намазва се косата, покрива се с плътна кърпа и се оставя да престои 20-30 минути. След това се измива.


Има няколко проверени народни рецепти, специално за деца (над 3 год.).
  • При рахит се смилат 200 г листа от алое, 2 лимона, 200 г орехови ядки, а след това се смесват с 200 г масло и 200 г пчелен мед. Дава се на детето по 1 чаена лъжичка 3 пъти дневно като общоукрепващо средство.

  • При по-големите деца, подложени на училищни натоварвания, може да се използва следното тонизиращо и укрепващо средство: 300 г орехи, 300 г сушени кайсии, 2 лимона и 300 г мед. Сухите съставки се смилат с месомелачка, смесват се с меда и готовата смес се съхранява в хладилника. Дава се по 1 чаена лъжичка дневно.

  • Всички диетолози препоръчват на децата да ядат орехи (по-добре сурови, а не печени), вместо шоколад. Така те ще бъдат много по-здрави и умни.

Можете да поставите няколко ореха във ваза или в чинийка на масата. Молците, мухите и комарите не понасят миризмата им. Вдишването на мириса на орехи в малки дози е приятно за човека, но в големи дози може да предизвика главоболие.



Image: http://www.stockfreeimages.com/
Виж целия пост